Τώρα είναι Κυρ Φεβ 18, 2018 8:16 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ] 
Παραπομπή στο fugazigr 
Συγγραφέας Μήνυμα
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 24 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Βασικά στοιχεία ενός αυτάρκους νοικοκυριού τον καιρό της ανάγκης...του πολέμου...της ανέχειας και της επιβίωσης
από το fugazi.gr

http://aegeanhawk.blogspot.gr/2014/11/blog-post_95.html

Τρί Δεκ 23, 2014 11:32 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 4 φορες
ο κλεψας του κλεψαντος...ειναι και εντελως βρωμικο πολιτικα το μπλογκ αυτο.

Στο δικο μου, αφησα το ανεβασμα μερικων πολυ πρακτικων αρθρων μου για μετα τις γιορτες μπας και σωσω κατι.

και μολις ο φουγκ ανεβασει το θεμα με το φαρμακειο στο μπλογκ του θα τον ξεσκισουν στο κλεψιμο!

τελικα ο νομος του Gresham ειναι Ανικητος!

Τρί Δεκ 23, 2014 11:51 pm
Προφίλ WWW
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
απο την στιγμη που ποσταρει καποιος και την πηγη , δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα .. αυτη ειναι η δικια μου γνωμη ..

Τετ Δεκ 24, 2014 8:38 am
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

εχει σημασια ο τροπος.....
Δεν ειναι το ιδιο πραγμα οταν βαζεις με μικρα γραμματα το "πηγη:" στο τελος του αρθρου, χωρις να φαινετια καν το ιδιο το URL, πονταρωντας στο οτι ο αναγνωστης σπανια το βλεπει και ποσο μαλλον το κλικαρει.
Το κολπο ειναι βασικα το ιδιο με τα ψιλα γραματα των τραπεζων και των διαφημισεων.
Τυπικως ειναι ενταξει αλλα στην ουσια ο αλλος εκμεταλευεται την δουλεια σου για να δρεπει αυτος τα χυπηματα κτλ.

Σε αντιθεση, το μπλογκ γεωστρατηγικης που παρακολουθω κανει το εξης.
Αναδημοσιευει 2-3 παραγραφους του αρθρου και μετα σου δινει το λινκ για να διαβασεις το υπολοιπο κατευθειαν απο την πηγη (+ οτι το χτυπημα παει στον δημιουργο)

Τετ Δεκ 24, 2014 10:25 am
Προφίλ WWW
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 411 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 222 φορες
Προσωπικα δεν με νοιαζει αν καποιος κανει αναδημοσιευσει, με σκοπο να "κλεψει την δοξα"... Κακο δικο τους κανουν... Υπαρχουν ομως ορισμενα πραγματα που με ενοχλουν και χρηζουν προσοχης.

α) Το συγκεκριμενο αρθρο που λεει fugazi.gr, δεν ειναι δικο μου. Ειναι καποιου αλλου αναγνωστη, που το εγραψε και εκφραζει δικες του αποψεις/ιδεες. Με καποιες απο αυτες, δεν συμφωνω. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν επρεπε να το δημοσιευσω. Ετσι ομως οπως φαινεται στο παραπανω blog, ειναι σαν να ειναι δικο μου... οποτε καποιος μπορει να πει "αφου το γραφει αυτος, θα ειναι σωστο" ή το αντιθετο "για να το λεει αυτος, μαλακια ειναι". Οπως και να εχει... το αρθρο θα κριθει αδικα και μαζι και εγω.

β) Πολλα απο τα αρθρα του fugazigr.wordpress.com τα αναδημοσιευσαν σε "περιεργα" blog, που εχουν εμφανεις συνδεση με εθνικισμο, ακροδεξια κομματα, ακροαριστερα κομματα κτλ... Σε καμια περιπτωση εγω σαν αρθρογραφος, δεν μπορω και ουτε θελω να συδεθω με καποια απο αυτα τα "κεντρα". Εμενα δεν με νοιαζει η δεξια και η αριστερα, αλλα ο Γιωργος, ο Γιαννης, ο Βασιλης, η Μαρια, η Ελενη κοκ. Ετσι ομως, ειναι σαν να "χρωματιζουν" το δικο μου blog και να λενε, "ααα ο Φουγκ ειναι αριστερος, δεξιος, αναρχα, κουμμουνι" και δεν ξερω εγω τι αλλο...

γ1) Σε πολλα αρθρα μου, που εχουν αναδημοσιευτει, εχω παρατηρησει οτι εχουν πιο πολλα σχολια στα αλλα blogs, παρα στο δικο μου, που ειναι σχεδον ανυπαρκτα. Αυτο εχει ως συνεπεια, να γινεται συζητηση πανω σε δικα μου θεματα, απο ατομα που δεν ξερουν για αυτα που γραφω, πως τα γραφω, με ποιο τροπο τα γραφω, γιατι αφηνω λεπτομερειες εκτος, γιατι αφηνω υπονοουμενα κτλ. Συνεπως... της ποπης γινεται.

γ2) Σε πολλα αρθρα, επιτηδες αφηνω λεπτομερειες εκτος επιτηδες, ωστε να δωθει κινητρο στους αναγνωστες να ανοιξουν συζητηση. Αυτο ομως δεν γινεται. Ετσι αφηνει μια μεγαλη "πικρα" οτι τζαμπα γραφω... οπότε ειχα φτασει αρκετες φορες, στο να κλεισω το blog, κατι που εγινε μια φορα. Ο καθε αρθρογραφος, ζητα μια "αναγνωριση", μια κριτικη κατι... οταν βλεπει οτι δεν υπαρχει κινηση, θεωρει οτι απλα γραφει αδικα. Ο Πρεπ, πιστευω το συμμεριζετε αυτο.... Ετσι... απο μια μαλακια, μπορει να κλεισει ενα blog που οντως να ειναι αρκετα καλο... και γιατι; γιατι καποιοι δεν θελουν να δεινουν τα ευσημα εκει που πρεπει.

Το πρωην fugazigr.wordpress.com, εκλεισε α) για να δωσει χωρο στο forum να αναπτυχθει μονο του, σαν συλλογικη προσπαθεια και β) γιατι ηδη ειχε "χαρακτηριστει" καθως πολλες αναδημοσιευσεις ηταν απο συγκεκριμενα blogs. Αυτος ειναι και ενας λογος που στο lykawn.wordpress.com, πλεον, γραφω μονο για θεματα bushcraft, πεζοποριας/ορειβασιας, DIY, αυταρκειας... και οχι επιβιωσης, συνομοσιων κτλ.

Τετ Δεκ 24, 2014 12:26 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

εγω ειδικα για το ενλογω μπλογκ αναγκαστηκα να γραψω αυτο....

http://greekpreparedness.blogspot.gr/20 ... -post.html

Ακαθεκτος ο τυπος συνεχιζει να παιρνει υλικο

Τετ Δεκ 24, 2014 12:40 pm
Προφίλ WWW
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 411 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 222 φορες
Δεν μπορεις να κανεις τιποτα παραπανω εκτος απο αυτα:

http://lykawn.wordpress.com/%CE%B1%CE%B ... %86%CE%AE/
http://lykawn.wordpress.com/%CE%BF%CF%8 ... %B7%CF%82/
http://lykawn.wordpress.com/about/

και απλα να ελπιζεις να το σεβαστουν.

Τετ Δεκ 24, 2014 12:43 pm
Προφίλ WWW
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
GreekPreparedness έγραψε:
Δεν ειναι το ιδιο πραγμα οταν βαζεις με μικρα γραμματα το "πηγη:" στο τελος του αρθρου, χωρις να φαινετια καν το ιδιο το URL, πονταρωντας στο οτι ο αναγνωστης σπανια το βλεπει και ποσο μαλλον το κλικαρει.
Το κολπο ειναι βασικα το ιδιο με τα ψιλα γραματα των τραπεζων και των διαφημισεων.
Τυπικως ειναι ενταξει αλλα στην ουσια ο αλλος εκμεταλευεται την δουλεια σου για να δρεπει αυτος τα χυπηματα κτλ.

Αναδημοσιευει 2-3 παραγραφους του αρθρου και μετα σου δινει το λινκ για να διαβασεις το υπολοιπο κατευθειαν απο την πηγη (+ οτι το χτυπημα παει στον δημιουργο)

τώρα το έπιασα εχεις απόλυτο δίκαιο . :ok:

Τετ Δεκ 24, 2014 6:11 pm
Προφίλ
Master Survivalist
Master Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 130 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 25 φορες
Καλως ηλθατε στο μαγικο και αχανη κοσμο του ιντερνετ.
Απο την στιγμη που εισερχεστε δεχεστε τα παντα ακομα και αν δε το θελετε.
Αν επιθυμητε παρακαλω συνεχιστε.
Σε αντιθετη περιπτωση τραβηχτε την μπριζα.

