Τώρα είναι Κυρ Οκτ 26, 2014 6:37 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Αντιμετώπιση επίθεσης σκύλου 
Συγγραφέας Μήνυμα
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Με αφορμή μια αναρτηση στο τοπικ "Εγκληματικοτητα κι Αυτοαμυνα στο σπιτι", κι ενα τραγελαφικο περιστατικο με επιθεση σκυλου, είπα να γραψω 2-3 πραγματα σχετικα με τις αντιδρασεις μας σε περιπτωση, που απειληθουμε ή δεχτουμε επιθεση απο σκύλο.
Τονίζω εξαρχής, πως δεν ειμαι εκπαιδευτης σκυλων. Οσα διαβασετε αποτελουν πρακτικες δοκιμασμενες πολλες φορες και σε διαφορετικες ρατσες, αλλα δεν αποτελουν λήμματα απο καποιο εγχειριδιο εκπαιδευσης σκύλων.
Πριν τις δοκιμάσετε, καλό είναι να εξασκηθειτε με σκυλια, τα οποια γνωριζετε και σας γνωριζουν, οχι τοσο για να μαθετε να λετε τα παραγγελματα, αλλα να μαθετε ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ, με τον οποιο θα τα λετε.

1. Σε γενικές γραμμες οι σκυλοι μπορουν να χωριστουν σε 2 κατηγοριες "βασει ιδιοσυγκρασιας": στους μικροσωμους και στους μεγαλοσωμους. Οι πρωτοι είναι πιο νευρικοι, πιο "ανταρτες", εχουν πιο οξειες αντιδρασεις σε εξωτερικα ερεθισματα και οι επιθεσεις τους εχουν στιγμιαια συνηθως διαρκεια. Δηλαδή, αν σας δαγκωσουν 1 φορα και τους τιναξετε απο πανω σας με το ποδι, συνηθως απομακρυνονται γαυγιζοντας. Οι δευτεροι ειναι πιο "σταθεροι χαρακτηρες", λιγοτερο νευρικοι, με πιο ολοκληρωμενες επιθεσεις. Πιθανον δε θα τα παρατησουν με μια δαγκωνια και ισως να συνεχισουν την επιθεση, ακομα κι αν αντεπιτεθειτε. Αν αποφασισετε να το βαλετε στα ποδια, σιγουρα θα συνεχισουν τη επιθεση.

2. Πέραν ομως αυτων, βασικος παραγοντας διαχωρισμου τους ειναι η ρουτινα εκπαιδευσης (αν υπαρχει) και διαβιωσης τους. Οι εκπαιδευμενοι σκυλοι δεν αντιμετωπιζονται με αυτα που θα διαβασετε παρακατω, καθως εχουν διαμορφωσει αυτοματοποιημενους μηχανισμους δρασης - αντιδρασης, οι οποιοι ενεργοποιουνται και ακυρωνονται με συγκεκριμενα παραγγελμτα (και πολλες φορες απο συγκεκριμενο ανθρωπο). Γι' αυτο και θα μιλήσουμε για τεχνικες αντιμετωπισης ανεκπαίδευτων σκυλων.

Αυτά τα δύο, καλο ειναι να τα εχουμε στην ακρη του μυαλου μας...

Λοιπόν...
Όταν βρεθούμε σε εναν χωρο, οπου υπαρχει σκυλος, φροντιζουμε να αξιολογησουμε την κατασταση. Αν δουμε τεντωμενη ουρα, παραλληλα με το εδαφος (σαν προεκταση του σωματος δηλαδη), ειναι σημαδι πιθανης επιθεσης. Επίσης δεν πανικοβαλλόμαστε και δεν μας λουζει κρυος ιδρωτας. Τα ζωά μυριζονται τον φοβο κι αυτο μπορει να τα κανει να ξεθαρρεψουν και να επιτεθούν.
Μπορείτε να αντιδράσετε με πολλούς τρόπους, ΠΟΤΕ όμως μην τρέξετε! Το τρέξιμο, για τα περισσοτερα σκυλια, ειναι το σινιάλο για την επιθεση. Αν θελουμε να εγκαταλειψουμε τον χωρο, το κανουμε ειτε πισωπατωντας αργα και κοιτώντας παντα τον σκυλο, ειτε κανοντας μεταβολή και περπατωντας σαν να εχουμε μπει σε ενα ακριβο κυριλέ ρεστωράν. Αν το σκυλι ξεκινησει να ερχεται κατα πανω μας, σταματαμε και κανουμε ενα βαθυ καθισμα με προτεταμενο το στηθος, ανοιγουμε τα χερια, το κοιτάμε στα μάτια και του λέμε "Έλα μου". Φανταστείτε, πως μιλάτε στο 2χρονο παιδι σας, που κανει τα πρωτα του βηματα. Έτσι πρεπει να ειναι η σταση του σωματος και ο τονος της φωνης σας. Οι σκύλοι είναι αισθαντικά αλλά και "έντιμα" ζώα. Θα καταλαβουν τις φιλικες προθεσεις σας. Για καθε 100 φορες που έλεγα αυτα τα λογια σε εναν σκυλο, τις 99 ερχοταν και μου μυριζε τα χερια. Και φυσικά ηρεμούσε.
Αν το σκυλί δεν γαυγίζει καθόλου ή γαυγίσει μια φορα κι έπειτα τρεξει προς το μερος σας, καθιστε εντελως ακινητοι. Πιθανόν να ειναι εκπαιδευμενο. Μόνο με εντολή το αφεντικού του μπορει να "λυθει" η πολιορκία. :D

