Τώρα είναι Πέμ Νοέμ 23, 2017 9:22 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 69 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3, 4, 5  
Υπερ-ΕΚΤΊΜΗΣΗ-Δυνατοτήτων-δυνάμεων-εξ-Οπλισμού 
Συγγραφέας Μήνυμα
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 45 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
fugazigr έγραψε:
είμαι πεζοπορος, ξέρω την χρήση πυξιδας και να κουμανταρω 5-10 άτομα. Αυτό δεν σημαίνει πως ν βρεθώ στο Στρατό είμαι άξιος πχ να οδηγή μια ομαδα.
Η υπερεκτίμηση είναι η λήψη μιας λάθους απόφασης.
Εσύ σαν μέγας πεζοπόρος μπορεί να θεωρείς ότι θέλεις. Την απόφαση όμως θα την πάρει κάποιος ανώτερος για να σε τοποθετήσει οδηγό(σε στρατιωτική ομάδα). Οπότε η απόφαση δεν θα είναι δική σου. Ακόμη κι αν υπερεκτιμάς τον εαυτό σου, δεν έχει καμία σημασία. Άλλος θα ρισκάρει να υπερεκτιμήσει τις ικανότητές σου. Αυτός λοιπόν είναι ανώτερός σου γιατί θεωρητικά είναι πιο έμπειρος για τέτοιες αποφάσεις. Μένει μόνο να μην είναι και πιο επιπόλαιος.

fugazigr έγραψε:
για κάτι που δεν γνωρίζουμε καλά, δεν θα πρέπει να επιμένουμε... αν κάτι το ξέρω καλά και είμαι 100% σίγουρος, δεν αφήνω τον άλλον.
Αυτά είναι τα δυο άκρα.
Εγώ στη συζήτηση στέκομαι ακριβώς στη μέση...και αναρωτιέμαι ποιες είναι οι αιτίες και τα κριτήρια που θα με κάνουν να πω το ένα ή το άλλο...ώστε μέσα σε μια ομάδα να μην θεωρηθώ ούτε "άχρηστη κότα" αλλά ούτε και "ξερόλας"..
Τρόπους και μεθόδους για την απόκτηση Αυτογνωσίας.
Πως είμαι σίγουρος (παρότι ξέρω ότι δεν γνωρίζω το αντικείμενο) ότι υπάρχει εκείνη τη στιγμή κάποιος καταλληλότερος; Μπορεί να είμαι άσχετος αλλά οι υπόλοιποι ασχετότεροι.
Και πως είμαι 100% σίγουρος ότι "ξέρω" και ότι δεν υπάρχει κάποιος δίπλα μου εκείνη τη στιγμή που ξέρει...καλύτερα και περισσότερα;

Δεν ξέρω αν βγάζω εκτός θέματος την συζήτηση...

Τρί Οκτ 04, 2016 7:24 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 372 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
kle έγραψε:
Η υπερεκτίμηση είναι η λήψη μιας λάθους απόφασης.
Εσύ σαν μέγας πεζοπόρος μπορεί να θεωρείς ότι θέλεις. Την απόφαση όμως θα την πάρει κάποιος ανώτερος για να σε τοποθετήσει οδηγό(σε στρατιωτική ομάδα). Οπότε η απόφαση δεν θα είναι δική σου. Ακόμη κι αν υπερεκτιμάς τον εαυτό σου, δεν έχει καμία σημασία. Άλλος θα ρισκάρει να υπερεκτιμήσει τις ικανότητές σου. Αυτός λοιπόν είναι ανώτερός σου γιατί θεωρητικά είναι πιο έμπειρος για τέτοιες αποφάσεις. Μένει μόνο να μην είναι και πιο επιπόλαιος.

