Τώρα είναι Τετ Ιουν 28, 2017 3:24 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 43 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3  
Κατέφτασαν τα πρώτα ραβασάκια για ανασφάλιστα οχήματα... 
Συγγραφέας Μήνυμα
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 284 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 177 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Rule έγραψε:
Άρα αναγκαστικά θα παρανομήσω. Όταν λοιπόν εγώ παρανομώ, σημαίνει ότι θα αναλάβω και το κόστος της πράξης μου. Αν με πιάσουν φυσικά. Όπως και να έχει όμως ζω σε ένα διαρκές άγχος. Είναι και αυτό μία επιλογή. Δεν δικαιούμαι όμως μετά να κλαφτώ όταν με πιάσει η τσιμπίδα του νόμου.

Κανονικα ναι. Ετσι πρεπει να ειναι... Αλλα και παλι σε πνιγει το αδικο οτι α) ο γυφτος την γλιτωνει ενω εσυ/εγω οχι β) οτι δεν φταιμε εμεις για την κατασταση που φτασαμε να ζουμε.

Παράθεση:
Τώρα έχεις ή δεν έχεις χρήματα να πληρώσεις, χέστηκε όχι μόνο το ελληνικό αλλά και οποιοδήποτε σοβαρό κράτος.
Συγνώμη που τα λέω έτσι ωμά απλά αυτή είναι η ξερή πραγματικότητα.

Η δουλεια του κρατους, δεν ειναι να νοιαζεται γιατι δεν εχεις να πληρωσεις... μπορει να τα εχω φαει στα χαρτια, σε γυναικες κτλ. Η δουλεια του κρατους ομως, ειναι να σου εξασφαλιζει εργασια! Συνταγματικα κατοχυρωμένο. Οταν λοιπον, δεν κανει ουτε αυτο... πως μετα ο καθε πολιτης, να ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του;

Και.. ναι... το ξαναλεω... δεν ειναι σωστο να κυκλοφορεις με ανασφαλιστο οχημα, ουτε να καταληγεις σε καμια ειδους παρανομια και ουτε να χρησιμοποιουμε την κατασταση ως ελαφρυντικο στοιχειο. Αν συμβει κατι, δεν φταιει σε τιποτα ο απεναντι.

Σάβ Ιουν 17, 2017 9:04 pm
Προφίλ WWW
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 10 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 43 φορες
fugazigr έγραψε:
Rule έγραψε:
Άρα αναγκαστικά θα παρανομήσω. Όταν λοιπόν εγώ παρανομώ, σημαίνει ότι θα αναλάβω και το κόστος της πράξης μου. Αν με πιάσουν φυσικά. Όπως και να έχει όμως ζω σε ένα διαρκές άγχος. Είναι και αυτό μία επιλογή. Δεν δικαιούμαι όμως μετά να κλαφτώ όταν με πιάσει η τσιμπίδα του νόμου.

Κανονικα ναι. Ετσι πρεπει να ειναι... Αλλα και παλι σε πνιγει το αδικο οτι α) ο γυφτος την γλιτωνει ενω εσυ/εγω οχι β) οτι δεν φταιμε εμεις για την κατασταση που φτασαμε να ζουμε.

Ξέρω περιοχές (χωριά ολόκληρα) που είχαν και έχουν ανασφάλιστα οχήματα και δεν είναι τουρκόγυφτοι. Προφανώς λεφτά δεν περισσεύουν ή δεν έχουν αλλά .... τα είπε ο φουγκ.

Εγώ τώρα θα ήθελα να βάλω στην κουβέντα μια παρατήρηση - την άποψη μου καθώς ήμαστε εδώ για να προετοιμαζόμαστε και όχι μόνο για να σχολιάζουμε.
Η γυναίκα έχει μυωπία δικαιούταν κάθε 2 χρόνια γυαλιά μυωπίας.
Άρχισαν να παίρνουν σιγά σιγά με "ψεύτικες" συνταγές μυωπίας πολλοί γυαλιά ηλίου.
Η γυναίκα δικαιούταν πλέον γυαλιά μυωπίας κάθε 4 χρόνια.
Το τερμάτισαν οι πάντες με τα γυαλιά ηλίου, τώρα η γυναίκα παίρνει 100 Ε κάθε 4 χρόνια και ας διαγνώστηκε αστιγματισμός και πρέπει να αλλάξει γυαλιά ή της έσπασαν.

