Τώρα είναι Παρ Ιαν 19, 2018 3:32 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 39 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3
Εκπαίδευση > ιδέες, απόψεις & προτάσεις 
Συγγραφέας Μήνυμα
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
καλησπερα.πιστευω οτι σε θεματα επιβιωσης και τεχνικες πρεπει να υπαρχει καθημερινη σχεδον πρακτικη εξασκησει.ολοι μασ εχουμε δει καπου πως αναβουμε πχ φωτια ,με τσακμακοπετρα εαν εχουμε με τοξο κτλ ,ποσοι εχουν δοκιμασει να βαλουν φωτια με τσακμακοπετρα η πλακα μαγνησιου χωρις καποιο προσαναμα βαμβακι κτλ,και οχι σε βρεγμενο περιβαλον .ειναι αρκετα δυσκολο και θελει ωρα μεχρι να το καταφερεις.οποτε ειναι πρωτευων να κανουμε πρακτικη σε ολα τα θεματα και ακομα καλυτερο να υπηρχαν συντονισμεμες δρασης .συντονισμενες γιατι καποιος ξερει κατι καποιος αλλος κατι αλλο και ειναι πολυ καλο να υπαρχει και ανταλλαγη αποψεων και πρακτικη ομως να δεις δουλευει οντως αυτο που γνωριζεις τι ειναι ποιο ευκολο ποιο θα σε βοηθησει πραγματικα,ευχαριστω.

Τετ Οκτ 02, 2013 12:19 pm
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

john_b έγραψε:
Τώρα θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα. Εκπαίδευση αγέλης για ποιο λόγο θα μας φανεί χρήσιμη; Δηλαδή θα καταστραφεί ο κόσμος και τα μέλη του φουγκάζι με τις οικογένειες μας θα κάνουμε ένα κοινόβιο;

Εχτές μίλαγα με έναν φίλο, ο οποίος έχει φρικάρει με αυτά που του λέω, τα οποία παρεμπιπτόντως είναι αστεία μπροστά σε αυτά που περιμένετε εσείς και μου λέει πως σε μια κατάσταση που θα πρέπει να πάρουμε τα βουνά θα μαζευτούμε 2-3 άτομα και κάτι θα καταφέρουμε. Η απορία μου ήταν η εξής. Ποιος θα είναι ο καθένας και τι εξοπλισμό θα έχει; Δηλαδή, του λέω, αν εσύ έχει κάνει κουμάντο με τρόφιμα 50 ημερών και ο άλλος που θα συνεργαστείς έχει φορτώσει το τζιπ μέχρι επάνω με τρόφιμα για ένα χρόνο, γιατί να σε εμπιστευτεί; Μόλις τελειώσουν τα δικά σου θα θέλεις να φας από αυτά που θα έχει και ο άλλος μπορεί να μην θέλει να σου δώσει, να έχει ξηγηθεί από την αρχή, ότι έχει ο καθένας από τρόφιμα, δεν τα μοιράζουμε. Εσύ πάλι εκεί που θα βρίσκεσαι δεν έχει τίποτα να πας να κλέψεις, δεν έχεις ικανότητα να κυνηγήσεις και πεινάς, μπορεί μέχρι και να τον σκοτώσεις για να του πάρεις το φαγητό; Μπορεί, μου λέει. Τότε με ποια κριτήρια εμπιστεύεσαι και συνεργάζεσαι; Που τον ξέρεις τον άλλο;

Με λιγα λογια ειπες αυτο ακριβως που οσοι ασχολουνται με το θεμα ,,,,εχουν να αντιμετωπισουν τον καθε ασχετο(συγγνωμη για το ασχετο αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα)
Προσφατα σε μια συζητηση με ατομο των ιδιων αντιληψεων με τον φιλο σου ,,,μου ελεγε οτι σε περιπτωση που χρειαστει θα βγει να κυνηγησει
- Πως θα κυνηγησεις ,,,,,,ρωταω ;;
-Να εχω ενα κρητικο μαχαιρι μου λεει!!!! :histerically: :histerically: :histerically: :histerically:
Μπορειτε να καταλαβαιτε οτι με ακουσε η μιση Αττικη απο τα γελια
Οκ ασπαζομαι καθε αποψη που ακουω απο οποιονδηποτε,,,
Με ενοχλει ομως αφανταστα να βλεπω πως μερικοι επιμενουν με νυχια και με δοντια να μου επιβαλλουν την αποψη τους ,,οταν μαλιστα δεν εχουν ιδεα
η κοροιδευουν ,,,,,,,,,,,ΛΥΣΣΑΩ :wall: :wall: :wall: :histerically: :histerically: :histerically: :histerically: :histerically:

Τετ Οκτ 02, 2013 12:49 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 3 φορες
Αυτοι οι μερικοί που γράφεις φίλε μου είναι οι ίδιοι που ξέρουν τα πάντα για την οικονομία για την πολιτική για το ποδόσφαιρο για το μπάσκετ για το αυτοκίνητο για τη θρησκεία για το Θεο για το κηνύγι το ψάρεμα την ορειβασία τις διεθνείς εξελίξεις τις γεωπολιτικές ανακαταταξεις που συμβαίνουν στον πλανήτη και τελοσπάντων κυριολεκτικά όμως για τα ΠΑΝΤΑ. Είναι ασθένεια αλλά πιστεύω ότι το ξέρεις, είναι ίδια με την την ασθένεια που τα συμπτώματα της είναι κανω ότι όπου όπως και όποτε μου γουστάρει και μετά κατηγορώ το μπ.....λο κράτος οτι είναι μπ......λο. Αυτό το τύπο ανθρώπου δύσκολα τον συναντάς έξω από αυτή τη χώρα. Και για να τελειώσω κοιτάχτε τι έλεγε αυτός ο άνθρωπος πριν 20 χρόνια. http://www.youtube.com/watch?v=kVoxF0kZ9Zg

Τετ Οκτ 02, 2013 2:12 pm
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 39 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 23 φορες
Εγω πάντως πιστεύω ότι η δημιουργία ενός συλλόγου θα κάνει πιο εύκολη την όποια προσπάθεια για εκπαίδευση, συναντήσεις κλπ αλλά θα τραβήξει και το ενδιαφέρον ανθρώπων που ασχολούνται με την επιβίωση αλλά δεν είναι μέλη του forum... ίσως κάνει και πιο ενεργά κάποια μέλη του forum που απλά παρακολουθούν χωρίς να συμμετέχουν...

Σκεφτείτε το...

Τετ Οκτ 02, 2013 2:46 pm
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Skiritis έγραψε:
Αυτοι οι μερικοί που γράφεις φίλε μου είναι οι ίδιοι που ξέρουν τα πάντα για την οικονομία για την πολιτική για το ποδόσφαιρο για το μπάσκετ για το αυτοκίνητο για τη θρησκεία για το Θεο για το κηνύγι το ψάρεμα την ορειβασία τις διεθνείς εξελίξεις τις γεωπολιτικές ανακαταταξεις που συμβαίνουν στον πλανήτη και τελοσπάντων κυριολεκτικά όμως για τα ΠΑΝΤΑ. Είναι ασθένεια αλλά πιστεύω ότι το ξέρεις, είναι ίδια με την την ασθένεια που τα συμπτώματα της είναι κανω ότι όπου όπως και όποτε μου γουστάρει και μετά κατηγορώ το μπ.....λο κράτος οτι είναι μπ......λο. Αυτό το τύπο ανθρώπου δύσκολα τον συναντάς έξω από αυτή τη χώρα. Και για να τελειώσω κοιτάχτε τι έλεγε αυτός ο άνθρωπος πριν 20 χρόνια. http://www.youtube.com/watch?v=kVoxF0kZ9Zg

Exεις απολυτο δικιο :ok:
Σε οτι θεμα και να αναπτΥξεις το εχουν τελματωσει,,,κοινος ,,,τα γνωριζουν ΟΛΑ!!
Αντιμετωπιζω καθημερινα μην σου πω τετοιες συμπεριφορες,,,,εχω ακουσει μηχανικο μοτοσυκλετων(προς θεου δεν εχω κατι με το επαγγελμα,παραδειγμα ειναι) να δινει συμβουλες ,και να προτρεπει καποιον να παρει την ταδε αντιβιωση επειδη σε εκεινον επιασε,,,, :niah: :niah:
Πρεπει να εχεις γερο στομαχι γιανα τους αντιμετωπισεις,,,,αν και εδω που τα λεμε εχεις καταλαβει οτι ειναι ανικητοι :smoke:
Ειδικα αν τους εχεις και σε στενο οικογενειακο κυκλο :wall: :wall: :wall:

Τετ Οκτ 02, 2013 2:59 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 3 φορες
:histerically: :histerically: :histerically: ακου να τους αντιμετωπίσεις...
Για αυτό που γραφεις petrosnt συμφωνώ και το ίδιο και κάποιοι άλλοι στο φόρουμ αλλά ακόμη δεν έχουμε αξιωθεί να πιούμε ένα καφέ εμείς εδώ στη Αθήνα.

Τετ Οκτ 02, 2013 4:11 pm
Προφίλ
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 24 φορες
Ἐπειδὴ ὑπάρχουν διάφορες παράμετροι, ἀς πάρουμε τὰ πράγματα μὲ τὴν σειρά. Καταρχὰς ξεκινῶ μὲ ὄσα ἔχουν ἤδη θιχτεῖ στὴν παροῦσα συζήτηση.

Σχολὴ ἐκπαιδεύσεως
Ἡ ἰδέα μοῦ ἀρέσει κι εἶμαι μέσα. Μένω στὴν Ἀθῆνα.

Ἐξοπλισμὸς
Ὁ καθένας θὰ ἔχει τὰ δικά του εἴδη. Δὲν μπορεῖ νὰ γίνει διαφορετικά.

Ὀμάδα ἐπιβιώσεως - κοινόβιο
Μὲ αὐτὸ μπορεῖ νὰ πάει μακριὰ ἡ βαλίτσα. Προτείνω νὰ μείνει ἐκτὸς (ἢ γιὰ τὸ μέλλον). Ἀν τύχει κάποια μέλη νᾶ ταιριάξουν καὶ νᾶ ἀναλάβουν κάποια πρωτοβουλία αὐτὸ εἶναι δική τους, ἰδιωτικὴ ὑπόθεσις.

Ἄσχετοι
Τὸ γεγονὸς ὄτι κάποιος εἶναι ἄσχετος δὲν εἶναι ἀπο μόνο του κακό. Γεννήθηκε κανεὶς ἀπὸ 'σᾶς σχετικὸς καὶ πεπειραμένος; Ὡς λέγει κι ὀ Ἰαβέρης τὸ κακὸ δὲν εἶναι ὄτι δὲν γνωρίζουν, τὸ κακὸ εἶναι ὄτι δὲν γνωρίζουν πὼς δὲν γνωρίζουν.
Ἐδῶ ὄμως τίθεται τὸ ἐξής ζήτημα. Ἔστω ὄτι διοργανώνεται κάποιο διήμερο ἐκπαιδεύσεως. Αν ἔχεις άνακατωμένους σχετικοὺς κι ἄσχετους εἶναι πιθανὸν νὰ ὐπάρξει πρόβλημα. Ἐκτὸς ἀν χωρίσεις τοὺς ἐκπαιδευομένους σὲ γκροὺπ σχετικῶν καὶ γρκοὺπ ἀσχέτων.
Προσωπικά, εἶμαι τελείως ἄσχετος. Προκειμένου νὰ μάθιω κάτι θὰ πρέπει νὰ ἐξασκηθῶ πάρα πάρα πολλὲς φορὲς (wax on, wax off Daniel-san) μέχρι νὰ τὸ καταφέρω. Εἶναι δεδομένο ὄτι θὰ κάνω καὶ καμιὰ π*π*ριά. Ἀν ὀ σχετικὸς στὸν ὁποῖο τύχει ὁ κλῆρος νὰ μὲ ξεστραβώσει δὲν ἔχει ὑπομονή, ἀν εἶναι ν'ἀρχίσει νὰ ξεφυσάει, νὰ μουρμουράει κ.ο.κ. τότε καλύτερα νὰ περιοριστοῦμε σὲ συναντήσεις γιὰ φράπα καὶ μπριζολίδια.

Δευτ Οκτ 14, 2013 1:57 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 40 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 73 φορες
http://www.amynastospiti.gr/sakidio-ekt ... epiviosis/

Κυρ Δεκ 10, 2017 10:41 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 390 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 219 φορες
Όποιος πάει να μας πει εντυπώσεις.

Δευτ Δεκ 11, 2017 1:40 pm
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 39 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com