Αντι για Στρατος, απλά βάλε μια ομαδα, οπου δεν υπαρχει καποιο ειδος "οργανωμενης" ιεραρχιας. Αυτος που νομιζει οτι ξερει τα περισσοτερα δεν θα "πεταχτει";

kle έγραψε:
Αυτά είναι τα δυο άκρα.
Εγώ στη συζήτηση στέκομαι ακριβώς στη μέση...και αναρωτιέμαι ποιες είναι οι αιτίες και τα κριτήρια που θα με κάνουν να πω το ένα ή το άλλο...ώστε μέσα σε μια ομάδα να μην θεωρηθώ ούτε "άχρηστη κότα" αλλά ούτε και "ξερόλας"..

Το σημαντικοτερο για μενα, ειναι να ξεχωριζεις τις περιπτωσεις... δεν ειναι ολες το ιδιο. Καπου σε παιρνει να μιλησεις καπου οχι. Το πως και το γιατι, εξαρταται απο την κατασταση/περιπτωση. Δεν υπαρχει κανονας. Μια σταση του τυπου, ειμαι μετρημενος και μιλαω εκει που γνωριζω το θεμα, σιγουρα βοηθα να χτιστει μια σχεση εμπιστοσυνης με τα υπολοιπα μελη.

Παράθεση:

Ο μονος τροπος, θα ελεγα οτι ειναι η αποκτηση εμπειριας. Μονο ετσι μπορεις να "κατεχεις" ενα θεμα. Η θεωρια απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα σε πολλους τομεις.

Παράθεση:
Πως είμαι σίγουρος (παρότι ξέρω ότι δεν γνωρίζω το αντικείμενο) ότι υπάρχει εκείνη τη στιγμή κάποιος καταλληλότερος; Μπορεί να είμαι άσχετος αλλά οι υπόλοιποι ασχετότεροι.

Συνηθως "φαινεται" το πραγμα... ο σωστος και εμπειρος, οχι μονο θα σου πει τι πρεπει να γινει, αλλα μπορει και να το στηριξει και να σε πεισει. Μιλαμε παντα για πραγματα οπου η εμπειρια μετραει... αν μιλαμε για θεματα τυχης... εκει σιγουρα δεν υπαρχει σωστο/λαθος. Αν οντως ειμαστε οι ιδιοι, ασχετοι... ε τοτε δεν υπαρχει αλλος τροπος, εκτος απο το να "ακολουθησουμε" τον λιγοτερο ασχετο που πιθανον να πεταξει κατι που να μας φανει σωστο.... και φυσικα κανεις το σταυρο σου να ειναι σωστο.

Παραδειγμα... χτυπα ενα παιδακι και τρεχουν οι "μεγαλοι" και λενε κατι τρελα του στυλ, "βαλε βουτυρο να μην κανει καρουμπαλο", "πατα το καρουμπαλο να μην πεταχτει" κτλ... εκει αν ξερεις, εισαι υποχρεωμενος να πεις και να πραξεις το σωστο, για να γλυτωσεις το παιδακι. Αν δεν ξερεις ή φοβασαι να μιλησεις, απλα το δεχεσαι και αφηνεις το παιδι να υποφερει... :)

Παράθεση:
Και πως είμαι 100% σίγουρος ότι "ξέρω" και ότι δεν υπάρχει κάποιος δίπλα μου εκείνη τη στιγμή που ξέρει...καλύτερα και περισσότερα;

Και εδω θα πω.. και παλι η εμπειρια σε κανει να ξερεις και να νιωθεις σιγουρος για αυτο που λες/προτεινεις. Σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις, τιποτα δεν ειναι απολυτο.

Παράθεση:
Δεν ξέρω αν βγάζω εκτός θέματος την συζήτηση...

Γενικα το θεμα ειναι δυσκολο... και ο καθενας μπορει να εχει κατι διαφορετικο στο κεφαλι του. :) Ελπιζω μονο να γινομαστε κατανοητοί μεταξυ μας.

Τρί Οκτ 04, 2016 9:37 pm
Προφίλ WWW
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 39 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 23 φορες
Βεβαια εχεις και τη δυνατοτητα, αν διαφωνεις με τον "ξερολα" απλα να τη κανεις, για να μην σε παρει μαζι του με τους υπολοιπους στον πατο...

