Τώρα είναι Σάβ Δεκ 16, 2017 6:36 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 20 Δημοσιεύσεις ]  1, 2  
Συμβουλές για θαμνοκοπτικό 
Συγγραφέας Μήνυμα
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 382 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Έχω μερικά χρόνια που έχω πάρει ένα θαμνοκοπτικό για να κόβω χόρτα στο κήπο. Δυστυχώς δεν είχα κάποιον να μου δώσει τις απαραίτητες συμβουλές χρήσεις και διάφορα κόλπα των "παλιών", οπότε τα έμαθα με τον δύσκολο τρόπο. Ας δούμε μερικά tips...

• Διαλέξτε ένα μηχάνημα με όσο περισσότερους ίππους αντέχει η τσέπη σας. Πάντα χρειάζεται περισσότερη ιπποδύναμη.
  • Σιγουρευτείτε ότι το μηχάνημα, παίρνει εκτός από μεσινέζα και δίσκο κοπής
  • Προσωπικά έχοντας αλλάξει 3-4 αυτόματες κεφαλές, τελικά καταστάλαξα στην απλή, που βάζεις κομμάτια μεσινέζας. Οι αυτόματες χαλάνε εύκολα και σου παίρνει χρόνο να τις "αναγομώσεις". Εννοείτε πως όπως βολεύεται ο καθένας, αλλά ακόμα και αν διαλέξετε την αυτόματη, αγοράστε και μία απλή, καθώς έτσι μπορείτε να χρησιμοποιείτε τα κομμάτια μεσινέζας, που περισσεύουν.
  • Αντί να κουβαλάτε κατσαβίδια, κοφτάκια κτλ πάρτε μαζί σας, ένα πολυεργαλείο για να κόβετε μεσινέζα και να βγάλετε κανά σύρμα άμα μπλεχτεί.
  • Έχετε ένα παλιό σακ βουαγιάζ, όπου μέσα θα βάζετε όλα σας υλικά. Λάδια, εργαλεία, μάσκες κτλ. Είναι πολύ πιο βολικό στο κουβάλημα.
  • Πριν ξεκινήσετε να κόβετε τα χορτάρια, κάντε μια επιθεώρηση του μέρους για πέτρες, χοντρά ξύλα (βρωμόδεντρα), σύρματα, μπουκάλια, σακούλες, σχοινιά κτλ. Όλα αυτά θα μπλεχτούν με την μεσινέζα και είτε θα σας την κόψουν με την μια είτε θα μπλεχτούν στην κεφαλή και θα σας παιδέψουν. Το χρόνο που θα χάσετε να κάνετε την επιθεώρηση, θα τον κερδίσετε εις διπλούν όταν θα κόβετε αλλά θα έχετε και οικονομικό ώφελος αφού θα γλιτώσετε από βλάβες.
  • Όταν έχω μεγάλο χώρο να καθαρίσω, κάνω το εξείς. Έχω ένα σακίδιο τύπου polo και εκεί μέσα έχω νερό, μεσινέζα το πολυεργαλείο (αν και συνήθως είναι στην τσέπη) ένα πανί και ένα μεταλλικό δοχείο κατάλληλο για καύσιμα του 1lt. Έτσι έχω πάντα μαζί μου λίγο νερό και αν "ξεχαστώ" και απομακρυνθώ από το σακ-βουαγιάζ με τα υλικά, δεν χρειάζεται να πηγαίνω μπρος πίσω στο χωράφι/κήπο. Τα έχω όλα μαζί μου.
  • Αγοράστε το μηχάνημα από κάποιο εξουσιοδοτημένο ή έστω κάποιο κατάστημα που να κάνει και επισκευές. Μην το πάρετε από πολυκατάστημα για να γλιτώσετε λίγα ευρώ. Θα χρειαστεί σίγουρα να πάτε για επισκευή κάποια στιγμή οπότε καλό είναι να πάτε σε αυτόν που το αγοράσατε. Θα σας κάνει πιο καλή τιμή και θα σας προσέξει.
  • Μεσινέζα, αγοράστε την πιο χοντρή που δέχεται το μηχάνημα. Οι ψιλές φθίρονται εύκολα και χρειάζεται να κάνετε συνέχεια αλλαγές.
  • Αντί για καπέλο, προτιμώ μια μπαντάνα δεμένη από το μέτωπο. Έτσι ο ιδρώτας ποτίζει το ύφασμα και δεν πέφτει στα μάτια.
  • Γαλότσες απαραίτητα! Το θαμνοκοπτικό πετάει πέτρες με μεγάλη ταχύτητα και αν σας πάρει στα πόδια θα σας πονέσει. Επίσης σας προφυλάσσουν από φίδια και τσιμπήματα εντόμων, λάσπες κτλ.
  • Σηκώνετε το κεφάλι σας που και που και να κοιτάτε και πίσω σας. Μπορεί κάποιος να σας πλησιάζει ή να σας φωνάζει/κάνει νόημα και να μην μπορείτε να τον ακούσετε/δείτε.
  • Ποτέ δεν κόβουμε με κατεύθυνση προς κάποιον, πάντα έχουμε στην πλάτη μας ανθρώπους, ζώα και αυτοκίνητα γιατί με τα κομμάτια που πετάγονται, μπορεί να τους χτυπήσουμε/σημαδέψουμε.
  • Είχα ακούσει ότι από το προηγούμενο βράδυ αν βάλεις την μεσινέζα σε νερό, μαλακώνει και δεν κοβεται εύκολα. Δεν μπορώ να το επαληθεύσω καθώς δεν είδα κάποια διαφορά. Οπότε αν σας το έχουν πει και εσάς, μην βασανίζεστε τσάμπα.
  • Μην χρησιμοποιείτε το θαμνοκοπτικό κοντά σε ζώα... θα τρομοκρατηθούν με απρόβλεπτες συνέπειες.
  • Όταν πρέπει να μπείτε σε κλειστά μέρη, πχ ανάμεσα σε τοίχους, ανάμεσα σε πέτρες κτλ, μην μπείτε κατευθείαν, κάθετα. Ξεκινήστε από την μία πλευρά και ακολουθείστε το περίγραμμα του μέρους. Έτσι αν υπάρχουν φίδια, δεν θα τα εγκλωβίσετε αλλά τους αφήνεται "χώρο" να κινηθούν και να ξεφύγουν.
  • Όταν τελειώσετε, πάντα μα πάντα, να αδειάζεται την βενζίνη από το μηχάνημα. Δεν κάνει να μένει μέσα.
  • Ελέγχετε το φίλτρο αέρος, καθώς βρομίζει και μπουκώνει. Πριν αγοράσετε άλλο, καθαρίστε το υπάρχον με καθαρή βενζίνη (χωρίς λάδι). Αφήστε το να στεγνώσει καλά πριν το χρησιμοποιήσετε.
  • Γράσο στην κεφαλή, να βάζετε πάντα πριν ξεκινήσετε. Αν το αφήσετε για το τέλος, μπορεί να είστε κουρασμένοι, να το παραμελήσετε και την επόμενη φορά να ξεκινήσετε χωρίς να έχετε βάλει. Αν βάζετε πάντα, πριν ξεκινήσετε, θα είστε σίγουροι ότι βάλατε και δεν θα υπάρχει περίπτωση να ξεχαστείτε.
  • Τη βίδα που κλείνει και σφραγίζει το γράσο, δεν πρέπει να την σφίγγεται πολύ. Είναι συχνό λάθος... και επειδή η κεφαλή είναι αλουμινένια, χαλάνε οι βόλτες και μετά θέλει αλλαγή ολόκληρη :Ο Βιδώστε με το χέρι και ίσα-ίσα ένα τακ, με το κλειδί.
  • Ακόμα και μέσα από την μάσκα, να φοράτε γυαλιά ηλίου ή προστατευτικά. Δεν είναι λίγες οι φορές που περνάνε φύλα, πετραδάκια.
  • Αν αντέχετε, φορέστε και μάσκα για την μύτη. Καμιά φορά, το καυσαέριο, σκόνη/χώμα ή ακόμα και χυμοί από τα χόρτα, εκτοξεύονται στο πρόσωπο. Με τον ιδρώτα και την ζέστη όμως, η χρήση της είναι ανυπόφορη.

Σάβ Απρ 07, 2012 8:56 pm
Προφίλ WWW
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Μου το θυμησε ο Olympia και ανανεωθηκε... :)

Κυρ Απρ 10, 2016 2:35 pm
Προφίλ WWW
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 11 φορες
-Να συμπληρωσω μονο το αυτοκινητο μακρια-παρα πολυ μακρια,οταν κοβουμε με χορτοκοπτικο,ενα πετραδακι μπορει να του κανει ζημια.
Ακομα οταν οδηγω και βλεπω καποιον να κοβει χορτα,προσεχω,κορναρω.
-Επισης ακουστικα,ιδιως αν ειναι μεγαλο το μηχανημα.
-fug και εγω 1 φορα χρισημοποιησα την αυτοματη μεσινεζα οταν το πηρα το χορτοκοπτικο,δεν με βολεψε γιατι το κουμπι που πατας κατω για να απελευθερωσει την μεσινεζα σκαλωνε,εκτοτε δουλευω με την απλη.
-Εχει κατι μεσινεζες με εγκοπες,αντεχουν περισσοτερο απο τις αλλες.

Κυρ Απρ 10, 2016 6:54 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

rednick έγραψε:
-Να συμπληρωσω μονο το αυτοκινητο μακρια-παρα πολυ μακρια,οταν κοβουμε με χορτοκοπτικο,ενα πετραδακι μπορει να του κανει ζημια.

To πετραδακι που λες, κανει σημαδι στην λαμαρινα ή/και σπάει παρμπριζ... για αυτο προσοχη!
Το ιδιο και οταν εχουμε τζαμαριες κοντα... κοβουμε παντα με πλατη.

Παράθεση:
-Επισης ακουστικα,ιδιως αν ειναι μεγαλο το μηχανημα.

χμμ... και ναι.. και οχι... εκει οτι προτιμα ο καθενας. Σιγουρα προστατευεις τα αυτια σου, απο την αλλη ομως, δεν προκειτε να ακουσεις τιποτα.

Παράθεση:
-fug και εγω 1 φορα χρισημοποιησα την αυτοματη μεσινεζα οταν το πηρα το χορτοκοπτικο,δεν με βολεψε γιατι το κουμπι που πατας κατω για να απελευθερωσει την μεσινεζα σκαλωνε,εκτοτε δουλευω με την απλη.

Η αυτοματη τελικα, μονο αυτοματη δεν ειναι... σκαλωνει, λιωνει η μεσινεζα εσωτερικα, λογω τριβων και κολλαει μεταξυ της, τριβεται και λιωνει απο κατω το κουμπι... χαλαει γρηγορα την μεσινεζα, αμα χαλασει μπορει και να την ελευθερωσει αποτομα και να τυλιχτει... πολλα προβληματα... ειδα και επαθα. Και ολα αυτα, γιατι φοβομουν οτι με την απλη, ολο θα σκιβω, θα πρεπει να βγαζω το μηχανημα κτλ. Τελικα, πολυ πιο ευκολα και με πολυ μεγαλη οικονομια στην μεσινεζα.

Παράθεση:
-Εχει κατι μεσινεζες με εγκοπες,αντεχουν περισσοτερο απο τις αλλες.

Εχει αρκετους τυπους. Αναλογα το μηχανημα (αν "σηκωνει") μεχρι και αλυσιδα μπορεις να βαλεις. Εγω εχω κατασταλαξει σε μία που είναι 3χιλ πάχος και έχει ελικοειδές σχήμα. Είναι αρκετά γερή, αλλά ταυτόχρονα ευλίγιστη και δεν κόβεται εύκολα.

Κυρ Απρ 10, 2016 7:22 pm
Προφίλ WWW
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 5 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 108 φορες
Πολύ καλά όλα τα σημεία της λίστας.

Ένα που δεν έκανα στις αρχές, ήταν να φοράω μία μάσκα, και στο τέλος της ημέρας τα ρουθούνια ήταν γεμάτα με σκόνη. Τώρα φορά μία μάσκα μίας χρήσης. Δεν είναι η καλύτερη λύση, όμως προς το παρόν μου αρκεί

Δευτ Απρ 11, 2016 11:58 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Εγώ έχω αλλεργια κ κάθε φορά που έκοβα χόρτα για κανά δυο μέρες ήμουν σαν πρεζονι. Με τη μάσκα είδα αισθητή διαφορά. Επίσης κ καπελάκι ή μπαντανα καθώς πέφτει πολύ χόρτο στο κεφάλι. Αν δεν έχει πολύ ζέστη η καλύτερη λύση είναι μια ολόσωμη φόρμα με κουκούλα, που είναι για αυτές τις δουλειές

sent from mobile device...

Δευτ Απρ 11, 2016 1:40 pm
Προφίλ WWW
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 45 φορες
rednick έγραψε:

ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ "ΣΒΑΡΝΙΑΡΗΣ"...
Συνημμένο:
20160420_190713.jpg

Πήρε τις προάλλες να κουρέψει κάτω από τις ελιές...πάει ο καθρέφτης.

Μυαλό δεν έβαλε...

Πήγε σήμερα να ξανακουρέψει...

Συνημμένο:
20160420_190352.jpg

Συνημμένο:
20160420_190405.jpg

Το "φονικό" εργαλείο...
με διαλυμένο προφυλακτήρα...
μετά απορεί πως πετάχτηκε πέτρα...
Συνημμένο:
20160420_190341.jpg

Σοβαρά τώρα...μας ψεκάζουν...δεν μπορεί κάποιοι να είναι έτσι από φυσικού τους.

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Τετ Απρ 20, 2016 11:35 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Τα λάθη πληρώνονται... :?

