Τώρα είναι Πέμ Νοέμ 23, 2017 9:22 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 69 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3, 4, 5  
Υπερ-ΕΚΤΊΜΗΣΗ-Δυνατοτήτων-δυνάμεων-εξ-Οπλισμού 
Συγγραφέας Μήνυμα
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 372 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Εγώ όταν ξεκίνησα, πρώτα αγόραζα κ μετά δοκίμαζα κ αν. Πλέον γίνεται το αντίθετο, έχω κατασταλαξει τι θέλω κ το σημαντικοτερο κοιτάω να μην στηρίζομαι στα υλικά.
Από γνώσεις, ικανοτητες συνέχεια αναθεωρω. Όσο μαθαίνω, τόσο πιο πολλά ανακαλυπτω, ακόμα κ για τον εαυτό μου. Μπορεί πχ να έλεγα παλιά "θα πάρω τα βουνά ", τώρα ξέρω ότι είναι παραμύθι ή αυταπατη.

Πιστεύω, υπερεκτιμηση λίγο πολύ, όλοι κάνουμε. Είτε από εγωισμό είτε παρασυρομαστε, απλά γίνεται. Το σημαντικό για μένα είναι είτε να αποκτήσεις επίγνωση των δυνατοτητων σου από πρίν ή έστω η σφαλιάρα να είναι μικρή.

Για όλα αυτά το μόνο που χρειάζεται είναι εμπειρία. Survival στο γραφείο δεν γίνεται ... και πάντα ταπεινότητα ;)

sent from mobile device...

Παρ Οκτ 14, 2016 1:37 pm
Προφίλ WWW
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 24 φορες
kle έγραψε:
Αναφερόμενος στον εξοπλισμό, προσωπικά ακολουθώ τις παρακάτω τακτικές:

-Δεν πουσάρω τον εξοπλισμό μου περισσότερο από ότι είναι πιστοποιημένος από τον κατασκευαστή ότι αντέχει(ή επιτρέπει η φυσική του κατάσταση εκείνη τη στιγμή)..
Αν το αυτοκίνητο αντέχει έναν τόνο, το να το φορτώσω δύο είναι σαν να προσπαθώ να το καταστρέψω.
(Αν αντέχει έναν τόνο και βάλω έναν τόνο αλλά έχω προβληματικά αμορτισέρ-η φυσική κατάσταση που είπα-...ισχύει το ίδιο.)

... ... ...
... ... ...
... ... ...

-Το συντομότερο δυνατό προβαίνω σε δοκιμή προς επιβεβαίωση ότι όντως είναι σε λειτουργική κατάσταση και δεν είναι DOA...
ή απάτη.
Βλέπε το πάθημα του φουγκ με την μπλε 18650 μπαταρία.
Σωστὸς ἀκούγεται ὁ kle.

Leo έγραψε:
Στις λειτουργίες των ομάδων το πρόβλημα λύνεται δια της ιεραρχίας η οποία επιβάλλει μια αποψη εις βάρος όλων των υπόλοιπων. Αλλά παραμένει ιδανική συνθήκη ο ηγέτης να είναι ταυτόχρονα και το πιο ικανό, λειτουργικό και ενημερωμένο μέλος της ομάδας. Πρέπει επίσης να λυθεί το πρόβλημα του εγωισμού των υπολοίπων μελών τα οποία, συνειδητά ή υποσυνείδητα, θα ανταγωνίζονται διαρκώς τον ηγέτη. Αν καθένας ΘΕΩΡΕΙ τον εαυτό το εξπέρ (συνηθέστατο στον τομέα επιβίωσης όπου όλοι είναι 'δάσκαλοι') τότε η συμμετοχή σε μια ομάδα αντίδρασης σε μια καταστροφή αυξάνει το ρίσκο έκθεσης πολυ πιο πάνω από το ανεκτό.
Πόσοι μποροῦν νὰ τιθασεύσουν τὸν ἐγωισμό τους;
Πόσοι 40ρηδες θὰ παραδεχθοῦν ὄτι ὁ 20άρης εἶχε δίκιο;
Πόσοι 60ρηδες θὰ παραχωρήσουν τὴν ἀρχηγία στὸν 40άρη ποὺ ἀποδείχθηκε ἰκανότερος;

Κυρ Οκτ 16, 2016 1:58 am
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 23 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 10 φορες
fugazigr έγραψε:

Σε μια μικρη ομαδα, πολιτων, θα προτιμουσα ο "αρχηγος" να ειναι ο πιο εμπειρος πρακτικα και οχι μονο λογω ηλικιας. Θα προτιμησω να ακολουθησω καποιον που πχ ειναι χρονια ορειβατης, παρα καποιον που ειχε εναν βαθμο στο στρατο, αλλα δεν ειχε βγει ποτε απο το γραφειο.

