Τώρα είναι Τετ Αύγ 20, 2014 7:50 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Γιδες-προβατα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Κατ αρχην κατι που δεν ξερει πολυς κοσμος ακομα και ατομα που ζουν επαρχια

ΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΣΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΜΑ
http://www.stougiannidis.gr/hypoglossal/32_aix.htm
(Παρακαλειτε η διαχειρηση να διορθωσει την επικεφαλιδα ''Πρόβατα, Κατσίκια, Γίδες''.Επισης ανοιξτε μου επικεφαλιδες με τιτλους ''Γουρουνια'' , ''Αγελαδες'' και φυσικα.....''ΑΛΟΓΑ''.Αν βεβαια θελετε να μαθετε) :ugeek:

Καλο ειναι να εχετε και γιδες και προβατα.
Η αριθμιτικη τους διαφορα και οι ρατσες εξαρτατονται απο την περιοχη το κλιμα τις συνθηκες και τι ακριβως τα θελετε.Πρωσοπικα για μενα μια αντιστοιχεια 7-8 γιδες πρως 1-2 προβατινες ειναι καλα.

ΡΑΤΣΕΣ ΓΙΔΙΩΝ

http://kthnotrofia.pblogs.gr/694048.html

Οι αλπινες τα εχουν παει πολυ καλα στην Ελλαδα και κοντραροντε με τα παραδοσιακα ''αγρια'' που ειχαμε τοσα χρονια.Αυτα ηταν πολυ ανθεκτικα ειδικα στις ορεινες περιοχες αλλα ειχαν μικρα μασταρια(βυζια) και δεν καναν καλη παραγωγη σε γαλα.

Μαλτεζες: Συνηθως χωρις κερατα (σούτες) με αυτια πεσμενα.Σαν τα κυνηγοσκυλα ενα πραμα.
Παραγουν πολυ γαλα αλλα δεν ειναι και πολυ μαχιμες.
Χρωματα: Κυριως λευκο και πιο σπανια μαυρο η καφε
Παλια τετοιες ειχαν οσοι δεν ειχαν κυρια ασχολια τους το τσοπανιλικι ισα να βγαζουν το γαλα της ημερας.
Τις ειχαν στο κατωι και αντε να τις αφηναν να βοσκησουν εκει τρυγυρω δεμενες η μεσα σε περιφραγμενο χωραφι
Λογο του λεπτου τριχωματος δεν αντεχουν και πολυ στο κρυο.Επισης δεν ειναι και οι πιο καταληλες για συστηματικη βοσκη σε ορεινες περιοχες λογο του οτι εχουν περιορισμενη ευκινησια απο τα μεγαλα μασταρια

ΠΡΟΒΑΤΑ

Ειναι τοσο χαζα που με νευριαζουν.Ακομα και οταν ακουω παπα να μας αποκαλει ''ποιμνιον'' τα περνω :guns:
Σε ορεινες περιοχες με συνθηκες ζουγκλας δεν τα πανε και τοσο καλα γιατι σκαλωνει το μαλι τους στα πουρναρια και τα παλιουρια.Κανουν ομως για βουνα μεγαλου υψομετρου χωρις πυκνη βλαστηση λογο του μαλιου που τα προστατευει απο το κρυο.

ΡΑΤΣΕΣ

Τα τελεφταια χρονια εχουν παθει ολοι υστερια με τα λεγομενα ''ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ'' λογο αποδωσης.Εμενα κατι μου βρωμαει...Προτιμω παραδοσιακες ρατσες.

ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΚΑΤΑ

Οι γιδες ειναι γενικα πιο καθαρα ζωα απο τα προβατα.Φανταστητε οτι αν δεν τους εχεις φρεσκο νερο δεν πινουν.
Αν τρομαξει κατι τα προβατα αρχιζουν να τρεχουν και πραγματικα ξεχνανε να σταματησουν.Αν δε παει καποιο απο τα μπροστα και πεσει σε γκρεμο το ακολουθουν ΟΛΑ.Μπορει να χασεις ολοκληρο κοπαδι ετσι.
(Εξου και η φραση ''Αυτοι πανε σαν τα προβατα'')
Αμα δε,την πεσει λυκος στο κοπαδι καθοντε και τον κοιτανε σε βλαμενα μεχρι να τα πνιξει ολα. :wall:
Ενω η κατσικουλα οπου φυγει φυγει.Βεβαια το προβατο σου δινει επιπλεον ΚΑΙ μαλι ενω στις γιδες δε φτουραει και τοσο σε εφαρμογες...

