Τώρα είναι Παρ Νοέμ 24, 2017 2:14 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 61 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3, 4, 5  
O Λυκος 
Συγγραφέας Μήνυμα
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 45 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
bckat έγραψε:
https://www.dailymotion.com/video/x69577b

:think:

Αν πω "καλοστημένο το προπαγανδιστικό βιντεάκι...αλλά όχι τόσο"...
θα ακούσω μπινελίκια;;

"Δεν είχα και τίποτα να αμυνθώ" vs "έχουμε όπλα αλλά μόνο για εκφοβισμό".
Και έκατσε να πλακωθεί με γυμνά χέρια με τους λύκους;;; fall

"Είμαι άνεργος και κάνω αυτήν την δουλειά" vs πλάνα με κοπάδι 50+ κεφάλια.
Φίλε δεν είσαι άνεργος...φτωχός μπορεί...αλλά άνεργος με 50+ κεφάλια;; είσαι κτηνοτρόφος.
Μπορεί να μην την γουστάρεις τη δουλειά..οκ..αλλά όχι άνεργος.
Που θέλω να καταλήξω με αυτό;
Χρησιμοποιείται η λέξη ως προς λύπηση...προς εντυπωσιασμό...για να εγείρει το κοινό αίσθημα.

"Ένας βρέθηκε μπροστά μου και για να τον αποφύγω τον έπιασα με τα χέρια"
!!!!!
Εγώ πάλι αν θελήσω να αποφύγω κάτι...φεύγω μακρυά..τρέχω να γλυτώσω..δεν πάω στο...στόμα του λύκου(που λέει και η παροιμία)
Συνεχίζοντας την πιο πάνω σκέψη(περί άνεργου) και στην περίπτωση που απλά κάνεις τον τσομπάνη και τα πρόβατα δεν είναι δικά σου...εε...πόσο μαλάκας είσαι να κάτσεις να παλέψεις με τα χέρια και να σε φάει λύκος;;; για ξένα πρόβατα!!!

"Με σκίσανε μπροστά στο θώρακα την μπλούζα...παντελόνια.."
Πήγες να πιάσεις το λύκο με τα χέρια και σε γρατσούνισε στα χέρια(δηλαδή δεν σε δάγκωσε)
Και τα υπόλοιπα πως έγιναν ακριβώς;; Σου ξαναεπιτέθηκαν; Έφαγες δηλαδή στοχευμένο ντου από αγέλη λύκων και απλά σου έσκισαν τη μπλούζα;;
Δεν δουλεύουν έτσι οι λύκοι. Το έχεις υπ'όψιν σου;
Για να σου έσκισαν την μπλούζα στο θώρακα...ή σου όρμηξαν και σε έριξαν...ή ήσουν ήδη κάτω...
Δεν θα έφευγαν αν δεν έπαιρναν κομμάτι. Εσένα δεν σου λείπει κάτι.

Και εν τέλει....ποιες οι απώλειες;;Δεν αναφέρθηκε τίποτα
Για να έφτασαν 20 λύκοι σε σημείο να ορμήξουν σε σένα...το θεωρώ αδύνατον 101% να μην έφυγαν με γεύμα κάποιο αμνοερίφιο.

Παράξενα μας τα λες.

Τώρα θα μου πεις τι κέρδος θα είχε και ποιος, από όλη αυτή την φάση.
Ο τσομπάνης ένα πενηντάρικο για να δώσει το σόου και ο δημοσιογράφος ένα καλό και πιασάρικο θέμα να δώσει στον παραγωγό στο κανάλι.

Για πενήντα(ή ακόμη και λιγότερα) ευρώ, θα δυσφήμιζα και εγώ τον αιώνιο εχθρό μου...ειδικά αν με παίξουν οι κάμερες στην TV προβάλλοντας τον ηρωισμό μου.

Τετ Νοέμ 15, 2017 2:24 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 372 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
To οτι επιτεθηκαν στον βοσκο, την στιγμη που ο ιδιος δεν αποτελουσε απειλη και υπηρχαν τοσα θηραματα για αυτους, δεν ειναι περιεργο; :think:

Απο το κρατος μην περιμενουν τιποτα. Απλα θα (ξανα)αναγκαστουν οι βοσκοι να εχουν καμια καραμπινα μαζι τους, για να προστατευουν τα ζωα τους. Πιο παλια ετσι γινοταν.