Καταρχήν συμφωνώ.
Όμως Για μένα δεν αρκεί μόνο η "ικανότητα" κάποιου για να τον "ακολουθήσω".
Αν δω "άσχημα πράγματα" μέσα στην ψυχή του, δεν τον ακολουθώ και δεν τον εμπιστεύομαι ή τον ακολουθώ αλλά επιφυλλακτικά (αν τυχόν έχει γνώσεις).

Επίσης υπάρχει ένα ρητό που λέει "όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει".
Δεν γίνεται να υπάρχουν πολλοί "αρχηγοί" σε μια ομάδα (άνθρωποι με αρχηγικές τάσεις και αρχηγικές μανίες ή τίποτα "στρατόκαυλοι" που περιμένουν την κατάλληλη στιγμή να το παίξουν "ράμπο" και να "ηγηθούνε").

Βλέπεις ανθρώπους ταπεινούς - όχι εγωιστές,.... με γνώση σε κάποιο θέμα, συνεργάζονται όλοι μαζί και αλληλο-βοηθιούνται όμορφα και ωραία, έχοντας κατανόηση της όποιας δυσκολίας και των κινδύνων (λόγω της εμπειρίας τους).
Είναι σημαντικό να υπάρχει γνωριμία του κάθε ανθρώπου στην ομάδα για να ξέρεις αν μπορείς να εμπιστευτείς.
Στα δύσκολα οι περισσότεροι συμπεριφέρονται "περίεργα" και "συμφεροντολογικά".
Θεωρώ πολύ δύσκολο να βρείς στην εποχή μας ανθρώπους όχι εγωιστές με σωστή σκέψη και ταπεινοτητα (ασχέτως με τις γνώσεις και την δύναμή τους γενικώς).

Έχω την αίσθηση οτι με τον ίδιο τρόπο που παίρνει κανείς να οδηγήσει αμάξι και ξέρει οτι μπορεί να εμπλακεί σε ατύχημα και να πεθάνει ή να σκοτώσει καποιον καταλάθος...κλπ, παρομοίως μπορεί να την πατήσει σε οτιδήποτε κάνει.
Εδώ τόσα χρόνια "κόβουμε ψωμί" με το μαχαίρι και κάποια στιγμή μπορεί να την "πατήσουμε" και να κοπούμε...

Συνεχίζεται...
Spoiler:
Για μένα στην σκέψη μου, καθε "περιβάλλον" έχει τα προτερήματα και μειονεκτήματά του.
Κατακτάς ένα περιβάλλον όταν το "γνωρίζεις". (αλλά πάντα πρέπει να είσαι προσεκτικός)

Ιεραρχείς τις ανάγκες του ανθρώπου (πχ. το παρακάτω ρητό χωρίς να είναι δεσμευτικό οτι "έτσι είναι" τα πράγματα,... βάζει μια κάποια τάξη στην σκέψη μας --> 3 ώρες σε άσχημα καιρικά φαινόμενα, 3 μέρες χωρίς νερό, 3 βδομάδες χωρίς φαί)
Ξεκινάς με έναν μπούσουλα. Εξετάζεις τους πιθανούς κινδύνους από το "περιβάλλον" (Θερμοκρασίες, εδαφος, βλάστηση, ζωα, αέρας, νερό, βροχή, πηγές νερού, κλπ.)
Μαθαίνεις πως συμπεριεφέρεται το περιβάλλον σε νορμάλ και σε εξτρίμ καταστάσεις,...το "κατακτάς" (γνώση) σιγά-σιγά..!!! Επίσης μαθαίνεις και εσύ να συμπεριφέρεσαι στο περιβάλλον...!!!
Εξοπλίζεσαι αναλόγως (ρούχα, εργαλεία, κλπ).
Διατηρείσαι σε φυσική κατάσταση όσο καλύτερη γίνεται και όσο φτάνεις (άλλος μπορεί να έχει χρόνιες παθήσεις κλπ. ΔΕΝ είμαστε 20άρηδες πλέον...!!!). Ξέρεις τις αντοχές σου - δεν το παίζεις ράμπο.
Εάν δεν το επιτρέπουν οι συνθήκες για να εξασκείσαι συνέχεια (πχ. δουλεύεις σε γραφείο και δεν είσαι ορειβάτης / ξεναγός, στρατιωτικός ή ιχνηλάτης κλπ), τότε χρειάζεσαι "χρόνο προσαρμογής" στις νέες συνθήκες όταν σκάσει ένα SHTF (Αυτό μπορεί να είναι από ....ένα ή περισσότερα "περιτά" αντικείμενα / εξοπλισμό που θεωρείται πολυτέλεια και μη αναγκαίο για επιβίωση....μέχρι έξτρα φαγητό.. σοκολάτες και γαριδάκια που πήρες μαζί.....!!! χεχε.... η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο...!!!)

Σε κάθε περίπτωση ένα καλό "μαύρο κουτί" (εγκέφαλος, σκέψη, μυαλό) σε συνδυασμό με μια καλή φυσική κατάσταση (όχι "ράμπο" αλλά όσο πιο καλή για την ηλικία γίνεται) βοηθάει πολύ στις SHTF και αν ο φέρων το μαύρο κουτί καταφέρει να μείνει ζωντανός και αλώβητος μέχρι να μάθει "αυτά που δεν ξέρει" (πχ. τα περί βουνού ή τα περί θάλασσας κλπ), μπορεί να εξελιχθεί πολύ καλύτερα μακροπρόθεσμα και να έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης.

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν υψηλή αντίληψη αλλά δεν έχουν γνώση.
Σε μια SHTF κατάσταση θα τα πάνε πιθανώς πολύ καλύτερα και θα "φτάσουν πιο μακρυά" από έναν που έχει γνώση αλλά δεν έχει και τόσο υψηλή αντίληψη.
Εάν υπάρξει συνεργασία των δυο (χωρίς εγωισμούς) τα αποτελέσματα θα είναι εκπληκτικά.
Ο ίδιος μηχανισμός μπορεί να εφαρμοστεί και αν στην θέση του "υψηλή αντίληψη" βάλουμε "υψηλές σωματικές επιδόσεις".

Σε κάθε περίπτωση όμως εάν δεν υπάρχει "Ταπεινότητα" το παιχνίδι είναι χαμένο.
Ο "εγωισμός" είναι σαν να παραμορφώνεται λέει η όρασή μας και δεν βλέπουμε την πραγματικότητα "ως έχει" αλλά υπερφίαλη και "διαστρεβλωμένη" κατά τις ορέξεις μας και τα θέλω μας...!!!!
Ενώ ο "ταπεινός" βλέπει "καθαρά" την πραγματικότητα.
Δεν λέμε να είσαι "ράμπο" και να λες οτι δεν είσαι. Δεν είναι "Ταπεινότητα" αυτό. Ταπεινότητα είναι να είσαι ο Ράμπο και να λες ναι "είμαι ράμπο".
Ή να είσαι ο Mr. Bean και να λες ναι είμαι ο Mr. Bean.
Να ξέρεις τι ξέρεις και τι δεν ξέρεις.
Ως προς τα "ορια" και τις "αντοχές", οκ, εκεί μπορεί να έχουμε "θετικές" εκπλήξεις κάποιοι (όταν υπάρχει πίεση).

Σε κάθε περίπτωση όμως είναι συμφερότερο να "προσέχουμε" παρά να κάνουμε "παλικαριές".

Ως προς τον εξοπλισμό τώρα...ο εξοπλισμός για βουνό θεωρώ οτι είναι υπερ-τιμημένος. (και σίγουρα μέσα σε αυτά θα εμπλέκονται και οι "πατέντες" και τα δικαιώματα χρήσης για τα υφάσματα, τα κράματα μετάλλων κλπ. Δηλαδή υπάρχει πολύ "καπέλωμα".)
Εννοώ οτι πχ. μια σκηνή που κάνει 1000 ευρώ κοστίζει πραγματικά πχ. 50 ευρώ αλλά την πουλάνε 1000 και μας πιάνουν κώτσο αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς γιατί "έτσι είναι η αγορά" (και συνήθως η σκηνή των 1000 ευρώ θα είναι όντως ποιοτικότερη από μία που την πουλάνε 50 ευρώ αλλά τι να κάνουμε που την πουλάνε 1000).