Κατα τ αλλα ισχυουν τα ιδια.Γενανε μια φορα το χρονο κανουν 1 με 3 το πολυ(Πριν 40-50 χρονια που δεν τα ταιζανε γεναγανε καθε 2 με3 χρονια :shocked: ).Τρωνε τα ιδια πραματα.Θελουν αρμεγμα 2 φορες τη μερα

TIP

Οταν ειναι να γεννησει μια γιδα 1000 φορες καλυτερα να τη βγαλετε εξω στο κρυο αρκει να γεννησει σε καθαρο
εδαφος εστω χωμα.Αν με το που γενηθει το κατσικι να πεσει στις φουσκές(κοπριες) περνανε μικροβια απο τον ομφαλιο λωρο και τα πιανει τσιρλιο μετα.Αυτο δεν το παραδεχοντε οι κτηνιατροι γιατι θα μεινουν χωρις δουλεια μετα αλλα μιλαει η εμπειρια :ugeek:

.

Τετ Απρ 04, 2012 2:03 am
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Απεχω χρονια απ το ''αθλημα'' και σιγουρα θα εχω ξεχασει να γραψω καποια πραματα.Κατα καιρους οτι μου ερχετε θα το συμπληρωνω.
Προσπαθησα να γραψω πραγματα ωστε να σας βαλω στο κλιμα και να σας κατατοπισω να κανετε σωστες επιλογες
αν χρειστει ποτε να ασχοληθητε.
Να ξερετε οτι αυτου του ειδους τα ζωα γιδια αλογα κλπ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙΑ.Θελουν φροντιδα και σε σκλαβωνουν.
Ακουω φιλους μου Αθηναιους αγανακτησμενους με τη οικονομικη κριση να λενε οτι θα πανε επαρχια να γινουν αγροτες.Δεν ειναι ετσι ευκολο παιδια.Η αγροτικη ζωη ειναι σκληρη.Τα γιδια και τα προβατα δεν ξερουν απο αναρωτικες αδειες γιωρτες και αργιες.
Δε μπα να χεις 40 πυρετο αυτα σε θελουν εκει.Π.χ αμα τα αφηνεις χωρις αρμεγμα στο τελος θα παθουν μαστιτιδα και θα τρεχεις να πληρωνει φαρμακα μετα.Οτιδηποτε ασχοληθεις χωρις να το κατεχεις θα φας τα μουτρα σου μεχρι να μαθεις και οποια γνωση θα την πληρωσεις ακριβα

Τετ Απρ 04, 2012 2:13 am
Προφίλ
Medic
Medic

Cowboy νομίζω πως είσαι ο άνθρωπος μου! Υπάρχει πλάνο για επιστροφή στις ρίζες και ενασχόληση με την κτηνοτροφία σε μικρό επίπεδο, μη φανταστείς κτηνοτροφική μονάδα και έπειτα βλέπουμε. Ωραίο το post σου και ελπίζω να μας πεις και άλλα μυστικά. Εγώ σκέφτομαι για κατσίκια, είναι πιο hype και free spirit από τα πρόβατα και τα γουστάρω πολύ. Αν βρεις χρόνο πες μου λίγα γενικά πράγματα. Σ'ευχαριστώ!

Τετ Απρ 04, 2012 10:57 am
Προφίλ
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

για μια ακόμα φορά φοβερές συμβουλές!

Τετ Απρ 04, 2012 11:01 am
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Δεν ξέρω εάν αυτό ανήκει εδώ, νομίζω ότι θα σας αρέσει όμως.
Σαν λύση για παιδιά της πόλης, ή εάν δεν θέλετε να ασχολείστε με τα πρόβατα κάντε ότι κι εγώ. Αγόρασα από τον τσοπάνη ένα νεογέννητο. Μαλί γάλα δικά του και το κρέας δικό μου. Αργότερα που ήθελα κάτι παραπάνω η συμφωνία μου ήταν, και κάθε δεύτερη γέννα το πρόβατο δικό μου.