Αν, παρ' ελπίδα, σας δαγκωσει σκύλος, τραβήξτε απότομα το ποδι σας, για να το ελευθερωσετε, και ανταποδώστε με μια κλωτσιά στο σαγονι ή στα πλαινα του κεφαλιου. Οι περισσοτεροι σκυλοι, μολις δεχτουν χτυπημα, υποχωρουν. Αν συνεχισει να ειναι επιθετικος, γινετε εσεις πιο επιθετικος: ορμηξτε επανω του με κλωτσιες και φωνες, για να αναγκαστει να φυγει. Η περιπτωση βεβαια αυτη ειναι πολύ σπάνια και φορά σκυλια άρρωστα (λυσσα) ή "αγριεμενα", οπως λένε στη γλωσσα τους οι εκπαιδευτες. Έχετε περισσοτερες πιθανοτητες να τη γλυτωσετε, αν κανετε μικρα βηματακια προς τα πισω, λεγοντας γλυκολογα (σαν να μιλατε σε ενα μωρο), κερδιζοντας ετσι μετρα μεχρι την εξοδο και τη σωτηρια.

Κάτι τελευταιο και πολύ σημαντικο ειναι η επιθεση σκυλιου κατα την εξοδό σας απο τον χώρο του. Δηλαδή,μπορεί να μπείτε σε μια αυλή, ο σκύλος να σας καλοδεχτει, να σας αφησει να τον χαϊδεψετε, και, καθως βγαινετε, να σας δαγκωσει. Γι' αυτο, παντοτε φροντιζουμε να εχουμε οπτικη επαφη με το ζωο, ειδικα, οταν αφηνουμε τον χωρο του.

Αυτά ...σε γενικές γραμμές. Αν έχετε καποιον φιλο ή συγγενη με σκύλο, φροντιστε να εξασκηθειτε πρωτα, προτου τα εφαρμοσετε. Επαναλαμβανω, δεν εχει να κανει με το να αποστηθισετε το "Ελα μου" ή τη διαδικασια υποχωρησης, αλλα με το να αποκτησετε φυσικοτητα στη συμπεριφορά σας, ετσι ωστε το ζωο να αισθανθει ασφαλες και να σας εμπιστευτει.

Αν καποιος φιλος εχει να προσθεσει καποια συμβουλη, με ενδιαφερει πολύ.

Τετ Δεκ 26, 2012 2:53 pm
Προφίλ
Tech
Tech
Άβαταρ μέλους

Λογω δουλειας ειχα μερικες περιπτωσεις με σκυλους σε χωραφια.
Στην πρωτη μου επεσα σε λυτο σκυλο σε χωραφι που ειχα περασει τον φρακτη. Εκανα γρηγορα την δουλεια μου (σκατα πορισμα εβγαλα), με τον σκυλο να γαβγιζει. Διατηρησα την ψυχραιμια μου αλλα δεν θυμαμαι αν εκανα ενα βημα μπροστα και 3 πισω κατα την αποχωρηση.
Επισης εχω μια προσωπικη εμπειρια με τσομπανοσκυλα. Φυλαξτε τα νωτα σας. Μου επιτεθηκαν 3 απο μπροστα και ενα απο πισω. Ευτυχως ηταν ο τσομπανης κοντα. Αλλιως....
Το σεναριο επαιξε λιγοτερο σοβαρα ξανα μεσα στη πολη. Ειδα με την γωνια του ματιου μου το ενα να κανει το γυρω του παρκαρισμενου αυτοκινητου διπλα μου. Αυτο που εκανα ηταν να "επιτεθω" σε αυτο.

