Τώρα είναι Δευτ Νοέμ 20, 2017 4:11 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ] 
Εσύ έκανες το τεστ; Νυχτερινή Πορεία. 
Συγγραφέας Μήνυμα
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 9 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Δεν ξέρω αν έχει δει κανείς τη τηλεοπτική σειρά Twin Peaks, φέτος το καλοκαίρι παίχτηκε το season 3, ενώ τα season 1 και 2 είχαν παιχτεί πριν 25 χρόνια! Είναι και αυτό δείγμα του περίεργου σκηνοθέτη David Lynch. Αυτός ο Lynch έχει δημιουργήσει ολόκληρη τεχνοτροπία στη σκηνοθεσία που λέγεται lynchian.
Ένα από τα lynchian χαρακτηριστικά είναι οι νυκτερινές σκηνές σε τρομακτικά ερημικές και απόκοσμες τοποθεσίες παρόλο που είναι απλές
τοποθεσίες στη φύση.
Υπήρχαν φορές που έβλεπα τα σκηνικά και αγριευόμουν και τρόμαξα παρόλο που ήμουν στην ασφάλεια του σπιτιού μου με καφεδάκι και κουλουράκια.

Είπα στον εαυτό μου: είναι δυνατόν να θεωρώ τον εαυτό μου ότι είμαι "σε ετοιμότητα" και να τρομάζω μόνο βλέποντας τα σκηνικά του Lynch; Θυμήθηκα ότι όπου και αν βρέθηκα στη φύση, σε στρατό, εκδρομές, κατασκηνώσεις κτλ πάντα ήταν και άλλα άτομα δίπλα μου, ενώ σπάνια ήμουν μόνος μου νύχτα στη φύση ή σε απομονωμένη τοποθεσία, αν μπορεί να θεωρηθεί κάτι τέτοιο η σκοπιά στο στρατό ας πούμε. Και εκεί είχες και ένα κανονικό αυτόματο με σφαίρες πάνω σου.

Και αποφάσισα να κάνω το εξής τεστ: Σχεδίασα μια διαδρομή σε μια ερημική τοποθεσία χωρίς φώτα που θα την έκανα μόνος μου με τα πόδια
νύκτα στις 4 η ώρα, μήκους 5 χιλιομέτρων μακριά από αστικά κέντρα και οδούς, κοντά σε ποτάμι. Βέβαια υπήρχε ένας στοιχειώδης δρόμος, δεν ήταν τελείως σε περιβάλλον δάσους εννοώ με μεγάλα χόρτα κτλ
Έφτιαξα ένα μίνιμουμ σακίδιο και ξεκίνησα.
Μιλάμε για το απόλυτο σκοτάδι. Κατάλαβα 100% τη σημασία του καλού LED φακού. Κατάλαβα αμέσως τη σημασία των άστρων στον ουρανό για
την πορεία και βέβαια ξεπέρασα το αρχικό σοκ έχοντας ένα ρόπαλο στα χέρια μου για ανεπιθύμητες συναντήσεις με τυχόν σκυλιά κτλ Κατάλαβα και
την αξία των κατάλληλων δυνατών παπουτσιών για το περπάτημα σε έδαφος ναι μεν εγώ το περπάτησα στεγνό, θα μπορούσε όμως να έχει όλες τις διαβαθμίσεις της υγρασίας ή να το έκανα υπό βροχή.

Ναι το ένοιωσα το σοκ της ερημιάς, παρατήρησα όμως ότι ο φόβος μου όξυνε τις αισθήσεις ενώ το περπάτημα μου έγινε αρκετά γρήγορο.
Συνολικά έκανα τα 5 χιλιόμετρα σε 1 ώρα.

Το τεστ αυτό μου έδωσε και ιδέες, για μεγαλύτερες αποστάσεις και καλύτερο εξοπλισμό.
Έβγαλα και μερικά χρήσιμα συμπεράσματα π.χ κατάλαβα ότι αν έχεις το φακό όχι στο χέρι σου άλλα στην τσέπη ή στο κεφάλι, έχεις ελεύθερο ένα χέρι ή για καλύτερο χειρισμό του ροπάλου ή για να έχεις εκτός από ρόπαλο και κάτι άλλο μαχαίρι ας πούμε. ή μπορεί να χρειαστεί να χειριστείς το ρόπαλο με δύο χέρια για να ισοπεδώσεις ένα εμπόδιο ή να ρίξεις ένα κλαδί που να σε εμποδίζει.

Σάβ Σεπ 16, 2017 12:09 am
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 16 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 38 φορες
εξαιρετικα ενδιαφερουσα η βολτα σου τη νυχτα, ωραιο και το σκεπτικο σου απο οπου ξεκινησες τη πορεια

Σάβ Σεπ 16, 2017 8:54 am
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 45 φορες
"Εσύ έκανες το τεστ?"....
Για ποιο πράγμα;
Για το αν αγριευόμαστε στις ερημιές; :think:

Ίσως να είναι και το καλύτερό μου... η ψυχοθεραπεία μου που λένε.

Σάβ Σεπ 16, 2017 8:57 am
Προφίλ
Bushcrafter
Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 113 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 63 φορες
ωραιος ο santurion :ok: . Το να δοκιμαζεις στην πραξη ειναι πολυ καλο , αρκει να μην κανεις επικινδυνα πραματα.

ναι το εχω κανει το «τεστ» πολλες φορες, χωρις να το εχω προγραμματισει ομως , απλα τυχαινει (αν εκει που μενεις εχει γυρω γυρω δασος).
Οι δικες μου παρατηρησεις ειναι οτι ενα μερος στη φυση και ειδικα αν βαδιζεις και δεν εισαι στασιμος , στο δασος βασικα, φαινεται πολυ διαφορετικο τη μερα σε σχεση με τη νυχτα. Τη νυχτα ειναι καπως πιο τρομακτικα (και ναι βαδιζεις πιο γρηγορα) και συνηθως κανει και κρυο. Αν εχει και χαλια καιρο γινεται αρκετα αγριο. Επισης οσο καθαρο μυαλο και να εχεις και οσο ηρεμος και χαλαρος και να εισαι αν τυχει να ακουσεις καμια αλεπου να ουρλιαζει τοτε φρικαρεις. Η αλεπου ουρλιαζει με πολυ φρικιαστικο τροπο , οποτε να ξερετε αν ακουσετε καποιο φρικιαστικο ουρλιαχτο μαλλον αλεπου ειναι και οχι οι ναζγκουλ που σας κυνηγανε :D . Επισης τα βραδυα κυκλοφορουνε και αγριογουρουνα ...

Σάβ Σεπ 16, 2017 8:59 am
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 6 φορες
πολυ καλο Santurion οντως το βραδυ η εξοχη ειναι πολυ διαφορετικη και φοβηστικη για διαφορους λογους ειδικα ομως για το συνχρονο ανθρωπο που εχει συνηθισει τοσο πολυ το φως ωστε το βραδυ να μπαινει σε αγνωστο περιβαλον. Πες μας κανα δυο πραγματα ακομη για τις συνθηκες το εδαφος ειναι ομαλο σε ολο το μηκος? τι φεγγαρι ειχε ? ποσο μπροστα εβλεπες με το φακο? ήσουν υπο δενδροσκεπη? σε θαμνοτοπο? χωραφια? Υποθετω βέβαια πως το μονοπατι ειναι γνωστο και το εχεις κανει πολες φορες για να το διανυσεις με τετοια ταχυτητα μες στο σκοταδι. Το ροπαλο που λες ειχες τι ηταν γκασμαδοστυλιαρο ή αλλο? Υπηρχε λογος που φοβοσουν τα σκυλια ή ηταν *για καλο και για κακο*? :D
Δεν το βαζουμε στις εξορμησεις ? Μικρη ειναι αλλα εξορμηση

Σάβ Σεπ 16, 2017 1:07 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 372 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
Απο την μια... καλα εκανες και σιγουρα βγηκες κερδισμενος απο ολο αυτο. Απο την αλλη, οφειλω να πω, πως ηταν ριψοκυνδινο, το να κανεις νυχτερινη πεζοπορια, ειδικα μονος σου. Σιγουρα παιζει ρολο, το μονοπατι και γενικα η περιοχη... αλλα οπως και να εχει... το "μονος" ειναι παντα ριψοκυνδινο.