Τετ Νοέμ 15, 2017 4:20 pm
Προφίλ WWW
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
Θα αναφέρω κατ'άρχήν οτι ο λύκος είναι το αγαπημένο μου ζώο. Έχω περάσει πολλές ώρες διαβάζοντας γι'αυτόν όπως πέρασα και πολλή ώρα για να διαβάσω τα ηλίθια κατα την άποψή μου άρθρα που ανέβηκαν σ'αυτή τη συζήτηση. Το βίντεο συμφωνώ κι εγώ οτι είναι στημένο και προπαγανδιστικό γιατί τα πάντα είναι αντίθετα με τη συνήθη δράση του λύκου. Εγώ λόγω χόμπι αλλα και δουλειάς περνάω πολλές ώρες στα βουνά. Αυτό που φοβάμαι περισσότερο είναι τα τσοπανόσκυλα που έχουν κατακλύσει εθνικούς δρυμούς και λοιπά λόγω ανεξέλεγκτης δημιουργίας μαντριών. Πρόσφατα σε μονοπάτι στον Παρνασσό τρομάξαμε να τερματίσουμε τη διαδρομή. Παντού υπήρχαν μεμονωμένα τσοπανόσκυλα σε αρκετή απόσταση απο τα κοπάδια τους και δεν έπαιρναν τα μάτια τους απο πάνω μας ούτε δευτερόλεπτο αλλά ευτυχώς δεν μας πλησίαζαν πάρα πολύ. Ο λύκος δεν είναι απειλή για κανέναν. Θέλει σεβασμό και να τον αφήσουμε στο χώρο του και την ησυχία του. Όσο για τα πρόβατα και κατσίκια που σκοτώνει πάει αλυσιδωτά το θέμα. Εμείς εξαφανίζουμε την φυσική τροφή του, εμείς εισβάλουμε στο χώρο του φτιάχνοντας στάνες (και χωρίς τις κατάλληλες προδιαγραφές) οπότε καλά να πάθουμε αν έρχεται και μας τα τρώει. Δεν θέλει και πολύ μυαλό. Αντί να χαρούμε που το ζώο πήρε πάλι τα πάνω του μετά απο τόσες δεκαετίες και μπορεί πλέον να ζει σε περισσότερες περιοχές, πέσαμε κατευθείαν να το εξολοθρεύσουμε...

Τετ Νοέμ 15, 2017 10:10 pm
Προφίλ WWW
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 6 φορες
σιγουρα ο κτηνοτροφος ειναι υπερβολικος 20 ζωα ειναι τεραστια αγελη, θα ειχαν σκοτωσει τα σκυλια, τον ιδιο και θα ειχαν κατακρεουργισει το κοπαδι. Αντε να ήταν ενα ζευγαρι με μερικα νεαρα ακομα που δεν ξερουνε ακομα να κυνηγανε. Το σιγουρο ειναι οτι τα αγρια κυνοειδη εχουν αυξηθεί το καλοκαιρι που πηγα βολτα στην περιοχη μερικες μερες συναντισα αρκετα τσακαλια ακομη και στις παρυφες του χωριου. Παλια δεν τα βλεπαμε ουτε με κυαλια νυχτος

Τετ Νοέμ 15, 2017 10:57 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Περίεργο είναι που έχει εκδορες μόνο στο ύψος του καρπου κ όχι πχ στα δάχτυλα / παλάμες.

Μου έχει κολλήσει πάντως ότι τέτοιου είδους επιθέσεις δεν πρέπει να είναι από 100% λύκους. Κ στην Αμερική έχουν βρεθεί υβριδια (coywolf) κ στην Γερμανία.