Καποιες φορες θα πρεπει να αναλαβετε δραση. 4 το πρωι στα ΚΤΕλ του Κηφισου με εγκλωβισαν 4 σκυλιο με την πλατη στον τοιχο. Δεν ξερω πως θα εξελισσοταν το πραγμα αλλα καποια στιγμη ενοιωσα οτι θα επρεπε να κανω κατι γιατι αντι να ηρεμησουν αυτα αγριευαν περισσοτερο. Μπορει και να εμενα με το σακιδιο μπροστα μου σαν ασπιδα μεχρι το πρωι. Ευτυχως ηρθε ενα ταξι και απεσπασε την προσοχη τους.

Επισης με επιφυλαξη θα προσθεσω κατι που διαβασα σε αρθρο ειδικου περιοδικου.
Αν ενας εκπαιδευμενος σκυλος σας ορμηξει ακολουθηστε το σχεδιο του. Σκοπος του ειναι να αρπαξει το χερι σας και να σας ριξει κατω. Δωστε του το αδυναμο σας χερι και μολις πεσετε προσπαθησετε να το μαχαιρωσετε στον λαιμο η να τον πνιξετε.
Με επιφυλαξη ετσι?

τελικα ο νομος του Gresham ειναι Ανικητος!

Τετ Δεκ 26, 2012 3:53 pm
Προφίλ WWW
Tech
Tech
Άβαταρ μέλους

κατι ακομα....
Πολλες φορες στον κοσμο των "επιχειρησιακων" φακων ακουμε για την χρησιμοτητα του strobe στην απωθηση ζωων.

Εχει τυχει να το εφαρμοσω με επιτυχια σε σκυλο που μου γαβγιζε μεσα απο περιφραξη, και σε σκυλο που πουλουσε μουρη στο παρκακι που το εβγαλε η αφεντικινα για τα κακακια του.

Σε φυσιολογικες καταστασεις εχω στρομπαρει σκυλους και αγτες και αν εδειχναν κατι αυτο ηταν επρισσοτερο η ενοχληση τους.

Ισως καποιες φορες να δουλεψει. Αν ο σκυλος ξαφνιαστει ή ειναι χεστης.
Αλλα σε σκυλο που σε εχει φιρμαρει και ετοιμαζετε να σε φαει δεν νομιζω να πιασει.και ουτε θα το δοκιμασω

Τετ Δεκ 26, 2012 4:20 pm
Προφίλ WWW
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Εχει δοκιμασει κανεις κατι εφαρμογες αποθητικων σκυλων για smartphone ?
Εκπεμπουν εναν υπερηχο

Τετ Δεκ 26, 2012 5:21 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

μπορει να κανουν δουλεια οι υπερηχοι αλλα την ψυχραιμια και τον χρονο που θα τον βρεις να ενεργοποιησεις την εφαρμογη???

πρεπ κατα κανόνα τα σκυλιά επιτίθενται σε οτι προεξέχει απο το σώμα μας(χέρι ή πόδι)

Τετ Δεκ 26, 2012 7:20 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Prep... σε περιπτωση που πεσεις σε αγελη σκυλων τα πραγματα εινια πιο περιπλοκα. Μπορει να τους πιασεις ολους φιλους εκτος απο ενα κι αυτο το ενα να παρασυρει και τα υπολοιπα και να σου επιτεθουν.
Ακομα και στην περιπτωση, που στριμωχτεις (οπως στο ΚΤΕΛ Κηφσου), κρατα ψυχραιμια και μην κουνιεσαι καθολου. Μετά απο μερικα λεπτα, οταν δουν πως δεν τα απειλεις, θα βαρεθουν και θα απομακρυνθουν. Ειμαι σιγουρος πως αυτο συνεβη και το ταξι ηταν απλα συμπτωση.

Cowboy μπορεις να προμηθευτεις ειδικη σφυριχτρα απο καταστημα με κυνηγετικα, της οποιας το σφυριγμα απωθει τους σκυλους. Κοστιζει περιπου 10-15 ευρω και ειναι πιο ευχρηστη και ανθεκτικη απο ενα πανακριβο smartphone, που πιθανον να εχεις.

Τετ Δεκ 26, 2012 7:25 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Γιατί στρομπαρες τις γάτες;
Τι σου έφτεξαν;

Τετ Δεκ 26, 2012 8:04 pm
Προφίλ
Tech
Tech
Άβαταρ μέλους

σιγα μην τις αφησα και ψυχολογικα....