Απο νυχτερινη πορεια, εχω να επισημανω τα εξεις.

- Με φακους κεφαλης ολη η ομαδα και χωρις αποστασεις... ειναι τρελα... ειλικρινα... οταν εισαι σε σειρα, ο ενας πισω απο τον αλλο, δημιουργουνται σκιες, που εμποδιζουν τον δικο σου φακο/οραση. Ολοι, θελουν τον πιο δυνατο/φωτεινο φακο... οταν ομως τον βαζει ο αλλος στο κεφαλι και γυριζεις να τον κοιταξεις ή σου ερχεται αυτος φατσα-φορα... μετα βλεπεις αστερακια (οχι τα κανονικα).

- Την νυχτα, βγαινουν ολα τα αρπακτικα ζωα... πιο πολλα εντομα κτλ. Θελει προσοχη, οργανωση και να εισαι σε ομαδα... οχι μονος.

- Τα εντομα (κουνουπια), απο μονα τους, ειναι ενας ανηποφορος "εχθρος". Θελει να εισαι προετοιμασμενος.

- Θα προτεινα, πριν καποιος κανει νυχτερινη πορεια, να κανει πρωτα, διανυκτερευση σε σκηνη. Σου ερχεται καπως πιο ομαλα, πιστευω.

- Αν εχει καλο φεγγαρι... και ευκολο/βατο μονοπατι... θα προτεινα ο φακος να παραμεινει κλειστος! Το ματι θα συνηθισει και η διαδρομη θα ειναι πιο ευχαριστη.

Σάβ Σεπ 16, 2017 1:33 pm
Προφίλ WWW
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 51 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 31 φορες
Σειχ Σου μπάι νάιτ. Όλα τα λεφτά. Εγώ και η σκύλα μου. Κι ένα μπουκάλι ρούμι (οκ τσίπουρο). Χρήση φακού στο ελάχιστο, μόνο σε περίπτωση εντελώς ασυνήθιστου θορύβου.

Σάβ Σεπ 16, 2017 9:01 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 9 φορες
Παράθεση:
Πες μας κανα δυο πραγματα ακομη για τις συνθηκες το εδαφος ειναι ομαλο σε ολο το μηκος? τι φεγγαρι ειχε ? ποσο μπροστα εβλεπες με το φακο? ήσουν υπο δενδροσκεπη? σε θαμνοτοπο? χωραφια? Υποθετω βέβαια πως το μονοπατι ειναι γνωστο και το εχεις κανει πολες φορες για να το διανυσεις με τετοια ταχυτητα μες στο σκοταδι. Το ροπαλο που λες ειχες τι ηταν γκασμαδοστυλιαρο ή αλλο? Υπηρχε λογος που φοβοσουν τα σκυλια ή ηταν *για καλο και για κακο*?

το έδαφος ήταν αυτό που λένε "περπατημένο μονοπάτι", ήταν ομαλό χωρίς κλίσεις σε όλο το μήκος. Το φεγγάρι ήταν στο 1/6, υπήρχαν δέντρα όμως και δεν έφτανε το φως του φεγγαριού μπροστά μου, πρακτικά ήταν απόλυτο σκοτάδι, με βοήθησε πολύ ο Ωρίωνας που τον είχα στο δεξί μου χέρι.
Με τον φακό έβλεπα γύρω στα 10-15 μέτρα.
Το μονοπάτι ήταν γνωστό αλλά δεν υπάρχει σύγκριση στην αίσθηση του να περπατάς μόνος τη νύχτα.
Νομίζω ότι επιτάχυνα ενστικτωδώς, την μέρα όλο και κάτι θα δεις και θα καθυστερήσεις.

Το ρόπαλο είναι ένα ειδικό ξύλο που διαμόρφωσα εγώ προσωπικά να μην είναι πολύ βαρύ και με βασικό σκοπό να χωράει σε μια τσάντα.
Δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο δηλαδή. Τουλάχιστον για σκυλιά είναι αποτρεπτικό.
Ωστόσο μου ήρθε μια άλλη ιδέα.
Σκέφτηκα να πάρω μια ειδική θήκη σαν αυτή που βάζουν τις ομπρέλες και να βάζω μέσα το ρόπαλο, και να το περάσω χιαστί στον ώμο όπως περνάμε τα όπλα. Έτσι δεν είναι ανάγκη να το κρατάω στα χέρια ούτε να το έχω στο σακίδιο ώστε αν χρειαστεί να το πάρω άμεσα.

Κυρ Σεπ 17, 2017 8:27 pm
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 13 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 70 φορες
Καναδυο επισημάνσεις και από μένα.

Από την στιγμή που δεν είναι έκτακτο γεγονός ή ακραίο συμβάν, αλλά προγραμματισμένη εξόρμηση με ενδεχόμενο κίνδυνο, ενημερώνουμε κάποιον γνωστό μας (ή της αρχές αν είναι πολλά άτομα, πχ οργανωμένη εκδρομή) για ημέρα, ώρα, σημείο εκκίνησης, διαδρομή, αναμενόμενο χρόνο άφιξης κ.λ.π. για δική μας ασφάλεια. Αλλιώς θα είμαστε LOST χειρότερα ίσως και από τους επιβάτες της Oceanic Flight 815. ;)

Από την παραμονή μου σε ορυχεία, στοές-τούνελ και ενίοτε σε σπηλιές γνωρίζω ότι το κράνος ή το καπέλο (τζόκεϊ) δεν το φοράμε μόνο για προστασία, ο οποίος παραμένει βέβαια ο κύριος λόγος. Όταν μας τυφλώνει το φως από απέναντι (π.χ. έξοδος τούνελ, φως από φακό κεφαλής του άλλου, κ.λ.π.) τότε γέρνουμε ελαφρά το κεφάλι και ο γείσος από το καπέλο μας προστατεύει από το να μας τυφλώνει το φως και γενικά κοιτάζουμε κάτω, που πατάμε. Εναλλακτικά έχουμε το χέρι στο ύψος των ματιών. Επίσης να ενημερώσω ότι κυκλοφορεί και το κλασικό τζόκεϊ σε έκδοση κράνους.
http://rouxa-ergasias-protoporos.gr/%CE ... oltaaijafl
http://rouxa-ergasias-protoporos.gr/%CE ... B41151-050

Δευτ Σεπ 18, 2017 7:47 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Πάντως το χειρότερο "ζώο" που μπορείς να πετύχεις σε νυχτερινή πορεία, είναι δίποδο κ είτε κυνηγά με καραμπίνα, είτε καλλιεργεί είδος 5φυλλου φυτού ... οπότε, προσοχή!

Τρί Σεπ 19, 2017 12:50 pm
Προφίλ WWW
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 31 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 58 φορες
Santurion έγραψε:
Σκέφτηκα να πάρω μια ειδική θήκη σαν αυτή που βάζουν τις ομπρέλες και να βάζω μέσα το ρόπαλο, και να το περάσω χιαστί στον ώμο όπως περνάμε τα όπλα. Έτσι δεν είναι ανάγκη να το κρατάω στα χέρια ούτε να το έχω στο σακίδιο ώστε αν χρειαστεί να το πάρω άμεσα.

Mην το κανεις.....σαν να μην το χεις.

Τρί Σεπ 19, 2017 1:42 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Να αναφέρουμε κ εδώ το περιστατικό με τα σκυλιά που έφαγαν την τουριστρια κ πως χρειάζεται προσοχή η κίνηση στο βουνό, ειδικά το βράδυ.

Πέμ Σεπ 28, 2017 6:55 am
Προφίλ WWW
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 13 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 70 φορες
fugazigr έγραψε:
Να αναφέρουμε κ εδώ το περιστατικό με τα σκυλιά που έφαγαν την τουριστρια κ πως χρειάζεται προσοχή η κίνηση στο βουνό, ειδικά το βράδυ.

Το πόρισμα της νεκροψίας
Λύκοι κατασπάραξαν τη Βρετανίδα ακτιβίστρια: Της έκοψαν κομμάτια που δεν βρέθηκαν
http://www.protothema.gr/greece/article ... vrethikan/

Πέμ Σεπ 28, 2017 6:58 am
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 13 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com