Τώρα είναι Κυρ Δεκ 17, 2017 8:08 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ] 
Σκεύη μαγειρέματος για οικογένεια 
Συγγραφέας Μήνυμα
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 4 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 22 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Νέος με πολλές απορίες σχετικά με outdoor καταστάσεις. Είμαι στην διαδικασία στησίματος σακιδίων, θα τα ονομάσω “έκτακτης ανάγκης και όχι μόνο”, για εμένα και την οικογένεια μου (4,5,7 χρονών, σύζυγος και εγώ). Τα ονομάζω “και όχι μόνο” διότι θα ήθελα να είναι έτοιμα και για καμιά βολτούλα στην φύση.
Έχοντας ιεραρχήσει την οργάνωση τους κατέληξα στην δεύτερη κατά σειρά ετοιμασία, του φαγητού. Δηλαδή σκεύη μαγειρικής και σερβιρίσματος για πενταμελή οικογένεια. Κοιτάζω δεξιά και αριστερά βλέπω σκευή σε διάφορα μεγέθη και κράματα και είμαι λίγο μπερδεμένος. Βλέπω γκαζάκια, βλέπω στόβες ξύλου, υγρών καυσίμων και έχω χάσει την μπάλα :? (σίγουρα θα έχω και μια μπαλίτσα outdoor).
Να βάλω 450ml ή 750ml? Να βάλω κατσαρόλι 1600ml, 2000ml ή 3000ml?
Αυτό που θέλω είναι να είναι ελαφριά, για να μπορεί το κάθε παιδί τουλάχιστον να μπορεί να κουβαλάει τα δικά του, εγώ να έχω τα δικά μου + το οικογενειακό + την εστία.
Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου ρίξετε κάποιες προτάσεις.

Πέμ Ιαν 14, 2016 3:31 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 382 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
Στα σκευη παιζει μεγαλο ρολο και τι εστια θα χρησιμοποιησεις... θα μαγειρευεις σε γκαζακι ή σε φωτια; Δεν κανουν ολα τα σκευη για φωτια. Οταν ξεκινησα και εγω... με το ιδιο σκεπτικο, ειχα αγορασει αυτα εδω:

Εικόνα

Ολο το σετακι, μπαινει το ενα μεσα στο αλλο, και πιανει λιγο χωρο, αλλα σε αυτη την περιπτωση ενα ατομο, θα τα μεταφερει ολα. Διαφορετικα, μπορεις να βαλεις σε καθε σακιδιο ξεχωριστα, απο ενα κατσαρολακι και μεσα να βαλεις κατι αλλο, για να εκμεταλευτεις τον χωρο.

Πλεον ομως, βρισκεις σε ολα τα σουπερ μαρκετ, μικρα ανοξειδωτα κατσαρολακια με ασφαλες κλεισιμο, που ισως σε βολεψουν περισσοτερο... και η τιμη τους ειναι ικανοποιητικη. Εικόνα

