Τώρα είναι Σάβ Ιαν 20, 2018 8:27 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 27 Δημοσιεύσεις ]  1, 2  
Καταφύγιο/Καλύβα 
Συγγραφέας Μήνυμα
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Καλησπερα θα ηθελα να κανω 2 ερωτησεις και αν καποιος/οι ξερει να με βοηθησει.
Πρωτον: πως δημιουργει καποιος ορειβατικο καταφυγιο? εννοω την διαδικασια απο το χτισιμο του μεχρι τον χαρακτηρισμο του σαν καταφυγιο
Δευτερον: εστω οτι αποφασισω να φτιαξω μια καλυβα σε καποιο βουνο πχ καπου στην οροσειρα της πινδου, ειναι νομιμο? αν με πιασουν
θα υποστω κυρωσεις? αν ναι μπορει καποιος να σκεφτει ποιες? και αν τελικα ειναι παρανομο ποια νομιμη διαδικασια μπορω να ακοληθησω για να το κανω πραγματικοτητα?
:sos:

Πέμ Ιαν 30, 2014 9:00 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 390 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 219 φορες
Δεν νομιζω σαν ιδιωτης να μπορεις να κανεις κατι τετοιο... :think: και ειδικα για ιδιοκατοικηση.

Απο αλλες εμπειριες... αν μπλεξεις με δασαρχια, κοινοτητες κτλ... κατουρα τα...

Ελπιζω καποιος αλλος να ξερει περισσοτερα.

Πέμ Ιαν 30, 2014 10:04 pm
Προφίλ WWW
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Οχι δεν μπορεις να κανεις τπτ δεν υπαρχει πλαισιο νομου που να σε καλυπτει ,σαν ιδιωτης εννοω,,,αν σε πιασουν μπορει να σου φορτωσουν τα απιστευτα ,
απο λαθροθηρια ,,καταφυγιο στασης για μεταναστες ,,ναρκωτικα ,,,και πολλα που ουτε να τα φανταστω δεν ξερω!!!
Ας αφησουμε το αφησουμε ομως αυτο ,,πρεπει να μας ξεκαθαρισεις ακριβως τι ψαχνεις πχ να το κατασκευαζεις ξερεις;;
Εχεις σκεφθει αν μπορεις εκει που το θες να ζησει ανθρωπος ,,,απο το κρυο εννοω!!!
Πες μας ακριβως την σκεψη σου :beer:

Πέμ Ιαν 30, 2014 10:54 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

σκοπος δικος μου και 5 φιλων μου εινια στο κοντινο πιθανον μελλον να παμε να ζησουμε σε καποιο βουνο
να κατασκευαζουμε ξερουμε οπως και να χτιζουμε θελουμε να προσπαθησουμε να αγγιξουμε αθτο που λενε αυταρκεια
εχουμε γνωσεις και για φυτεμα φυτων και για κτηνοτροφια αλλα και μηχανολογικες για παραγωγη ρευματος
το θεμα ειναι πως μπορουμε να το κανουμε πραγματικοτητα αυτο απο την εννοια οτι γινεται να αγορασουμε οικοπεδο στο βουνο?
υπαρχει κατι γενικως γυρω απο αυτο το θεμα?

Πέμ Ιαν 30, 2014 11:14 pm
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Πολυ μεγαλη κουβεντα φιλε μου ,,πιστεψε με πολυ μεγαλη!!
5 αντρες (δεν ξερω και ποσο εισαι ) μονοι στο βουνο ετσι χωρις να υπαρχει καποια εκτακτη κατασταση;;
Δηλαδη για να καταλαβω το σκεφτεστε να πατε ετσι για μονιμα;; :think:
Δεν μου εξηγησες σωστα !!
Οσον αφορα το θεμα αγορα ,,,σε βουνο ,,οχι δεν μπορεις να αγορασεις !! :ugeek:

Πέμ Ιαν 30, 2014 11:24 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

υπαρχουν και γυναικες στο πλανο σκοπος δεν ειναι να αποκοπουμε πληρως πχ με αυτοκινητο 20-30 λεπτα απο καποια κωμοπολη/χωριο
ετσι ωστε να υπαρχει δυνατοτητα αγορας προιοντων αλλα και γιατρος και νοσοκομειο σε περιπτωση αναγκης και ναι οταν αποφασιστει θα ειναι για μονιμα :D

Πέμ Ιαν 30, 2014 11:35 pm
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Τι να πω !!
Εντελως παρατολμο.

Παρ Ιαν 31, 2014 12:51 am
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

δεν θα γινει παρατολμα ουτε χωρις απολυτη οργανωση παρατολμο θα ηταν αν το αποφασιζαμε ξαφνικα και ξεκινουσαμε .
το θεμα εδω δεν ειναι το αν ειναι παρατολμο αλλα το κατα ποσο ειναι εφικτο απο αποψη νομικη απο υπαρξη διαθεσιμου μερους κτλ

Παρ Ιαν 31, 2014 12:56 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 390 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 219 φορες
Κατι παρομοιο εχουν κανει κατι παιδια στην Ευβοια... αν θυμαμαι, η εχουν ιστοσελιδα η καπου στο Facebook το εχω πετυχει. Αμ βρω κατι θα σου πω.