Είναι καπως "ομερτά" μερικά πράγματα από τους κατασκευαστές για να μπορούν και να επιβιώνουν...!!!
Όπως πχ. το Κρητικό Λάδι (και γενικότερα το Ελληνικό Λάδι Ελιάς το έξτρα παρθένο) σε σχέση με τις πωλήσεις στο εξωτερικό.
Η τιμή είναι "αυτή" και κανείς δεν τολμάει να χαλάσει την αγορά διότι κάτι τέτοιο θα ήταν αυτοκτονία και προδοσία κλπ...!!!
Δεν σημαίνει δηλαδή ούτε οτι το λάδι δεν είναι όντως από τα καλύτερα του κόσμου αλλά ούτε και οτι η τιμή του δεν θα μπορούσε να είναι μικρότερη...(καταλαβαίνετε τι εννοώ φαντάζομαι). Και φυσικά υπάρχουν και μπουκάλια λάδι που μπορεί να τα πουλάνε έξω 200 ευρώ το μπουκαλάκι του λίτρου, ως το καλύτερο των καλυτέρων κλπ...το υπερ-σπέσιαλ...!!!

Προσπαθώ να πω οτι θεωρώ οτι ο εξοπλισμός (όχι πάντα) αλλά "συνήθως" είναι "οτι πληρώσεις παίρνεις" χωρίς αυτό να σημαίνει οτι "παντού και πάντα" αξίζει να παίρνουμε το καλύτερο / ακριβότερο (και αυτό είναι κάτι που μπορεί κανείς να το δεί πρακτικά, σιγά-σιγά με τις εξορμήσεις του και τις δοκιμές του, εαν μπορεί).

Εγώ τώρα που φτιάχνω τον εξοπλισμό μου, έχω τον "συγκριτή" του μυαλού μου να λειτουργεί στο φούλ.
Ξέρω οτι έχω παρα-αργήσει να αγοράσω τον εξοπλισμό μου (το γιατί το κρίνω / ξέρω εγώ δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε) και για αυτό με έπιασαν οι βιασύνες για να τελειώνω, αλλά δεν σκοπεύω να αγοράσω ο,τι βλακεία κυκλοφορεί, αλλά "λίγα και καλά" / ποιοτικά πράγματα.

Ξέρω οτι όπως θα μπορούσα να είμαι ο υπερ-γνώστης και ο υπέρ-επιβιωτής αλλά σε ένα SHTF να είμαι νεκρός και να πάνε χαμένες όλες οι γνώσεις μου...παρομοίως θα μπορούσα να είμαι ζωντανός και να μην μπορέσω να πάρω ή να χάσω τον εξοπλισμό μου.

Είμαι από τους ανθρώπους που σε γρίφους με παρέα....όπως με τις κανάτες και το νερό, το βρίσκουν τελευταίοι από όλους...αλλά .....βρίσκουν "νεες λύσεις" που αυτοί που κάνουν τις "μάνες" στα παιχνίδια παρέας τέτοιου τύπου (και ξέρουν την λύση και αξιολογούν τις απαντήσεις από τον καθένα), όταν τους λές την απάντηση σου λένε με στόμφο.... "λάθος" διότι δεν είναι αυτό που "ξέρουν" ως σωστή απάντηση, αλλά όταν ξανασκέφτονται αυτό που τους λες βλέπουν οτι είναι σωστό και παθαίνουν system-shock και τεράστεια έκπληξη διότι βρέθηκε "Δεύτερη Λύση" πέραν της μιας "καθιερωμένης".......!!!

Εγώ βλέπω γύρω μου και το εξής φαινόμενο (εγωισμού).

Είναι πχ. ένας που έχει φάει τρελό damage και κόπο και χρόνο για να καταφέρει κάτι και θεωρεί οτι είναι μοναδικός και φοβερός κλπ.
Έρχεται ένας άλλος που δεν το κατέχει το θέμα, αλλά μέσα σε λίγες στιγμές το αντιλαμβάνεται, το ψάχνει λίγο από ενδιαφέρον και τελικά χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια το καταφέρνει αυτό που ο άλλος το κάνει κάθε μέρα και έχει φτύσει αίμα για να το καταφέρει,... και μάλλιστα πολύ καλύτερα από αυτόν που αγωνίζεται μια ζωή...!!!

