Τώρα είναι Κυρ Φεβ 18, 2018 8:10 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 45 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3  
Ορτύκια 
Συγγραφέας Μήνυμα
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 11 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
φιλε σορυ κατα λαθος σου αλλαξα το ονομα qqqqs

Τρί Ιαν 14, 2014 6:55 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 118 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 72 φορες
φιλε ρεντνικ ευχαριστω για την πληροφορια. το ειχα υποψι μου αυτο στην αθηνας αλλα ειχα την εντυπωση οτι ειναι λιγο ακριβα εκει αλλα δεν ειναι και ευκολο να βρεις bobwhite. αντε να βρουμε και καλιφορνεζικα. ειμαι σιγουρος οτι θα ευχαριστηθηκες τη διαδικασια και δεν το εκανες μονο για να ξαλαφρωσεις τη μανα σου. επισης ειμαι σιγουρος οτι αν μεινεις εκτος αθηνας θα κανεις "θαυματα", ετσι φαινεται απο αυτα που φτιαχνεις (σου βαζω μπριζες).
επισης να προσθεσω οτι στα πουλια που εχω ριχνω σταχτη απο την ξυλοσομπα στην κατοικια τους ειναι πολυ καλο για να κραταει μακρια τις μυρωδιες αλλα βοηθα και στην απολυμανση (νομιζω λογω ανθρακικου ασβεστιου)

Τετ Ιαν 15, 2014 8:46 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 411 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 222 φορες
Λιγο ψιλοασχετο και σχετικο... Τα ορτυκια κρατουν το ενστικτο τους; Αν για παραδειγμα καποιος τα εκτρεφει απο μικρα και καποια στιγμη αποφασισει να τα ελευθερωσει, θα ειναι ικανα να επιβιωσουν; Πιστευω πως ξερω την απαντηση, αλλα θα ηθελα να μου το επιβαιβεωσετε εσεις... :dodge:

Τετ Ιαν 15, 2014 12:06 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

απο οσο ξερω 99% πεθαινουν. επισης οπως μαλλον ξερεις δεν κλωσσανε αυγα τα πουλια που εχουν βγει απο εκκολαπτικη οποτε αν δεν ενδιαφερεσαι να θρεψεις αλεπουδες και κουναβια καλλιτερα φατο εσυ. αλλα και στην περιπτωση που κλωσσαγανε τα πουλια αυτα, παλι επρεπε να το σκεφτεις γιατι αν πολλαπλασιαζονταν σε καποιο βαθμο μπορει να λειτουργουσαν αρνητικα για την ηδη υπαρχουσα πανιδα. καλο ειναι σε τετοια θεματα απελευθερωσης να συμβουλευεσαι τους κυνηγετικους συλλογους δηλαδη ανθρωπους που ξερουν το δυναμικο της περιοχης και οχι τους συνηθισμενους ηλιθιους κυνηγους που κυκλοφορουν και πυροβολουν χωρις να πολυδουν σε τι ριχνουν και θα σκοτωναν και το τελευταιο ζευγαρι καποιου ειδους

Τετ Ιαν 15, 2014 12:19 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

απο οσο ξερω οι κηνυγετικοι συλλογοι απελευθερωνουν συγκεκριμενες ρατσες θηραματικων πτηνων
για να μην μπασταρδεψουν τις ντοπιες,ακομα και αν επιζουσαν δεν θα τα απελευθερωναν.
για την σταχτη δεν το ηξερα θα το δοκιμασω
κατι αλλο μετα το τελος του κυκλου αναπαραγωγης και αφου απομακρυνω την κοπρια, απολυμενω με σκονι ασβεστη παφθηνος
επισης στην τροφη βαζω και μια χουφτα μαρμαροσκονη βοηθαει στο σχηματισμο του κελυφους του αυγου
τελος το κριθαρι εαν το προβλαστησεις[το βουταμε σε νερο το αφηνουμε στον ηλιο και τουμπαλιν μεχρι να βλαστησει] το 1 κιλο κριθαρι θα μας δωσει 3 κιλα τροφης,ετσι πετυχαινουμε να βγει στο βλαστο η βιταμινη Ε δηλαδη βιταμινη αναπαραγωγης και να τριπλασιασουμε τον ογκο τροφης με απολυτα φυσικο τροπο.