Μήπως τελικά δεν έχει ανακαμψει ο πλυθησμος των λύκων αλλά ενός νέου υβριδιου; κ για αυτό είναι τόσο επιθετικοι ακόμα κ σε ανθρώπους;

Παρ Νοέμ 17, 2017 2:27 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 113 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 63 φορες
https://dasarxeio.com/2017/11/17/626-4/

εχει και ενα σχόλιο απο κατω που μαλλον προς την κατευθυνση του προπαγανδιστικου κατα των λυκων δειχνει

Σάβ Νοέμ 18, 2017 12:18 am
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 45 φορες
:think:
Δημοσιεύτηκε 17-11-17
Δυο μέρες μετά από εμάς.
Λες να μας διαβάζουν εκεί στην Καλλιστώ;
:lol:

Σάβ Νοέμ 18, 2017 8:11 am
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Κοιτάξτε εδώ τί άλλο ανακάλυψα. Πάμε λοιπόν όλοι παιδιά να μαζέψουμε υπογραφές για να εξοντώσουμε τον λύκο. Αρκετά ενόχλησε τα δασικά μαντριά και τους κυνηγούς. Μήπως και την ελαφίνα στην Πάρνηθα την πυροβόλησε λύκος τελικά;;;

https://secure.avaaz.org/el/petition/Yp ... o/?aycBxmb

Σάβ Νοέμ 18, 2017 8:47 am
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

καλα δεν ειναι ολα τα μαντρια που δεχοντε επιθεσεις απο λυκους δασικα και γενικα καποιος που ειχε το μαντρι του σε περιοχη που δεν υπηρχαν λυκοι , και μεγαλωσε ετσι, δε μπορουμε σε καμια περιπτωση να τον κατηγορησουμε οτι εισεβαλε στην περιοχη των λυκων, επειδη ο πληθυσμος των λυκων μεγαλωσε και επεκταθηκε. δηλαδη μην υπερβαλλουμε. ασε που μερικα μαντρια ενω φαινοντε «δασικα» δεν ξεκινησαν ετσι σε καμια περιπτωση. πχ για την ηπειρο που ξερω, κρινωντας απο τις αεροφωτογραφιες της raf το 1946 βλεπουμε οτι μεχρι τωρα , η ηπειρος εχει δασωθει κατα 70%. καταλαβαινετε...
αλλά ομως μιλανε ολοι και μιλανε και οι κυνηγοι. εχουν θρασος λεμε. οπως και πολλοι που εχουν τα αγρια και επικινδυνα τσοπανοσκυλα τους ανεξελεγκτα και φωναζουν για το λυκο. αλλοι απο τις πολεις παρατανε τα σκυλια τους στα δαση και εμεις εχουμε προβλημα με το λυκο;
ρε ζητω ο λυκος :ok:

Σάβ Νοέμ 18, 2017 9:57 am
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ οτι δεν είναι όλα τα μαντριά δασικά κι οτι δικαίως διαμαρτύρονται κάποιοι κτηνοτρόφοι αλλά θα μπορούσαν τουλάχιστον να παίρνουν καλύτερα μέτρα ασφαλείας αντί να προσπαθούν να θανατώσουν το λύκο. Κι εμένα κάποια στιγμή μπήκαν σκυλιά εκεί που είχα κλουβιά με κουνέλια και ορτύκια και δεν μου άφησαν τίποτα αλλά αντί να κατηγορήσω τα σκυλιά προσπάθησα να ασφαλίσω καλύτερα το μέρος. Όσο για τους κυνηγούς είναι ο κύριος λόγος που κατακρίνω όλο αυτό, γιατί έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι απο αυτούς δεν θέλουν τίποτα ζωντανό στη φύση, κι ακόμα και τα ''αγαπημένα'' τους σκυλιά για τα οποία κλαίγονται, κάποιοι τα κρεμάνε επιδεικτικά απο δέντρα αν τύχει και δεν τους κάνουν καλή δουλειά. Και μη βγει κανείς να το διαψεύσει γιατί κι εγώ ο ίδιος έχω δει στο δάσος κυνηγόσκυλο κρεμασμένο με σύρμα σε δέντρο και γνωστοί μου (δυστυχώς) κυνηγοί έχουν αναφέρει οτι έχουν κρεμάσει ή πυροβολήσει σκύλο που δεν κυνηγάει καλά. Οπότε ειδικά οι κυνηγοί ας αφήσουν ήσυχο και το λύκο και την αρκούδα αλλά και όλα αυτά που κυνηγούν περισσότερο απο χόμπι κι όχι απο ανάγκη, γιατί όταν θα έρθει κάποια στιγμή η ανάγκη δεν θα έχει μείνει τίποτα...