Ο προφυλακτηρας που εχουν τα θαμνοκοπτικα, ειναι κυριως για προστασια του χειριστη... αν δεν εχει, τα ποδια γινονται κοκκινα απο τις πετρες... :) Απο μπροστα, μπορει να πεταξει οτι θελει.

Πέμ Απρ 21, 2016 7:17 pm
Προφίλ WWW
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 4 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 5 φορες
Καλησπερα παιδια

Εγω εχω ενα kawasaki th48 ~3 ιππους και του βαζω 4,5 μασινεζα σταυρο στην αλουμινενια κεφαλη , μιλαμε για δυναμη

Ενα κολπακι που κανω οταν θελω να μην χτυπησω κατι (οπως πχ αμαξι )και δουλευεει η για να μην πεταγωνται πανω μου πετρες, ειναι να αφηνω ακοπα μερικα χορτα μπροστα μου (δλδ αναμεσα σε μενα και την κεφαλη ) ωστε να κοβουν την φορα στα πετραδακια που ερχουνται προς τα πισω σε συνδυασμο με πιο χαλαρο γκαζι και λιγο παραπανω προσοχη μειωνεται αρκετα η πιθανοτητα ζημιας .

Μιλαω παντα σε περιπτωση που δεν γινεται να απομακρυνης το αντικειμενο που δεν θες να χτυπησεις και παντα οταν αυτο ειναι στη πλατη σου..

ΔΕν ξερω αν το περιεργαψα σωστα παιδια ,, ελπιζω να καταλαβατε τι θελω ναπω :beer: :beer: :beer: :beer:

Φιλικα
Σωτηρης

Τρί Απρ 26, 2016 9:11 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

DIMSOT το th48 το ειχα και εγω,οντως απιστευτα δυνατο.
Εκτος απο μεσινεζα και δισκο κοπης εχω παρει ενα εξαρτημα που λεγεται καταστροφεας,ειναι ενας ισιος κοφτης περιπου 30 ποντους και εχει και 2 φτερα προς τα κατω,δεν κοβει μονο αλλα κονιορτοποιει.
Κατι βατα που με τον δισκο κοπης πεδευομουν,τα λιανισα με τον καταστροφεα.Εχει 8 ευρω.

Τρί Απρ 26, 2016 10:13 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 114 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 67 φορες
και αναρωτιομουν αν κανει δουλεια αυτο το εξαρτημα... :thanks: rednick

Τρί Απρ 26, 2016 10:53 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 4 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 5 φορες
rednick έγραψε:
DIMSOT το th48 το ειχα και εγω,οντως απιστευτα δυνατο.
Εκτος απο μεσινεζα και δισκο κοπης εχω παρει ενα εξαρτημα που λεγεται καταστροφεας,ειναι ενας ισιος κοφτης περιπου 30 ποντους και εχει και 2 φτερα προς τα κατω,δεν κοβει μονο αλλα κονιορτοποιει.
Κατι βατα που με τον δισκο κοπης πεδευομουν,τα λιανισα με τον καταστροφεα.Εχει 8 ευρω.

φιλε ρεδνιψκ βαλε μια φωτο να δω για να το παρω

:thanks:

Τετ Απρ 27, 2016 7:43 am
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 5 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 108 φορες
@DIMSOT

δίχως να με λένε rednick, και δίχως να θέλω να του πάρω τη "δόξα", έχω την εντύπωση ότι εννοεί το παρακάτω εξάρτημα

[url]http://p-shop.gr/γεωργικά-μηχανήματα/μεσινέζες-κεφαλές/δίσκος-θαμνοκοπτικού-δίφτερος-255χ25-4χ3-0-καταστροφέας.html[/url]

Τετ Απρ 27, 2016 7:54 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Olympia έγραψε:
@DIMSOT

δίχως να με λένε rednick, και δίχως να θέλω να του πάρω τη "δόξα", έχω την εντύπωση ότι εννοεί το παρακάτω εξάρτημα

http://p-shop.gr/γεωργικά-μηχανήματα/μεσινέζες-κεφαλές/δίσκος-θαμνοκοπτικού-δίφτερος-255χ25-4χ3-0-καταστροφέας.html

Ναι αυτο.
Μεσινεζα-δισκος κοπης-διφτερος καταστροφεας και ειμαστε πληρεις.

Τετ Απρ 27, 2016 8:39 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Οι δίσκοι χρειάζονται προσοχή. Αν το έδαφος έχει πέτρες, μπορεί να σπάσει. Ακόμα κ με ψιλούς κορμούς από βρωμοδεντρα που μένουν κάτω χαμηλά, βρίσκει κ τον πετάει. Ποτέ δίσκο χωρίς προφυλακτηρα.

sent from mobile device...

Τετ Απρ 27, 2016 12:01 pm
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 20 Δημοσιεύσεις ]  1, 2  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com