Παρατηρούμε οτι δημιουργείται αμέσως εγωιστικό πρόβλημα διότι ο ένας ασχολείται μια ζωή για να το καταφέρει σε αυτό το επίπεδο και είναι αυτό για το οποίο καυχάται στους άλλους...,και του έρχεται ξαφνικά ο δεύτερος όπου με λίγο κόπο και χρόνο σε μερικές στιγμές καταφέρνει όχι μόνο να φτάσει το επίπεδο του άλλου σε αυτό που κάνει αλλά το ξεπερνάει κατά πολύ...!!!
Είναι σαν να του γκρεμίζεται ολόκληρος ο "κόσμος του" του πρώτου... (έτσι και έχει και εγωισμό μέσα του...πάει...τα πράγματα γίνονται "περίεργα")

Ο παραπάνω μηχανισμός σε μία SHTF κατάσταση σε ομάδα είναι δίκοπο μαχαίρι διότι ο "άσχετος" αλλά με ισχυρό "μαύρο κουτί" ή με "ισχυρό σώμα" αντίστοιχα...που απλά δεν είχε τύχει να ασχοληθεί με κάποιο θέμα, μολις καταπιασεί με αυτό το κάτι και το μάθει,όχι μόνο το μαθαίνει πολύ καλά..αλλά ...ξεπερνάει τον άλλο κατά πολύ και ο άλλος αρχίζει να φθονεί....και ο φθόνος φέρνει φόνο....και πάει λέγοντας...οδηγώντας τους "πεινασμένους" αλλά εγωιστές συνανθρώπους σε πολύ άσχημα μονοπάτια...

«Ἔλεγχε σοφόν, & ἀγαπήσει σε. δίδου σοφῷ ἀφορμήν, & σοφώτερος ἔσται..»,«Ὁ παιδεύων κακοὺς λήψεται ἑαυτῷ ἀτιμίαν· ἐλέγχων δὲ τὸν ἀσεβῆ μωμήσεται ἑαυτόν. μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε..»,«Τα όμοια με τα όμοια χαίρονται..»

Τελευταία επεξεργασία από fugazigr και Τρί Ιούλ 11, 2017 8:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Εισαγωγή spoiler, λόγω πολύ μεγάλου κειμένου.

Τρί Ιούλ 11, 2017 7:56 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 31 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 58 φορες
'' Ο ΣΩΖΩΝ ΕΑΥΤΟN ΣΩΘΗΤΩ ''...
Aπλή υπενθίμηση... :whistle:

Τρί Ιούλ 11, 2017 10:02 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 1 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 14 φορες
Γιατί συνεχώς λές ότι έχεις αργήσει;
Δεν πιστέυω να ακούς αυτά που λέει ένας μουρλόπαπας ότι το Πάσχα του 2018 θα έρθει η Δευτέρα Παρουσία ε;

Τρί Ιούλ 11, 2017 10:35 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

john_b έγραψε:
Δεν πιστέυω να ακούς αυτά που λέει ένας μουρλόπαπας ότι το Πάσχα του 2018 θα έρθει η Δευτέρα Παρουσία ε;

οχι ρε φίλε!!! :histerically: απλά...σε δυσκολες καταστάσεις (εφοσον αυτες προκυψουν)πολλά πραγματάκια θα πανε ''περιπατο''
κανεις δεν ξερει'' τι και πως''...κανεις δεν μπορει να προβλεψει ''τι και πως''...
προσωπικα σε προφητειες..προφητες κλπ....δεν πιστευω.

Τρί Ιούλ 11, 2017 10:46 pm
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

john_b έγραψε:
Γιατί συνεχώς λές ότι έχεις αργήσει;

Καμία σχέση. Αυτά είναι βλακείες ΤΡΙΣ-ΜΕΓΙΣΤΕΣ..!!!! Αυτοί που τα λένε αυτά (και αυτοί που τους πιστεύουν) βρίσκονται σε πλάνη. Κανείς άνθρωπος δεν ξέρει το "πότε"...!!!
Απλώς θέλω να τελειώνω γιατί "σφίγγουν" και "τρίζουν" τα πράγματα οικονομικά ακόμη πιο πολύ και γιατί κουράστηκα με το ψάξιμο.
Ούτως ή άλλως δεν σκοπεύω να πάρω τα "άπαντα" που θα βρω μπροστά μου.