Τρί Οκτ 04, 2016 9:59 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

kapetanios έγραψε:
δε μιλάμε για άτομα απλά...αλλά για άτομα ''υποψιασμένα'' ασπουμε,
που τα θέλουμε ''δίπλα''μας ή στην ομάδα μας..(άν έχουμε)

Οι όποιες απόψεις κατέθεσα στο θέμα ήταν με το σκεπτικό ότι ο περισσότερος κόσμος δεν είναι ικανός ούτε σε ατομικό επίπεδο να καταλάβει πότε και γιατί υπερβάλει/υπερεκτιμά/λανθάνει στην κρίση του σε διάφορες απλές καθημερινές καταστάσεις, τόσο ο ίδιος όσο και ο απλός συνάθρωπός του, δίπλα του(χωρίς εισαγωγικά).

Εφόσον η συζήτηση τείνει μόνο σε "υποψιασμένα" άτομα για την ομάδα μας(και είμαι σίγουρος δεν εννοείς την ποδοσφαιρική)...
σας αφήνω να τα πείτε.
Δεν είναι ο τομέας μου. Δεν είναι του ενδιαφέροντός μου.
Θα τριγυρνάω κάπου εδώ γύρω. :bye:

Τρί Οκτ 04, 2016 10:00 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Κλε, ομάδα μπορεί να είναι η οικογένεια, συγγενείς, στενοί φίλοι, συνάδελφοι, ένα σύνολο ανθρώπων που από φόβο η ανάγκη ενώνονται κ συνεργαζονται. Μην το παίρνεις ότι είναι κάτι που παραπέμπει αλλού ;) Υπάρχουν κ "υγιεις" ομάδες. Σίγουρα κ αυτά παίζουν, αλλά όπως έχω πει, μακρια από δω :)

sent from mobile device...

Τετ Οκτ 05, 2016 8:51 am
Προφίλ WWW
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 31 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 58 φορες
kle έγραψε:

Στήν ομάδα...γίνονται άσκησεις σε διάφορα αντικείμενα και υπάρχει ''αξιολόγηση''.
Ετσί..βλέπουν όλα τα μέλη τις αδυναμίες και τα ισχυρά σημεία του άλλου μέλους/ων.
ουδέν κρυφό από τον ήλιο....το θέμα είναι νέα άτομα ή περίγυρος...που απλά ''νομίζει πώς...''
(Το θέμα είναι να δέσουν άτομα...''πρίν'',σάν ομαδα γιατί ''μετά''..δυσκολεύουν τα πραγματα)
Πάντως...φαίνεται γρήγορα ποιοί κολλάνε και ποιοί όχι με τους υπόλοιπους...
''Αυτογνωσία '' λοιπόν...για το ποιος είσαι και τι μπορεις να κανεις σε σχεση με αλλους...αποκτάς
σε πραγματικό ''τερεν'' και έπειτα από πολλά πολλά σενάρια.

Τετ Οκτ 05, 2016 11:53 am
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

kapetanios έγραψε:
Στήν ομάδα...γίνονται άσκησεις σε διάφορα αντικείμενα και υπάρχει ''αξιολόγηση''.

Δώσε ένα παράδειγμα αυτής της αξιολόγησης για να καταλάβουμε τον τρόπο.
Αξιολόγησέ πχ. τον σκοπευτή που ανέφερες στο αρχικό πόστ...αυτόν που σημάδευε δεξί στόχο και πέτυχε τον αριστερό.

Πέμ Οκτ 06, 2016 9:11 am
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

kle έγραψε:
Δώσε ένα παράδειγμα αυτής της αξιολόγησης για να καταλάβουμε τον τρόπο.
Αξιολόγησέ πχ. τον σκοπευτή που ανέφερες στο αρχικό πόστ...αυτόν που σημάδευε δεξί στόχο και πέτυχε τον αριστερό.