Τετ Ιαν 15, 2014 2:59 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 411 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 222 φορες
qqqqqs έγραψε:
απο οσο ξερω 99% πεθαινουν. επισης οπως μαλλον ξερεις δεν κλωσσανε αυγα τα πουλια που εχουν βγει απο εκκολαπτικη οποτε αν δεν ενδιαφερεσαι να θρεψεις αλεπουδες και κουναβια καλλιτερα φατο εσυ. αλλα και στην περιπτωση που κλωσσαγανε τα πουλια αυτα, παλι επρεπε να το σκεφτεις γιατι αν πολλαπλασιαζονταν σε καποιο βαθμο μπορει να λειτουργουσαν αρνητικα για την ηδη υπαρχουσα πανιδα. καλο ειναι σε τετοια θεματα απελευθερωσης να συμβουλευεσαι τους κυνηγετικους συλλογους δηλαδη ανθρωπους που ξερουν το δυναμικο της περιοχης και οχι τους συνηθισμενους ηλιθιους κυνηγους που κυκλοφορουν και πυροβολουν χωρις να πολυδουν σε τι ριχνουν και θα σκοτωναν και το τελευταιο ζευγαρι καποιου ειδους

Ειπα μπας και... :oops:

Η σταχτη ειναι πολυ καλη... βαζω και εγω, στις κοτες... Μπορεις να την πασπαλισεις στην φωλια/κοτετσι, αλλα στις κοτες.. φτιαχνεις μια γουρνα την ριχνεις εκει... και αυτες πανε εκει και κανουν "μπανιο" για τα παρασιτα.

Τετ Ιαν 15, 2014 4:42 pm
Προφίλ WWW
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 24 φορες
Μοῦ μπαίνει ἡ ἰδέα νὰ βάλω ἕνα τέτοιο στὸ μπαλκόνι τὸ μπροστινό.

Θὰ μουρλαθεῖ ἡ μάνα μου. :histerically: :histerically: :histerically:
Φίλε rednick, ἐκεῖνο τὸ ἐκτροφεῖο ντέξιον πόσα χωράει;

Κυρ Ιαν 19, 2014 3:24 am
Προφίλ
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 24 φορες
Ο άρχοντας των ορτυκιών

Ο Γρηγόρης Ανανιάδης είναι ο ιδιοκτήτης του εκτροφείου πτερωτών θηραμάτων «Αρτεμις». Ξεκίνησε πριν από περίπου 25 χρόνια και ύστερα από επίπονη προσπάθεια βλέπει τα ορτύκια του να καταγράφουν υψηλές πωλήσεις και αξιοζήλευτη φήμη.

Εικόνα
Αβγά. Η επώασή τους διαρκεί 16 - 18 ημέρες και γίνεται σε σύγχρονες εκκολαπτικές μηχανές.

Το ορτύκι, το μικρό, αλλά ξεχωριστό αυτό αποδημητικό πτηνό, κατέχει περίοπτη θέση στις γαστρονομικές παραδόσεις πολλών λαών. Αν και το μήκος του δεν υπερβαίνει τα 20 εκατοστά και το βάρος του τα 200 με 250 γραμμάρια, το τρυφερό του κρέας που είναι πλούσιο σε βιταμίνες, σίδηρο και φώσφορο, το τοποθετεί ανάμεσα στα πλέον γευστικά θηράματα. Το συναντάμε σε όλη την Ευρώπη, εκτός από τη Βόρεια Ρωσία και τη Σκανδιναβία, αλλά και σε Αμερική, Ασία και Αφρική. Τα ορτύκια της Ευρώπης μεταναστεύουν το φθινόπωρο στη Βόρεια Αφρική για να ξεχειμωνιάσουν. Φθάνουν εξαντλημένα στον προορισμό τους μετά τις γνωστές πτήσεις διαρκείας. Πολλές φορές, απλώς πέφτουν από τον ουρανό. Χαρακτηριστική είναι και η ονομασία των ορτυκιών από τους Αιγυπτίους, «μάννα εξ ουρανού»!