Σάβ Νοέμ 18, 2017 10:19 am
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

δεν ειναι το ιδιο ευκολο να φυλαξεις προβατα, κατσικες, αγελαδες με το να φυλαξεις κουνελια και ορτυκια. το ξερω προσωπικα γιατι εχουμε προβατα στην οικογενεια και ειχαμε και απωλειες , μπορει απο λυκο, οπως γραφω εδω viewtopic.php?f=48&t=4003&p=46181#p46181 , δηλαδη καπου χρειαζεται και μια ρυθμιση αλλά οπως βλεπεις ουτε εγω τα βαζω με το λυκο.
παντως ωραιος jeeper και καιρο ειχαμε να σε δουμε, να περνας πιο συχνα, θα σε κερασουμε περγαμοντο βρε :clap: :lol:

Σάβ Νοέμ 18, 2017 10:41 am
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

qqqqqs έγραψε:
δεν ειναι το ιδιο ευκολο να φυλαξεις προβατα, κατσικες, αγελαδες με το να φυλαξεις κουνελια και ορτυκια. το ξερω προσωπικα γιατι εχουμε προβατα στην οικογενεια και ειχαμε και απωλειες , μπορει απο λυκο, οπως γραφω εδω http://www.fugazigr.com/viewtopic.php?f ... 181#p46181 , δηλαδη καπου χρειαζεται και μια ρυθμιση αλλά οπως βλεπεις ουτε εγω τα βαζω με το λυκο.
παντως ωραιος jeeper και καιρο ειχαμε να σε δουμε, να περνας πιο συχνα, θα σε κερασουμε περγαμοντο βρε :clap: :lol:

Ναι εσύ θα ξέρεις καλύτερα. Εμείς μόνο λίγες κατσίκες είχαμε και μάλιστα σε τόπο χωρίς απειλές οπότε λίγα τα μέτρα ασφαλείας. Όσο για'μένα είχα καιρό να εμφανιστώ γιατί είχαν μειωθεί κατα πολύ οι ώρες μου μπροστά στον υπολογιστή αλλά αν είναι για το περγαμόντο θα περνάω συχνότερα. Χαχαχαχ :) :) :)

Σάβ Νοέμ 18, 2017 10:56 am
Προφίλ WWW
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Οσο κανεις δεν παιρνει μια επισημη θεση για το θεμα, ο κοσμος απλα θα βλεπει τον "κακο λυκο" και την "κοκκινοσκουφιτσα". Τα πραγματα ειναι απλά.

1. Βγαινει μια επισημη οργανωση και μας λεει αν οι συμπεριφορες που εχουμε δει και ακουσει, ταυτιζονται με λυκους
2. Εξεταζουν πτωματα ζωων για DNA και αποδυκνειουν οτι οντως προκειτε για 100% λυκους
3α. Ενημερωνουν το κοινο για τα αποτελεσματα και τι πρεπει να κανει σε θεματα ασφαλειας.
3β. Ενημερωνονται ολοι οι πεζοπορικοι/ορειβατικοι/κυνηγετικοι συλλογοι, ωστε να λαβουν τα μετρα τους.
4. Οι αμεσα απειλουμενοι επαγγελματιες πχ τσοπανηδες, παιρνουν μετρα προστασιας πχ οπλο και το ολο θεμα με το "το κρατος να κανει κατι" τελειωνει... καθως το κρατος, δεν προκειτε να κανει τιποτα!

...και για να μην λεμε μονο για τους αλλους... για πειτε προτασεις/λυσεις, τι θα μπορουσαμε να κανουμε οι ιδιοι, για να προστατευθουμε απο τετοιες επιθεσεις; πχ σε απλες πεζοπορικες εξορμησεις. Ενα οπλο φωτοβολιδων κανει; ειναι νομιμο; Ενα αεροβολο; Μια κορνα;

Σάβ Νοέμ 18, 2017 5:12 pm
Προφίλ WWW
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 38 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 71 φορες
Στο Αμερικα εχουν σπρευ πιπεριου. Εμεις στο Ελλαντα μπορουμε να φτιαξουμε σπρευ αμμωνιας με την ελπιδα για αντιστοιχα αποτελεσματα,
αν και μετα απο αυτο το βιντεακι που ειχα βαλει εγω δεν το ρισκαρω να βασιστω και πολυ σ αυτο.