«Ἔλεγχε σοφόν, & ἀγαπήσει σε. δίδου σοφῷ ἀφορμήν, & σοφώτερος ἔσται..»,«Ὁ παιδεύων κακοὺς λήψεται ἑαυτῷ ἀτιμίαν· ἐλέγχων δὲ τὸν ἀσεβῆ μωμήσεται ἑαυτόν. μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε..»,«Τα όμοια με τα όμοια χαίρονται..»

Τετ Ιούλ 12, 2017 1:59 am
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 4 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 33 φορες
Την Κυριακή που μας πέρασε, πήγα με ένα φίλο μου να περπατήσουμε λίγο σε μια μικρή διαδρομή που γνωρίζω και τον πήρα μαζί μου για να δω αν του αρέσει ο περίπατος στη φύση και αν ναι, να τον "μυήσω" κατά κάποιο τρόπο..
Σε όλη την διαδρομή, του μιλούσα και του έδινα πληροφορίες-οδηγίες για το τι να κάνει.. και φάνηκε να ακούει.
Κάποια στιγμή χρειάστηκε να περάσουμε ένα ρυάκι στο οποίο είχαν φτιάξει ένα γεφυράκι με μικρούς κορμούς.. είχαν τοποθετήσει και έναν μακρύ κορμό για να τον χρησιμοποιούν οι περιπατητές ως κουπαστή, για να κρατιούνται. Πέρασα πρώτος το ρυάκι λέγοντας στον φίλο μου να περάσει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με μένα.
Αυτός όμως άγνωστο γιατί, θέλησε να περάσει απέναντι πατώντας πάνω στον κορμό-κουπαστή, με αποτέλεσμα την ώρα που περνούσε, να τον ρίξει, να χάσει την ισορροπία του και να πέσει πάνω στους κορμούς που αποτελούσαν το γεφυράκι, με την πλάτη.. ευτυχώς δεν χτύπησε,αλλά πόνεσε!
Αφού βεβαιωθήκαμε ότι δεν χτύπησε και αφού τον επέπληξα για τα καλά, συνεχίσαμε και ολοκληρώσαμε την βόλτα μας, ευτυχώς χωρίς άλλα απρόοπτα..
Επίσης, να πω εδώ ότι είδαμε αρκετά φίδια μιας και είναι η εποχή τους, αλλά ευτυχώς όχι οχιές.. κυρίως λαφιάδες διαφόρων μηκών και διαμέτρων..

Έχοντας ως παράδειγμα την παραπάνω περιγραφή θέλω να ρωτήσω.. αν βρεθείτε σε μια κατάσταση όπου πρέπει να οδηγήσετε μια ομάδα ανθρώπων άπειρη και διαπιστώσετε στην πορεία ότι δεν ακολουθούν τους κανόνες ασφαλείας ή τις οδηγίες σας και κάνουν επικίνδυνες ή απερίσκεπτες ενέργειες οι οποίες απειλούν τους ίδιους και κατ' επέκταση την ομάδα, πως θα αντιδρούσατε;

Θα τους δίνατε δεύτερη ευκαιρία; Θα τους αφήνατε στην τύχη τους; Θα τους εκτελούσατε (τραβηγμένο) προκειμένου να διασφαλιστείτε εσείς και η ομάδα σας;

Τετ Ιούλ 12, 2017 10:30 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

spectacles έγραψε:
Έχοντας ως παράδειγμα την παραπάνω περιγραφή θέλω να ρωτήσω.. αν βρεθείτε σε μια κατάσταση όπου πρέπει να οδηγήσετε μια ομάδα ανθρώπων άπειρη και διαπιστώσετε στην πορεία ότι δεν ακολουθούν τους κανόνες ασφαλείας ή τις οδηγίες σας και κάνουν επικίνδυνες ή απερίσκεπτες ενέργειες οι οποίες απειλούν τους ίδιους και κατ' επέκταση την ομάδα, πως θα αντιδρούσατε;

δυσκολα πραγματα φιλε.....ολα στραβωνουν στη στιγμη.πολλα τα ατομα...πολλες και οι μ@λακιες που θα γινουν.

Τετ Ιούλ 12, 2017 10:56 am
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 13 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 71 φορες
spectacles έγραψε:
θέλω να ρωτήσω.. αν βρεθείτε σε μια κατάσταση όπου πρέπει να οδηγήσετε μια ομάδα ανθρώπων άπειρη και διαπιστώσετε στην πορεία ότι δεν ακολουθούν τους κανόνες ασφαλείας ή τις οδηγίες σας και κάνουν επικίνδυνες ή απερίσκεπτες ενέργειες οι οποίες απειλούν τους ίδιους και κατ' επέκταση την ομάδα, πως θα αντιδρούσατε;
Θα τους δίνατε δεύτερη ευκαιρία; Θα τους αφήνατε στην τύχη τους; Θα τους εκτελούσατε (τραβηγμένο) προκειμένου να διασφαλιστείτε εσείς και η ομάδα σας;

Είναι μεγάλο το θέμα που ανάγεις. Τηλεγραφικά θα απαντήσω ότι:
αν μας συνδέουν δεσμοί αίματος ή μακροχρόνιας φιλίας -->ΟΧΙ
αν είναι απλά κάποιοι που βρέθηκαν στο δρόμο (συνοδοιπόροι) ή της προσκολλήσεως την τελευταία στιγμή --> ΝΑΙ
Βέβαια πάντα υπάρχουν και οι γκρίζες ζώνες….

Τετ Ιούλ 12, 2017 11:23 am
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 13 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 71 φορες
prepovag έγραψε:
Συνεχίζεται...
Spoiler:
Σε κάθε περίπτωση όμως εάν δεν υπάρχει "Ταπεινότητα" το παιχνίδι είναι χαμένο.
Ο "εγωισμός" είναι σαν να παραμορφώνεται λέει η όρασή μας και δεν βλέπουμε την πραγματικότητα "ως έχει" αλλά υπερφίαλη και "διαστρεβλωμένη" κατά τις ορέξεις μας και τα θέλω μας...!!!!
Ενώ ο "ταπεινός" βλέπει "καθαρά" την πραγματικότητα.
Δεν λέμε να είσαι "ράμπο" και να λες οτι δεν είσαι. Δεν είναι "Ταπεινότητα" αυτό. Ταπεινότητα είναι να είσαι ο Ράμπο και να λες ναι "είμαι ράμπο".
Ή να είσαι ο Mr. Bean και να λες ναι είμαι ο Mr. Bean.
Να ξέρεις τι ξέρεις και τι δεν ξέρεις.
Ως προς τα "ορια" και τις "αντοχές", οκ, εκεί μπορεί να έχουμε "θετικές" εκπλήξεις κάποιοι (όταν υπάρχει πίεση).

"εγωισμός" , δεν υπάρχει "Ταπεινότητα" = Αυτογνωσία

Τετ Ιούλ 12, 2017 11:38 am
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 113 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 63 φορες
spectacles έγραψε:
θέλω να ρωτήσω.. αν βρεθείτε σε μια κατάσταση όπου πρέπει να οδηγήσετε μια ομάδα ανθρώπων άπειρη και διαπιστώσετε στην πορεία ότι δεν ακολουθούν τους κανόνες ασφαλείας ή τις οδηγίες σας και κάνουν επικίνδυνες ή απερίσκεπτες ενέργειες οι οποίες απειλούν τους ίδιους και κατ' επέκταση την ομάδα, πως θα αντιδρούσατε;

καλο ειναι να κρατας αποστασεις απο πριν, πραμα που σημαινει οτι κοιτας να σε δεσμευουν οσο γινεται λιγοτερα σε σχεση με τους αλλους εκτος αν ειναι αποδεδειγμενα ατομα εμπιστοσυνης κλπ οπου και δευτερη ευκαιρεια θα δωσεις και άλλα θα κανεις. Αλλιως προσωπικα αν υπαρχουν ατομα που δεν ακολουθουν κανονες ασφαλειας και κανουν επικινδυνες και απερισκεπτες ενεργειες , τοτε συνηθως εγω την κανω με ελαφρα...

Τετ Ιούλ 12, 2017 12:30 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 45 φορες
spectacles έγραψε:
αν βρεθείτε σε μια κατάσταση όπου πρέπει να οδηγήσετε μια ομάδα ανθρώπων άπειρη...

Θα τους εκτελούσατε (τραβηγμένο) προκειμένου να διασφαλιστείτε εσείς και η ομάδα σας;

Αν λάβω υπόψιν τα bolt καταλήγω στο συμπέρασμα ότι άλλη είναι η πραγματική ομάδα μου και ότι οι άπειροι είναι απλώς συνοδοιπόροι. Σωστά;
Αν ναι, τότε τους κάγκουρες τους κάνεις πέρα. Έχω ζήσει(σε άλλο κλάδο) τέτοια "απειθαρχία". Παραβίαζες κανόνες ασφαλείας; Αντίο...έφυγες.
Αν όμως οι άπειροι είναι αυτοί που πρέπει να μεριμνήσω για να φτάσουν σώοι...τότε αυτό που είπε ο Κάπτεν "δυσκολα πραγματα φιλε..."