Εκτροφεία ορτυκιών υπάρχουν σε αρκετές χώρες. Στην Ελλάδα, η μοναδική καθετοποιημένη μονάδα που δραστηριοποιείται σε όλα τα στάδια εκτροφής των ορτυκιών, από την παραγωγή αβγών, την ανάπτυξη των νεοσσών μέχρι την ενηλικίωσή τους, τη σφαγή και τελικά την προώθηση στην αγορά, είναι το εκτροφείο πτερωτών θηραμάτων Αρτεμις, ιδιοκτησίας Γρηγόρη Ανανιάδη. Ιδρύθηκε το 1985 στις ορεινές Πέντε Βρύσες του Δήμου Βερτίσκου Θεσσαλονίκης. Είναι το μόνο που διαθέτει σύγχρονο αυτόματο σφαγείο που πληροί τις ισχύουσες ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Το είδος των ορτυκιών που εκτρέφεται είναι το ευρωπαϊκό Coturnix japonica.

Ο κ. Ανανιάδης όντας ανήσυχο πνεύμα, με αγάπη για τη φύση και τα ζώα, όταν άκουσε από κυνηγούς ιστορίες για τη διατροφική αξία των ορτυκιών, αποφάσισε να εγκαταλείψει το αστικό κέντρο της Θεσσαλονίκης και να δημιουργήσει τη δική του επιχείρηση. «Τα τέσσερα πρώτα χρόνια νοίκιαζα μια μικρή πτηνοτροφική μονάδα μέχρι να αποκτήσω τη δική μου». Ενιωθε, όμως, ότι η εμπειρία που διέθετε δεν αρκούσε για να παράξει προϊόν εφάμιλλο με εκείνο των Eυρωπαίων ανταγωνιστών του, που κυριαρχούσαν στην ελληνική αγορά. Γι' αυτό τον λόγο ξεκίνησε σπουδές σε ΤΕΙ Ζωικής Παραγωγής, ενώ ταυτόχρονα επισκεπτόταν χώρες, όπως η Γαλλία, η Ιταλία, η Εσθονία, η Βραζιλία, προκειμένου να εμβαθύνει τις γνώσεις του και να αναδείξει τις αρετές της ποιότητας των ορτυκιών. Οπως εξηγεί ο ίδιος, «τα ορτύκια-γεννήτορες εκτρέφονται σε ειδικούς θαλάμους ωοτοκίας, όπου λαμβάνονται υπόψη όλοι οι παράγοντες, που εγγυώνται την καλή γονιμότητα. Η σωστή διατροφή, η θερμοκρασία, ο αερισμός των θαλάμων και η τήρηση των κανόνων υγιεινής είναι οι παράγοντες που εξασφαλίζουν την ανάπτυξη των νεαρών ορτυκιών».

Εικόνα
Πρωτοπόρος. Ο Γρηγόρης Ανανιάδης έχει δημιουργήσει ένα πρότυπο εκτροφείο ορτυκιών στις ορεινές Πέντε Βρύσες του Δήμου Βερτίσκου.

Με δύναμη από τη Φύση
Τα ορτύκια είναι πολυγαμικά. Κάθε αρσενικό γονιμοποιεί περίπου τρία θηλυκά, τα οποία κάθε 35 ώρες γεννούν από ένα αβγό. Οι νεοσσοί ζυγίζουν 15-20 γραμμάρια και μεγαλώνουν σε θαλάμους εκτροφής. Αυτοί ενηλικιώνονται σε 7 εβδομάδες, οπότε και ζυγίζουν περίπου 200 γραμμάρια. Τρέφονται με φυτικές πρώτες ύλες από καλλιέργειες της Μακεδονίας και, μάλιστα, τους εξασφαλίζεται μια απόλυτα ελεγμένη υγιεινή τροφή, που παράγεται από το εργαστήρι παραγωγής ζωοτροφής του εκτροφείου.