Να ξερεις μονο δυο πραγματα. 100% αυταρκεια δεν υπαρχει. Και θα πρεπει να εχετε συναλλαγες με αλλο ενα κοινωνικο συστημα, οπου αυτη την στιγμη εκτος αυτου που ζουμε δεν υπαρχει. Του τεστιν...

Θες φαρμακα, θα πρεπει να εχεις χρημα κ να συναλλαγης με το τρεχον συστημα.
Θες γεννητρια, θα ερθει η δεη κ θα σε ελεγξει.
θες οικοπεδο, θα πρεπει το τρεχον συστημα,να σε περασει απο κοσκινο.
Κτλ. Κτλ. Κτλ.

Μπορει να ζειτε πιο ομορφα, αλλα μην νομιζετε οτι θα απαλλαγειτε απο τα κακως κειμενα αυτης της κοινωνιας.

Παρ Ιαν 31, 2014 10:01 am
Προφίλ WWW
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Αυτο εννοουσα ,λεγοντας παρατολμο,,,δεν μπορειτε να εχετε την πληρη αυταρκεια !!
Και ετσι οπως τα λες δεν θες παραγκα ,,,θες καταφυγιο με υποδομες και πολλα δωματια !!
Παραδειγμα..απλο ,οτι μου ειρθε τυχαια τωρα.
Θα πατε αντρες γυναικες ,,παντρεμενοι ανυπαντροι ;;;;(δεν μου ειπες και τι ηλικιες παιζουν)
καποια μενει εγκυος,φυσικο;;;
Τι ασβεστιο θα παιρνει;
θα πηγαινετε να τις παιρνεται φαρμακα;
Κι αν εχει επιπλοκες ;;
Τις προγγραματισμενες εξετασεις που θα τις κανει;
τι θα κανετε θα την βολταρετε με ενα jeep στα βουνα μεχρι το νοσοκομειο πηγαινε ελα,,παει τις επεσε!!
με τι καυσιμα ,,
που θα γεννησει ,,,θα παρετε τετοια ευθυνη..
Το παιδι που θα μεγαλωσει εκει δεν θα εχει καμμια εκπαιδευση;;
Θα ειναι μονο του;;αλλα παιδια δεν θα εχει ;;
Αυτο ειναι ενα απλο παραδειγμα,,εκτος αν δεν θελετε παιδια και εγκυες,,εχω χιλιαδες ομως αλλα να σου πω ,,,δεν πιστευω οτι ειναι εφικτο απο πολλες αποψεις κατι τετοιο ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ!!
Παλαιοτερα το εκαναν και καποιοι γνωστοι μου ,,και κατεληξαν στον μηνα να παιζουν μπουνιες στα βουνα!!
Αν μου πεις οτι εισαι 60 + τα εχω κανει ολα ,,,εχω και μια τρελη καβαντζα χρηματων ,παιρνω και συνταξη,,σιχαθηκα την κοινωνια και θα φυγω ,,οκ παω πασο.
Αλλα αν εισται μικροι και απλα κανετε σχεδια ετσι ,,,δεν ειναι μονο παρατολμο ,,,ειναι εγληματικο!!
Φυσικα ειναι η αποψη μου και μονο!!!

Παρ Ιαν 31, 2014 10:45 am
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

επαναλαμβανω πως δεν προκειται για αποκοπη απο τον πολιτισμο απλα μια αποπειρα για αποκεντρωση και
προσπαθεια αυταρκειας οσο αυτο ειναι δυνατο θα υπαρχουν κανονικα δουλειες πχ κτηνοτροφια
δεν ειναι στοχος το να ζησουμε ολομοναχοι οσο για τις εγκυμοσυνες που ανεφερες φιλε μου σιγουρα διπλα θα υπαρχει διπλα καποιο νοσοκομειο
οπως προανεφερα επαναλαμβανω θελουμε να παμε σε χωριο λιγο πιο απομερα οχι να ζησουμε σαν νεατερνταλ

Παρ Ιαν 31, 2014 3:47 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 3 φορες
Φίλε δεν υπάρχει καμία περιπτωση να κάνεις κατι τέτοιο νόμιμα στο βουνο. Υπάρχουν όμως εγκατελειμένα χωριά με σπίτια που είναι σε αρκετά καλή κατάσταση σε περιοχές που έχουν κάποιες από τις προυποθέσεις που θές. Αν κάνεις μια έρευνα σε κατοικημένες περιοχές κοντά σε αυτά τα χωριά και στις κοινότητες που ανήκουν ή άνηκαν ίσως καταφέρεις να βγάλεις μια άκρη σε αυτο που θές.
Ο fug εννοεί αυτά τα παιδιά στην Ευβοια. http://www.freeandreal.org/
Εγώ θα σου πρότεινα να δείς αυτά (στην Ευβοια είναι και αυτοί)
http://www.youtube.com/watch?v=bjGxa4Y5ESQ
http://www.youtube.com/watch?v=U9d74a-WP_c
και να πάς να τους βρείς ή αν βρεις τρόπο επικοινωνίας μαζί αυτοί πώς κατάφεραν και μένουν μέσα στο δάσος.

Παρ Ιαν 31, 2014 6:23 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 14 φορες
Εάν είστε πολλοί πιθανόν να μπορείτε να παρακάμψετε κάποιους νόμους ιδρύοντας μια φυσιολατρική ΜΚ εταιρία. Ωστόσο για έγκυρες πληροφορίες θα πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθείτε σε δικηγόρο.

Τρί Φεβ 04, 2014 5:38 pm
Προφίλ
Prepper
Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 14 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 79 φορες
Δείτε το κοντέινερ για τους πρόσφυγες από την Ikea

Με πάνω από 65 εκατ. ανθρώπους να ζουν υπό την σκιά συρράξεων, διώξεων και φυσικών καταστροφών, τα κύματα μετανάστευσης αναμένεται να συνεχίσουν την ανοδική τους τάση ανά τον κόσμο.
Έτσι, η ΙΚΕΑ βρήκε χώρο σε μία «χρυσοφόρα» αγορά, σχεδιάζοντας «έξυπνα» καταφύγια για τους πληθυσμούς που θα αναγκαστούν στο μέλλον βίαια να εγκαταλείψουν τις εστίες τους.
Τα καταφύγια της ΙΚΕΑ είναι πιο ανθεκτικά, πιο φθηνά και πιο ασφαλή από τα τυπικά καταλύματα για τους πρόσφυγες που χρησιμοποιεί ο ΟΗΕ.
Μάλιστα μπορεί το κάθε ένα να συναρμολογηθεί πλήρως σε τέσσερις ώρες, είναι αδιαβροχοποιημένο και χωρά έως πέντε άτομα.
Εξαιτίας της πολιτικής Τραμπ στο μεταναστευτικό η ανάγκη για καταλύματα προς στέγαση των προσφύγων αναμένεται να σημειώσει δραστική άνοδο τους επόμενους μήνες.
Η Ikea είδη πουλά προσφυγικά καταλύματα στην Αφρική, την Ασία και την Ευρώπη, τα οποία χρησιμοποιούνται ως σπίτια, ιατρικά κέντρα και κέντρα διανομής τροφίμων.

IKEA’s Modular Better Shelter Housing Unit is a solar-powered emergency home for refugees
https://www.youtube.com/watch?v=BTsJe1nV0Fg

Better Shelter Assembly in 5 min
https://www.youtube.com/watch?v=tsydH3wSwBE

Χρήσιμο για φόρτωμα στο τρέιλερ και φευγιό....
Το κόστος πρέπει να είναι 1000 $.
"Χτίζεται" σε 3 ώρες από 3 άτομα.
Ζυγίζει 100 κιλά.
Δεν έχει πάτωμα.
Δεν έχει υποδομή για σόμπα θέρμανση.
Είναι για 4-5 άτομα.

Πέμ Φεβ 02, 2017 11:36 pm
Προφίλ
New around here
New around here
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 7 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 3 φορες
Εγω παιδια θα προτεινα μιας και ειστε 5 αν καποιος διαθετει ενα οικοπεδο(καλο θα ηταν να ειναι επαρχια),να τσονταρετε ολοι χρηματα και να φτιαξετε ενα υπογειο καταφυγειο.Μπορειτε να φτιαξετε πολυ ευκολα αγοραζοντας κοντεινερ η φτιαχνοντας μονοι σας τουβλο-τουβλο.και θα ειστε και σχετικα νομιμοι(Aν επιλεξετε κοντεινερ θα πρεπει να προσεξετε πολλα πραγματα πριν το αγορασετε,δεν εγκρινω αλλα ειναι μια φτηνη και γρηγορη λυση).Πανω απο το οικοπεδο,αν εχετε την οικονομικη δυνατοτητα,μπορειτε να φτιαξετε μια καλυβα η να αγορασετε ετοιμα κουμποτα ξυλοσπιτα και να μενετε εκει εχοντας ζωακια και διαφορα οπωροκηπευτικα.ετσι και θα ζητε απο τη κτηνοτροφια και με το καταφυγιακι θα εχετε και καλυμενο τον ποπο σας σε καμια μεγαλη στραβη.Μπορεις να εισαι αυταρκης χωρις να εισαι απομονωμενος και να κινδυνευεις απο τη φυση.Δεν σ αναλυω παραπανω γιατι ειναι μεγαλο βιβλιο αυτο που εχει πολλα κεφαλαια.Απλα σου προτεινω μια ιδεα που σκεφτομαι να κανω πραξη στο μελλον.

Κυρ Φεβ 05, 2017 2:53 am
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 27 Δημοσιεύσεις ]  1, 2  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com