Τώρα είναι Δευτ Φεβ 19, 2018 6:08 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 20 Δημοσιεύσεις ]    1, 2
Επιβίωση στο μπάνιο σε περίπτωση πυρκαγιάς σε διαμ./πολυκ. 
Συγγραφέας Μήνυμα
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 411 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 222 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Είδα βιντεο μέσα από διαμέρισμα ... δεν έχει μείνει τίποτα! Η μπανιέρα είναι καρβουνιασμενη κ σίγουρα η εικόνα που βλέπεις δεν σε κάνει να πιστέψεις ότι αυτοί οι άνθρωποι σώθηκαν με αυτό τον τρόπο.

Τρί Ιουν 20, 2017 11:49 am
Προφίλ WWW
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 54 φορες
Μισές δουλειές κάνεις...

Πού είναι το βίντεο να το δούμε και 'μεις;;;

Τρί Ιουν 20, 2017 12:38 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 54 φορες
wo0tWoOT έγραψε:
Αυτο μοναχα τιποτα Myth Busters θα μπορουσαν να το αναπαραγουν ως πειραμα για να δουνε αν ισχυει
και παλι χωρις να μπορουν να δημιουργησουν ολες τις συνθηκες της αναλογης περιπτωσης.

Εγώ πάλι θα ήμουν ευχαριστημένος αν μου έδινε κάποιος μια απάντηση για το "πόση ώρα την βγάζουν καθαρή, δυο ενήλικες και ένα παιδί μέσα σε ένα σφραγισμένο δωμάτιο, μέχρι να πάθουν ασφυξία;;"

Χωρίς όλες τις συνθήκες.
Χωρίς φωτιές-χωρίς καπνούς-χωρίς θερμοκρασίες...

+-20 κυβικά αέρα...πόση ώρα υποστηρίζει τρεις ανθρώπους;;

Τρί Ιουν 20, 2017 1:02 pm
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 23 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 10 φορες
kle έγραψε:
wo0tWoOT έγραψε:
Αυτο μοναχα τιποτα Myth Busters θα μπορουσαν να το αναπαραγουν ως πειραμα για να δουνε αν ισχυει
και παλι χωρις να μπορουν να δημιουργησουν ολες τις συνθηκες της αναλογης περιπτωσης.

Εγώ πάλι θα ήμουν ευχαριστημένος αν μου έδινε κάποιος μια απάντηση για το "πόση ώρα την βγάζουν καθαρή, δυο ενήλικες και ένα παιδί μέσα σε ένα σφραγισμένο δωμάτιο, μέχρι να πάθουν ασφυξία;;"

Χωρίς όλες τις συνθήκες.
Χωρίς φωτιές-χωρίς καπνούς-χωρίς θερμοκρασίες...

+-20 κυβικά αέρα...πόση ώρα υποστηρίζει τρεις ανθρώπους;;

Αν σε σπιρομέτρηση κάποτε / παλιά που έκανα επειδή είχα κρυώσει και είχα πάθει βρογχίτιδα ("γατάκια" ακουγόντουσα μέσα στο πνευμόνι, και πριν την μέτρηση όλο το πρωι είχα καπνίσει τότε που ήμουν καπνιστής και μισό πακέτο τσιγάρα) ο ιατρός μου είχε βγάλει γύρω στα ~7.6+ λίτρα αέρα (αν θυμάμαι καλά, γιατί μπορεί να ήταν και λίγο παραπάνω) εμένα χωρητικότητα, φαντάζομαι ένας φυσιολογικός ενήλικας άνθρωπος θα έχει γυρω στα 5.5-6 λίτρα αέρα χωρητικότητα μέσο όρο.

Συνεπώς αν υπολογίζουμε τον μέσο όρο 6 λίτρα χωρητικότητας, αφαιρέσουμε και 1 λίτρο που θα μένει μέσα στο πνευμόνι με κάθε αναπνοή λόγω μη πλήρους εκπνοής, τότε θα μπορούσαμε φαντάζομαι με έναν πρόχειρο υπολογισμό να μετρήσουμε οτι στο λεπτό σε ηρεμία (~72 χτυπους καρδιάς) αν έχουμε 6-8 αναπνοές (?) και άρα ανάγκη για 8 x 5L = 40L λίτρα αέρα σε ηρεμία?
Σε κατάσταση πανικού αν το τριπλασιάσουμε θέλουμε ας πούμε 40 x 3 = 120 λίτρα αέρα το λεπτό. (γιατρέ καλά τα λέω?)

Πολαπλασιάζουμε με τον αριθμό των ατόμων πχ. 3 άτομα, έχουμε 3 x 120 = ανάγκη 360 λίτρα αέρα το λεπτό μέσο όρο σε κατάσταση πανικού.
Ένα μπάνιο ας πούμε συνήθως δεν είναι και πολύ μεγάλο. Αν πιάσουμε τα μεσαία προς μικρά μπάνια χωρίς αερισμό (με φυρφίρι)
Ας είναι ας πούμε ένας μέσος όρος πχ. 2 x 2 = 4m2 x 2.20 ύψος (αν έχει θερμοσίφωνα σε πατάρι πάνω) = 8.8m3 κυβικά μέτρα αέρα.

https://www.sensorsone.com/length-width ... alculator/

Άρα 8.8m3 αέρα = 8.800L

8800L / 120L = 73.3333333
8800L / 360 = 24.4444444

Συνεπώς με έναν πρόχειρο υπολογισμό βλέπουμε οτι την βγάζουν (πιθανώς) γύρω στο 20-λεπτο τα τρία άτομα με μία ώρα+ το ένα άτομο (λέω ξανά, ΠΙΘΑΝΩΣ μην το δένετε σχοινί κορδόνι, ένας θεωρητικός πρόχειρος υπολογισμός είναι μόνο).
Ο Αέρας μπορεί να έχει και καπνό μέσα, οπότε υπάρχουν πολλές παράμετροι... (φυσική κατάσταση, προβλήματα υγείας, εισπνοή καπνού πριν πάνε στο μπάνιο, κλπ)

«Ἔλεγχε σοφόν, & ἀγαπήσει σε. δίδου σοφῷ ἀφορμήν, & σοφώτερος ἔσται..»,«Ὁ παιδεύων κακοὺς λήψεται ἑαυτῷ ἀτιμίαν· ἐλέγχων δὲ τὸν ἀσεβῆ μωμήσεται ἑαυτόν. μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε..»,«Τα όμοια με τα όμοια χαίρονται..»

Τρί Ιουν 20, 2017 1:59 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 411 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 222 φορες
kle έγραψε:
Μισές δουλειές κάνεις...
Πού είναι το βίντεο να το δούμε και 'μεις;;;

:oops:
https://www.youtube.com/watch?v=SyF2KObDdIE

Τρί Ιουν 20, 2017 3:18 pm
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 20 Δημοσιεύσεις ]    1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com