Εικόνα
Νεοσσοί. Ζυγίζουν 15 - 20 γρ. και μεγαλώνουν σε θαλάμους εκτροφής.

«Προσπαθώ να παράγω πτηνά που διατροφικά είναι πιο φιλικά στον Ελληνα καταναλωτή. Τα ορτύκια είναι ανθεκτικά στις αρρώστιες και έως τώρα ποτέ δεν χρησιμοποίησα κανένα αντιβιοτικό. Είμαι απόλυτος σε αυτό. Το φάρμακο που χρησιμοποιώ είναι οι αγνές βιολογικές ζωοτροφές της Μακεδονίας, που τα προστατεύουν με φυσικό τρόπο και ταυτόχρονα γαλουχούν πτηνά με μικρή περιεκτικότητα λίπους. Πιστεύω ότι σε αυτό οφείλεται η επιτυχία που γνωρίζουμε στην ελληνική αγορά. Βέβαια, η ποιότητα των πρώτων υλών, σε συνδυασμό με το σημερινό ράλι των τιμών τους, δημιουργεί προβλήματα βιωσιμότητας της επιχείρησης. Το κόστος διατροφής τους είναι διπλάσιο από αυτό των κοτόπουλων. Το πρότυπο σύγχρονο αυτόματο σφαγείο προσφέρει νέες προοπτικές ανάπτυξης στην επιχείρησή μας, αλλά ταυτόχρονα επέβαλε και ένα νέο βραχνά, τον αναγκαστικό δανεισμό από τις τράπεζες, καθώς κόστισε πολλές χιλιάδες ευρώ. Πλέον, είμαστε σε θέση να διοχετεύουμε στην αγορά 3.500 ορτύκια εβδομαδιαίως».

Εικόνα
Συνθήκες. Η σωστή τροφή, η κατάλληλη θερμοκρασία και ο αερισμός των θαλάμων παίζουν σημαντικό ρόλο στη σωστή ανάπτυξη των μικρών ορτυκιών.

Το εκτροφείο Αρτεμις παράγει νωπά και κατεψυγμένα πτηνά, καθώς και τα αβγά τους. Αξίζει να αναφερθεί ότι τα αβγά ορτυκιού είναι απίστευτα δημοφιλή στη Βραζιλία, καθώς και στην Ιαπωνία. Μάλιστα, στη Χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου τα εκτιμούν ιδιαίτερα και γι' αυτό τα χορηγούν υποχρεωτικά στα παιδιά του νηπιαγωγείου και στους ηλικιωμένους στα νοσοκομεία. Είναι ευρέως γνωστό ότι τα αβγά ορτυκιού έχουν πέντε φορές περισσότερο βιταμίνη Α και Β1 από αυτά της κότας καθώς και μειωμένη χοληστερόλη. Στο εκτροφείο, σε σταθερή βάση, φιλοξενούνται 2.500 μάνες παραγωγής ορτυκιών και συνολικά 25.000-30.000 πτηνά που βρίσκονται στα διάφορα στάδια της ανάπτυξής τους. «Για τα ελληνικά δεδομένα αποτελεί μια ικανοποιητική παραγωγή, όχι όμως και για τα ευρωπαϊκά», σημειώνει ο κ. Ανανιάδης.

Εικόνα
Coturnix japonica. Πρόκειται για το είδος των ορτυκιών που εκτρέφει ο Ελληνας επιχειρηματίας.