Τετ Απρ 04, 2012 11:55 am
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Μπορειτε να κανετε και κατι αλλο.
Οταν καποιες μανες γενανε 3 μικρα οι βοσκοι διαλεγουν το πιο μικρο-κατσιασμενο και το πετανε.Αυτο το κανουν γιατι το γαλα με το ζορι φτανει για 2 μικρα.
Θα επρεπε λοιπον να βαζουν το ενα απο τα 3 να βυζενει καθε φορα σε καποια μανα που εχει 1 και της περισεβει το γαλα.
Αυτα που πινουν ξενο γαλα απο αλλες μανες τα πιανει τσιρλιο.Αυτο επισης ειναι μεγαλη φασαρια γιατι δεν το δεχοντε ουτε οι γιδες ουτε οι προβατινες να βυζενουν ξενα μικρα και πρεπει να τις κρατας με το ζορι.
Πηγεντε λοιπον σ ενα βοσκο και ζητηστε του να σας κρατησει ενα μικρο θυλικο απο αυτες που γεννανε 3.
Πιστευω οτι θα σας το δωσει τσαμπα και με μεγαλη χαρα γιατι ειναι πολυ σκληρο να
πετας ενα χαριτομενο νεογεννητο...Μην σας κακοφανει αν σας ζητησει 5 ευρω συμβολικα.Το εχουν σε κακο να το δωσουν τσαμπα.

Το περνεις σπιτι σου λοιπον και το μεγαλωνεις με μπιμπερο και γαλα σκονη.
Θα ειναι η μεγαλυτερη χαρα για τα παιδια σας και δε θα ξεχασουν ποτε τη μερα που
τους φερατε σπιτι ενα χαριτομενο παιχνιδιαρικο κατσικακι.
Τα παιδια στις πολεις βλεπουν μονο σκυλια και γατια.Οταν πανε σε κανα χωριο και δουν κατσικα την κοιτανε σαν εξωγηινο.Ειναι μια πολυ καλη ευκαιρια λοιπον να
μαθουν τα παιδια με τετοια ζωα.Εγω ετσι μεγαλωσα.Τα ειχα για παιχνιδι.
Να ξερετε ακομα οτι τα κατσικακια εχουν σχεδον ιδια νοημοσυνη με τα σκυλια και μπορουν ευκολα να εκπαιδευτουν οσο αφορα τσισα και κακα...Δεν προτεινω αρνακι λογο χαμηλου IQ...

Αντι λοιπον να παρετε στα παιδια σας σκυλι η γατι προτοτυπιστε με ενα κατσικακι.

ΜΕΙΟΝΕΚΤΙΜΑΤΑ

-Κανουν πιο συχνα τσισα και κακα απο τα γατοσκυλα
-Λογο του οτι το γαλα σκονη ειναι αγελαδινο που σημενει βαρυ τον πρωτο καιρο μεχρι να το συνηθησουν θα τα πιασει τσιρλιο.Με το ΝΟΥΝΟΥ οχι τοσο αλλα δε συμφερει οικονομικα...

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ

-Δε θελουν σχεδον κανενα εμβολιο αντιθετα με γατες-σκυλους
-Δε μασουλανε τα παπουτσια σου οπως τα σκυλια
-Δε σκιζουν τον καναπε οπως τα γατια
-Δε βρωμανε οπως σκυλια-γατια
-Δεν δαγκωνουν
-Δεν γρατζουνανε
-Δεν ξεσηκωνουν τη γειτονια τα βραδυα οπως τα σκυλια
-Αμα τα βγαζεις για κατουρημα στο παρκο βοσκανε κιολας :histerically:

Οταν μεγαλωσει λοιπον και γινει κατσικαδα μετα απο κανα 4μηνο την επιστρεφεις
στον βοσκο και αυτος θα κανει και κωλοτουμπες που του δινεις ετοιμη κατσικαδα.
Στα παιδακια σκας το παραμυθι οτι θα ζει ελευθερη στο βουνο με τη μαμα της και ολα καλα

Πέμ Απρ 05, 2012 12:45 am
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Επισης ανοιξτε μου επικεφαλιδες με τιτλους ''Γουρουνια'' , ''Αγελαδες'' και φυσικα.....''ΑΛΟΓΑ''.Αν βεβαια θελετε να μαθετε)

Μα καλα τι γκαφα εκανα ?Λες και μπαινω πρωτη φορα σε φορουμ.
Μετα ειδα οτι μπορουσα να τ ανοιξω τα θεματα αυτα και μονος μου :wall:

Σορυ για το παιδεμα :roll:

Πέμ Απρ 05, 2012 12:50 am
Προφίλ
New around here
New around here

μπορείτε να βάλετε επίσης και κατσίκες pugmy οι mini καμερούν όπως την λένε στην Ελλάδα έχουν το μέγεθος ενός μεσαίου σκύλου και παράγουν γαλα με πολλά λιπαρά και είναι ανθεκτικές σκεφτείτε μπορείτε να κάνετε βούτυρο μέσα σε ένα βάζο χτυπώντας το η αρκετό τυρί του βοσκού

Κυρ Οκτ 21, 2012 9:27 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

BlackWolf έγραψε:
μπορείτε να βάλετε επίσης και κατσίκες pugmy οι mini καμερούν όπως την λένε στην Ελλάδα έχουν το μέγεθος ενός μεσαίου σκύλου και παράγουν γαλα με πολλά λιπαρά και είναι ανθεκτικές σκεφτείτε μπορείτε να κάνετε βούτυρο μέσα σε ένα βάζο χτυπώντας το η αρκετό τυρί του βοσκού

Για πες και αλλα... ενδιαφερον...

Αυτες ειναι ε;... που μπορει καποιος να βρει; και ποσο στοιχιζουν περιπου;

Εκανα μια ερευνα απο αυτα που ανεφερες... και λεει οτι τις εχουν και για κατοικιδια. χαχαχα

Κυρ Οκτ 21, 2012 12:02 pm
Προφίλ WWW
New around here
New around here

συγγνώμη αλλα έπεσε πολύ δουλειά και δεν προλάβαινα να κάτσω ....Ακόμα και στην αττική για την ακρίβεια στην γλυφάδα πούλαγε ένας το ζευγάρι 150 πέρσι μετά από λίγους μήνες βγήκε ένας έξυπνος και τα πούλαγε 160 το ένα ...σκιστό δεν έχω πάει καθόλου στην σύντομη ζωή μου για να δω άμα έχει ..sorry για τα ορθογραφικά λάθη αλλα χρησιμοποιώ μεταφραστή αυτά που δείχνεις στο video είναι δεν είναι σπανια by the way.Oτι είναι καλο στην Eλλάδα δεν το φέρνουν h δεν το γνωστοποιούν...θα βρείτε πόλους που θα σας πουλήσουν λαγούς για πετραχήλια πρωτοποριακές εκτροφές και τα καρυδια μας gigling ...Αλλα πριν πάτε να αγοράσετε κάποιο animal αναρωτηθείτε αν θα έχετε την τροφή για να το συντηρήσετε οι να το κάνετε να κάνει milk γιατί συνήθως εκεί θέλει καλαμπόκι σιτάρι και τέτοια δεν γνωρίζω για τα ελληνικά ..αλλα άμα δεν έχετε μηδική τουλάχιστο για να δόση λιπαρά η τριφύλλι τότε δεν ξέρω ακόμα και με μηδική δεν γνωρίζω το αποτέλεσμα γιατί δεν το έχω επιχειρήσει. Kαλο είναι να κάνετε ένα δίκτυο στο forum για ζώα για ανταλλαγές η πώλησης και να βγάζετε την τροφή σας και να ξέρετε από ποιον το παίρνεται.

Πέμ Νοέμ 08, 2012 4:09 pm
Προφίλ
New around here
New around here

κατσίκια κουνέλια ακόμα και γουρούνια μπορεί να έχει κάποιος για κατοικίδια ...εκπαιδεύονται

Πέμ Νοέμ 08, 2012 4:11 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Μερικα ακομα tips απο τον παππου:

Αν σκοπευουμε να αγορασουμε κατσικα και οχι κατσικακι, προσεχουμε τα εξης σημαδια, που δειχνουν, πως το ζωο ειναι νε ο και υγιες:
- Τα αυτια πρεπει να ειναι ορθα.
- Τα ματια πρεπει να ειναι καθαρα και χωρις εκκρισεις.
- Κοιταζουμε τα δοντια. Αν εχουν αναπτυχθει τα 8 προστινα, τοε ειναι περιπου 4-5 ετων. Αν εχουν αναπτυχθει τα 4 η 6 μπροστινα, τοτε είναι 2-3 ετων (ακομα καλυτερα). Αν όμως δουμε δοντια φθαρμενα, μικρά με κανονιστο σχήμα ή (ακομα χειροτερα) αν λειπουν δοντια, τοτε η κατσικα ειναι γρια.

Πολλοι που δε γνωριζουν, την εχον πατησει κι εχουν αγορασει ενα γερικο ζωο.

Επισης αυτο που ανεφερε o cowboy σχετικα με τη διαρροια ειναι πολυ σοβαρο και αποτελει μια ενδειξει, πως τοζωο έχει παρασιτα. Άλλα συμπτωματα για να το καταλαβουμε είναι η γρηγορη απωλεια βάρους.Εκει θα πρεπει να δει το ζωο κτηνιατρος αμεσα.

Δευτ Νοέμ 19, 2012 10:19 am
Προφίλ
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

achaios75 έγραψε:
Επισης αυτο που ανεφερε o cowboy σχετικα με τη διαρροια ειναι πολυ σοβαρο και αποτελει μια ενδειξει, πως τοζωο έχει παρασιτα.
Ἀν ἔχει παράσιτα θεραπεύεται; Ἢ μένουν ἰσοβίως;

Τετ Νοέμ 06, 2013 1:00 am
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff

Cowboy έγραψε:
Τρωνε τα ιδια πραματα.

Αν τα ταϊζουμε εμείς.
Γιατί αν τα αφήσουμε να βοσκίσουν..τα κατσίκια είναι σκέτη οικολογική καταστροφή.

Το πρόβατο βόσκει χαμηλά.
Ενώ το κατσίκι "σηκώνει κεφάλι" όπως χαρακτηριστικά λένε.

Εδώ στην περιοχή, οι κτηνοτρόφοι λένε ότι αν το κατσίκι μασουλίσει χαμόκλαδα από δέντρο{πχ.ελιά}..το δέντρο δεν ξανακάνει χαϊρι....παραμένει σαν άρρωστο για χρόνια....ίσως ξεραθεί κιόλας.
Ισχύει;;

Επίσης το κατσίκι προτιμά να κοιμηθεί στο χώμα και όχι στο άχυρο.
Αντίθετα με το πρόβατο που θέλει οπωσδήποτε στρώμη.
Ισχύει;;

Τετ Νοέμ 06, 2013 5:56 am
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ειχα ρωτησει και εγω για Καμερουν και πηγα να πνιγω οταν ακουσα την τιμη.

Παράθεση:
- Τα αυτια πρεπει να ειναι ορθα.

Δεν ειναι απολυτο. Σε καπιες ρατσες οπως οι Μαλτεζες ειναι φυσιολογικο συχνο φαινομενο καποια να ειναι με μεγαλα και πεσμενα αυτια σαν τα κυνηγοσκυλα ενα πραμα.

Παράθεση:
σχετικα με τη διαρροια ειναι πολυ σοβαρο και αποτελει μια ενδειξει, πως τοζωο έχει παρασιτα

Και παλι οχι απολυτα. Οπως λεω και παραπανω το παθενουν τα μικρα οταν πινουν ''ξενο'' γαλα.
Αν εχει σκουληκια υπαρχουν φαρμακα σκολικοκτονα. Καλο ειναι να χρησιμοπιητε εναλαξ διαφορετικα σκολικοκτονα γιατι δεν πιανουν ολα το ιδιο φασμα σκουλικιων.
Οταν δινετε φαρμακα καλο ειναι να πετατε το γαλα που αρμεγετε απ το ζωο.

Τετ Νοέμ 06, 2013 6:09 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 19 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: