Τώρα είναι Πέμ Νοέμ 23, 2017 7:13 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 89 Δημοσιεύσεις ]  1, 2, 3, 4, 5, 6  
Τρόφιμα για το σακίδιο επιβίωσης 
Συγγραφέας Μήνυμα
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 372 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Τι τρόφιμα έχετε στο σακίδιο σας - κιτ 72 πρώτων ωρών; Για πείτε καμμιά ιδέα...

Παρ Ιαν 13, 2012 5:22 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 1 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 14 φορες
Βάζω όταν είναι να πάω κάπου δύο σακουλάκια σταφίδες, δύο σακουλάκια φιστίκια, μια σοκολάτα και αναλόγως πως θα κρίνω δυο κονσέρβες ζαμπονάκι και γαλέτα.

Παρ Ιαν 13, 2012 5:58 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Μόνο αυτά για τρεις μέρες... εσύ δεν τρως τίποτα... :) Ελπίζω η γαλέτα, να είναι από την συνταγή μου... :lol:

Εγώ στην αρχή είχα βάλει, καφέ, αποξυραμένες σούπες knor, κάνα δυο καραμέλες, λίγο ρύζι, παιδική κρέμα σκόνη (γαμάτες :ok: ), δημητριακά quaker και λίγους ξηρούς καρπούς. Αυτά επί τρια για κάθε μέρα ξεχωριστά... κάτι σαν μερίδα επιβίωσης. Μόνο που τώρα έχω αμφιβολίες και θα τα αλλάξω... θα βάλω πιο πολύ ρύζι, ξυρούς καρπούς, γαλέτα, καφέ και το κιτ μπαχαρικών... και τέλος...

Τις κονσέρβες ποτέ δεν τις έτρωγα... ειδικά αυτό το ζαμπονάκι... στο στρατό το αηδίασα... μας το δίναν τιγανισμένο με πατάτες... η χοληστερινη χτυπαγε κοκκινο.. :lol: :lol: :lol:

Παρ Ιαν 13, 2012 6:08 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Αυτά δεν τα βάζω για να επιβιώσω τρείς μέρες. Τα βάζω μη μου τύχει καμιά στραβή να έχω να φάω κάτι εκείνη την ώρα, άντε μέχρι την επόμενη το μεσημέρι. Τώρα που πήρα τα ντετζερέδια ίσως βάλω μερικές σούπες και τέτοια. Βασικά αν αρχίσεις να εξοπλίζεσαι μοιάζει να μην τελειώνει ποτέ αυτό και όλη η ιστορία κοστίζει. Εγώ ακόμη το παλεύω στα παρελκόμενα με μέγιστο εχθρό το βάρος.

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Παρ Ιαν 13, 2012 7:41 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
με μέγιστο εχθρό το βάρος

Γιαυτό, ξαναφτιάχνω από την αρχή τα τρόφιμα... και μερικά άλλα πράγματα. Έβαζα, έβαζα εβαζα, στο σακίδιο πράγματα, τα οποία τα θεωρούσα πολύτιμα... και έχει γίνει ασήκωτο. Τελικά θα ακολουθήσω μια πολιτική/σκέψη, του στύλ μόνο τα απολύτως απαραίτητα... 10 απλά, βασικά αντικείμενα + μια επιπλέον αλλαξιά εσώ/ρουχα + τρόφιμα 72 ωρών και τέλος...

Παρ Ιαν 13, 2012 8:20 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

fugazigr έγραψε:
Παράθεση:
10 απλά, βασικά αντικείμενα

Για πες

Παρ Ιαν 13, 2012 8:39 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Δεν έχω καταλήξει ακόμα...

Παρ Ιαν 13, 2012 8:53 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Βασικά χρειάζονται:

Μαχαίρι
Φακός
Φωτιά (αναπτήρας, κ.λπ.)
Σφυρίχτρα
Φαρμακείο
Σχοινί

Και εφαρμόζεις την θεωρία: «τα δύο ίσον ένα, το ένα ίσον κανένα».

Από κει και έπειτα ότι φας, πιείς, ντυθείς και κοιμηθείς.

Παρ Ιαν 13, 2012 10:02 pm
Προφίλ
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
Για ρίξτε μια ματιά και σε αυτό
Σπιρουλίνα
Ίσως το πιο αδικημένο τρόφιμο.
Το έμαθα απο το site του Ευτύχη Μπλέτσα

Παρ Ιαν 13, 2012 10:51 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Θεωρείτε καλή ιδέα τα τεντζερέδια και τα τρόφιμα τριών ημερών να είναι κάπου στο σπίτι και αν παραστεί ανάγκη να τοποθετηθούν στον σάκο που θα δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο, ο οποίος όταν είναι κλειστός είναι σαν πορτοφόλι; Να μην υπάρχει δηλαδή ένας βασικό σάκος, αλλά δύο;

http://www.maxpedition.com/store/pc/ROL ... 26p506.htm

http://www.ebay.com/itm/Maxpedition-Rol ... 56477a87db

Σάβ Ιαν 14, 2012 1:09 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά είμαι της άποψης, όλα σε ένα σακίδιο. Δεν ξέρεις τι πρόκειτε να συμβεί και σε τι κατάσταση θα σε πετύχει. Εκείνη την ώρα μπορεί να κοιμάσαι, να είσαι άρρωστος, να φορά κουστούμι που λέει ο λόγος.. θα πρέπει να αλλάξεις/φορέσεις ρούχα που έχεις επιλέξει, κατάλληλα παπούτσια, να πάρεις νερό και δεν ξέρω γω τι άλλο. Υποθέσεις κάνουμε.

Όσο πιο λίγα πράγματα έχεις να πάρεις και να σκεφτείς εκείνη την ώρα, τόσο το καλύτερο. Έχω βάλει λίγα τρόφιμα στο σακίδιο, κλεισμένα καλά σε σακούλα, για να μην χαλάσει τίποτα. Εκείνη την ώρα αν προλαβαίνω κιόλας, αλλάζω ρούχα, βουτάω το σακίδιο και φεύγω... νερό... θα γεμίσω στο τόπο συνάντησης που έχω σκεφτεί. Έχει πηγή και με την ησυχία μου θα πάρω όσο θέλω.

Άλλες σκέψεις, προτάσεις;

Σάβ Ιαν 14, 2012 1:16 pm
Προφίλ WWW
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Αν δεν μπορούμε να βρούμε τροφή σε οποιοδήποτε περιβάλλον, τότε my dear Watson, we have a problem here !!

Γιαυτό το λόγο, τουλάχιστον εγώ, προτιμώ να έχω μερικά βασικά τρόφιμα στο σακίδιο. Ώστε σε περίπτωση που ο περιβάλλον χώρος δεν είναι κατάλληλος ώστε να βρούμε τροφή (με οποιονδήποτε τρόπο), να αντέξουμε μέχρι να βρούμε ή να "μετακομίσουμε" σε πιο "πρόσφορο" έδαφος.

Πάρε για παράδειγμα την πλημμύρα στην Ν.Ορλεάνη, από τον τυφώνα Κατρίνα... επειδή είχαν πλημμυρίσει τα πάντα, δεν υπήρχε τροφή καθόλου. Άσε που η βοήθεια εκεί, έφτασε μετά από μέρες. Αν έχεις επάνω σου έστω υποτυπώδη τρόφιμα πχ για 24, 48, 72 ώρες, μαζεύοντας ότι βρεις τριγύρω, μπορεί να σε διατηρήσουν για πολύ μεγαλύτερο διάστημα.

Προτιμώ να κουβαλήσω 1kg τρόφιμα στο σακίδιο μου, παρά να κουβαλάω πχ σαπούνια, οδοντόβουρτσες, ραδιόφωνο, κιάλια κτλ. Επίσης νομίζω πως είναι σημαντικό το στομάχι να μην μένει άδειο. Τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει. Κάτι πρέπει να μπαίνει για να κόβει το αίσθημα της πείνας και επειδή λέει κάτι γίνεται με το γαστρικό υγρό... <--- αυτό δεν το ξέρω με σιγουριά, το έχω ακούσει σε εκπομπές διατροφής.

Σάβ Ιαν 14, 2012 6:37 pm
Προφίλ WWW
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Καλή η σπιρουλίνα και η ζάχαρη άλλα αν δεν βάλεις κανονική τροφή στο στόμα σου δεν την παλέυεις.Δεν μπορείς να ξέρεις πότε θα βρείς τροφή.Αν ήταν έτσι γιατί όλες οι μονάδες ειδικών δυνάμεων που επιχειρούν πίσω απο τα μετόπισθεν του εχθρού κουβαλάνε τροφή μαζί τους;Οι φόρτοι που έχουν μπορεί να ξεπερνούν και τα 40 κιλα σε κάποιες περιπτώσεις!

Κριτές θα μας δικάσουν οι αγέννητοι, οι νεκροί».

Κωστής Παλαμάς

Σάβ Ιαν 14, 2012 8:56 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

ΑΡΗΣ έγραψε:
Κι αυτό πρέπει να είναι το μικρό σου σακίδιο, έτσι ;