Πέμ Ιαν 14, 2016 4:04 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 114 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 67 φορες
καταρχην μπραβο που ρωτας και καλως ηρθες :ok:
ελπιζω να εχεις δει τις μεχρι τωρα σχετικες αναρτησεις στο φορουμ. Αν ναι τοτε θα εχεις δει αποψεις (δεν ειμαστε και ειδικοι) σχετικα με το υλικο των σκευων, οποτε αν εχεις καποια επιπλεον σχετικη απορια ρωτα αφοβα :D αλλα πιο συγκεκριμενα ισως γιατι τωρα δεν ξερω που ακριβως μπερδευεσαι.
Για την χωρητικοτητα των σκευων νομιζω πως το καλυτερο ειναι να συγκρινεις με αυτα που χρησιμοποιεις ηδη στο σπιτι μια και οι αναγκες ειναι περιπου ιδιες και στην εκδρομη (βασικα εμενα οι εκδρομες μου ανοιγουν την ορεξη :lol: ). Ενδεικτικα να σου πω οτι αν βρασω κοφτο μακαρονακι σε κατσαρολακι 2,4 λιτρα τρωνε μια φορα 3 ενηλικα ατομα ικανοποιητικοτατα μαλλον. Και φυσικα θες και ενα κατσαρολακι και για σαλτσα, αυτο πιο μικρο βεβαια. Κατα τη γνωμη μου παντως αξιζει να δωσεις λεφτα για τα σκευη (μετα απο σκεψη ομως) γιατι η φτηνια ειναι ακριβη ;) . Για πιατα, κουταλοπηρουνα δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο νομιζω. Για τα ανοξειδωτα κατσαρολακια που λεει ο φουγκ πρεπει να εχεις και ενα τροπο να τα βγαλεις απο τη φωτια πχ μια ειδικη λαβη που να ταιριαζει ή εστω πενσα ή κατι (να το εχεις υποψην)
Τωρα για εστια... εκει υπαρχουν διαφορα προβληματα και περιορισμοι. πχ με τα ξυλα μπορει να βρεθεις σε ενα μερος και να μη μπορεις να αναψεις φωτια γιατι απαγορευεται (πολυ πιθανο) ή να μη μπορεις να βρεις ξυλα (πχ σε κανα ξερονησι). εδω να πω οτι ειναι πολυ καλο να εχουμε και ενα μικρο πυροσβεστηρα μαζι και οχι μονο για να μην μας την πουνε ;) . Με τα γκαζακια πρεπει να προσεχεις την αποθηκευση τους συν οτι μπορει να ξεμεινεις. Απο υγρα και στερεα πλην ξυλου καυσιμα δεν εχω εμπειρια. Γενικα θα ελεγα ειναι υποκειμενικο θεμα προτιμησης αλλα και τι εχεις στο μυαλο σου, που να πας δηλαδη κλπ. Προσωπικα προτιμω ξυλα γιατι εκει που παω συνηθως, με βολευουν παρα πολυ

υγ κατα την ιεραρχηση σου ποια ετοιμασια ερχεται πρωτη; να υποθεσω φαρμακειο και μεσα προστασιας και αφαλειας;
υγ2 μην ξεχασεις να εχεις μια επιφανεια κοπης, επισης καλη ειναι μαλλον και μια τσιμπιδα για ψησιμο κρεατικων (το λεω γιατι σε αρκετα ετοιμα πακετα δεν εχει)
υγ3 και για το νερο να προετοιμαστεις καλα, χρειαζεται αρκετο...
υγ4 ενα μπραβο απο μενα στη γυναικα σου που δεν γκρινιαζει για εκδρομη στη φυση... ή μηπως γκρινιαζει; :lol:

edit
φουγκ τα δικα σου γιατι δεν κανουν για (μικρη) φωτια;

Πέμ Ιαν 14, 2016 4:22 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 382 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
qqqqqs έγραψε:
edit

Ειναι ανοδιωμενο αλουμινιο... δεν νομιζω οτι κανει. Αν θυμαμαι καλα, γιατι πανε χρονια, στην συσκευασια, ανεφερε οτι ειναι για γκαζι.

Πέμ Ιαν 14, 2016 4:26 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

fugazigr έγραψε:
qqqqqs έγραψε:
edit

Ειναι ανοδιωμενο αλουμινιο... δεν νομιζω οτι κανει. Αν θυμαμαι καλα, γιατι πανε χρονια, στην συσκευασια, ανεφερε οτι ειναι για γκαζι.

εγω με μικρη φωτια δεν ειχα προβλημα μεχρι τωρα... με πιο μεγαλη φωτια εχεις προβλημα με τα χερουλια, μπορει και να λιωνουν ισως, δεν το ξερω αυτο, προτεινω μικρη φωτια παντως και να μην απλωνει πολυ