Eνας τρόπος υπάρχει...εξέταση σε αντικείμενα που τα θεωρείς ζωτικής σημασιας, σε περιπτωση που κάτσει ''στραβη''
και η ομάδα θα κληθει να αντιμετωπίσει συνθήκες αντίξοες.
Και οταν λέω ''εξέταση''εννοώ σε συνθήκες ''πραγματικές''...έξω...όχι μέσω facebook...
πρέπει όμως -πρώτα-να υπαρχει ένα σχέδιοπριν απ'αυτό μια ομάδαπριν απ'αυτην ένας σκοπός...κλπ
Επειδή το ''αντικείμενο''είναι αχανες...δέν μπορώ να εξηγήσω τα πάντα περί ''εξετάσεων''
Σιγουρα περιλαμβάνει ''αντιδραση''-''εκκενωση''-''rally point''-''ανα-συγκροτηση ομαδος(οικογενειών να πω καλύτερα) κλπ

για την αξιολόγηση του σκοπευτή,θα σου πω κάτι που κολλάει με αυτο που είχα γράψει
και συνέβει σε δικό μου άτομο:
kapetanios έγραψε:
''και πώς ξερεις πως λειτουργει (ή λειτουργει σωστα)?

στη συγκεκριμένη λοιπον περίπτωση το όπλο άν και καινούργιο ήταν προβληματικό...
και αντικαταστήθικε μέτα απο πολύ κόπο και χρόνο του ατόμου που το είχε στην κατοχη του.
ο μόνος τρόπος να το τσεκάρεις...ειναι οι βολες.(και όχι ''ελα μωρε..βάλτο στην ακρη....)

Πέμ Οκτ 06, 2016 12:23 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

:shocked:
Το παράδειγμα το έφερες όσον αφορά το όπλο;

Από την αρχή νόμιζα ότι το χρησιμοποίησες "ως δίκην" για τον σκοπευτή. Εικόνα

Πέμ Οκτ 06, 2016 12:52 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

kle έγραψε:
:shocked:
Το παράδειγμα το έφερες όσον αφορά το όπλο;
Από την αρχή νόμιζα ότι το χρησιμοποίησες "ως δίκην" για τον σκοπευτή.

1) μ'εχεις συνηθισει να ''νομιζεις''οποτε... :D
2) δεν είμαι ''δικαστης''...ικανοτητες θελω να αναπτυσονται και αυτο γινετε μονο αν βρεις
πρωτα που ειναι ''τρωτος'' ο αλλος... (εξου και οι εξετασεις) :beer:

υγ εχω ξαναπει οτι ο γραπτος λογος..εχει πολλα προβληματα.

Πέμ Οκτ 06, 2016 1:51 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 9 φορες
Μια ομάδα ασχέτων πάντως δένει πολύ καλύτερα αναμεταξύ της παρά μια ομάδα σχετικών. Οι άσχετοι πιθανολογούν ότι αυτός που δηλώνει κάτι το γνωρίζει. Οι σχετικοί αντιλαμβάνονται ότι αυτός που λέει κάτι έχει συγκεκριμένα όρια γνώσης που μπορεί να είναι παρακάτω ή παραπάνω από τα δικά τους και να αντιδρούν είτε σκωπτικά είτε φθονερά και σε κάθε περίπτωση επιφυλακτικά.

Πέμ Οκτ 06, 2016 8:11 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 113 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 63 φορες
Leo έγραψε:
Μια ομάδα ασχέτων πάντως δένει πολύ καλύτερα αναμεταξύ της παρά μια ομάδα σχετικών. Οι άσχετοι πιθανολογούν ότι αυτός που δηλώνει κάτι το γνωρίζει. Οι σχετικοί αντιλαμβάνονται ότι αυτός που λέει κάτι έχει συγκεκριμένα όρια γνώσης που μπορεί να είναι παρακάτω ή παραπάνω από τα δικά τους και να αντιδρούν είτε σκωπτικά είτε φθονερά και σε κάθε περίπτωση επιφυλακτικά.