Το ίδιο και με τα αυτοκίνητα
Δεν ψάχνει πλέον το κράτος αν το είχες σε συνεργείο ή το πούλησες ή το πήγες για καταστροφή την που#$&ζει σε όλους και εσύ μετά τρέξε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας.

Γενικό συμπέρασμα όταν αρχίζουν και κάνουν κάτι (συνήθως παράτυπο, παράνομο, κ.λ.π.) πάρα πολλοί η πολιτεία την γ@μ@ει σε όλους. Η ράβδος πέφτει επί δικαίων και αδίκων, ειδικά όταν έχει σχέσει με χρήμα. Για αυτό θα πρέπει όταν βλέπουμε ένα κακό να παραγίνεται, να γίνεται ο κανόνας, να προετοιμαζόμαστε οτι θα γίνει "σαματάς"...

Σάβ Ιουν 17, 2017 10:15 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

mitsoupatra έγραψε:
Το ίδιο και με τα αυτοκίνητα
Δεν ψάχνει πλέον το κράτος αν το είχες σε συνεργείο ή το πούλησες ή το πήγες για καταστροφή την που#$&ζει σε όλους και εσύ μετά τρέξε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας.

Γενικό συμπέρασμα όταν αρχίζουν και κάνουν κάτι (συνήθως παράτυπο, παράνομο, κ.λ.π.) πάρα πολλοί η πολιτεία την γ@μ@ει σε όλους. Η ράβδος πέφτει επί δικαίων και αδίκων, ειδικά όταν έχει σχέσει με χρήμα. Για αυτό θα πρέπει όταν βλέπουμε ένα κακό να παραγίνεται, να γίνεται ο κανόνας, να προετοιμαζόμαστε οτι θα γίνει "σαματάς"...

Oχι απαραιτητα... Ισχυει μεχρι ενα σημειο και το παραδειγμα που δινεις, αλλα ισχυει και το αλλο, οπου το κρατος επειδη εχει πτωχευση, ψαχνει να βρει απο παντου λεφτα ή/και να δωσει τα λιγοτερα σε παροχες. Οποτε σου κοβει, τα λεφτα απο την συνταγογραφηση γυαλιων, σου αυξανει τα χρονια που μπορεις να παιρνεις καινουργια κοκ.

Απο την αλλη, μαλλον βρισκουν αφορμη απο τους παρανομουντες και απλα παιρνουν κεφαλια οριζοντιως, χωρις να τους νοιαζει τιποτα.

Αν πραγματικα ηθελαν να παταξουν την οποια παρανομια, θα μπορουσαν. Απλα δεν τους νοιαζει.

Σάβ Ιουν 17, 2017 11:30 pm
Προφίλ WWW
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 24 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 15 φορες
fugazigr έγραψε:

Αν πραγματικα ηθελαν να παταξουν την οποια παρανομια, θα μπορουσαν. Απλα δεν τους νοιαζει.

Σωστό. Άλλωστε από τον τρόπο που γίνεται η διαδικασία τώρα για τα ανασφάλιστα δείχνει ότι δεν τους ενδιαφέρει να μπει σε σειρά το θέμα των αυτοκινήτων γενικότερα και να παταχθεί η παρανομία, τους ενδιαφέρει να επιβληθούν οικονομικά πρόστιμα σε συγκεκριμένη κατηγορία πολιτών.

Εάν ήθελαν να λυθεί το πρόβλημα των ανασφάλιστων οχημάτων θα είχαν κάμερες με OCR και αυτόματο έλεγχο στοιχείων σε κάθε περιπολικό. Ή έστω σε μερικά που θα έκαναν περιπολίες για αυτό το πράγμα. Δεν είναι ούτε πρωτοποριακό ούτε ακριβό. Και θα έβρισκαν αυτόματα οχήματα με πλαστές πινακίδες, χωρίς ΚΤΕΟ, χωρίς κάρτα καυσαερίων, χωρίς ασφάλεια κ.ά.

Ναι, τα προβλήματα στα οχήματα είναι πολλά και πρέπει να λυθούν όμως το συγκεκριμένο μέτρο είναι απλώς εισπρακτικό και δεν αποσκοπεί στην επίλυση των προβλημάτων.

Σάβ Ιουν 17, 2017 11:51 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 41 φορες
Rule έγραψε:
Από τη στιγμή που κυκλοφορούμε στο οδόστρωμα όλοι μας είμαστε εκτεθειμένοι στον κίνδυνο.
Μα δεν κυκλοφορούσε, δεν εξέθετε κανέναν σε κίνδυνο, και δεν ήταν ούτε έστω παρκαρισμένο στο οδόστρωμα.
Ανασφάλιστο όχημα, έστω και παπάκι 50cc, ούτε μπρος δεν το βάζω...πόσο μάλλον να το κυκλοφορήσω.

Rule έγραψε:
Άρα αναγκαστικά θα παρανομήσω. Όταν λοιπόν εγώ παρανομώ, σημαίνει ότι θα αναλάβω και το κόστος της πράξης μου. Αν με πιάσουν φυσικά. Όπως και να έχει όμως ζω σε ένα διαρκές άγχος. Είναι και αυτό μία επιλογή.
Αυτός που έκανε αυτήν την επιλογή και κυκλοφορούσε ανασφάλιστος από "πεποίθηση"...τι πιστεύεις ότι θα κάνει τώρα; Θα το παρατήσει; ή θα παραδώσει πινακίδες και θα συνεχίσει να κυκλοφοράει όχι μόνο ανασφάλιστος από και απινακίδωτος πλέον;;...και βεβαίως σε λίγο καιρό και χωρίς ΚΤΕΟ(εφόσον δεν έχει καν πινακίδες)

Η φάση μου θυμίζει το παρακάτω ανέκδοτο:
Πάει ένα ζευγάρι διακοπές σε ένα ξενοδοχείο και μένουν 7 μέρες.
Στο τέλος που ζητάνε το λογαριασμό, ο ξενοδόχος τους λέει:
-7μέρες Χ 40ευρώ το δωμάτιο 280
-Ναι, λέει ο πελάτης
-7μέρες X 10ευρώ η πισίνα 70.
-Μα...δεν πήγαμε ποτε στην πισίνα
-Εδώ ήταν να πηγαίνατε, του λέει ο ξενοδόχος και συνεχίζει...
7μέρες Χ10 ευρώ το σπα 70
-ΜΑ...ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΠΉΓΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΑ
-Εδώ ήταν, ας πηγαίνατε, του ξαναλέει ο ξενοδόχος....
Σύνολο 420.

Την ψωνίζει ο πελάτης και του λέει:
-Οκ, μου δίνεις και 280 και πατσίζουμε.
-Γιατί; ρωτά ο ξενοδόχος
-Η γυναίκα μου εκδίδεται...100 τη βραδιά...επί 7 βραδιές...700...μείον τα 420 που σου χρωστάω...μένει ένα υπόλοιπο 280 που πρέπει να μου πληρώσεις.
-Μα δεν πήγα ποτέ με την γυναίκα σου, λέει έξαλλος ο ξενοδόχος.
-ΕΔΩ ΉΤΑΝ...ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΣ, του λέει ο πελάτης.

Κυρ Ιουν 18, 2017 10:56 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 24 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 49 φορες
https://www.hic.gr/hic/

για τους λιγους που δεν το γνωρίζουν....η σελιδα του ελληνικου κεντρου πληροφοριων(το φακελωμα που λεγαμε)
γράφεις αριθμο και ΑΦΜ και σου βγαζει περιοδο ασφάλισης...εταιρεία...όχημα...

το ''φαινομενο ελληνας'' : (διάλογος)
''μ@λ@κα...είσαι στη λιστα.....''
'' μπά...εμένα θα στείλουν ραβασάκι''....

Κυρ Ιουν 18, 2017 12:25 pm
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 9 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 9 φορες
Το μετρο ειναι βλακεια(καθαρα εισπρακτικο).

Μαζι με τα ξερα, καιγονται και τα χλωρα.

Ενας μπορει να χρησιμοποιει το αμαξι ή το μηχανακι πολυ λιγο ή καποιες φορες το χρονο.

Εφοσον πληρωσε τα τελη κυκλοφοριας γιατι να παραδωσει πινακιδες?

Αυτή τη δουλεία θα κανουμε? Θα λυνουμε κ θα δενουμε τις πινακιδες ολη την ωρα? Κ θα τρεχουμε στα μηχανολογικα στηνόμενοι σε ουρες?

Ποσο μάλλον εαν το να βγει / ανανεωθει μια ασφαλεια ειναι τσακ- μπαμ ακόμη κ μεσω ιντερνετ κ για πχ 3μηνο.

Θα μπορουσε να εχει τα αλλα πληρωμενα για ετος χωρις να παραδοσει πινακιδες κ να παιζει με την πληρωμη της ασφαλειας οταν χρειαζεται να το κινησει.

Το κρατος εχει γινει "εχθρος".
Επειδη δεν πιστεύω οτι ειναι τοσο ανοητοι αυτοι που τα κανουν, τεινω να πιστέψω οτι το κανουν επειδή θελουν να ταλαιπωρουν τους Έλληνες σε καθε ευκαιρια που βρίσκουν για να ενσπειρουν μεγαλυτερη απελπισια.

Ακομα και ενα μετρο του στυλ πληρωμη αναλογα τα χιλιομετρα ενω ακουγεται "δικαιο" φερνει τον μεγαλο αδελφο ενα βημα πιο κοντα.

«Ἔλεγχε σοφόν, & ἀγαπήσει σε. δίδου σοφῷ ἀφορμήν, & σοφώτερος ἔσται..»,«Ὁ παιδεύων κακοὺς λήψεται ἑαυτῷ ἀτιμίαν· ἐλέγχων δὲ τὸν ἀσεβῆ μωμήσεται ἑαυτόν. μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε..»,«Τα όμοια με τα όμοια χαίρονται..»

Κυρ Ιουν 18, 2017 12:41 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

prepovag έγραψε:
Εφοσον πληρωσε τα τελη κυκλοφοριας γιατι να παραδωσει πινακιδες?
Αυτή τη δουλεία θα κανουμε? Θα λυνουμε κ θα δενουμε τις πινακιδες ολη την ωρα? Κ θα τρεχουμε στα μηχανολογικα στηνόμενοι σε ουρες?

Αν μάλιστα υπολογίσουμε το γεγονός ότι πλέον μπορείς να ξαναπάρεις τις πινακίδες πχ Ιούλιο και να πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας μόνο τους υπόλοιπους(6) μήνες μέχρι τέλος του χρόνου....
γεννάται το ερώτημα:αν δεν το ασφαλίσω και πρέπει να παραδώσω πινακίδες...θα πάρω πίσω το ποσό που αναλογεί από τα τέλη που ήδη πλήρωσα από τις αρχές του χρόνου για όλο τον χρόνο;; Αν όχι, γιατί να τις παραδώσω; Δεν τις πλήρωσα;

Κυρ Ιουν 18, 2017 2:00 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 1 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 6 φορες
Παράθεση:
Μα δεν κυκλοφορούσε, δεν εξέθετε κανέναν σε κίνδυνο, και δεν ήταν ούτε έστω παρκαρισμένο στο οδόστρωμα.
Ανασφάλιστο όχημα, έστω και παπάκι 50cc, ούτε μπρος δεν το βάζω...πόσο μάλλον να το κυκλοφορήσω.

Kle μιλούσα γενικά. Ήδη στο πρώτο μου μήνυμα σε αυτό το θέμα, ανέφερα ότι η δική σου περίπτωση και του bckat είναι διαφορετικές.

Παράθεση:
Αυτός που έκανε αυτήν την επιλογή και κυκλοφορούσε ανασφάλιστος από "πεποίθηση"...τι πιστεύεις ότι θα κάνει τώρα; Θα το παρατήσει; ή θα παραδώσει πινακίδες και θα συνεχίσει να κυκλοφοράει όχι μόνο ανασφάλιστος από και απινακίδωτος πλέον;;...και βεβαίως σε λίγο καιρό και χωρίς ΚΤΕΟ(εφόσον δεν έχει καν πινακίδες)

Πεποίθηση ξε-πεποίθηση θέλω να δω τι θα κάνει όταν θα εμπλακεί σε ατύχημα.

Παράθεση:
Η φάση μου θυμίζει το παρακάτω ανέκδοτο:
Πάει ένα ζευγάρι διακοπές σε ένα ξενοδοχείο και μένουν 7 μέρες.
Στο τέλος που ζητάνε το λογαριασμό, ο ξενοδόχος τους λέει:
-7μέρες Χ 40ευρώ το δωμάτιο 280
-Ναι, λέει ο πελάτης
-7μέρες X 10ευρώ η πισίνα 70.
-Μα...δεν πήγαμε ποτε στην πισίνα
-Εδώ ήταν να πηγαίνατε, του λέει ο ξενοδόχος και συνεχίζει...
7μέρες Χ10 ευρώ το σπα 70
-ΜΑ...ΠΟΤΈ ΔΕΝ ΠΉΓΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΑ
-Εδώ ήταν, ας πηγαίνατε, του ξαναλέει ο ξενοδόχος....
Σύνολο 420.