Πέμ Ιαν 14, 2016 4:48 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Το θέμα με την εστία. Σκέφτομαι συνδυασμό γκαζάκι και φωτιά. Αυτόν τον συνδυασμό τον σκέφτηκα γιατί όπως είπα θέλω το σακίδιο να είναι “έκτακτης ανάγκης και όχι μόνο”, δεν θέλω να έχω συνεχή εξάρτηση από αέριο καύσιμο όταν μπορείς να βρεις ξύλα πολύ ποιο εύκολα. Ακόμα και με μερικά κλαδάκια φτιάχνεις γεύμα. Το αέριο θα είναι καλό για κάποιο πικ-νικ, όταν μπαίνεις σε σχέδιο “Ξενοκράτη” θέλεις κάτι διαφορετικό. Τα σακίδια των παιδιών θα έχουν το πολύ μια κούπα, πιατάκι, κουτάλι/πιρούνι, δοχείο νερού. Το δικό μου και της γυναίκας μου θα έχουν τα έξτρα. Κοιτούσα κάποια σκεύη τιτανίου. Νομίζω πως το τιτάνιο μπαίνει και σε φωτιά και σε γκαζάκι, έτσι ώστε να μπορώ να το έχω όπως θέλω.
Στο σπίτι έχουμε για βασικά κατσαρόλι 2λιτ, κατσαρόλα 4λιτ και χύτρα 6λιτ, παίζουν κάποια ενδιάμεσα αλλά περισσότερο χρησιμοποιούμε τα παραπάνω για μαγείρεμα. Σίγουρα δεν μπορώ να έχω εκτός σπιτιού όλα αυτά τα λίτρα, οπότε πρέπει να πάω σε ένα βασικό από 2λιτ έως 4λιτ. Ένας άλλος παράγοντας είναι και το βάρος δεν θα γίνω δίποδο γαϊδούρι και να κοπώ στα πρώτα 10μ., καλό το αυτοκίνητο αλλά δεν θα με πηγαίνει ακριβώς στην πόρτα.
Όσο αφορά την ιεράρχηση μου, έχω βάλει
1. Ασφαλή τοποθεσία/καταφύγιο.
2. Νερό
3. Φαγητό-φωτιά
Όλα τα άλλα έρχονται μετά.

Πέμ Ιαν 14, 2016 7:45 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

qqqqqs έγραψε:
......
υγ4 ενα μπραβο απο μενα στη γυναικα σου που δεν γκρινιαζει για εκδρομη στη φυση... ή μηπως γκρινιαζει; :lol:....

Η γυναίκα όλο έλεγε να πάμε καμιά εκδρομή, να πάμε καμιά εκδρομή!!!, τώρα θα πάμε καμιά εκδρομή my way.

Πέμ Ιαν 14, 2016 8:17 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

ο συνδυασμος γκαζι και ξυλα σημαινει οτι θα εχεις μαζι σου και φιαλιδια γκαζιου με την εστια τους αλλα και πυροστια , προσαναμματα κλπ δηλαδη αρκετα πραματα που πιανουν και χωρο και προσθετουν βαρος. Αν και οπως θα δεις τα σκευη (και τα τιτανιου οπωσδηποτε) που ειναι για εκδρομες (και γενικα τα ειδη που ειναι για εκδρομες) ειναι πολυ πιο ελαφρια απο αυτα που χρησιμοποιουμε στο σπιτι, καμια σχεση. Επισης εγω επειδη γενικα χρησιμοποιω ξυλα, εχω μεσα στο εσωτερικο κατσαρολακι φιαλιδιο με υγρο πιατων , φιαλιδιο με ελαιολαδο, σφουγγαρακι για το πλυσιμο, κουταλοπηρουνο, φακελακια με τσαι , καποιο τροφιμο ενδεχομενως, μικρο σουρωτηρι κλπ. Ολα αυτα αν χρησιμοποιουσα γκαζακι μαλλον θα πηγαιναν αλλου αφου τη θεση τους θα επερνε το γκαζακι και θα επιαναν χωρο και θα πιθανον να μην ηταν ολα μαζι , δηλαδη πιο καλα οργανωμενα. Πιστευω παντως μετα απο μια δυο εκδρομες θα καταληξεις σε πιο συγκεκριμενο συμπερασμα.
επειδη εχουμε την ιδια ιεραρχηση (αν προσθεσεις και το φαρμακειο) και αρα το φαγητο και η προετοιμασια του ειναι σημαντικα θα με ενδιεφερε να μαθω καποια στιγμη πως πηγε το θεμα ειδικα αφου μιλας για 5 ατομα εκ των οποιων τα τρια παιδια που δεν κουβαλανε πολλα :ok:

Παρ Ιαν 15, 2016 1:05 am
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 14 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 76 φορες
Τι λέτε για αυτό (αναδυόμενο αλλουμίνιο) κάνει και για φωτιά από ξύλα ή είναι μόνο για γκαζάκι ;;;;