Αχαιος....δυστυχως αυτο ηταν το σχεδιο. Αλλα δεν φαινοταν να δουλευει. Ηταν η φαση που το ενα ξεσηκωνε το αλλο.
Αυτο το ζω αρκετα συχνα καθος στους περιπατους μου περνω απο μια εγκατασταση με πολλα σκυλια. Αν σταθεις και παρατηρησεις υπαρει παντα ενα που ξεκινα το γαυγισμα. και μαλιστα δαγκωνει οσα δεν γαυγιζουν.

καλη η ιδεα με την σφυριχτρα. Δουλευει ομως σε εξαγριωμενα?

Πέμ Δεκ 27, 2012 12:18 am
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ξέρεις τα ζώα δεν οσμίζονται μόνο τον φόβο, αλλά συμπαθούνε –αντιπαθούνε, αποφεύγουν, ορμάνε ή είναι φιλικά, διαισθανόμενα και τον χαρακτήρα του ανθρώπου.

Πέμ Δεκ 27, 2012 9:55 am
Προφίλ
Tech
Tech
Άβαταρ μέλους

το ιδιο και τα παιδια...

Πέμ Δεκ 27, 2012 10:04 am
Προφίλ WWW
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

καλησπέρα και χρονιά πολλά
εγώ είχα προβλήματα με σκυλια και πήρα αυτό http://www.ebay.co.uk/itm/Ultrasonic-Pe ... 5645750905
μπορώ να πω οτι δεν περίμενα να δουλεύει και όμως δουλεύει (απλα οχι στο ιδιο σκυλί για πάρα πολλές φόρες γιατι το συνηθίζουν :think: ) ο γιος μου (7 ετών) το έχει πάντα μαζί του μιας και ενας ηλίθιος γείτονας :twisted: εχει ενα τεράστιο μαύρο μπουλντόγκ ελεύθερο και θα ειναι ο πρώτος λόγος που θα αγοράσω όπλο (οχι ο σκύλος ο γείτονας :histerically: )

Πέμ Δεκ 27, 2012 6:59 pm
Προφίλ
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

john_b οπως και οι άνθρωποι ετσι και οι σκύλοι δεν ειναι όλοι κάλοι ή κακοί είχα σκύλο 25 χρονιά αλλα αυτη τη θεωρία οτι ολα τα ζωα ειναι καλά δεν την δέχομαι ουτε τις εύκολες γενικεύεις με καλες και κακες ράτσες , εξαλου η πεινά είναι κακός σύμβουλος γι ολα τα πλάσματα του πλανήτη ....

Πέμ Δεκ 27, 2012 7:07 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

άμα είναι τρελό το αφεντικό τι να σου κάνει το σκυλί τρελό θα βγει
κανένα σκυλί δεν αντιπαθεί ειδικά τον άνθρωπο μην ξεχναμαι ότι είναι ο καλύτερος φίλος για εμάς και εμείς για αυτά

Πέμ Δεκ 27, 2012 7:40 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Prep εχεις δικιο σ' αυτο. Όταν υπαρχουν πολλα σκυλια, παντα υπαρχει κι ενα, που ξεσηκωνει τα υπολοιπα και κανει τη ζημια. Το gadgetακι που ανηρτησε ο reflector χρησιμευει στην εκπαιδευση σκυλων, απ' οτι ξερω. Όταν θελεις να αποτρεψεις το σκυλι απο το να τα κανει στο χαλί ή να δαγκωνει παπουτσια κλπ, σφυριζεις με αυτο. Ειναι ενα ειδος τιμωριας για τον σκύλο και έτσι συνδεει την πραξη του με τον συγκεκριμενο ηχο και δεν το ξανακανει.
Ίσως στους περιπατους σου να κρατας καλυτερα κι ενα ξυλο.

Πέμ Δεκ 27, 2012 10:31 pm
Προφίλ
Tech
Tech
Άβαταρ μέλους

ευτυχως που το σημειο ειναι περιφραγμενο. Με διπλο πλεγμα στο υψος τους. Καποτε πρεπει να ξεπερνουσαν τα 10 σε 2 αγελες.

Παντως σιγα σιγα ξεχωριζουμε καποια πραγματα.
ΠΧ αν υπαρχει ενα που ξεσηκωνει τα αλλα μηπως θα πρεπει να ασχοληθουμε με αυτο πρωτα?

επισης.παπαλα το γκατζετακι ε?.....
κατι που μου ειπε καποιος ειναι να κουβαλω ενα μπουκαλακι οινοπνευμα μαζι. Με την ιδεα οτι αν ριξω στην μουσουδα θα το καψει κτλ...Δεν πειστηκα

Πέμ Δεκ 27, 2012 10:41 pm
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 30 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: