Τώρα είναι Σάβ Αύγ 19, 2017 2:38 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 43 Δημοσιεύσεις ]  1, 2, 3  
Κατέφτασαν τα πρώτα ραβασάκια για ανασφάλιστα οχήματα... 
Συγγραφέας Μήνυμα
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 42 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Σήμερα με παίρνει τηλ η γυναίκα μου από το λογιστήριο..

-Ήρθε ένα πρόστιμο στο αφμ σου...
-Τι πρόστιμο;
-Ανασφάλιστο το KLE...
-Πόσο;
-250

ΟΚ αγαπητό κράτος..
Το έχω ανασφάλιστο αλλά ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ από τον Φεβρουάριο του '14.
Ουδέποτε το κυκλοφόρησα ανασφάλιστο...δεν είμαι τόσο "τραγικός" να φλερτάρω με κλήση ή ατύχημα και να εκτεθώ.

Παρόλα αυτά δεν σου παρέδωσα πινακίδες και συνδράμω στα ταμεία σου κάθε χρόνο 55ευρώ τέλη κυκλοφορίας για ένα μοτοσακό ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΙΝΩ-ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ και είναι κουκουλωμένο κάτω από τη σκάλα.

Αν πλήρωνα ασφάλεια αυτά τα τρία χρόνια θα μου έβγαινε παραπάνω από 250 που μου ζητάς τώρα.

Οκ...θα σε πληρώσω...
Αλλά την επομένη(ημέρα) θα καταθέσω πινακίδες και από εδώ και πέρα ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΚΑΚΑΛΑ ΜΟΥ για τα επόμενα χρόνια που είχα σκοπό να το έχω πινακιδάτο και να σε πληρώνω τα 55 κάθε χρόνο για νταβατζιλίκι.

Εμένα στο σύνολο από την τσέπη μου έφυγαν(θα φύγουν) λιγότερα.

Εσύ θα χάσεις και τα 55 κάθε χρόνο.

Και να ξέρεις...τις πινακίδες θα πάρεις...όχι το ίδιο το μηχανάκι....οπότε, αν ήθελα να γίνω μαλάκας, μπορούσα να το κυκλοφορήσω χωρίς ασφάλεια αλλά πλέον και χωρίς πινακίδες.

Κάνε μας παράνομους με το ζόρι...

Παρ Ιουν 16, 2017 2:03 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 322 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 186 φορες
kle έγραψε:
Κάνε μας παράνομους με το ζόρι...

Μονο οταν το ζησεις καταλαβαινεις καποια πραγματα και αρχιζεις και βλεπεις την κατασταση με αλλη ματια...

Παρ Ιουν 16, 2017 7:49 pm
Προφίλ WWW
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 15 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 38 φορες
οχι σ αυτο δεν θα συμφωνησω..ειναι καλο το μετρο και επρεπε καιρο τωρα να γινει

Παρ Ιουν 16, 2017 9:40 pm
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 10 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 56 φορες
kle έγραψε:
.....
ΟΚ αγαπητό κράτος..
Το έχω ανασφάλιστο αλλά ΣΕ ΑΚΙΝΗΣΙΑ από τον Φεβρουάριο του '14.
Ουδέποτε το κυκλοφόρησα ανασφάλιστο...δεν είμαι τόσο "τραγικός" να φλερτάρω με κλήση ή ατύχημα και να εκτεθώ.
...
Παρόλα αυτά δεν σου παρέδωσα πινακίδες και συνδράμω στα ταμεία σου κάθε χρόνο 55ευρώ τέλη κυκλοφορίας για ένα μοτοσακό ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΙΝΩ-ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ και είναι κουκουλωμένο κάτω από τη σκάλα.
.....

Φίλε, κλε εσύ είσαι η εξαίρεση. Δυστυχώς όλοι οι υπόλοιποι και δεν το είχαν σε ακινησία και δεν πλήρωναν ασφάλεια και σκοτίστηκαν αν εκτεθούν.
Πάντως δεν ξέρω αν νομικά ισχύει αυτό που λες για ακινησία. Νομίζω οτι ακινησία σημαίνει χωρίς πινακίδες....

Παρ Ιουν 16, 2017 10:43 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 33 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 65 φορες
Ηρθε σε γνωστο μου κληση ανασφαλιστου για ενα φορτγακι που ειχε πριν 10 χρονια και το δωσει για πρεσα.
Αντε βγαλε ακρη τωρα

Σάβ Ιουν 17, 2017 4:32 am
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 48 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 28 φορες
Μία από τα ίδια. Μου στείλαν το μπιλιέτο μετά από διασταύρωση των στοιχείων για μηχανάκι δηλωμένο το '97 κλεμμένο. Αν δεν πληρώσω θα μου πάρουν την άδεια και τις πινακίδες. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑ!!! :histerically: :histerically:
Πιο γελοίος από το παρόν κράτος πεθαίνεις. :wall:

Σάβ Ιουν 17, 2017 8:21 am
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 1 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 7 φορες
Συμφωνώ με το μέτρο, έπρεπε να γίνει πολύ καιρό πριν. Δεν θέλω να το σκέφτομαι να είμαι ανασφάλιστος, να εμπλακώ σε ατύχημα και να κάψω τη ζωή μου για να πληρώνω νοσήλεια. Καλύτερα ένα κατοστάρικο το εξάμηνο και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Βέβαια η περίπτωση του kle και του bckat είναι διαφορετικές. Αυτό δείχνει ότι το μέτρο είναι καθαρά για την εισπραξιμότητα και κόψε εσύ το κεφάλι σου να βρεις τη δήλωση της κλοπής που έκανες το 1997.

Από την άλλη θα έπρεπε να γίνει κάτι και με αυτές τις ασφαλιστικές που ενώ εσύ είσαι συνεπής μαζί τους, αυτές κρύβονται στα ψιλά γράμματα. Πχ Η γουρούνα ενός γνωστού μου, λύθηκε το χειρόφρενο και αναποδογύρισε σε χαντάκι ενός διπλανού οικοπέδου, όπου ήταν αδύνατο να τη βγάλουμε με τα χέρια. Ενώ είχε οδική βοήθεια σε γνωστή εταιρεία που διαφημίζεται στην τηλεόραση, με ασφάλειες μέσω ίντερνετ, του είπαν ότι δεν μπορούσαν να τη τραβήξουν γιατί η γουρούνα βρίσκεται σε ιδιωτικό χώρο (!!!). Δηλαδή να πάθεις κάτι με το αυτοκίνητο και να πεταχτεί στο χωράφι με τις ελιές του κυρ Μανώλη, δεν έρχονται να στο ακουμπήσουν. Και πόσες άλλες περιπτώσεις υπάρχουν που για να πάρει κάποιος τα λεφτά που δικαιούται, θα περάσουν χρόνια και συχνά μέσω της δικαστικής οδού.

Σάβ Ιουν 17, 2017 10:04 am
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 42 φορες
mitsoupatra έγραψε:
Φίλε, κλε εσύ είσαι η εξαίρεση. Δυστυχώς όλοι οι υπόλοιποι και δεν το είχαν σε ακινησία και δεν πλήρωναν ασφάλεια και σκοτίστηκαν αν εκτεθούν.

Αυτούς μπορούν(και πρέπει) να τους πηδήξουν κανονικά...με απλούς τροχαίους ελέγχους.
Και θα τους πω και μπράβο.
Επειδή όμως δεν θέλουν να χτυπήσουν το γαϊδούρι, χτυπάνε το σαμάρι.
Για παράδειγμα είναι σοβαρότατο θέμα για όλα τα μεταχειρισμένα που βρίσκονται σε μάντρες και βιτρίνες για πούλημα.

Τι άλλο να περιμένουμε; Να ελέγξουν αν έχουμε καταχωρήσει στη φορολογική δήλωση απόδειξη αγοράς κράνους και αν δεν, να μας στείλουν και μια κλήση στο σπίτι για κράνος;;;

mitsoupatra έγραψε:
Πάντως δεν ξέρω αν νομικά ισχύει αυτό που λες για ακινησία. Νομίζω ότι ακινησία σημαίνει χωρίς πινακίδες....

Νομικά και εγώ δεν ξέρω αν ισχύει όπως το έγραψα.
Αλλά φαντάσου κάποιον που επισκευάζει ένα αυτοκίνητο και λόγο οικονομικών "παγώνει" τις εργασίες για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Δεν έχει λεφτά να το φτιάξει και θα έχει για ασφάλεια;;; ενώ το αυτοκίνητο κάθεται; Αν τον βρουν έξω να κυκλοφοράει, να του πάρουν το κεφάλι.
τι να κάνει; να παραδώσει πινακίδες;
Μέχρι πρότινος γκρίνιαζαν για τον τεράστιο όγκο πινακίδων που έχουν παραλάβει και δεν ξέρουν πως να τις διαχειριστούν.

Είμαι από αυτούς που δεν κάνουν ταρζανιές σε δημόσιο δρόμο και είμαι πάντα "προβλεπόμενος", με τη ζώνη μου, με το κράνος μου, τα χαρτιά μου κτλ.
Εκνευρίστηκα γιατί τις τροχαίες κλήσεις τις θεωρώ ντροπή.

Σάβ Ιουν 17, 2017 10:04 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

nektart έγραψε:
οχι σ αυτο δεν θα συμφωνησω..ειναι καλο το μετρο και επρεπε καιρο τωρα να γινει

To μετρο αυτο, οπως και αλλα, ειναι καθαρα για να μαζεψουν χρημα... τιποτα αλλο. Χεστηκαν για τα ανασφαλιστα και το αν παθεις ζημια απο ανασφαλιστο... την στιγμη οπου: α) ολα τα δημοσια οχηματα ειναι ανασφαλιστα β) τα οχηματα του στρατου ειναι ανασφαλιστα γ) οι γυφτοι ολοι, κυκλοφορουν με ανασφαλιστα δ) ακομα και οι πολιτικοι τα κυκλοφορουν, ακομα και χωρις πινακιδες... θυμαστε; . Αρα και παλι, πας να "πιασεις" τον κακομοιρη.

Επισης... κανεις λογικος ανθρωπος δεν γουσταρει να αφησει, απο κεφι, ανασφαλιστο το οχημα του ή χωρις ΚΤΕΟ ή χωρις service κτλ. Σιγουρα υπαρχουν τα ρεμαλια, που τρωνε τα λεφτα αλλου και δεν εχουν μετα μία, για την συντηρηση του οχηματος, αλλα η μεγαλη πλειοψηφια, ειναι "νοικοκυραιοι". Αυτοι λοιπον (και εγω μεσα), λογω της κρισης (που μην ξεχναμε οτι προκληθηκε τεχνιεντως) δεν εχουμε να τα κανουμε ολα αυτα, οπως πρεπει. Και σιγουρα καποιος θα πει, "και τι σου φταιω εγω που δεν εχεις"... Θα απαντησω απλα λεγοντας "κατσε να φτασεις εκει που ειμαι εγω... και μετα ελα να μου πεις". Κοινος... "ο χορτατος τον πεινασμενο, δεν τον σκεφτεται".

Cowboy έγραψε:
Ηρθε σε γνωστο μου κληση ανασφαλιστου για ενα φορτγακι που ειχε πριν 10 χρονια και το δωσει για πρεσα. Αντε βγαλε ακρη τωρα

Χαρτι ολικης καταστροφης, εχει παρει; Το δηλωσε στην δηλωση του; Μην εκπλησεσε δεν ειναι απλο το πραγμα.

Σάβ Ιουν 17, 2017 12:46 pm
Προφίλ WWW
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Επισης... κανεις λογικος ανθρωπος δεν γουσταρει να αφησει, απο κεφι, ανασφαλιστο το οχημα του ή χωρις ΚΤΕΟ ή χωρις service κτλ. Σιγουρα υπαρχουν τα ρεμαλια, που τρωνε τα λεφτα αλλου και δεν εχουν μετα μία, για την συντηρηση του οχηματος, αλλα η μεγαλη πλειοψηφια, ειναι "νοικοκυραιοι". Αυτοι λοιπον (και εγω μεσα), λογω της κρισης (που μην ξεχναμε οτι προκληθηκε τεχνιεντως) δεν εχουμε να τα κανουμε ολα αυτα, οπως πρεπει. Και σιγουρα καποιος θα πει, "και τι σου φταιω εγω που δεν εχεις"... Θα απαντησω απλα λεγοντας "κατσε να φτασεις εκει που ειμαι εγω... και μετα ελα να μου πεις". Κοινος... "ο χορτατος τον πεινασμενο, δεν τον σκεφτεται".

Φουγκ να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ας αφήσουμε τα ρεμάλια, τους γύφτους κτλ και ας ασχοληθούμε με τους νοικοκυραίους που όντως δεν έχουν τα χρήματα για να ασφαλίσουν το όχημα. Το γεγονός ότι εκεί που οδηγάς, πετάγεται ένα παιδάκι κυνηγώντας την μπάλα του και εσύ το πατάς ή έχεις έναν συνοδηγό που τραυματίζεται και εσύ καλείσαι να αναλάβεις τα έξοδά του σε Αμερικές, Λονδίνα κτλ το έχεις σκεφτεί; Από τη στιγμή που κυκλοφορούμε στο οδόστρωμα όλοι μας είμαστε εκτεθειμένοι στον κίνδυνο. Αν εγώ δω ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ στα έξοδα του αυτοκινήτου, που ομολογουμένως είναι πολλά, απλά το στέλνω στην απόσυρση και ψάχνω άλλους τρόπους να κάνω τη δουλειά μου, όπως κανένα παπάκι, ποδήλατο, ΚΤΕΛ, πόδια κ.ο.κ.
Για τα οχήματα του δημοσίου νομίζω έχουν κάποιους εσωτερικούς μηχανισμούς ασφάλισης. Πχ έχω την εντύπωση ότι ο ΟΑΣΘ έχει δημιουργήσει έναν δικό του οργανισμό που ασφαλίζει τα λεωφορεία και δεν το θεωρώ άσχημο αυτό αν όντως αποζημειώνει. Το ίδιο νομίζω ότι ισχύει και για τα οχήματα του στρατού αφού ούτως ή άλλως οι εταιρείες ανακαλούν την ασφαλιστική ισχύ σε καιρό πολέμου ή αν το όχημα συμμετέχει σε ασκήσεις κτλ κτλ.

Σάβ Ιουν 17, 2017 2:23 pm
Προφίλ
Bushcrafter
Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 105 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 59 φορες
fugazigr έγραψε:

θα συμφωνησω, το μετρο αυτο ειναι οτι αρπαξουμε αμεσα ( και ας μη συμφερει μεσομακροπροθεσμα) και θα κανει τα πραματα χειροτερα γιατι θα αναγκασει περισσοτερους να γινουν περισσοτερο παρανομοι και αφου σε αναγκασουν να γινεις παρανομος σε ενα πραμα , γιατι να μη γινεις σε ολα;

και εγω αν δεν ειχα να πληρωσω ασφαλεια , κτεο , λαστιχα , σερβις, το ιδιο θα εκανα και θα προσευχομουν να μην εχουμε κανα παρατραγουδο καθε φορα που θα χρειαζοταν να το κινησω οπως προσευχομαι τωρα μην εχω τρεχαματα με εμπλοκη με καποιο ανασφαλιστο (με την προυποθεση οτι θα υπηρχε τουλαχιστον λιγη βενζινη). ποιος θα εκανε κατι αλλο;

rule έγραψε:
Αν εγώ δω ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ στα έξοδα του αυτοκινήτου, που ομολογουμένως είναι πολλά, απλά το στέλνω στην απόσυρση και ψάχνω άλλους τρόπους να κάνω τη δουλειά μου, όπως κανένα παπάκι, ποδήλατο, ΚΤΕΛ, πόδια κ.ο.κ.

σωστο αλλά δεν ειναι εφικτο σε ολους αυτο. (εξαλλου για το παπακι ισχυει και οτι για το αυτοκινητο). δηλαδη πχ εδω που ειμαι εγω το κτελ περναει μια φορα τη βδομαδα , αρα μηδεν στο πηλικο, με τα ποδια δε μπορεις να πας πουθενα και με το ποδηλατο ισως να πας μεχρι το επομενο χωριο , και παλι αναλογως, που δε λυνει το προβλημα. Και οκ τωρα που μπορουμε και εουμε ασφαλεια και κτεο κλπ, στο μελλον ομως;

Σάβ Ιουν 17, 2017 2:36 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Και εγω μαζι σου... αλλά!

Παράθεση:
Από τη στιγμή που κυκλοφορούμε στο οδόστρωμα όλοι μας είμαστε εκτεθειμένοι στον κίνδυνο. Αν εγώ δω ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ στα έξοδα του αυτοκινήτου, που ομολογουμένως είναι πολλά, απλά το στέλνω στην απόσυρση και ψάχνω άλλους τρόπους να κάνω τη δουλειά μου, όπως κανένα παπάκι, ποδήλατο, ΚΤΕΛ, πόδια κ.ο.κ.

Δεν μενουμε ολοι σε μεγαλα αστικα κεντρα. Για να ζησεις στην επαρχια, χρειαζεσε αυτοκινητο/μηχανακι... διαφορετικα δεν γινεται. Αν δεν ζησεις εκει, δεν μπορεις να το καταλαβεις. Για να πας στο γιατρο, να πας στην εφορια, να πας σουπερ μαρκετ, να πας τα παιδια σχολειο/φροντιστηριο κτλ... Τι θα κανει ο συνταξιουχος/γονιος, που δεν εχει μία; θα κλειστει στο σπιτι; γιατι; επειδη καποιοι αλλοι τον εφεραν σε αυτη την κατασταση; Αν δεν εχω αυτοκινητο, δεν θα μπορω να παω να κανω μεροκαματο, να παω το παιδι στο σχολειο, ουτε καν να ψωνισω. Υπαρχουν μερη, που για το πιο κοντινο supermarket, θες 30-40 λεπτα μονο με το αυτ/το. Τι θα κανουν αυτοι οι ανθρωποι; Θα περιμενουν κρατικη βοηθεια ή την καλοσυνη των αλλων;

Παράθεση:
Για τα οχήματα του δημοσίου νομίζω έχουν κάποιους εσωτερικούς μηχανισμούς ασφάλισης. Πχ έχω την εντύπωση ότι ο ΟΑΣΘ έχει δημιουργήσει έναν δικό του οργανισμό που ασφαλίζει τα λεωφορεία και δεν το θεωρώ άσχημο αυτό αν όντως αποζημειώνει. Το ίδιο νομίζω ότι ισχύει και για τα οχήματα του στρατού αφού ούτως ή άλλως οι εταιρείες ανακαλούν την ασφαλιστική ισχύ σε καιρό πολέμου ή αν το όχημα συμμετέχει σε ασκήσεις κτλ κτλ

Τιποτα απο αυτα δεν ισχυει... βαστα μην σου τυχει κατι τετοιο. Και τελευταια, καπως εχει βελτιωθει η κατασταση, γιατι σε πληρωνει η δικη σου ασφαλιστικη και μετα τρεχει αυτη (υποτιθεται). Πιο παλια ηταν πιο δυσκολα τα πραγματα.

Παράθεση:
Το γεγονός ότι εκεί που οδηγάς, πετάγεται ένα παιδάκι κυνηγώντας την μπάλα του και εσύ το πατάς ή έχεις έναν συνοδηγό που τραυματίζεται και εσύ καλείσαι να αναλάβεις τα έξοδά του σε Αμερικές, Λονδίνα κτλ το έχεις σκεφτεί;

Αυτος ειναι ακριβως ειναι ο λογος που ασφαλιζουμε ολοι μας τα οχηματα και ετσι πρεπει να γινεται. Εννοειτε σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογω κανεναν μας. Αλλα αυτο δειχνει ακομα μια φορα, οτι αυτοι που επιβαλουν τους νομους αυτους (προστιμα), δεν νοιαζονται για το αν στην τελικη θα σκοτωθει το παιδι μας... αρκει να σε "ξεζουμισουν".

Δυστυχως τα "ανασφαλιστα" ειναι ακομα μια περιπτωση, οπου αλλος φταιει, αλλος την πληρωνει και τρωγομαστε μεταξυ μας, χωρις να βγαινει ακρη.

Σάβ Ιουν 17, 2017 3:07 pm
Προφίλ WWW
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
σωστο αλλά δεν ειναι εφικτο σε ολους αυτο. (εξαλλου για το παπακι ισχυει και οτι για το αυτοκινητο). δηλαδη πχ εδω που ειμαι εγω το κτελ περναει μια φορα τη βδομαδα , αρα μηδεν στο πηλικο, με τα ποδια δε μπορεις να πας πουθενα και με το ποδηλατο ισως να πας μεχρι το επομενο χωριο , και παλι αναλογως, που δε λυνει το προβλημα. Και οκ τωρα που μπορουμε και εουμε ασφαλεια και κτεο κλπ, στο μελλον ομως;

Τα οχήματα τα έβαλα σε βαθμίδα, ανάλογα με το βαλάντιο του καθενός. Βλέπω πχ ότι δεν μπορώ να πληρώνω 100ευρώ το εξάμηνο, μπορώ όμως να δώσω 40ευρώ και έχω το παπάκι. Δεν μπορώ ούτε αυτό; Πάμε παρακάτω και πάει λέγοντας. Αν στο μέλλον δεν θα έχουμε ούτε ΚΤΕΛ, ούτε ασφαλιστική κάλυψη, αναπόφευκτα η κατάσταση θα είναι σαν μια μεγαλούπολη στο Μπαγκλαντές, όπου τα οχήματα είναι χιλιοτρακαρισμένα, περνάνε με κόκκινο, σκοτώνεται και κανένας, οκ εκεί πάσο.
Γενικά αν δεν μπορώ να συντηρήσω κάτι, απλά το αποχωρίζομαι και προσπαθώ να προσαρμόσω τη ζωή μου στα νέα δεδομένα. Αν δεν μπορώ να πληρώνω ενοίκια, παίρνω μια χαρτόκουτα και ζω ως άστεγος. Μπορεί να φαίνομαι κυνικός, αλλά αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα που έχει μπει για τα καλά πια στο πετσί μας. Ή την αποδεχόμαστε ή επαναστατούμε.

Παράθεση:
Δεν μενουμε ολοι σε μεγαλα αστικα κεντρα. Για να ζησεις στην επαρχια, χρειαζεσε αυτοκινητο/μηχανακι... διαφορετικα δεν γινεται. Αν δεν ζησεις εκει, δεν μπορεις να το καταλαβεις. Για να πας στο γιατρο, να πας στην εφορια, να πας σουπερ μαρκετ, να πας τα παιδια σχολειο/φροντιστηριο κτλ... Τι θα κανει ο συνταξιουχος/γονιος, που δεν εχει μία; θα κλειστει στο σπιτι; γιατι; επειδη καποιοι αλλοι τον εφεραν σε αυτη την κατασταση; Αν δεν εχω αυτοκινητο, δεν θα μπορω να παω να κανω μεροκαματο, να παω το παιδι στο σχολειο, ουτε καν να ψωνισω. Υπαρχουν μερη, που για το πιο κοντινο supermarket, θες 30-40 λεπτα μονο με το αυτ/το. Τι θα κανουν αυτοι οι ανθρωποι; Θα περιμενουν κρατικη βοηθεια ή την καλοσυνη των αλλων;

Κι εγώ στην επαρχία ζω, σε κωμόπολη όπου της έχουν πάρει βασικές υπηρεσίες και τις μετέφεραν στην πρωτεύουσα του νομού. Το νοσοκομείο που είχαμε μέχρι πρότινος υποβιβάστηκε σε κέντρο υγείας και χρειάζεται είτε να πάμε πάλι στην πρωτεύουσα του νομού, είτε χειρότερα στην πρωτεύουσα της περιφέρειας. Το αυτοκίνητο είναι απαραίτητο, δεν λέω. Αλλά αν δεν μπορώ να το συντηρήσω τι άλλο θα έκανα; Ότι κάνουν και οι συνταξιούχοι που μένουν στα χωριά. Ή θα προσάρμοζα το πρόγραμμά μου με τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ ή θα παρακαλούσα κάποιον γείτονα, συγχωριανό που κατεβαίνει στην πόλη να με πάρει και 'μένα. Σε έκτακτη περίπτωση, πάλι θα έτρεχαν για 'μένα οι συγχωριανοί (που είναι αμφίβολο πάλι αν θα προλάβω). Δεν λέω ότι είναι εύκολη η ζωή. Αλλά δεν είναι και εντελώς αδύνατη η επιβίωση.

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι όσες φορές με έχουν σταματήσει οι μπάτσοι για έλεγχο, το πρώτο πράγμα που ζητάνε είναι η ασφάλεια. Μου έχει τύχει να μην έχω μαζί μου το δίπλωμα, αλλά την ασφάλεια την ήθελαν οπωσδήποτε.

Σάβ Ιουν 17, 2017 4:00 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Αν δεν μπορώ να πληρώνω ενοίκια, παίρνω μια χαρτόκουτα και ζω ως άστεγος. Μπορεί να φαίνομαι κυνικός, αλλά αυτή είναι η ωμή πραγματικότητα που έχει μπει για τα καλά πια στο πετσί μας.

Aναμεσα στο ενοικιο και την χαρτοκουτα... υπαρχει το "αφηνω φεσια"... Αναμεσα στο εχω να πληρωσω την ασφαλεια και το καταθετω πινακιδες, υπαρχει το "οδηγω παρανομα". Το να "αντιμετωπισεις" την χαρτοκουτα ή το να μην μπορεις να κουνηθεις καν, ειναι πολυ σκληρο. Εισαι σιγουρος οτι εχεις βρεθει σε αυτο το διλλημα ή οτι οποιος εχει βρεθει, επελεξε (οχι αναγκαστηκε, του επιβληθηκε), αυτη την λυση; Αν μπορεις να την "περασεις" ειτε σαν παρανομος, ειτε να φεσωσεις καποιον, ειναι οτι σιγουρο οτι θα το επιλεξεις, πριν βγεις στο δρομο. Ειδικα αν εχεις οικογενεια.

Παράθεση:
Ή την αποδεχόμαστε ή επαναστατούμε.

Υπαρχουν πολλων ειδων επαναστασεις... "Δεν πληρωνω", "Ζω εις βαρος των αλλων και του συστηματος/κοινωνιας", "Δεν κανω τιποτα και τους γραφω ολους στα τετοια μου" κτλ κτλ κτλ. Δεν γινεται ολονων οι αποψεις/θεσεις και πραξεις να συμφωνουν... αλλα ουτε αυτο θα επρεπε να τους κανει κατακριταιους και περιθωριοποιημενους.

Οπως ειπα... αυτες οι συζητησεις δεν βγαζουν πουθενα... Στην αρχη εγραψα: "Μονο οταν το ζησεις καταλαβαινεις καποια πραγματα και αρχιζεις και βλεπεις την κατασταση με αλλη ματια...". Απο οτι βλεπω στο κειμενο σου Rule γραφεις συνεχως " Ή θα..." που σημαινει οτι δεν εχεις φτασει εκει. Οταν φτασεις, θα δεις οτι και εσυ ισως να εχεις αλλαξει γνωμη... και τελικα η κουτα, να μην ειναι τοσο "ελκυστικη" σαν λυση. Εννοειτε μην το παρεις προσωπικα... Εκει εξω, ειμαστε πολλοι Rule, πολλοι Φουγκ, πολλοι Kle και nektart, που ο καθενας βλεπει τα πραγματα με την δικη του "οπτικη". Κανεις δεν ειναι λαθος, απο την στιγμη, που δεν επιλεγει να παρανομησει, ενω εχει αλλη επιλογη. Οταν δεν εχεις επιλογες ομως... εκει τι γινεται;

Σάβ Ιουν 17, 2017 4:43 pm
Προφίλ WWW
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Άρα αναγκαστικά θα παρανομήσω. Όταν λοιπόν εγώ παρανομώ, σημαίνει ότι θα αναλάβω και το κόστος της πράξης μου. Αν με πιάσουν φυσικά. Όπως και να έχει όμως ζω σε ένα διαρκές άγχος. Είναι και αυτό μία επιλογή. Δεν δικαιούμαι όμως μετά να κλαφτώ όταν με πιάσει η τσιμπίδα του νόμου.
Τώρα έχεις ή δεν έχεις χρήματα να πληρώσεις, χέστηκε όχι μόνο το ελληνικό αλλά και οποιοδήποτε σοβαρό κράτος.
Συγνώμη που τα λέω έτσι ωμά απλά αυτή είναι η ξερή πραγματικότητα.

Σάβ Ιουν 17, 2017 6:22 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 43 Δημοσιεύσεις ]  1, 2, 3  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com