Την ψωνίζει ο πελάτης και του λέει:
-Οκ, μου δίνεις και 280 και πατσίζουμε.
-Γιατί; ρωτά ο ξενοδόχος
-Η γυναίκα μου εκδίδεται...100 τη βραδιά...επί 7 βραδιές...700...μείον τα 420 που σου χρωστάω...μένει ένα υπόλοιπο 280 που πρέπει να μου πληρώσεις.
-Μα δεν πήγα ποτέ με την γυναίκα σου, λέει έξαλλος ο ξενοδόχος.
-ΕΔΩ ΉΤΑΝ...ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΣ, του λέει ο πελάτης.

Συνήθως οι πελάτες στα ξενοδοχεία ενημερώνονται εκ των προτέρων για τις παροχές που θα πληρώσουν. Αν κλείσεις ξενοδοχείο με ημιδιατροφή και δεν φας, πρόβλημα σου.

Λοιπόν παιδιά, την άποψή μου, την εξέφρασα. Δεν έχω την ανάγκη να πω κάτι παραπάνω. Σε μερικά συμφωνούμε σε άλλα διαφωνούμε και η ζωή συνεχίζεται.

Κυρ Ιουν 18, 2017 6:20 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Rule έγραψε:

Δυσκολα τα πραματα... εξαρταται και το ατυχημα παντα. Μερικες εναλλακτικες:

1. Τα βρισκεις με τον αλλον και δεν δηλωνει κανεις τιποτα.
2. Εξηγεις στον αλλον οτι εισαι ανασφαλιστος και φερνεις ενα αλλο οχημα, το οποιο ειναι ασφαλισμενο. Δυσκολο μεν... αδυνατο δεν.
3. Τα βρισκεις με τον αλλον... πας στον ασφαλιστη σου, κανεις μια ασφαλεια και δηλωνεις το ατυχημα εντος της ασφαλειας, μετα απο λιγες μερες.
4. Το βουλωνεις και δεχεσαι τις συνεπειες...
5. Το να φυγεις κτλ. δεν το θεωρω σωστο, ουτε καν επιλογη.

Κυρ Ιουν 18, 2017 8:33 pm
Προφίλ WWW
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

fugazigr έγραψε:
Rule έγραψε:

Δυσκολα τα πραματα... εξαρταται και το ατυχημα παντα. Μερικες εναλλακτικες:

1. Τα βρισκεις με τον αλλον και δεν δηλωνει κανεις τιποτα.
2. Εξηγεις στον αλλον οτι εισαι ανασφαλιστος και φερνεις ενα αλλο οχημα, το οποιο ειναι ασφαλισμενο. Δυσκολο μεν... αδυνατο δεν.
3. Τα βρισκεις με τον αλλον... πας στον ασφαλιστη σου, κανεις μια ασφαλεια και δηλωνεις το ατυχημα εντος της ασφαλειας, μετα απο λιγες μερες.
4. Το βουλωνεις και δεχεσαι τις συνεπειες...
5. Το να φυγεις κτλ. δεν το θεωρω σωστο, ουτε καν επιλογη.

ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΑΣ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ 1 ΜΕΤΡΟ.
ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ.
ΤΟ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.
ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟ ΔΕΝ ΚΟΥΝΑΣ ΟΥΤΕ ΠΑΤΙΝΙ.

Σόρυ για τα κεφαλαία αλλά η κίνηση οχήματος σε δημόσιο δρόμο χωρίς ασφάλεια είναι το μεγαλύτερο ρίσκο που μπορεί να πάρει κάποιος.
Καλύτερα να παίξει ρώσικη ρουλέτα λέμε.

Να βγουν στους δρόμους και να κάνουν ελέγχους. Να κόψουν κώλους. Μαζί τους. Να χαρώ εγώ κίνηση. Αλλά το συγκεκριμένο μέτρο δεν στοχεύει εκεί.

Δευτ Ιουν 19, 2017 11:43 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Βρε καντα κ bold, italic, underlined... δεν θα αλλάξει τίποτα. Τα ανασφαλιστα είναι χιλιάδες κ κυκλοφορούν ανάμεσα μας.

Δευτ Ιουν 19, 2017 11:53 am
Προφίλ WWW
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 10 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 43 φορες
Check-άρισαμα

https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx

https://www.hic.gr/hic/

Δευτ Ιουν 19, 2017 2:41 pm
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 5 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 57 φορες
Αφού διάβασα όλα τα μηνύματα σε αυτό το νήμα, αποφάσισα να καταθέσω και τη δική μου άποψη.