Και μου πειτε εχω αδικο τοτε σκεφτητε το.
Οι πιο πολλοι εχετε για παραδειγμα FB.
Στο χερι σας ειναι να το ελεγχετε ή να σας ελεγχει. Οπως και σε ολα τα πραγματα.
Οποτε ο καθενας απο την πλευρα του τα βλεπει οπως θελει τα πραγματα.
Εγω πχ απο το aegeanhawk δεν εχω δει ποτε κλεψιμο. Παντου μα παντου αναφερει πηγες.
Το διαβαζω σχεδον 4 χρονια τωρα και πουθενα δεν ειδα το αντιθετο.
Το βρωμικο πολιτικα ειναι και αυτο μερος του σκεπτικου του καθε ενα.
Το πως το βλεπει. Εγω σε αλλα συμφωνω σε αλλα οχι.
Και οχι δεν επεσα με τα μουτρα να τον υπερασπιστω.
Αλλα να σας πω και το αλλο.
Δεν ειναι δω να αντικρουσει κανεναν μας.

GreekPreparedness έγραψε:

Ας προσεχει τοτε ο καθε αναγνωστης να μη παει σα το προβατο στο γκρεμι.
Να κοιτα και τριγυρω. Αλλιως....καλα να παθει ο αναγνωστης-πολιτης-δανειοληπτης.
Εγω εχει 3-4 μερες που το ειδα και ειδα μια χαρα οτι ειναι παρμενο απο δω το αρθρο.

Τετ Δεκ 24, 2014 11:08 pm
Προφίλ
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 24 φορες
Ἔχω χρόνια ποὺ γράφω σὲ διάφορα fora καὶ συνηθίζω νὰ βουτάω ὑλικό, πάντοτε γράφοντας τὴν πηγὴ καὶ (στὴν πλειοψηφία τῶν περιπτώσεων) βάζοντας link τῆς σελίδας. Κάποια πράγματα ὅμως ποὺ εἴδα παραπάνω μὲ βάζουν σὲ σκέψεις.

Πέμ Δεκ 25, 2014 2:07 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 40 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 74 φορες
Παράθεση:
Leo έγραψε:
8) Για τα μπουκαλάκια Πρεπ δεν σου λέω δημοσίως. Είναι πατέντα και θα στην πω ιδιωτικώς. Εδώ πολύς κόσμος κλέβει τζάμπα ιδέες δίχως να λέει ούτε κάν ένα ευχαριστώ οπότε δεν αξίζει τον κόπο....

Δε σου κρυβω οτι και εμενα μου κακοφανηκε.

Πέμ Δεκ 25, 2014 10:33 am
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 9 φορες
Εμένα πάλι μου κακοφαίνεται που διάφοροι από άλλα site μπαίνουν εδώ μέσα, ψωνίζουν ιδέες και μετά πάνε στις δικές τους παρέες και το παίζουν ειδήμονες. Σε σεμινάριο πυροσβεστικής ένας εισηγητής ξεκίνησε να μας διδάσκει δικό μου κείμενο που κάποιος βούτηξε από δω μέσα και τράμπα στην τράμπα κι αγνώστου πατρός, όπως κυκλοφορεί, κοντεύει πια να το υιοθετήσει η πολιτική προστασία. Δεν μου αρέσει αυτή η πρακτική. Οποιος θέλει να παίρνει πρέπει να μάθει και να δίνει. Αν υπάρχει φιλαράκι από εδώ μέσα που την θέλει αυτή την πληροφορία θα την πάρει μόνο με PM. Δημοσίως όχι.

Πέμ Δεκ 25, 2014 11:19 am
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 18 φορες
Μπορεί να μήν συμφωνώ με το τι πρεσβεύει το συγκεκριμένο μπλογκ αλλα απο όσο είδα ο άνθρωπος μια χαρά έχει κάνει την ανάρτηση με παραπομπές στην αρχή και στο τέλος του, δεν έχει ενεργό σύνδεση όμως όποιος ενδειαφερθεί δεν έχει πρόβλημα να το βρεί

Τρί Δεκ 30, 2014 11:30 am
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 13 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com