Αυτό είναι το μικρό και μοναδικό μου σακίδιο. Τα μεγάλα με ενοχλούσαν και μπήκαν στο ντουλάπι. παραδίπλα, η θήκη με τα πολλά στυλό, είναι το βασικό μου «σετ επιβίωσης» το οποίο το παίρνω πάντα μαζί. Αναλόγως που θα πάω το βάζω στο αμάξι, στην τσάντα της δουλειάς, ή στο σακίδιο. Πίσω από την αρτάνη που βλέπετε έχει μια θήκη με φερμουάρ και εκεί έχει φαρμακείο, καθρέφτη, πριόνι, σπινθηριστή, κουβέρτα επιβίωσης, σετ ψαρέματος, κ.λπ. Δύο βασικοί φακοί (μεγάλος - μικρός) και ένας τύπου μπρελόκ, χημικά φώτα, σετ ραψίματος, έξτρα μπαταρίες, πολυεργαλείο, δετικά καλωδίων, κ.λπ. Τα μαρκαδοράκια είναι γιατί τα χρειάζομαι καμιά φορά στην δουλειά αλλά θα αντικατασταθούν οσονούπω με ένα μίνι λοσταράκι και το Pocketwrench ΙΙ. Πιο δίπλα προσπάθησα να φτιάξω άλλο ένα μίνι κιτ (εκείνη την ώρα έβγαλα την φώτο), αλλά το μετάνιωσα, θα δω τι θα κάνω με την θήκη αυτή, ακόμη δεν ξέρω.

Στο σακίδιο τώρα. Στην μπροστινή κάτω θήκη έχω εργαλεία. Μηχανικό κατσαβίδι χούφτα με μύτες, σετ αλενόκλειδα της facom, μονωτική ταινία, κ.α. Αυτά θα πάρουν όλα δρόμο για να γλυτώσω βάρος. Το πολυεργαλείο με το μίνι λοσταράκι και το Pocketwrench ΙΙ αρκούν. Στην πίσω από την μπροστινή κάτω θήκη έχω το garmin, την φωτογραφική μηχανή, το μαχαίρι, ένα ακόνι και ένα μικρό μεταλλικό σπαστό φτυαράκι. Στην άκρη του ιμάντα ώμου έχω το VHF το οποίο ενσωματώνει και ραδιόφωνο FM. Στην πάνω μπροστινή θήκη έχω το μονοκιάλι, σφυρίχτρα που περιλαμβάνει θερμόμετρο, πυξίδα, καθρέπτη και μεγεθυντικό φακό, δύο δοχειάκια με σπίρτα θυέλης, ακόνι για τα μαχαίρια, στυλό, ακουστικά για το VHF, αναπτήρα και μια Silva Ranger 3 πυξίδα.

Στην θήκη πίσω από το σχοινί γενικής χρήσης των 9mm έχω κανονικό φαρμακείο, οξυζενέ, διάφορα χάπια (ντεπόν, κ.λπ.), φενιστίλ, αμμωνία, φίλτρο νερού, κουβέρτα επιβίωσης, σετ ψαρέματος, έξτρα κορδόνια για τα παπούτσια μου και σακουλάκια με κλείσιμο ζιπ. Εκεί θα βάλω ένα τζιν, ένα μπλουζάκι και εσώρουχα αν χρειαστεί, καθώς και ελάχιστα τρόφιμα. Στο αριστερό πλάι έχει εξωτερική θήκη ενσωματωμένη για μπουκάλι νερού (έχω ένα Nalgene με φαρδύ στόμιο). Τέλος στην θήκη της πλάτης (εκεί που βάζουν τα υδροδοχεία) έχω δύο πόντσο που γίνονται τέντα ή σκηνή αν τα ενώσεις, δύο υδροδοχεία του ενός λίτρου το καθένα της Platypus, σακούλες τροφίμων τριών μεγεθών σε μια συσκευασία, γάντια εργασίας, αρτάνη και σφεντόνα.

Αυτή είναι η επιμελητεία μου (σίγουρα θα έχω παραλείψει να αναφέρω κάποια μικροπράγματα, αλλά κυρίως αυτά είναι). Κάποιες προσθαφαιρέσεις θα γίνουν σε μια προσπάθεια για το βέλτιστο αποτέλεσμα. Αν έχω ξεχάσει κάτι που θα έπρεπε να συμπεριλάβω περιμένω τις υποδείξεις σας.

Σάβ Ιαν 14, 2012 10:52 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Η sas και οι υπόλοιπες αντίστοιχες μονάδες προσαρμόζουν τον φόρτο ανάλογα με την αποστολή τους. Δηλαδή εάν η αποστολή προβλέπει 2 μέρες περπάτημα και 5 μέρες λούφα θα κουβαλήσουν για τις 2 μέρες 2 πλήρη γεύματα και για τις υπόλοιπες 5 κάτι πιο ελαφρύ, αφού δεν προβλέπεται να κάψουν πολλές θερμίδες στην λούφα.
Καλή τροφή ανάγκης είναι και οι κύβοι κνορ. Τους πετάς μέσα στο παγούρι και είσαι πρώτος. ;)

Όσο αφορά την στρωμάτωση έχεις απόλυτο δίκιο. :bravo:
'Οπως επίσης κάποια υλικά πρέπει να είναι πάνω μας σε περίπτωση που απολέσουμε σακίδιο, εξάρτυση κτλ.

Κριτές θα μας δικάσουν οι αγέννητοι, οι νεκροί».

Κωστής Παλαμάς

Κυρ Ιαν 15, 2012 11:38 am
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 89 Δημοσιεύσεις ]  1, 2, 3, 4, 5, 6  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com