Ξεκινώντας, θα αναφέρω ότι απο όλα τα μέλη του Fugazi διάβασα σωστές επόψεις, όπως και σωστά επιχειρήματα. Έιτε τα μηνύματα δικαιολογούσαν τον KLE είτε όχι. Στην δική μου κατάθεση δεν θα πάρω θέση για το τι κάνει ο "KLE" (φυσικά όπου KLE βάζουμε όποιον θέλουμε) αλλά τι κάνει η μαφία που ονομάζεται Ελληνική (;) Κυβέρνηση.

Η ρητορική της μαφίας (Ελληνική κυβέρνηση) είναι ότι επιβάλει τα πρόστιμα ώστε να συνετίσει τους "επικίνδυνους" οδηγους που κυκλοφορούν με ανασφάλιστα οχήματα. Αν το κάνουν για αυτό τον λόγο τότε έχω τα εξής ερωτήματα:

1. Αφού αγαπητή μου μαφία ενδιαφέρεσαι για την ασφάλεια των πολιτών, τότε για ποιο λόγο το οδικό δίκτυο της χώρας βρίσκεται σε αυτή την άθλια κατάσταση;
2. Εσύ αγαπητή μαφία, που τόσο σε ενδιαφέρει οι πολίτες να αποζημιώνουν ο ένας τον άλλο σε περίπτωση ατυχήματος, για ποιο λόγο ΔΕΝ αποζημιώνεις τους πολίτες όταν δημιουργούνται ατυχήματα αλλα και δυστηχήματα λόγω του κάκιστου οδικού δικτύου;
3. Αν αγαπητή μαφία δεν σε ενδιαφέρει να συλλέξεις χρήμα και να προσφέρεις υπηρεσίες στις ιδιωτικές και πλεον ΞΕΝΕΣ ασφαλιστηκές εταιρίες, γιατί δεν βάζεις τα κοπρόσκυλά σου (τροχαία) να κάνουν πολλούς ελέγχους για τυχόν ανασφάλιστα αυτοκίνητα που κυλοφορουν στους δρόμους;
4. Επίσης αγαπητή ΑΝΙΚΑΝΗ μαφία, αφού επελεξες την ηλεκτρονική διασταυρωση, για ποιο λόγο έχεις κάνει λάθη σε πάνω απο 90.000 ειδοποιητήρια και τώρα οι πολίτες πρέπει να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες?

Τέλος, ανααγαπητή μαφία ήθελες πραγματικά να λύσεις το συγκεκριμένο πρόβλημα, θα μπορούσες να κάνεις το εξής νομοθέτημα.
- Αν εντοπιστεί οδηγός ανασφάλιστου οχήματος όπου η ασφάλεια του έχει λήξει λιγότερο απο μήνα, να του επιβάλεος διοικητικό πρόστιμο (250, 500 ή όσα ευρώ θελεις).
- Αν εντοπιστεί οδηγός ανασφάλιστου οχήματος όπου η ασφάλεια του έχει λήξει πάνω απο μήνα, τότε να του αφαιρέσεις για 10 χρόνια την άδεια οδήγησης.

Με αυτό τον τρόπο, όποιος απλά ξεχάστηκε ή δεν πρόλαβε να κάνει την ανανέωση, θα πληρώσει ενα πρόστιμο. Όποιος όμως κυκλοφορεί εσκεμμένα ανασφάλιστο όχημα, τότε να υπάρχει δυσβάστακτη τιμωρία. Έτσι ο κάθε ένας θα έχει τον νου του να ασφαλίζει το όχημα ή τουλάχιστον αν δεν έχει τα χρήματα για να το ασφαλίσει όλο το χρόνο, να μην το κυκλοφορεί.

Δευτ Ιουν 19, 2017 5:39 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Τελικά πολλά λάθη κ ανακριβιες ... αλλά όσοι τα έχουν ανασφαλιστα να πάνε να πληρώσουν τα προστιμα κανονικά. Οι υπόλοιποι να πάνε στις εφοριες να αποδείξουν ότι δεν είναι ελεφαντες.

Αφήστε τον "επαγγελματια" ανασφαλιστο ... αυτός που δεν έχει μία, το όχημα δεν το κινεί, πως θα πληρώσει το πρόστιμο; κ άντε πλήρωσε το πρόστιμο από φόβο ... θα του έχουν μείνει να πληρώσει ασφάλεια;

Τρί Ιουν 20, 2017 12:45 pm
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 43 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com