σωστος ο λεο

αρα καλυτερα μια ομαδα τυφλων στην οποια βασιλευει ο μονοφθαλμος ή μια ομαδα σχετικων που δε συνεννοειται; :think:
μαλλον θα καταληξω στην επιλογη χωρις ομαδα παλι :whistle: (για ομαδα σχετικων στην οποια υπαρχει συνεννοηση, αν γινετε αυτο, φυσικα λεμε ναι)

Πέμ Οκτ 06, 2016 9:07 pm
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 39 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 23 φορες
Ο ομαδικος αθλητισμος διδασκει οτι οι καλυτερες ομαδες εχουν 1-2 δυνατους παιχτες και οι υπολοιποι δεν πρεπει να ειναι πολυ καλοι... ετσι αποφευγονται οι προστριβες κλπ. Οποτε κανονιστε αναλογως τις ομαδες σας..

Πέμ Οκτ 06, 2016 9:39 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

petrosnt έγραψε:
Ο ομαδικος αθλητισμος διδασκει οτι οι καλυτερες ομαδες εχουν 1-2 δυνατους παιχτες και οι υπολοιποι δεν πρεπει να ειναι πολυ καλοι... ετσι αποφευγονται οι προστριβες κλπ. Οποτε κανονιστε αναλογως τις ομαδες σας..

okKkK...αλλά είναι άλλο ο αθλητισμός...

Φαντάσου σε μια ομάδα ο ''υπευθυνος χάρτου-πορειας'' (οπως θες πες τον)να μην ειναι σε θεση να οδηγησει πια....
δεν πρεπει να γνωριζει αλλος??? όχι εξίσου καλά?? :think:
ή να εκπαιδεύεται η ομάδα σε ένοπλες τακτικες....να ριχνει ένας καλά και οι αλλοι στον γάμο του καραγκιοζη? :think:
σε μια συμπλοκη...ο ένας...θα πεσει απο φιλια πυρα.

θα σας πω τι εχω αφαρμόσει εγω στηριζομενος σε αυτο:
Ἄρχεσθαι μαθών, ἄρχειν ἐπιστήσῃ.

Καθε δυο εβδομαδες..ο ''τσιφ'' αλλάζει στην ομαδα.
Ετσι όλοι μαθαινουν να κρατουν το ηθικο τις γνωσεις τους συναισθηματικους δεσμους κλπ στην ομαδα.
Να νοιαζονται πραγματικα....
Αν καποιος ''χωλένει'' σε πραγματικές συνθηκες κατα την ''αξιολογηση'' ο εκαστοτε
αρχηγος τον ξεμπερδευει....σε προσωπικη συναντηση τους
Ακομη,βγάζει τις ασκησεις του σαββατοκυριακου..κλπ κλπ κλπ
Εκτελουν ΟΛΟΙ τις εντολες του ομαδαρχη τους...χωρις ''μα και μου''....αν γινει μ@λακι@...οι ανδρες εκτελουν
(κι ας το ξερουν)και μετα το περας...ο ομαδαρχης βλεπει το λαθος και το συζητουν.
Μη σας τα κανωτσουρεκια.....και μην ξεφευγω αποο το θεμα....
η δημιουργια-λειτουργια-ομαδος ειναι άλλο θέμα...
που μπορει να ανοιχθει. ;)

Παρ Οκτ 07, 2016 8:04 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

petrosnt έγραψε:

Αυτό είναι καλό /σωστό, ως προς το θέμα του εγωισμού κ του χαρακτήρα γενικότερα. Στις ικανοτητες όμως, όπως εξήγησε ο καπετάνιος δεν είναι καλό. Πχ σε μία επιχείρηση που ένας ξέρει καλά την δουλειά, υπάρχουν πολλά προβλήματα, το ίδιο αν υπάρχουν και πολλά "αφεντικά " ;)

sent from mobile device...

Παρ Οκτ 07, 2016 11:48 am
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 69 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3, 4, 5  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com