Σήμερα το ελληνικό ορτύκι κοστολογείται στην εγχώρια αγορά προς 9,5 ευρώ το κιλό. Στο εξωτερικό οι παραγωγοί πτερωτών θηραμάτων έχουν συστήσει συνεταιρισμούς με αποτέλεσμα να εξασφαλίζουν φτηνότερο κόστος παραγωγής και καλύτερο δίκτυο διάθεσης των προϊόντων τους. «Τα τελευταία χρόνια, η υλοποίηση ενός τέτοιου ελληνικού συνεταιρισμού αποτελεί διακαή μου πόθο, αλλά η αποτυχία του θεσμού στη χώρα μας τις δεκαετίες 1990 και 2000 είναι τροχοπέδη για αυτό το σχέδιο», καταλήγει ο κ. Ανανιάδης.

Της Μαρίνας Ζιώζιου
marina@pegasus.gr
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: ΧΡΥΣΑ ΝΙΚΟΛΕΡΗ nikolerix@yahoo.com

Πηγή: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22733&subid=2&pubid=62977242

Κυρ Ιαν 19, 2014 11:09 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

φιλε mousakas ,σε καθε ραφι ειχα 6 θηλυκα και 2 αρσενικα ,[ειχα περισσοτερα αλλα τσιμπιοντουσαν]
το ντεξιον το ειχα σε στεγασμενο χωρο και επερνα ΜΟΝΟ αυγα εκκολαψης.

Κυρ Ιαν 19, 2014 7:57 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

εγω σε καθε κλουβι 1 αρσενικο με 4-5 θυληκα. ενα αρσενικο για να αποφευγω τυχον τσακωμους. οι αρχαιοι ελληνες εβαζαν τα αρσενικα να τσακωνονται οπως στις κοκορομαχιες. τα αυγα τα γουσταρα πολυ. λογω μεγεθους (ειναι μικρα) ενα αυγο ορτυκιου τηγανισμενο ματι σε σαντουιτς πολυ καλο, αλλα τα αυγα ορτυκιου τουρσι πολυ καλος μεζες ειδικα με αλκοολ.
επισης το θυληκο ορτυκι για να τα ξεχωριζετε, εχει κηλιδες στο στηθος ενω το αρσενικο ειναι μονοχρωμο στο στηθος.
τωρα για το αρθρο που λεει οτι η τροφη του ορτυκιου κοστιζει τα διπλασια του κοτοπουλου μου εκανε εντυπωση. εγω θα ελεγα το αντιθετο. μαλιστα πιστευω οτι το λεει ο εκτροφεας για να δικαιολογησει την υψηλη τιμη νωπου προιοντος. απο την αλλη εγω τους εδινα χορταρακια ντοματακια κλπ απο τον κηπο που δεν μου κοστιζαν τιποτα ή ψιχουλα απο κεικ και ψωμι απο το οικογενειακο τραπεζι κλπ εκτος απο τη συνηθισμενη τους τροφη που δεν μου κοστιζε κατι (οπως θα συμβαινει σε επαγγελματικη εκτροφη) και αναλογως πιστευω πως ισχυει και για σας.

Δευτ Ιαν 20, 2014 9:41 am
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
Γνωρίζει κάποιος πού θα βρεθούν εντός Αθηνών ορτύκια σε καλή τιμή για να ξεκινήσει κάποιος εκτροφή?Το είχα απο παλιά στο μυαλό μου να το κάνω και μάλλον ήρθε η ώρα.Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να τα βάλω μαζί με κότες (δεν έχω τίποτα απο τα 2 ακόμα).

Πέμ Ιαν 23, 2014 11:08 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

φιλε μου ο ρεντνικ αν ειχες διαβασει πιο πανω αναφερει ενα μαγαζι στην οδο αθηνας γωνια με σοφοκλεους κοντα στο χρηματηστηριο αν εχω καταλαβει σωστα. σιγουρα θα υπαρχουν και αλλου αλλα εγω δε μενω αθηνα οποτε δε μπορω να σου πω κατι παραπανω. μπορω ομως να πω οτι ορτυκια μαζι με κοτες δε θα εβαζα πρωτον γιατι εχουν διαφορα μεγεθους και μπορει οι κοτες να τραυματισουν τα ορτυκια, δευτερον στα ορτυκια ταιριαζει περισσοτερο τροφη σε μεγεθος που παραπεμπει σε νεοσσους κοτας κα. επισης μπορει να υπαρχει θεμα και με παρασιτα απο την συμβιωση των δυο αυτων ειδων. τελος τα ορτυκια πετανε ενω οι κοτες οχι επομενως τουλαχιστον εγω δε θα τα εβαζα μαζι.