Cowboy έγραψε:
Σε ένα δρόμο της πόλης Chimbote στο Περού, ξέσπασε μια άγρια μάχη ανάμεσα σε δύο αδέσποτους σκύλους. Αντιμέτωποι με αυτό το συμβάν, οι παρευρισκόμενοι μαζί με μερικούς αστυνομικούς προσπάθησαν γρήγορα να παρέμβουν με τη ρίψη νερού και με χτυπήματα στον καφέ σκύλο που δεν ξεκολλούσε με τίποτα το σαγόνι του από τον αντίπαλό του. Μάταια όμως. Τα ραβδιά στη συνέχεια θα συνοδευτούν από κλωτσιές και σπρέι πιπεριού, ακόμη και ένα taser, αλλά τίποτα δεν λειτουργούσε. Τελικά τα κατάφεραν μετά από μεγάλη προσπάθεια.

http://www.videoman.gr/95433

Επισης αντιστοιχα αποτελεσματα με τους λυκους ελπιζουμε να εχουμε εφαρμοζοντας μεθοδους εναντιων σκυλων.
Οτι βιντεο εχω δει του youtube σχετικα με αμυνα απο επιθεση σκυλου ή θα ειναι μη εφαρμοσιμο
ή θα απευθυνοντε σε ηδη μαχιμους και εκπαιδευμενους.
Επισης σε κανενα δε δειχνει εξουδετερωση επιτεθομενου σκυλου

Κακα τα ψεματα. Ολα τα ζωα ειναι απροβλεπτα. Απο τη στιγμη που δεχομαστε επιθεση απο σκυλο
πρεπει να περνουμε το χειροτερο σεναριο δηλαδη να μας ''ξεκανει''.
Αυτοματα αυτο σημαίνει οτι σκοπος μας θα πρεπει να ειναι η ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ της απειλης και οχι
σαχλαμαρες με φωνες και ανεφαρμοστες λαβες με καρατιες Μπρους Λι, που στην καλυτερη περιπτωση
να μας δωσουν λιγο χρονο.

Στο στρατο μας ειχαν μαθει μια μεθοδο που καποτε ειχε αναφερει και ο Πρεπ
GreekPreparedness έγραψε:
Επισης με επιφυλαξη θα προσθεσω κατι που διαβασα σε αρθρο ειδικου περιοδικου.
Αν ενας εκπαιδευμενος σκυλος σας ορμηξει ακολουθηστε το σχεδιο του. Σκοπος του ειναι να αρπαξει το χερι σας και να σας ριξει κατω. Δωστε του το αδυναμο σας χερι και μολις πεσετε προσπαθησετε να το μαχαιρωσετε στον λαιμο η να τον πνιξετε.
Με επιφυλαξη ετσι?

Αν δεν εχουμε μαχαιρι μπορουμε να χρησιμοποιησουμε οτιδηποτε υπαρχει γυρω μας και μπορει να προκαλεσει ζημια οπως ενα μυτερο ξυλο ή μια πετρα για να του φερουμε χτυπηματα στο κεφαλι

Κυρ Νοέμ 19, 2017 11:06 am
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 6 φορες
Η εξουδετερωση λυκων ειναι ιδια με αυτη των σκυλων που το εχουμε πει σε διαφορα αλλα σημεια. Θελει επαγρυπνιση πανω απο ολα ωστε να αντιληφθουμε τον κινδυνο πριν μας φτασει και οπλα. Διαφωνώ με την προηγουμενη αναρτηση, προς θεου δωστε στο ζωο κατι να δαγωσει οχι ομως το σωμα σας, θα το χασετε, ειναι λυση απελπισιας και δεν νομιζω να φερει αποτελεσμα.

Κυρ Νοέμ 19, 2017 12:38 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 61 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3, 4, 5  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com