Τώρα είναι Κυρ Φεβ 18, 2018 8:21 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 45 Δημοσιεύσεις ]  1, 2, 3  
Ορτύκια 
Συγγραφέας Μήνυμα
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 118 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 72 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
ανοιγω αυτο το θεμα γιατι νομιζω οτι για μερικους αξιζει να ασχοληθουν. ειδικα οσοι εχουν προβλημα χωρου οπως αυτοι που μενουν σε πολεις. επισης δεν εχω βρει πολλες πληροφοριες στα ελληνικα ιστολογια οποτε ενας λογος παραπανω.
τα ορτυκια δεν θελουν τοσο χωρο και μπορει πιθανον να τα εχει καποιος στο μπαλκονι του διαμερισματος του ή και αλλου (μια ιδεα λεω). εγω ασχοληθηκα επειτα απο ενα αρθρο στο φτιαχνω.γρ
καταθετω λοιπον την εμπειρια μου.
τα ορτυκια που ειχα εγω ηταν αυτα που χρησιμοποιουν οι κυνηγοι για να εκπαιδευσουν για φερμες τα σκυλια τους και τα οποια ειναι πολυ επιφυλακτικα, φοβουντε και πετανε πολυ. επισης ειχα και λιγα γιαπωνεζικα τα οποια ειναι πολυ πιο φιλικα, μαλιστα καθονταν και να τα χαιδεψεις σχεδον ολα και επομενως ειναι πολυ πιο ευκολα στην εκτροφη, γιατι αν δεν εγινε κατανοητο πετανε και φευγουνε οχι οπως οι κοτες που δεν πετανε, επομενως θελουν κλουβι.
στην τροφη τους ειναι βολικα γιατι δε τρωνε και τοσο πολυ ενω μπορεις να τους δωσεις σπορακια διαφορα σε μικροτερο μεγεθος απο αυτο που τρωνε οι κοτες κεικ χορταρακια ντοματακια και αλλα.
εμενα εκαναν αυγουλακια σχεδον καθημερινα απο τελη μαιου μεχρι το σεπτεμβρη που ειχα εισβολεα (αλεπου) οποτε και δεν εχω πια, αρα δεν ξερω και πως ανταποκρινοντε στο κρυο του χειμωνα.
τα αυγα τους ειναι μικρουλικα αλλα πολυ βολικα για σαντουιτσακια και τοστακια και πιο υγιεινα. ενδεικτικα εχουν λιγοτερη χοληστερινη απο της κοτας αναλογικα και ιδια γευση πανω κατω.
ορτυκοσουπα και χυλοπιτες με ορτυκια κοκκινιστα που εφαγα ηταν καταπληκτικα. καλλιτερα απο κοτοπουλο.
εγω με την μεχρι τωρα εμπειρια μου λεω να τα καθιερωσω για εκτροφη οποτε θα ξαναπαρω την ανοιξη.
περαιτερω πληροφοριες ευπροσδεκτες

Δευτ Ιαν 13, 2014 9:02 am
Προφίλ
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
Αν δεν υπαρχει χωρος για κοτες νομιζω πως ειναι μια καλη λυση το ορτυκι,για παραγωγη αυγων.Περσι πηρα ενα ορτυκι και το ειχα σε μια κλουβα για καναρινια,αρκετα μεγαλη.Ετρωγε και επινε απο τις ποτιστρες,ταιστρες του καναρινιου και το κα8αρισμα του κλουβιου ηταν παιχνιδακι.Το ειχα μονιμα στη βεραντα(νοτια)απο Φεβρουαριο ως και Ιουλιο,παρ'ολα αυτα εκανε ενα αυγουλακι την ημερα χωρις να το επηρεαζει η ζεστη και το κρυο.Ειχα σκοπο να του παρω ακομα ενα για παρεα,αλλα...απο λαθος δικο μου βγηκε απο το κλουβι και το τακτοποιησε ο σκυλος..Σε γενικες γραμμες εχει λιγα εξοδα,δε θελει πολυ φροντιδα και δεν κανει φασαρια.

Δευτ Ιαν 13, 2014 12:01 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 411 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 222 φορες
Κλουβακι μικρο για ορτυκια, μπορει να φτιαξει καποιος με καφασια. Δυο καφασια το ενα αναποδα πανω στο αλλο. Το εχω δει σε εναν γνωστο. Αλλα δεν καταλαβα πως τα καθαριζει... αν βγαλεις το πανω, δεν θα πεταξει το ορτυκι;... :think: εκτος και αν ηταν αλλο πετουμενο, γιατι δεν το πολυειδα και καλα.

Δευτ Ιαν 13, 2014 1:40 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

να συμπληρωσω κατι σημαντικο. τα ορτυκια ειναι ησυχα και δεν κανουν φασαρια αλλα ομως αν βρεθουν δυο και παραπανω αρσενικα στο ιδιο κλουβι γινεται μακελειο κανονικο οποτε προσοχη στην αναλογια αρσενικου θυληκων

Δευτ Ιαν 13, 2014 1:43 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 54 φορες
Για δώστε και λοιπές πληροφορίες.

Πόσο κοστίζουν ανά κομμάτι;
Πόσο συχνά κλωσάνε;
Το κλουβί να είναι χαμηλό όπως αυτό που βάζουν τα κλωσόπουλα της κότας ή θέλει να είναι ψηλό;
Μετά από πόσο καιρό αρχίζουν να γεννοβολάνε;
Αναλογία χώρου/πουλιών;;

Δευτ Ιαν 13, 2014 7:04 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 11 φορες
καλησπερα.πριν απο 2 χρονια εφτιαξα εκτροφειο θηραματικων πτηνων,φασιανους,περδικες,ορτυκια.
τα ορτυκια ειναι το πιο ευκολο ειδος σε σχεση με τα υπολοιπα.
τα ορτυκια για να ειναι αναπαραγωγικα,πρεπει να ειναι 4 θηλυκα με 1 αρσενικο
η κανονικη ωοπαραγωγικη περιοδος ειναι απο μαρτιο μεχρι σεμπτεμβριο,αλλα με καλες συνθηκες εκτροφης και αυξηση του ημερησιου φωτος τεχνικα το χειμωνα π.χ.1-1,5 ωρα,αντι να νυχτωνει στις 6 ,με τεχνικα μεσα
με ενα χρονοδιακοπτη,με μια μικρη λαμπιτσα ,τα κοροιδευουμε μεχρι τις 8 η ωρα και αυτα συνεχιζουν να γενανε ολο το χρονο.
χρονος επωασης ειναι 17 ημερες τα κοινα ορτυκια,η ρατσα Bobwhite 23 ημερες
τις 14 ημερες γυρναμε τα αυγα,τις 3 τελευταιες οχι.
δεν πιστευα ποσο μικρα ειναι,οταν βγηκαν απο τα αυγα,και ποσο γρηγορα μεγαλωνουν,σε 2 με 2,5 μηνες ειναι ετοιμα για σφαγη.
μετρησα την καταναλωση τροφης απο την ωρα που σκασαν απο το αυγο μεχρι που ηταν ετοιμα για φαγωμα,την 8 εβδομαδα,ειχαν καταναλωσει 600 με 700 γραμμαρια τροφης
το ορτυκι χωρις πουπουλα,κεφαλι,εντοσθια,ηταν 120 εως 140 γραμμαρια.
επειδη τα γυναικοπαιδα δεν τα τρωγανε τα χαλασα,τωρα με κεντρισατε και σκεφτομαι να ξαναρχισω.
ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΕΚΤΡΟΦΗ ακομα και για ενα αρχαριο
εχω αρκετες φωτο θα τις ανεβασω σε λιγο.

Τρί Ιαν 14, 2014 12:50 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

ξεχασα να σας πω οτι η επιτυχια στην κλωσσομηχανη,[ιδιοκατασκευη]ηταν 85 τοις εκατο
στην αγοραστη κλωσσομηχανη,90 τοις εκατο,παντα η σχεση θηλυκων αρσενικων 4 προς 1
συμπερασμα ΑΡΙΣΤΗ αναπαραγωγη
πολυ καλλη αποδοση κρεατος σε σχεση με την τροφη
ελαχιστος χρονος δουλειας
ελαχιστος χωρος,ακομα και μια ραφιερα ντεξιον,μεταμορφωνετε ευκολα για εκτροφη
δεν ενοχλουν τους γειτονες οπως οι φασιανοι και οι περδικες
απο τιμες να γνωριζετε οτι εχουν απο 2,5 εως 3 ευρω τα ενηλικα
τα αυγα 0,20 λεπτα και τα αυγα αναπαραγωγης 0,30 λεπτα
επισης να εχετε παντα σε ενα χωρο οπως ενα ραφι ντεξιον 4 θηλυκα και 1 αρσενικο και οχι παραπανω πουλια γιατι θα κανιβαλιζουν
επισης να βαζετε κουνελοσυρμα κατω για να φευγουν οι κοτσιλιες,ΚΥΡΙΩς να ειναι κεκλιμενο μπροστα για να κατηφοριζουν τα αυγα ωστε να αποφευγετε την ωοφαγια.
αν και ειναι σπανια κανιβαλισμος και ωοφαγια εαν κανετε τα πιο πανω δεν θα εχετε κανενα προβλημα.

Τρί Ιαν 14, 2014 1:47 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

ντεξιον εκτροφειο ορτυκιου

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Τρί Ιαν 14, 2014 2:05 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

δεν καταφερα να ανεβασω αλλες φωτο,αλλα θα προσπαθησω να το περιγραψω στην τελικη του μορφη
μπροστα εχει κοτετσοσυρμα μιση ιντζα,οχι μεγαλυτερο γιατι χωρανε να περασουν φιδια,στην περιοχη μου εχει αρκετα.
μεταξυ του ραφιου ντεξιον και τα ξυλινα κουτακια εχω βαλει κουνελοσυρμα,που γερνει ελαφρως μπροστα,για να κατηφοριζουν τα αυγα
επισης αυτοματες ποτιστρες ,μπλε λαστιχο απο ειδη πτηνοτροφιας 0,50 λεπτα το μετρο ,εαν περετε και πιπιλες ειναι παφθηνες ,ενναλακτικα ποτιστρουλες μικρες 2 ευρω
πανω αριστερα και δεξια εχω βαλει ταιστρες κουνελιων 3 ευρω αν θυμαμαι καλα,και με διαφανη λαστιχα για να βλεπω αν σκαλωνει πουθενα η τροφη και να το ελενχω με μια ματια και οδηγω την τροφη στα πουλια
μεταξυ κουνελοσυρματος και ραφιου ντεξιον εχω βαλει λαμαρινες ψιλες που μαζεβουν την κοπρια,τραβωντας τες προς τα εξω καθε 2-3 ημερες βγαζω την κοπρια
απο την πισω μερια εχει κοντρα πλακε ψιλο ,απο πανω μεχρι κατω.

Τρί Ιαν 14, 2014 2:45 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

σχεδον ετοιμο

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Τρί Ιαν 14, 2014 3:14 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

φασιανα

Τρί Ιαν 14, 2014 3:22 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

φασιανοι κολχικοι

Τρί Ιαν 14, 2014 3:24 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

μπορει να ξενυχτησα αλλα τα καταφερα και ανεβασα φωτο

περδικες τσουγκαρ

Τρί Ιαν 14, 2014 3:27 am
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

το δικο μου κλουβι παντως ειναι πολυ πιο απλο αλλα με περισσοτερο χωρο. φιλε ρεντνικ εχεις κανει πραγματικη χαι τεκ κατασκευη εισαι μερακλης φαινεται. οι φιλοι που θα το δοκιμασουν πρωτη φορα να ξερουν οτι δεν χρειαζεται να κανουν καμια περιπλοκη προετοιμασια. με το κρυο τι γινεται δωσε πληροφορια γιατι αυτο δεν το διαπιστωσα ο ιδιος. ειχες bobwhite ορτυκια; που τα βρηκες;

Τρί Ιαν 14, 2014 2:03 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

φιλε ggggs συμφωνω μαζι σου οτι δεν χρειαζονται περιπλοκες κατασκευες και 2 τελαρα που λεει ο fug
και μια λαμαρινα απο κατω και κανεις την δουλεια σου
το προβλημα που επρεπε να λυσω ηταν να ξαλαφρωσω την μητερα μου απο την πολλη δουλεια στο κτημα
μιας και ζω μονημα,[διστυχως] στην αθηνα,
αυτοματες ταιστρες
αυτοματες ποτιστρες
της ετοιμαζα χαρμανια τροφης,επερνα αυγα για αναπαραγωγη τα εφερνα στην αθηνα
τα εβαζα στις κλωσσομηχανες και ξεκιναγε καινουριος κυκλος
οσο αφορα το κρυο δεν το ειχα εξω αλλα σε στεγασμενο χωρο
τα Bobwhite τα ειχα βρει στην αθηνας και σοφοκλεους

Τρί Ιαν 14, 2014 6:49 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 45 Δημοσιεύσεις ]  1, 2, 3  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com