Παρ Ιαν 24, 2014 8:26 am
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
qqqqqs έγραψε:
φιλε μου ο ρεντνικ αν ειχες διαβασει πιο πανω αναφερει ενα μαγαζι στην οδο αθηνας γωνια με σοφοκλεους κοντα στο χρηματηστηριο αν εχω καταλαβει σωστα. σιγουρα θα υπαρχουν και αλλου αλλα εγω δε μενω αθηνα οποτε δε μπορω να σου πω κατι παραπανω. μπορω ομως να πω οτι ορτυκια μαζι με κοτες δε θα εβαζα πρωτον γιατι εχουν διαφορα μεγεθους και μπορει οι κοτες να τραυματισουν τα ορτυκια, δευτερον στα ορτυκια ταιριαζει περισσοτερο τροφη σε μεγεθος που παραπεμπει σε νεοσσους κοτας κα. επισης μπορει να υπαρχει θεμα και με παρασιτα απο την συμβιωση των δυο αυτων ειδων. τελος τα ορτυκια πετανε ενω οι κοτες οχι επομενως τουλαχιστον εγω δε θα τα εβαζα μαζι.

Έχεις πολλά +++ στις απαντήσεις σου απλά κάπου είχα διαβάσει οτι επειδή είναι συγγενικά είδη μπορούν να εκτραφούν μαζί.Αναθεωρώ όμως γιατί τα μειονεκτήματα μάλλον είναι περισσότερα απο τα πλεονεκτήματα.Όσο για το μαγαζί στην Αθηνάς το ξέρω κι εγώ απο παλιά απλά ρωτάω αν ξέρει κανένας κάτι άλλο.

Σάβ Ιαν 25, 2014 12:50 am
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

μου ειπαν πως στο facebook αμα μπειτε στο ορτυκομανια θα βρειτε πιθανον και αλλες πληροφοριες φωτογραφιες σημεια αγορας κλπ. εγω facebook δε χρησιμοποιω και ουτε σκοπευω να το κανω αλλα οποιος το χρησιμοποιει ας το επαληθευσει

Τρί Ιαν 28, 2014 8:32 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

φιλε jeeper ,το μαγαζι στην αθηνας ειναι πανακριβο,να πας μονο αν θελεις σπανια ρατσα
αν θελεις οτιδηποτε απο θηραματικα πτηνα να πας κυριακη πρωι στο σχιστο
στο μεσον περιπου του παζαριου και εκει που αρχιζει ενας καθετοσ δρομος ειναι γεματο με ορτυκια,φασιανους
περδικες,πρασινοκεφαλες παπιες,κουνελια,κ.λ.π.
πριν απο 2 χρονια ειχα παρει τα ελληνικα ορτυκια 2 ευρω το ενα,απο μια κυρια που ειχε εκτροφειο στην τριπολη,δεν γνωριζω αν πηγενει ακομα,οποσδηποτε ομως θα βρεις

τα ορτυκια θελουν 1/2 ιντζα κοτετσοσυρμα,η΄΄ψιλο κουνελοσυρμα σε κλουβα γιατι θα σου φυγουν
οι κοτες και 1 ιντζα κοτετσοσυρμα,να βαλεις δεν εχεις προβλημα,επισης επανω δεν χρειαζεται να βαλεις τιποτα γιατι οι κοτες δεν πετανε.

Τετ Ιαν 29, 2014 11:19 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 45 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com