Ισχύει και το "δεν μπορείς να σώσεις κάποιον που δεν θέλει να σωθεί"

Τετ Ιούλ 12, 2017 3:41 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 372 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
spectacles έγραψε:

Kαταρχας, τι σημαινει το "κάνουν επικίνδυνες ή απερίσκεπτες ενέργειες οι οποίες απειλούν τους ίδιους και κατ' επέκταση την ομάδα"... ο φιλος σου, που εβαλε λαθος το ποδι.. ή ετυχε να πεσει απο ατυχια, ασταθεια κτλ... δεν εκανε τιποτα το επικυνδινο. Το οτι ενηργησε οπως ενηργησε, δεν σημαινει οτι ειχε καποια κακη προθεση. Ισως φοβηθηκε, ισως εκανε λαθος εκτιμηση κτλ.

Τι θελω να πω... σε πεζοπορικες ομαδες... η φαση ειναι "οτι του λωλει, του καραστεφανη". Στα 10 ατομα, αν τους πεις ελατε απο εδω, ο ενας τουλαχιστον, θα παει απο αλλου. Αυτο ομως δεν ειναι κατι το οποιο μπορεις να σταματησεις και εννοειτε οχι να τιμωρησεις. Σε τετοια φαση, απλα ξεκαθαριζεις την θεση σου και λες "Κυριοι, εγω... αν χτυπησετε απο μαλακια σας, ενω εγω σας ειπα αυτο... καθαριζεται μονοι σας".... ασχετα αν στο τελος, θα τους κουβαλησεις και στην πλατη... :histerically:

Τωρα... το να κανει καποιος, οντως κατι επικυνδινο... και να βαλει σε κυνδινο και ολη την ομαδα... πχ να σας οδηγησει σε λαθος μονοπατι, να εχει ομιχλη και να επιμεινει να σας οδηγησει κτλ... εκει ναι μεν ριχνεις καντηλια.. αλλα την εχεις ηδη πατησει. :( Το ιδιο ισχυει και αν για παραδειγμα παει και ανεβει σε βραχια και γκρεμοτσακιστει... τι κανεις; του λες δεν ξαναρχεσαι, οταν ειναι αιμοφυτος και με σκισιματα; Εχει γινει ηδη το κακο.

Σε αλλες περιπτωσεις, οπου βλεπεις τον τυπο να κανει κουλα πραματα και τον ψιλιαζεσαι... το μονο που μπορεις να κανεις ειναι μεν να κρατησεις αποστασεις, αλλα και παλι, δεν καλυπτεσαι οτι δεν θα παθεις τιποτα. Απλά την επομενη φορα, ειτε δεν πας εσυ με αυτον ή δεν παιρνεις εκεινον μαζι σου.

Στο 95% των περιπτωσεων, παντως... δεν μπορεις να "αμυνθεις"... Νομιζω πως ειναι ιδια περιπτωση με το θεμα που ειχαμε αναλυσει πιο παλια περι "μαλακα".

Τετ Ιούλ 12, 2017 5:48 pm
Προφίλ WWW
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Μήπως να τους πας πρώτα μια "εύκολη" και "αθώα" (ακίνδυνη) διαδρομή για να τους "Τεστάρεις" πόσο υπεύθυνοι είναι και την επόμενη φορά να τους πας την κανονική διαδρομή (αν δεν τους ξέρεις)?
Τους εξηγείς οτι εφόσον είναι σε "Group" οφείλουν να κάνουν αυτό που τους λέει ο ομαδάρχης. Αλλιώς ας πήγαιναν για hiking μόνοι τους...!!!
Στην συνέχεια τους βάζεις να υπογράψουν ένα χαρτί οτι οφείλουν να κάνουν ο,τι τους λες για να μην κάνουν κουταμάρες και κινδυνεύσουν... και οτι ούτως ή άλλως είναι υπεύθυνοι για την ακεραιοτητά τους και την ζωή τους ΑΥΤΟΙ και οτι δεν φέρεις καμία ευθύνη..!!! χεχε

Τετ Ιούλ 12, 2017 6:29 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 69 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3, 4, 5  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com