Pinnacle Camper Cooking Set, 4 Persons
GSI Outdoors
Πλήρες σετ μαγειρέματος και εστιάσεως από αλουμίνιο που καλύπτει και τα υψηλότερα στάνταρ. Η τέλεια επίστρωση προστατεύει από χτυπήματα και παρέχει άνετο μαγείρεμα - σχεδόν σαν το σπίτι σας. Το σετ είναι εξαιρετικά εξοπλισμένο αλλά πολύ ελαφρύ και συμπαγές. Ιδανικό για μακρινά ταξίδια, καραβάνια, τροχόσπιτα ή εκδρομές. Αποτελούμενο από μια 2λιτρη και μια 3λιτρη κατσαρόλα με διάφανα καπάκια και ενσωματωμένα κόσκινα, ένα τηγάνι με γυρισμένη βάση για ασφάλεια πάνω στην εστία, τέσσερα πλαστικά πιάτα, και μπολ, κούπες με χρωματική αντιστοιχία. Οι κούπες έχουν μονωτικά καλύμματα από neoprene, καπάκι για πόση και φωλιάζουν μέσα στα μπολ. Το σετ συμπληρώνει μια δυνατή, πτυσσόμενη τσιμπίδα και ένα σάκο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για πλύσιμο.

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Παρ Ιαν 15, 2016 9:12 am
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

η εντυπωση που εχω ειναι οτι αυτα του φουγκ δεν κανουν για φωτια με ξυλα γιατι αν η φλογα γλυψει τα χερουλια ή η φωτια ειναι πολυ δυνατη τα χερουλια θα εχουν προβλημα κατι που δυσκολα γινεται με γκαζακι. Δεν ειμαι ομως σιγουρος και μη σας παρω στο λαιμο μου. Αν καποιος βρει σιγουρη απαντηση θα ειναι πολυ ενδιαφερον.
Βρηκα ομως αυτα :
1)
Παράθεση:
Η ανοδίωση είναι μια χημικά σταθερή διαδικασία. Δεν είναι τοξική, δεν αποσυντίθεται, και είναι εξαιρετικά ανθεκτική στην θερμότητα (μέχρι το σημείο τήξης του αλουμινίου).

2) http://www.elval.gr/default.asp?pid=185&

το τιτανιο παντως χρειαζεται 1000 βαθμους κελσιου παραπανω για να λιωσει σε συγκριση με το αλουμινιο :o

Παρ Ιαν 15, 2016 12:22 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Νομίζω ότι θα πάω σε τιτάνιο.
Σίγουρα μια κούπα ο καθένας και για σκεύος δεν έχω πάρει κάποια απόφαση, ακόμα το ψάχνω.
Τα σκεύη τιτανίου έχουν θέμα με την χάραξη ή την φωτιά?

Σάβ Ιαν 16, 2016 5:03 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

το τιτανιο με σημειο τηξης 1600 βαθμους κελσιου δυσκολο το βλεπω να εχει προβλημα με τη φωτια (τυχων χερουλια πλαστικα ή αλλο μπορει). Για χαραξη δε ξερω (δεν εχω παρει γιατι ειναι ακριβα αλλιως θα χτυπαγα ενα) αλλα δε νομιζω

Σάβ Ιαν 16, 2016 7:10 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Αυτές οι κινεζιές τι να λένε άραγε?
http://toaksoutdoor.com/titanium450mlcup.aspx

Σάβ Ιαν 16, 2016 7:43 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 51 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 32 φορες
Για τέτοια θέματα, προσωπικα θα κατέφευγα σε γνωστές εταιρίες, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
http://www.backcountrygear.com/titanium-cookware.html

Σάβ Ιαν 16, 2016 9:37 pm
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 14 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 76 φορες
Από ότι καταλαβαίνω κάνουν μόνο για γκαζάκι, ίσως και για στερεά καύσιμα.
Ο συνδυασμός βάρους και όγκου είναι πολύ καλός.
http://www.touris.eu/product/4151/x-set ... ttle-1.3l-
http://www.touris.eu/product/4150/x-set ... -2-x-mugs-

και για δύο άτομα
https://www.trazeras.gr/index.php/campi ... etail.html

ίσως και ....
To ελαφρυτερο συστ.μαγειρεματος
viewtopic.php?f=82&t=2134&start=15

Δευτ Δεκ 04, 2017 1:02 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 15 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com