Τώρα είναι Παρ Ιουν 23, 2017 1:24 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 79 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3, 4, 5, 6  
Πραξικόπημα στη Τουρκία 
Συγγραφέας Μήνυμα
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 39 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 22 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Οι Times αναφέρουν 14 χαμένα πλοία, κανένας (ούτε Τούρκοι, Αμερικάνοι, Ρώσοι) το αμφισβητούν, εκτός από το δικό μας Πολεμικό Ναυτικό, που λέει ότι δεν έχει κινηθεί τίποτα στο Αιγαίο τις τελευταίες μέρες. Άρα κάποιος δουλεύει όλο τον κόσμο χοντρά. Πέφτει τρελή παραπληροφόρηση από όλες τις πλευρές.

Και το σενάριο με το καραβάκι δίπλα στη βραχονησίδα δεν είναι απίθανο. Δεν είναι καν ανάγκη να είναι πραγματικά στα χέρια των πραξικοπηματιών. Διατάζει ο Σουλτάνος ένα καραβάκι να αράξει δίπλα σε βραχονησίδα για να κάνει "άσκηση" (όπως αρκετοί Τούρκοι στρατιώτες πήραν διαταγή να βγουν για άσκηση και τους προέκυψε πραξικόπημα). Λέει μετά στον κόσμο ότι το καραβάκι είναι με τους πραξικοπηματίες και στέλνει το μισό στόλο του στο Αιγαίο να το φέρει πίσω. Αποκλείει όλα τα νησιά εκεί γύρω και ζητάει και τους 8 Τούρκους αεροπόρους που έχουμε ήδη εδώ. "Δώστε τους 8 να τους εκτελέσω για να σας ανοίξω δρόμο προς τα νησιά σας". Με ένα σμπάρο 2-3 τρυγόνια. Κι εμείς θα κοιτάμε σαν βλάκες και δεν θα ξέρουμε τι να κάνουμε.

Τρί Ιούλ 19, 2016 4:41 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 278 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 177 φορες
petrosnt έγραψε:
Το να σώσουμε το κεφάλι μας δεν είναι οπωσδήποτε το καλύτερο για τη χώρα. Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν αλλά όσο δεν παίρνουμε θέση σε κάποια πράγματα θα μας κυβερνάνε οι ίδιοι και οι ίδιοι με τα ίδια αποτελέσματα.

Το να σωσεις το κεφαλι σου ( ο καθενας εννοειτε), την σωστη στιγμη, ισως ειναι το καλυτερο και για την χωρα. Το να θυσιαστεις αδικα, σε λαθος χρονο και τοπο, μπορει να μην ωφελησει σε τιποτα. Για παραδειγμα, στο πραξικοπημα αυτο... ποσοι απο αυτους τους "πραξικοματιες" πεθαναν αδικα; ποσο ωφελησαν την χωρα τους; μηπως τελικα τους εστειλαν για σφαγη; Μηπως θα επρεπε να χρησιμοποιηθουν αλλιως και να "πεσουν" καπως αλλιως, καποια αλλοι στιγμη; Πολλα τα ερωτηματικα... και ο καθενας οπως το βλεπει. Εννοειτε πως καποιοι, καποια στιγμη θα πρεπει να κανουν κατι... διαφορετικα... απο μονο του, τιποτα δεν λυνεται.

Να μην ξεχναμε ομως οτι δεν εινα ολοι μαχιμοι, υπαρχουν παιδια, γονεις, οικογενειες, που θα πρεπει να προστατευθουν. Για εκεινους πηγαινε η απαντηση μου (περι ουδετεροτητας κτλ).

Παράθεση:
Και το σενάριο με το καραβάκι δίπλα στη βραχονησίδα δεν είναι απίθανο. Δεν είναι καν ανάγκη να είναι πραγματικά στα χέρια των πραξικοπηματιών. Διατάζει ο Σουλτάνος ένα καραβάκι να αράξει δίπλα σε βραχονησίδα για να κάνει "άσκηση" (όπως αρκετοί Τούρκοι στρατιώτες πήραν διαταγή να βγουν για άσκηση και τους προέκυψε πραξικόπημα). Λέει μετά στον κόσμο ότι το καραβάκι είναι με τους πραξικοπηματίες και στέλνει το μισό στόλο του στο Αιγαίο να το φέρει πίσω. Αποκλείει όλα τα νησιά εκεί γύρω και ζητάει και τους 8 Τούρκους αεροπόρους που έχουμε ήδη εδώ. "Δώστε τους 8 να τους εκτελέσω για να σας ανοίξω δρόμο προς τα νησιά σας". Με ένα σμπάρο 2-3 τρυγόνια. Κι εμείς θα κοιτάμε σαν βλάκες και δεν θα ξέρουμε τι να κάνουμε.

Τιποτα δεν αποκλειεται... εδω εχουμε δει ακομα πιο απιθανα σεναρια, μεχρι σημερα... :wall: Μονη λυση ο Κιμ... αλλα δεν το πατα ο μπουχεσας... να τελειωνουμε ολοι.

Τρί Ιούλ 19, 2016 10:06 pm
Προφίλ WWW
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 39 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 22 φορες
fugazigr έγραψε:
Μονη λυση ο Κιμ... αλλα δεν το πατα ο μπουχεσας... να τελειωνουμε ολοι.

:ok:

Αν και νομίζω ότι ο Ρώσος θα το πατήσει στο τέλος.. και μάλλον έχει σκοπό να στείλει αυτό που θεωρεί ΝΤΠ στον αγύριστο και να ξεμπλέξει ο λαός του (και εμείς εννοείτε) για τα επόμενα 100 χρόνια..

Παρεπιπτόντως, ο Ερντογάν ξήλωσε 15.000 εκπαιδευτικούς, ως συνεργαζόμενους στο πραξικόπημα. :wall: Πολύ προμελετημένο φαίνεται. Και όλοι οι μεγάλοι σιωπούν. Σαν τη σιωπή πριν την καταιγίδα μου φαίνεται. Και οι Αμερικάνοι ζήτησαν να μην εκδώσουμε τους πιλότους. Δεν πάει καλά το πράγμα.

Τρί Ιούλ 19, 2016 10:45 pm
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 10 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 42 φορες
Το παρακάτω κείμενο το έχω διαβάσει σε βιβλίο από το 2009. Δεν είναι από τις συνηθισμένες μαϊμουδιές του ίντερνετ.
Δεν το αναφέρω για σχολιασμό αποδοχή ή απόρριψη. Αν και δεν είνα χώρος για τέτοιες αναφορές, το παραθέτο απλώς γιατί μου έκανε εντύπωση σε σχέση με την σημερινή πραγματικότητα. (8 ελικοπτεράδες στην Αλεξανδρούπολη). Το αναφέρω γιατί μπορεί να είναι η αφορμή εξαγωγής των εσωτερικών προβλημάτων της Τουρκίας στην χώρα μας.

ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ
Είχαμε την ευλογία να γνωρίσουμε έναν άνθρωπο που γνώριζε τον γέροντα Παΐσιο για δεκαπέντε χρόνια και είχε ιδιαίτερες σχέσεις μαζί του.
Κάναμε αρκετά χιλιόμετρα για να τον γνωρίσουμε από κοντά και το υλικό που μας εμπιστεύθηκε νομίζω πως είναι σημαντικό και θα προσπαθήσουμε να το προβάλλουμε σταδιακά.
Ξεκινάμε με μια μαρτυρία, λόγω επικαιρότητας που έχει σχέση με τα ελληνοτουρκικά. Από βαθιά ταπεινότητα και μόνο, ο εν λόγω κύριος δεν θέλησε να δημοσιεύσουμε ούτε το όνομά του, ούτε την πόλη που μένει :
«Βρισκόμαστε στο 1990 που είδα τον γέροντα. Ήταν η τελευταία φορά γιατί μετά από λίγο αρρώστησε. Με έβαλε μέσα στο κελλί του και καθόταν στο πάσι. Κάθε φορά που τον επισκεπτόμουν, του πήγαινα καμιά μάλλινη φανέλα για το κρύο. Πήρα και τον σάκκο μαζί μου και τον έβαλα σε μια γωνιά.
Μου λέει «μην τον πειράζεις τον σάκκο»…
Εγώ μέσα στον σάκκο είχα ένα μαγνητοφωνάκι που κατέγραφε από απόσταση συνομιλίες και είχα σκοπό μόλις πάω να βγάλω την φανέλα να το πατήσω και να αρχίσει να καταγράφει τα λόγια του γέροντα.
Μόλις σηκώθηκα μου λέει «Κ. μην το ανοίγεις, δεν πρόκειται να δουλέψει. Φέρ’ το εδώ να το δω κι εγώ.»
Αφού με κατάλαβε το πήρα και του το έδωσα. Μου λέει «τίνος είναι αυτό;». Του λέω «είναι του φίλου μας του Β.» ο οποίος ήταν γνωστός του γέροντα. Άρχισε να το περιεργάζεται και λέει «είναι πολύ ωραίο αλλά να ξέρεις δεν θα λειτουργούσε. Αφού δεν είχες ευλογία δεν θα λειτουργούσε.»
Εκείνη την ώρα τον φώναξε κάποιος έξω από το κελλί κι εκεί είδα το μεσημεριανό του γέροντα που ήταν μισή ντομάτα, τρεις ελιές και μισή φέτα ψωμί.
Μόλις ήρθε μέσα του λέω «γέροντα, έχω έναν λογισμό. Τι θα γίνει με την Ελλάδα; Πες μου αν είναι ευλογημένο».
Μου λέει ο γέροντας «θα σου πω… Εγώ μου λέει δεν θα το δω, εσύ θα το δεις. Θα γίνει επί των ημερών σου! Εσύ θα το ζήσεις το γεγονός αυτό… Το πρόβλημα θα αρχίσει από την Θράκη. Θα είναι ένα διπλωματικό επεισόδιο το οποίο δεν θα μπορεί να λυθεί. Τότε όμως οι δήθεν «φίλοι» μας θα βοηθήσουν την Ελλάδα μας αλλά στην ουσία αυτοί θα έχουν το μυαλό τους στα Δαρδανέλια και στην Ευρωπαϊκή Τουρκία.
Από εκεί θα αρχίσει, από την Θράκη!».
Τον ρωτάω «εμείς θα λάβουμε μέρος σε ό,τι γίνει;»
«Όχι!», μου λέει. «Εμείς θα φτάσουμε μέχρι το σημείο της γενικής επιστράτευσης. Χάρην των μικρών των παιδιών, των μοναχών και άλλων που προσεύχονται ο Θεός θα μας λυπηθεί και δεν θα μας αφήσει να λάβουμε μέρος στον πόλεμο που θα γίνει. Θα την πατήσουν αυτοί οι δήθεν «φίλοι» μας και οι άλλοι…»»

Τρί Ιούλ 19, 2016 10:57 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 9 φορες
mitsoupatra έγραψε:
Καλά όλα μα όλα τα παραπάνω ρε παιδιά, καλές όλες οι πολιτικές αναλύσεις, αλλά μήπως πρέπει να κοιτάμε την ουσία.
Η ουσία για μένα είναι τι κάνουμε σε περίπτωση μαϊμού ή αληθινής απόπειρας πραξικοπήματος στην Ελλάδα.
Μη μου πείτε ότι δεν υπάρχει περίπτωση ότι είμαστε Ευρωπαϊκή χώρα και κουραφέξαλα, εδώ έχει μπει το ΔΝΤ, έχει καταλυθεί κάθε έννοια δημοκρατίας, τα ΦΕΚ τα υπογράφουν επίσημα ξένοι, μια Χούντα θα μας πειράξει, εκτός αν θέλουμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.
Πάμε παρακάτω, εάν γινόταν κάτι αντίστοιχο με την Τουρκία τι θα έπρεπε να κάνουμε σαν άτομα σαν οικογένεια σαν γειτονιά.
Περιμένω τις απόψεις όλων.

Υ.Γ.1: Αναφέρω κάτι που έχει επισημανθεί στο παρελθόν σε αυτή την κοινότητα ότι πολλές φορές ένας πρέππερ είναι δύσκολο να ξεχωρίσει από έναν εν δυνάμει συνωμότη λόγω της φύσης των υλικών προετοιμασιών και των γνώσεων που αναζητά.

Υ.Γ.2: Στην Τουρκία κατευθείαν σχηματίστηκαν ουρές στα ΑΤΜ, στα βενζινάδικα και έπεσε ξύλο στα SM, ενώ κάποιοι άλλοι βγήκαν στους δρόμους υπέρ του Σουλτάνου. Σε κάποιες συνοικίες της Κων/πολης ομάδες πολιτοφυλακής Αλεβιτών και Κούρδων έδωσαν μάχες με πυρά για να αποκρούσουν την είσοδο στις γειτονιές τους Ισλαμιστών που βρήκαν ευκαιρία να επιτεθούν. Αυτά από τα παραλειπόμενα.

Πριν 4 χρονια ο fug ειχε ανοιξει ενα παρομοιο θεμα,αν θυμαμαι καλα ειχα απαντησει οτι θα προσπαθησω να διωξω τον αμαχο πληθυσμο και εγω θα εμενα πισω,κανωντας οτι μπορουσα.
Τωρα στο τι κανουμε θα πρεπει να βαλουμε διπλα [τι κανουμε για να σωθουμε;]-[τι κανουμε για να αλλαξει η κατασταση;].Εαν θελουμε το πρωτο κανουμε οτι ειπαν οι συμφουριτες,εαν θελουμε το δευτερο τοτε κανουμε οτι μπορουμε να πετυχει[εαν ειμαστε με τους πραξικοπηματιες] και να αποτυχει και να παρει αλλη τροπη[εαν δεν ειμαστε μαζι τους]

Τετ Ιούλ 20, 2016 1:25 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Καλό είναι να μην μπλεξουμε θέματα πιστης ή συνομοσιων στη συζήτηση, γιατί θα μπλέξει το πράγμα κ δεν θα βγεί κάποιο συμπέρασμα.

sent from mobile device...

Τετ Ιούλ 20, 2016 11:27 am
Προφίλ WWW
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 47 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 25 φορες
Κολλάει παντού αλλά το βάζω εδώ.

Τετ Ιούλ 20, 2016 11:51 am
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 9 φορες
Η επιχειρησιακή διάσταση του τουρκικού πραξικοπήματος
http://e-amyna.com/%CE%B1%CF%80%CE%BF%C ... %84%CE%B1/
Ενα καλο αρθρο.

Τετ Ιούλ 20, 2016 1:35 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Κ ξαφνικά ... κρυφτούλι στο αιγαίο. Τώρα οι δικοί μας, ψάχνουν φουσκωτά ... τόσο καιρό που περνάει όποιος θέλει, δεν έτρεχε μία ...

sent from mobile device...

Πέμ Ιούλ 21, 2016 12:08 pm
Προφίλ WWW
Bushcrafter
Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 98 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 55 φορες
διερευσε το wikileaks email του akp (του κομματος του σουλτανου)
την καθημερινη δεν την εμπιστευομαι φυσικα http://www.kathimerini.gr/868095/articl ... th-diarroh

αλλά οπως βλεπουμε εδω... https://wikileaks.org/akp-emails/

Πέμ Ιούλ 21, 2016 2:54 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 30 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 63 φορες
Απο εγκυρη πηγη πληροφορηθηκα οτι στην δημοκρατία της Τουρκίας ανακλήθηκαν 3.213 άδειες συναδέλφων ραδιοερασιτεχνών και απαγορεύτηκε κάθε επικοινωνία. Στις μπάντες των βραχέων δεν ακούγονται πλέον τούρκοι ραδιοερασιτέχνες.

Παρ Ιούλ 22, 2016 8:47 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Cowboy έγραψε:
Απο εγκυρη πηγη πληροφορηθηκα οτι στην δημοκρατία της Τουρκίας ανακλήθηκαν 3.213 άδειες συναδέλφων ραδιοερασιτεχνών και απαγορεύτηκε κάθε επικοινωνία. Στις μπάντες των βραχέων δεν ακούγονται πλέον τούρκοι ραδιοερασιτέχνες.

Αν ειναι ετσι... τοτε θα τους εχουν και στο "ματι"... γενικως.

edit...

Το εψαξα λιγο και μαλλον η πληροφορια ειναι μουφα... δειτε εδω:
http://yaesuft817.com/wp/turkey-governm ... -licenses/ (Στα κοκκινα γραμματα)

και εδω υπαρχει αναφορα Ελληνων Ρ/Σ που λενε οτι Τουρκοι Ρ/Σ "ακουγονται"
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=86237

Θεωρω πιθανο, οτι οι Τουρκοι Ρ/Σ φοβηθηκαν με τα οσα γινονται και ειναι λογικο ή/και καποιοι απο αυτους ισως ειναι αναμεσα και στους συλληφθεντες.

Παρ Ιούλ 22, 2016 9:20 pm
Προφίλ WWW
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 5 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 57 φορες
Παρακολουθώντας τις εξελίσξεις στην γειτονική χώρα, αναρωτήθηκα αν γνωρίζει κάποιος οποιοδήποτε μέσω (Website, Forum, Blog etc) στην Τουρκία με εναλλακτική πληροφόρηση και ειδήσεις που να είχε "προβλέψει" την απόπειρα πραξικοπήματος.

Για παράδειγμα στην Ελλάδα -και όχι μόνο- υπάρχουν λίγοι αναλυτές που θεωρούνται (απο το κατεστημένο) ως "γραφικοί", "συνομοσιολόγοι" κλπ, που όμως μέσω των αναλύσεών τους δίνουν ένα στίγμα για πιθανά μελλοντικά γεγονότα.

Άραγε στην Τουρκία υπάρχουν οι αντίστοιχοι αναλυτές, website, Forum, Blogs; Και αν ναι, υπήρξε κάποιος που να "χτύπησε" το καμπανάκι για το πιθανό πραξικόπημα; Και αν ναι, αυτός/αυτοί τώρα τι γράφει/γράφουν για τις μελλοντικές εξελίξεις στην Τουρκία;

Ίσως μέσω της ματιάς τέτοιων αναλυτών, να μπορέσουμε και εμείς να αποδικοποιήσουμε καλύτερα τα γεγονότα.

Σάβ Ιούλ 23, 2016 11:56 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Δεν εχω παρακολουθησει Τουρκους bloggers... ειμαι σιγουρος ομως οτι οπως και εδω, ετσι και εκει, καποιοι θα το ειχαν φανταστει οτι θα εφταναν ως εκει και ακομα παραπερα. Σκεφτειτε μόνο, τι γραφετε καθημερινα για εδω, που υποτιθεται οτι ειμαστε πιο "δημοκρατικο" κρατος.

Το ερωτημα, τουλαχιστον για εμας εδω μεσα... δεν ειναι το ΑΝ, τα ειχε προβλεψει καποιος... αλλα το ΤΙ εκαναν για αυτο. Δεν εννοω απο θεμα αγωνα εναντια στον αντιπαλο (οποιος και αν ειναι αυτος), αλλα απο την αποψη προετοιμασιας κτλ. Το "κουφο" στην Τουρκια αυτη την στιγμη, ειναι πως οι "πραξικοματιες" κατηγορουνται για κατι που δεν καταφεραν να κανουν, αλλα ο Ερντογαν και το κομμα του, εχουν φυλακισει και "απομακρυνει" παρα πολυ κοσμο απο τις θεσεις του. Με ποια δικαιολογια; Αυτοι οι ανθρωποι, λεγεται οτι ειναι εκπαιδευτικοι, δικαστικοι, δημ.υπαλληλοι κτλ... αυτοι ειχαν προετοιμαστει για κατι τετοιο; ή πιάστηκαν στον υπνο; Μαλλον δεν θα μαθουμε.

Και εμεις καθημερινα λεμε... "δεν παμε καλα", "δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει" και βλεπουμε οτι το να ξυπνησουμε μια μερα και να αντικρισουμε μια πολυ διαφορετικη κατασταση, ειναι το πιθανο και οχι το απιθανο. Οπότε τι; τι κανουμε για αυτο; Η λύση "καθομαι σπιτι και οταν γινει κατι, τρεχω"... ισχυει; ειναι πρακτικη; ή απλως ειναι η ευκολη και βολικη λυση, επειδη στην ουσια δεν πιστευουμε πραγματικα αυτο που εχουμε σκεφτει. Για παραδειγμα, ξερουμε οτι οι πολεις ειναι παγιδες, σε τετοιες καταστασεις... ποσοι εχουν φυγει απο αυτες, με το σκεπτικο οτι θα φυγουν τωρα για να γλυτωσουν κατι που θα γινει αυριο; Πιστευω ελαχιστοι... και οσοι εχον φυγει, επεστρεψαν στο χωριο καθαρα για οικονομικους λογους και οχι για λογους "σωτηριας" απο καποιο πχ τρομοκρατικο χτυπημα, οικονομικη καταρευση κτλ.

Κυρ Ιούλ 24, 2016 10:12 am
Προφίλ WWW
Bushcrafter
Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 98 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 55 φορες
οι λογοι που οδηγουν εμας στο να ψαξουμε πως εγινε και τι εγινε, ειναι για να ξερουμε τι μπορει να μας ξημερωσει αυριο , για να περασουμε μετα στη φαση που λες, δηλαδη τι μπορουμε να κανουμε για αυτο.
το τι μπορει να κανουμε για αυτο ειναι άλλο θεμα και οφ τοπικ εδω , εξάλλου εχουμε πει διάφορα, αλλά δε νομιζω πως ολοι οσοι εχουν φυγει (που ειναι λιγοι) για χωρια το εκαναν για οικονομικους λογους. Κυριως ειναι επιλογη του τι ζωη θελουμε να κανουμε για μια μεριδα τουλαχιστον οσων εχουν φυγει. Για οικονομικους λογους κυριως, φευγουν στο εξωτερικο νομιζω.

Κυρ Ιούλ 24, 2016 1:05 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 79 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3, 4, 5, 6  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com