Τώρα είναι Δευτ Ιαν 22, 2018 8:13 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 39 Δημοσιεύσεις ]  1, 2, 3  
Εκπαίδευση > ιδέες, απόψεις & προτάσεις 
Συγγραφέας Μήνυμα
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Καλημέρα,,

Πρώτα απ' όλα ,,
Εκφράζω προσωπικές μου απόψεις , οι οποίες δεν είναι και απαραίτητο να είναι σωστές, οκ ?

Έλεγα λοιπόν,,
Τα περισσότερα απο τα πράγματα που ενδιαφέρουν κάποιον που θέλει να ασχοληθεί και να ετοιμασθεί (κατά το δυνατόν του καθενός) απαιτούν πρακτική εφαρμογή και επανάληψη.

Π.χ ,, μπορείς να μαθεις αναρίχηση απο βιβλίο ? ή αυτοάμυνα ? ή διαβίωση στη φύση ? και σχεδόν όλα τα άλλα συναφή θέματα που έχουν σχέση με το survival ?

Η θεωρητική γνώση καλή είναι και χρειάζεται απαραίτητα , αλλά απαιτείται και η εφαρμογή της (κατά περιπτωση ίσως χρειάζονται λιγότερες ή περισσότερες φορές) .
Ακόμη, ο καθενας απο μας εχει άλλη καμπύλη και ικανότητα μάθησης απο τον άΛλο.
Και του χρειάζεται δηλαδή περισσότερος ή λιγοτερος χρόνος ή και διαφορετικος τρόπος διδασκαλίας για να μάθει.
Επίσης, αν το ζητούμενο έιναι να δημιουργηθεί μια ομάδα ή κοινότητα, τότε η εκπαίδευση και η προετοιμασία , πιστευω, ότι πρεπει να γίνει ομαδικα με κατανομη αρμοδιοτήτων και ευθυνων-εργασιων-αντικειμένων στον καθενα ανάλογα με τις ικανότητες του , την ηλικια του , τις γνώσεις του, την φυσική του κατάσταση κ.λ.π

Επι πλέον , δεν είναι απαραίτητο να τα μάθει κανείς όλα , αφού θα υπάρχουν ανάλογα μέλη της ομάδας με σχετικές γνώσεις, αλλα >
Θα ξέρει ο καθένας τα βασικά οπωσδήποτε απο κάθε θεματική ενοτητα και θα ξέρει καλα αυτα που μπορεί να κάνει.

Ενω ο καθένας μόνος του πρέπει να τα μάθει λίγο-πολύ σχεδόν όλα για να τα καταφέρει , πιστεύω ,,, και τι θα προλάβει να πρωτοκάνει δηλαδή ?

Απο την άλλη πλευρα, μαθαίνοντας λίγα και καλά , εξαρτάσαι απο τα υπολοιπα μέλη μιας ομάδας τα οποία ωφείλουν να έιναι πλέον συνεπή στην συμμετοχή τους καθ' όσον η ομάδα θα εξαρτάται απο όλους κυριολεκτικά .
Ενας γιατρός, π.χ, δεν μπορεί να αντικατασταθεί απο ένα μηχανικό κ.ο.κ
Και έιναι σίγουρα παραπολύ καλό να υπάρχει γιατρός σε ομάδα.

Σας δίνω το έναυσμα για περαιτέρω συζήτηση και να δούμε τι θα βγεί,,

Ats

Τελευταία επεξεργασία από Ats και Παρ Ιαν 27, 2012 3:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Τετ Ιαν 25, 2012 8:09 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 392 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 220 φορες
Αν κατάλαβα καλά, προτείνεις να φτιαχτεί κάτι σαν μια "σχολή επιβίωσης". Είναι πολύ καλή ιδέα και τριγυρνά στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό. Τα προβλήματα υλοποίησης της όμως, είναι πολύ μεγάλα. (Κατ εμέ).

Κάτι παραπλήσιο που θα μπορούσε να γίνει, είναι να οργανωθούν μικρές "συναντήσεις". πχ καθορίζουμε μια ημερομηνία και ένα τόπο.. και λέμε εκείνη την μέρα θα μιλήσουμε για κάποιο θέμα... σε μια άλλη "συνάντηση" θα μπορούσαμε να κάνουμε μεταξύ μας εξάσκηση σε κάποιο τομέα της επιβίωσης... ή και ακόμα να οργανώσουμε, πορεία, με ή χωρίς διανυκτέρευση σε κάποιο μέρος μέσα στην Φύση.

Σαν ιδέα, είναι πολύ καλή... στην πράξη είναι τα πράγματα λίγο δύσκολα. :( Αν έχει κάποιος να προτείνει οτιδήποτε... δεκτών.

Τετ Ιαν 25, 2012 5:52 pm
Προφίλ WWW
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Έλα ,,ναί

Ήδη υπάρχουν νομίζω σχετικές σχολές με τον ενα ή τον άλλο τίτλο απο ότι ξερω.

Σημαντικό είναι νομίζω η καταγραφή των θεμάτων στα οποία θα επιθυμούσαμε εκπαίδευση.
Κάποια είναι εύκολα κάποια όχι και κάποια απαιτούν και ειδικευμένο ατομικό εξοπλισμό , άλλα πάλι όχι.

Οπότε μπαίνει και ο παράγοντας κόστος εδώ,, και πιθανόν να ενοικιάσουμε τον χρόνο κάποιου εκπαιδευτή σε θέματα στα οποία δεν υπάρχει η ανάλογη εμπειρία.

Συμφωνώ απόλυτα στα λεγόμενά σου και προσθέτω > πρέπει να αποφασισθεί αν μιλάμε για ατομική ή για ομαδικη εκπαίδευση . Στην ομαδική εκαίδευση μπορούν να παρίστανται και να εκπαιδεύονται πολλά μεμονωμένα άτομα ή μια ομάδα που θα λειτουργεί και σαν ομάδα μετά την εκπαίδευση της.

Πρώτα νομίζω πρέπει να γίνει αυτή η επιλογή και μετά οι τομείς εκπαίδευσης (άποψή μου φυσικά)

Ελπίζω να μην παρεξηγούμαι ,, δεν θέλω να νομισθεί ότι πουλάω εξυπνάδα και δήθεν , ακόμη δεν ήρθα

Τα λέμε πάλι,,

Ats

Τετ Ιαν 25, 2012 6:16 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ats έγραψε:
Έλα ,,ναί

Ήδη υπάρχουν νομίζω σχετικές σχολές με τον ενα ή τον άλλο τίτλο απο ότι ξερω.

Ελλάδα;... για πες καμμία γιατι δεν έχω βρει κάτι
Ats έγραψε:
Σημαντικό είναι νομίζω η καταγραφή των θεμάτων στα οποία θα επιθυμούσαμε εκπαίδευση.
Κάποια είναι εύκολα κάποια όχι και κάποια απαιτούν και ειδικευμένο ατομικό εξοπλισμό , άλλα πάλι όχι.

Για να ξεκινήσουμε κάτι, θα πρέπει να υπάρχει συμμετοχή. Και αυτό είναι δύσκολο, καθώς α) είμαστε 15 άτομα όλο κι'ολο εδώ μέσα β) Είμαστε από διαφορετικά σημεία της Ελλάδας γ) Ακόμα και από τους 15 που είμαστε, δεν είναι σίγουρο οτι θα δεχτούν όλοι... Συνεπώς.. ας μην βιαζόμαστε.
Ats έγραψε:
Οπότε μπαίνει και ο παράγοντας κόστος εδώ,, και πιθανόν να ενοικιάσουμε τον χρόνο κάποιου εκπαιδευτή σε θέματα στα οποία δεν υπάρχει η ανάλογη εμπειρία.

Κόστος; Ενοικίαση;... βάζεις δύσκολα, ειδικά αυτές τις εποχές. Θα πρότεινα, αν γίνει κάτι, να γίνει εντελώς εθελοντικά... χωρίς κόστη και χρεώσεις. Αν κάποιος με εμπειρία σε θέματα επιβίωσης έχει την διάθεση, ευχαρίστως.
Ats έγραψε:
Συμφωνώ απόλυτα στα λεγόμενά σου και προσθέτω > πρέπει να αποφασισθεί αν μιλάμε για ατομική ή για ομαδικη εκπαίδευση . Στην ομαδική εκαίδευση μπορούν να παρίστανται και να εκπαιδεύονται πολλά μεμονωμένα άτομα ή μια ομάδα που θα λειτουργεί και σαν ομάδα μετά την εκπαίδευση της.

Όπως σου είπα, η ιδέα μου αρέσει πολύ και θα ήθελα και εγώ κάτι τέτοιο. Η πραγματοποίηση της, όμως, είναι αρκετά δύσκολη. Δώσε χρόνο... να το δουν/διαβάσουν και άλλοι, ίσως να έχουν να προτείνουν και κάτι ακόμα πιο καλό και βλέπουμε... υπομονή ;)

Τετ Ιαν 25, 2012 6:38 pm
Προφίλ WWW
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Να εξηγηθώ μήπως δεν έγινα αντιληπτός ,,

Σίγουρα δεν θα τα ξέρουμε καλά ολα τα θέματα που μας ενδιαφέρουν και ακόμη πιο σίγουρο είναι ότι δεν θα
τα ξέρουμε (εκτος εξαιρέσεων) και τόσο πολύ κλά ώστε να τα διδάξουμε και στους άλλους.

Το όποιο κόστος είναι σίγουρο και ανάλογο με το τι ζητάμε.
π.χ δεν γίνεται να πάμε για διαβίωση στο βουνό και να κοιμηθούμε στον ιδιο υπνοσακο,, σωστά ?
άρα , εσυ που δεν έχεις υπνόσακο θα πρέπει να πάρεις και μάλιστα καλό , ο άλλος θα πρέπει να πάρει αρβύλες αλλά έχει υπνόσακο ,, κ.λ.π ,, Οπότε ο παράγοντας κοστους είναι υπαρκτός , τουλάχιστον για αρκετά θέματα.
Σε τι ωφελείσαι να μάθεις να δουλεύεις τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό αν δεν έχεις έστω και ένα VHF - CB φερ' ειπείν ?
Σίγουρα η γνώση καλή είναι, δεν υπάρχει αμφιβολία ,, αλλά τα μαθούμενα ξεχνιούνται όταν δεν τα χρησιμοποιείς. Οποτε , πιστεύω , οτι απαιτείται ενα minimum ατομικού εξοπλισμού και εφ' όσον μιλάμε για ομάδα που θα μείνει και θα λειτουργήσει μαζί, το κομμάτι που θα προσφέρει ο καθένας στην ομάδα .

Αυτά ,, σας ζάλισα μου φαίνεται,, θα φρενάρω,,

Ats

Τετ Ιαν 25, 2012 6:59 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ats έγραψε:
Να εξηγηθώ μήπως δεν έγινα αντιληπτός ,,
Το όποιο κόστος είναι σίγουρο και ανάλογο με το τι ζητάμε.
π.χ δεν γίνεται να πάμε για διαβίωση στο βουνό και να κοιμηθούμε στον ιδιο υπνοσακο,, σωστά ?
άρα , εσυ που δεν έχεις υπνόσακο θα πρέπει να πάρεις και μάλιστα καλό , ο άλλος θα πρέπει να πάρει αρβύλες αλλά έχει υπνόσακο ,, κ.λ.π ,, Οπότε ο παράγοντας κοστους είναι υπαρκτός , τουλάχιστον για αρκετά θέματα.
Σε τι ωφελείσαι να μάθεις να δουλεύεις τηλεπικοινωνιακό εξοπλισμό αν δεν έχεις έστω και ένα VHF - CB φερ' ειπείν ?

Όπα... χαχαχα... εγώ δεν κατάλαβα καλά... το διάβασα λίγο γρήγορα το προηγούμενο post σου... και κατάλαβα ότι εννοείς κόστος για τον εκπαιδευτή/δάσκαλο.

Εννοείτε ότι ο καθένας θα πρέπει να έχει τον δικό του εξοπλισμό.

Παράθεση:
Αυτά ,, σας ζάλισα μου φαίνεται,, θα φρενάρω,,

Καθόλου... απλώς αυτά τα πράγματα δεν γίνονται από την μια στιγμή στην άλλη... εγώ προσπαθώ να κάνω κάτι ανάλογο προσωπικά και ίσως σε επαγγελματικό επίπεδο... και "σκοντάφτω" συνέχεια.

Τετ Ιαν 25, 2012 7:09 pm
Προφίλ WWW
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Mάλιστα ,

Εχει καλως,,,

Το κόστος (γιατί να το κανει άλλωστε ?) ενός εκπαιδευτή εκτος ομάδας , αν απαιτηθεί και αν δεν μπορεί να καλυφθεί με άλλο τρόπο (π.χ με γνώσεις μέσα απο την ομάδα) είναι όμως υπαρκτό και "παίζει", αν χρειασθεί .
Προσεξε ότι μιλάω πάντα σχεδόν για "ομάδα" μια και προσωπικά το θεωρώ ικανή και αναγκαία συνθήκη για επιβίωση και για το μετά του τότε (σαφήνεια όμως ,, ε ?)

Απο ενεργειακά πως τα πάτε ? ηλιακά , γενήτριες, μπαταρίες ,,, solar cookers ,, κ.λ.π

Εγω πάντως ψάχνω για ένα solar cooker/oven αλλα δεν βρίσκω πουθενά ,, ισως θα πρεπει να φτιάξουμε μερικά ?? (κοστος που λέγαμε , φερ' ειπείν)

τα λέμε

Ats

Τετ Ιαν 25, 2012 8:40 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 1 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 15 φορες
Τώρα θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα. Εκπαίδευση αγέλης για ποιο λόγο θα μας φανεί χρήσιμη; Δηλαδή θα καταστραφεί ο κόσμος και τα μέλη του φουγκάζι με τις οικογένειες μας θα κάνουμε ένα κοινόβιο;

Εχτές μίλαγα με έναν φίλο, ο οποίος έχει φρικάρει με αυτά που του λέω, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι αστεία μπροστά σε αυτά που περιμένετε εσείς και μου λέει πως σε μια κατάσταση που θα πρέπει να πάρουμε τα βουνά θα μαζευτούμε 2-3 άτομα και κάτι θα καταφέρουμε. Η απορία μου ήταν η εξής. Ποιος θα είναι ο καθένας και τι εξοπλισμό θα έχει; Δηλαδή, του λέω, αν εσύ έχει κάνει κουμάντο με τρόφιμα 50 ημερών και ο άλλος που θα συνεργαστείς έχει φορτώσει το τζιπ μέχρι επάνω με τρόφιμα για ένα χρόνο, γιατί να σε εμπιστευτεί; Μόλις τελειώσουν τα δικά σου θα θέλεις να φας από αυτά που θα έχει και ο άλλος μπορεί να μην θέλει να σου δώσει, να έχει ξηγηθεί από την αρχή, ότι έχει ο καθένας από τρόφιμα, δεν τα μοιράζουμε. Εσύ πάλι εκεί που θα βρίσκεσαι δεν έχει τίποτα να πας να κλέψεις, δεν έχεις ικανότητα να κυνηγήσεις και πεινάς, μπορεί μέχρι και να τον σκοτώσεις για να του πάρεις το φαγητό; Μπορεί, μου λέει. Τότε με ποια κριτήρια εμπιστεύεσαι και συνεργάζεσαι; Που τον ξέρεις τον άλλο;

Τετ Ιαν 25, 2012 10:04 pm
Προφίλ
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

john_b έγραψε:
Τώρα θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα. Εκπαίδευση αγέλης για ποιο λόγο θα μας φανεί χρήσιμη; Δηλαδή θα καταστραφεί ο κόσμος και τα μέλη του φουγκάζι με τις οικογένειες μας θα κάνουμε ένα κοινόβιο;

Χμμ όσον αφορά αυτό.....
Περισσότερες ελπίδες έχει μια αγέλη να επιβιώσει παρα ένας μοναχικός λύκος.
Για κοινόβιο δεν ξέρω αλλα σίγουρα η ασφάλεια γενικώς βρίσκεται στις ομάδες και στις κοινότητες

john_b έγραψε:
Εχτές μίλαγα με έναν φίλο, ο οποίος έχει φρικάρει με αυτά που του λέω, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι αστεία μπροστά σε αυτά που περιμένετε εσείς και μου λέει πως σε μια κατάσταση που θα πρέπει να πάρουμε τα βουνά θα μαζευτούμε 2-3 άτομα και κάτι θα καταφέρουμε. Η απορία μου ήταν η εξής. Ποιος θα είναι ο καθένας και τι εξοπλισμό θα έχει; Δηλαδή, του λέω, αν εσύ έχει κάνει κουμάντο με τρόφιμα 50 ημερών και ο άλλος που θα συνεργαστείς έχει φορτώσει το τζιπ μέχρι επάνω με τρόφιμα για ένα χρόνο, γιατί να σε εμπιστευτεί; Μόλις τελειώσουν τα δικά σου θα θέλεις να φας από αυτά που θα έχει και ο άλλος μπορεί να μην θέλει να σου δώσει, να έχει ξηγηθεί από την αρχή, ότι έχει ο καθένας από τρόφιμα, δεν τα μοιράζουμε. Εσύ πάλι εκεί που θα βρίσκεσαι δεν έχει τίποτα να πας να κλέψεις, δεν έχεις ικανότητα να κυνηγήσεις και πεινάς, μπορεί μέχρι και να τον σκοτώσεις για να του πάρεις το φαγητό; Μπορεί, μου λέει. Τότε με ποια κριτήρια εμπιστεύεσαι και συνεργάζεσαι; Που τον ξέρεις τον άλλο;

Χμμμ νομίζω ότι εδω κολλάει η ιδέα του "έσο έτοιμος" των προυπάρχοντων όμάδων.
Και όπως και σε κάθε κοινωνοική όμάδα έτσι και εδω θα πρέπει να υπάρχει κατανομή καθηκόντων . Εγω πχ δεν είμαι ραδιοερασυτέχνης αλλα ο φίλος μου είναι και θα αναλάβει τις επικοινωνίες της ομάδας. Εγω θα έχω το καθήκον να παρω μαζί μου ένα μικρό τηλ. συστήμα που θα μου υποδείξει, για να συντονιστουμε στην περιπτώση που (κατα το αγγλοσαξωνικόν) τα περιτώματτα πέσουν στην περιστροφικα κινούμενη φορητη συστευη κλιματισμου. Το κυρίως μέρος των συστημάτων θα το κουβαλήσει αυτός και το ποσο των υλικών που θα του αναλογει (πχ τροφιμα) εκτος απο ένα μικρό ποσοστο , θα πρεπει να το κουβαλήσω εγω που θα έχω αναλαβει πχ τον άρχικο εφοδιασμο των τροφίμων.

Αν παλι υπαρξουν περιστατικά "επιδρομων" (κατι που το θεωρω πολυ φυσικο μια και όταν πεινας εσυ και το παιδι σου δεν δίνεις και πολύ σημασία στην ηθικη των πράξεων σου) ποιο καλα αμύνεται μια όμαδα παρά ένας μοναχικος λύκος ( εκτός των περιπτώσεων που μιλάμε για σενάρια τύπου Χόλλυγουντ -Γεια σου ρε Σταλόνε με τον Ραμπο σου !! :D :D :D :D :D :D :D )

Πέμ Ιαν 26, 2012 4:04 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

john_b έγραψε:

Η ιδέα του ats, είναι... τώρα που μπορούμε ακόμα, να κάνουμε κάποια εκπαίδευση μεταξύ μας ή με κάποιον "δάσκαλο" σε θέματα που δεν γνωρίζουμε ή έστω για πρακτική εξάσκηση. Το να μαζευτούμε όλοι μαζί (τα μέλη) όπως λες, σε περίπτωση που γίνει κάτι και να σχηματίσουμε μια ομάδα (αν κατάλαβα σωστά αυτό που λες), ναι μεν θα ήταν καλό, αλλά το βλέπω απίθανο για πολλούς λόγους.

Πάντως άσχετα με το θέμα υλοποιήσης της ιδέας, καλό θα ήταν, να λέμε/εκπαιδεύουμε σε γνωστούς και φίλους σε θέματα επιβίωσης ή έστω προετοιμασίας για φυσικές καταστροφές. Χωρίς να τρομοκρατούμε, καθώς υπάρχει κόσμος που ζει στον "κόσμο" του. Αν ακόμα καλύτερα, έχετε κάποιο φίλο/συγγενή που έχει τα ίδια "μυαλά" με εσάς στο θέμα επιβίωσης κτλ, τότε καλό θα ήταν να κάνετε μαζί πρακτική εξάσκηση ή και να σχεδιάσετε μαζί ένα σχέδιο διαφυγής. Όπως είπε και ο ahar, ο "μοναχικός λύκος", δεν έχει και πολλές πιθανότητες.

john_b έγραψε:

Αν εννοείς συνεργασία, αφού έχει γίνει κάτι, τότε πιστεύω θα είναι σχετικά, κάπως πιο εύκολο... καθώς ο κόσμος θα είναι σε ανάγκη και θα έκανα τα πάντα για να σωθεί. Αν εσείς, που είστε προετοιμασμένοι, έχετε ανάλογα ηγετικά χαρακτηριστικά, σίγουρα θα σας "ακολουθήσει" κόσμος.

Πέμ Ιαν 26, 2012 6:43 pm
Προφίλ WWW
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Απλή ερώτηση : Είσαι με τη γυναίκα σου και το παιδί σου σε μια τυχαία ομάδα, μεταξύ αγνώστων, που σας ένωσε η τύχη μετά από μία καταστροφή. Μετά από λίγο, συμβαίνει ένα επεισόδιο και σκοτώνεσαι.
Ποιά νομίζεις οτι θα είναι η τύχη της γυναίκας σου και του παιδιού σου με τους ξένους ;
Ποιά νομίζεις οτι θα ήταν η τύχη τους με δικούς σου ανθρώπους ;

Τελευταία επεξεργασία από ΑΡΗΣ και Τρί Ιαν 31, 2012 11:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Πέμ Ιαν 26, 2012 11:14 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 1 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 15 φορες
Ats έγραψε:
...Επίσης, αν το ζητούμενο έιναι να δημιουργηθεί μια ομάδα ή κοινότητα, τότε η εκπαίδευση και η προετοιμασία , πιστευω, ότι πρεπει να γίνει ομαδικα με κατανομη αρμοδιοτήτων και ευθυνων-εργασιων-αντικειμένων στον καθενα ανάλογα με τις ικανότητες του , την ηλικια του , τις γνώσεις του, την φυσική του κατάσταση κ.λ.π...

Με αφορμή αυτό έγραψα, γιατί όπως το διαβάζω καταλαβαίνω ότι η πρόταση είναι δημιουργία και εκπαίδευση ομάδας.

Τώρα όσον αφορά το όλοι μαζί καλύτερα, και αυτό σηκώνει κουβέντα. Μια οργανωμένη ομάδα μπορεί να γίνει στόχος μιας άλλη ομάδας που θα θέλει να βάλει στο χέρι πόρους και εξοπλισμό. Προσωπικά κλείνω πιο πολύ σε στυλ Μαντ Μαξ παρά σε συμμετοχή σε κοινόβιο πάντως.

Παρ Ιαν 27, 2012 11:26 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Είναι άλλο πράγμα η εκπαίδευση κι αλλο πράγμα η ομάδα για την επιβίωση (survival community).

Η ιδέα είναι απλά να κάνουμε συναντήσεις και να "εκπαιδευόμαστε" μεταξύ μας... ούτε κοινόβιο, ούτε κάποιο είδος survival community. Το διευκρινιζω σε όλους για να μην καταλάβετε κάτι λάθος. Όποιος μπορεί και έχει ενδιαφέρον, μπορεί έστω να αφήσει ένα post... ότι πχ το θεωρεί ενδιαφερον. Η ιδέα αν και πολύ καλή, δυστυχώς η πραγματοποίηση της είναι δύσκολη, ειδικά αυτή την στιγμή, καθώς είμαστε πολύ λίγα μέλη.

Πάντως, επειδή σε άλλο topic, ορισμένοι γράφετε τον τόπο διαμονής, μπορείτε να βρείτε/δείτε αν κάποιο άλλο μέλος είναι στην περιοχή σας και να δείξετε, αν θέλετε, το ενδιαφέρον σας για κάποια συνάντηση.
Παράθεση:
Η ζωή μας καθημερινά (πρέπει να) είναι εκπαίδευση, κι όχι μονο στην επιβίωση.
Η εκπαίδευση σε θέματα επιβίωσης, όπως και το σχολείο, έχει πολλές "τάξεις". Από το νηπιαγωγείο μέχρι το πανεπιστήμιο, υπάρχει πολύς δρόμος.
Όσο προχωράς, καθορίζεις τις ανάγκες και τις ελλείψεις σου, και ανάλογα με τις δυνατότητες και τις προτεραιότητες, τις καλύπτεις.
Σήμερα, με τις συγκεκριμένες συνθήκες ζωής, που δεν μπορείς να δεις ούτε τα αδέρφια σου που μένουν στην ίδια πόλη για ένα καφέ, αν πιστευετε οτι μπορείτε να κανονίσετε (σοβαρή) εκπαίδευση, μεταξύ αγνώστων μάλιστα, το θεωρώ μάλλον ουτοπικό.
Συνεχίστε να μιλάτε στο φορουμ, γνωριστείτε καλά μεταξύ σας, δείτε τη χημεία μεταξύ σας, και μετά από καιρό, το ξανασυζητάμε. Τώρα, το θεωρώ πολύ πρόωρο.
Αν πάλι εσεις το θέλετε και μπορείτε, κάντε το !!

Όπως τα λες... σιγά-σιγά θα "ωριμάσει" η όλη ιδέα/προσπάθεια και πάντα, εφόσον προλάβουμε... ;) χαχαχα
Παράθεση:
Η ομάδα στην επιβίωση είναι ένα πολύ σοβαρότερο ζήτημα.
Εκεί πρέπει οχι απλά να γνωρίζεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τον άλλο, αλλά να ΤΑΥΤΙΖΕΣΑΙ μαζί του. Σε συνθήκες κρίσης, λάθη δεν συγχωρούνται. Η εμπιστοσύνη είναι το παν. Διάβαζα σε αμερικάνικο φόρουμ τις εμπειρίες τέτοιων ομάδων όταν προσπάθησαν να κάνουν πράξη εκπαιδευτικά σαββατοκύριακα στο retreat τους. Θα σας μεταφέρω δύο πολύ μικρά παραδείγματα : Η μία διαλύθηκε γιατί πλακώθηκαν επειδή κάποιος ήθελε να καπνίζει μέσα στο retreat και οι άλλοι όχι !! Η δεύτερη διαλύθηκε γιατί ο σκύλος ενός κατούρησε ένα σακκί με προμήθειες ! Και μιλάμε για ανθρώπους που γνωρίζονταν χρόνια, με μεγάλη κουλτούρα επιβίωσης (που να σας μεταφέρω σοβαρότερα περιστατικά, με γυναίκες, χρήματα κλπ).

Σωστά :ok:
Στην περίπτωση του σκύλου... θα αντικαθιστούσα το σακκί με τον σκύλο :sniper: ... ή θα άφηνα τον ιδιοκτήτη του για λίγες μέρες, χωρίς φαΐ, μέχρι να "αντισταθμιστή" η χασούρα. :twisted:
Παράθεση:
Κοντολογίς, ΔΕΝ είναι - και δεν θα γίνουν ποτε - survival communities τυχαίες συγκεντρώσεις ανθρώπων. Μόνο προκαθορισμένες ομάδες, με μεγάλη εκ των προτέρων κοινη εκπαίδευση, έχουν ελπίδες. Οπότε, σκεφτείτε ΠΟΛΥ δικούς σας ανθρώπους σαν ομάδα και με αυτούς οργανωθείτε και εκπαιδευθείτε.

Προσωπικά δεν νομίζω ότι παίζει ιδιαίτερη σημασία το αν είναι "δικοί" σας ανθρώποι ή όχι. Δεν πέζει ρόλο αν αυτός που θα συνεργαστείς είναι φίλος, συγγενείς, αδελφός/η ή τελείως άγνωστος. Αυτό που κατά την άποψη μου, παίζει ιδιαίτερη σημασία, είναι να έχεις τον ίδιο σκοπό και μυαλά με τον άλλο. Να συμμερίζεσαι τον άλλον. Να έχεις τους ίδιους προβληματισμούς και αγωνία και την θέληση να πετύχεις αυτό που πρέπει και είναι σωστό. Μην ξεχνάτε το ρητό που λέει "Καλύτερα με ξένους, παρά με συγγενείς". Μπορεί να είσαι "φίλος" ή να γνωρίζεις τον άλλον για χρόνια, αλλά αν δεν έχει τα ίδια "μυαλά" με σένα, σίγουρα δεν πρόκειται να "ταιριάξεις". [/quote]

Τα παραδείγματα που αναφέρεις Άρη, έχουν ένα κοινό σημείο. Και τα δύο έχουν γίνει εν καιρό γαλήνης και ηρεμίας. Οπότε κόντρες και διαξιφισμοί μπορούν με άνεση να γίνουν, αφού ο καθένας μπορεί ανά πάσα στιγμή να τα παρατήσει και να φύγει. Αν όμως γίνονταν σε μια φάση, όπου επικρατούσε χάος, μάλλον πριν τσακωθούν ή πριν κάνουν την μαλακία, να το σκέφτονταν περισσότερο.

Σε ένα άλλο βίντεο που έχω δει, μια ομάδα 6 ατόμων καλέστηκε να επιβιώσει για λίγες μέρες, σχεδόν με τίποτα. Την άλλη μέρα, οι 4 αποχώρησαν. Δεν προσπάθησαν ούτε καν έστω μια μέρα παραπάνω. Αυτό γιατί είχαν την δυνατότητα να "ξεφύγουν" από την δοκιμασία. Όταν όμως δεν έχεις άλλη επιλογή, το μόνο που σου απομένει να κάνεις, είναι να προσπαθήσεις να πετύχει η ομάδα, καθώς από αυτήν εξαρτάται και η επιβίωση σου.

Η ιδέα έχει ριχτεί στο τραπέζι και πολύ καλά έκανε ο Ats. Θα την "δουλέψουμε" και αν πετύχει θα είναι πολύ καλό. Και να μην πετύχει, τι είχαμε, τι χάσαμε. ;)

Παρ Ιαν 27, 2012 4:58 pm
Προφίλ WWW
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Απλή ερώτηση : Είσαι με τη γυναίκα σου και το παιδί σου σε μια τυχαία ομάδα, μεταξύ αγνώστων, που σας ένωσε η τύχη μετά από μία καταστροφή. Μετά από λίγο, συμβαίνει ένα επεισόδιο και σκοτώνεσαι.
Ποιά νομίζεις οτι θα είναι η τύχη της γυναίκας σου και του παιδιού σου με τους ξένους ;

Τελευταία επεξεργασία από ΑΡΗΣ και Τρί Ιαν 31, 2012 11:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Παρ Ιαν 27, 2012 10:26 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

ΑΡΗΣ έγραψε:

Έτσι όπως θέτεις το παράδειγμα έχεις δίκιο... ειλικρινά δεν ξέρω... από την άλλη μπορώ να σου πω παραδείγματα με συγγενείς που "σφάζονται" μεταξύ τους. Αλλά σίγουρα έτσι όπως το θέτεις με "δικούς" μου ανθρώπους θα περίμενα να είναι καλύτερα.

Σε ακραίες συνθήκες ο άνθρωπος αλλάζει. Εκεί που κάποιον τον θεωρείς φίλο, στην φέρνει πισόπλατα... δεν είναι απλά τα πράγματα... και δυστυχώς δεν μπορούμε να τα υπολογίσουμε. Και όπως λέει και ο λαός "ο φίλος στα δύσκολα φαίνεται".

Παρ Ιαν 27, 2012 10:44 pm
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 39 Δημοσιεύσεις ]  1, 2, 3  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com