Τώρα είναι Πέμ Νοέμ 23, 2017 7:13 am

Απαντήστε στο θέμα  [ 248 Δημοσιεύσεις ]  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  
Τι ''προετοιμασία'' κάνατε σήμερα? 
Συγγραφέας Μήνυμα
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 2 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Δανειζόμενος την ιδέα απο ξένο φόρου, ειπά να κάνουμε έδω ένα θέμα που θα διατήρει ένα στύλ ημερολογιού όχι υποχρεωτικά με καθημερινή συχνότητα του τι κάνουμε κάθε μέρα, απλά να περιγράφουμε τι κάναμε σήμερα ή μες τη βδομάδα πάνω σε αυτό το θέμα. Πίο πολύ θα ήθελα να κρατήσουμε το μοτίβο του να λέμε τη κάναμε και να υπάρχει μια ανταλαγή ιδεών και όχι κατα 'νάγκή ο σχολιασμός του στύλ γιατι το έκανες αυτό έπρεπε να κανεις εκείνο..

Ξεκινάω λοιπόν.

Το προηγούμενο Σάββατο με τα εβδομαδιαία ψώνια του σουπερ μάρκετ αύξησα λίγο τις κονσέρβες και τα μακαρίονια στο ντουλάπι αποθήκευσης φαγητού που κρατάω, το οποίο χρησημοποιώ σε περίπτωση που έχω ξεμείνει και δεν έχω για ψώνια, και πάντα το ανανεώνω. Αλλα και το οποιώ κρατάω για πάν ενδεχωμενο (οικονομική κατάρευση, αλλαγή νομίσματος η οτιδίποτε άλλο)

Ακόμα έφτιαξα ένα usb flashaki με ψηφιοποιημένα τα σημαντικότερα προσωπικά έγγραφα κάθως και χάρτες, και θα φτιάξω και ένα ακόμα το οποιό θα έχει μια διανόμη των linux έτοιμη για εγκατάσταση και τα κουβαλάω μέσα στο pocket organizer που έχω μαζί μου στην τσάντα της δουλειάς.

Τετ Μαρ 07, 2012 11:07 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 4 φορες
εχουν ισχυ τα ψηφιοποιημενα εγγραφα? Αφου ετσι και αλλιως τα χρειαζεσαι για τις συνναλαγες με τις Δημοσιες Υπηρεσιες.
(προσωπικα εχω θεωρημενα αντιγραφα τους σε ξεχωριστη τοποθεσια - και τα βασικα 9ρευστο, βιβλιαριο υγειας, ταυτοτητα σε ενα παλστικο φακελο ετοιμο για αρπαγμα))

Χθες αγορασα μια νεα μαρκα γαλα UHT για δοκιμη. Και σημερα θα αγορασω φρεσκα παστελια και σοκολατες για την ΒΟΒ μου.

τελικα ο νομος του Gresham ειναι Ανικητος!

Πέμ Μαρ 08, 2012 10:04 am
Προφίλ WWW
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 372 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
Βασικά, καθημερινά.. πάνω κάτω έχω (ή θα έχω στο άμεσο μέλλον) το εξής πρόγραμμα.

• Πρωινά, κατασκευές, καλλιέργεια, αγορές, πρακτική εξάσκηση και εκπαίδευση και γενικά πρακτικά/χειρωνακτικά πράγματα.
  • Μεσημεριανά, ξεκούραση και Internet για ενημέρωση και "εκπαίδευση"
  • Απογεύματα, τσεκάρισμα εξοπλισμού, επισκευές/διορθώσεις, μικρο-κατασκευές, σχεδιασμός για την επόμενη μέρα
  • Βραδάκι, ταινιούλα, παρεούλα, κουτσομπολιο ;) και χαλάρωση. Να ηρεμεί και το μυαλό.

Αν έχετε κάποιο κήπο/αγρόκτημα ή/και ζώα, οπότε είστε σε ένα βαθμό αυτάρκης, η μέρα είναι ούτως η άλλως πλήρης και επιπλέον δεν χρειάζετε να αγοράζετε τρόφιμα κτλ. Εννοείτε φυσικά ότι θα αποθηκεύετε τα δικά σας τρόφιμα, που έχετε καλλιεργήσει. Οπότε αν ζείτε ή έστω προσπαθήσετε να ζήσετε όπως οι παλιοί, τότε "προετοιμάζεστε" καθημερινά. ;)

Πέμ Μαρ 08, 2012 4:37 pm
Προφίλ WWW
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

GreekPreparedness έγραψε:
εχουν ισχυ τα ψηφιοποιημενα εγγραφα? Αφου ετσι και αλλιως τα χρειαζεσαι για τις συνναλαγες με τις Δημοσιες Υπηρεσιες.
(προσωπικα εχω θεωρημενα αντιγραφα τους σε ξεχωριστη τοποθεσια - και τα βασικα 9ρευστο, βιβλιαριο υγειας, ταυτοτητα σε ενα παλστικο φακελο ετοιμο για αρπαγμα)).

Όχι δεν έχουν κάποια νομική ισχύ απλά τα έχω φτιάξει με το σκεπτικό ότι έχω χάσει τα πάντα απο έγγραφα τουλάχιστον να ξαναμπορέσω να κάνω απο κάπου μια αρχή, να μπορώ να κάνω σε κάποια υπηρεσία ας πούμε μια ταυτοποίηση. το καλύτερο είναι να υπάρχουν κάποια βασικά έγραφα με τα αντίγραφα τους (καθαρά και ευανάγνωστα) και καθαρές σφραγίδες απο κάποια αρχή που τα έχει επικείρωσει.

Πέμ Μαρ 08, 2012 8:23 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

FallloutVeni έγραψε:
(προσωπικα εχω θεωρημενα αντιγραφα τους σε ξεχωριστη τοποθεσια - και τα βασικα 9ρευστο, βιβλιαριο υγειας, ταυτοτητα σε ενα παλστικο φακελο ετοιμο για αρπαγμα)).

Όχι δεν έχουν κάποια νομική ισχύ απλά τα έχω φτιάξει με το σκεπτικό ότι έχω χάσει τα πάντα απο έγγραφα τουλάχιστον να ξαναμπορέσω να κάνω απο κάπου μια αρχή, να μπορώ να κάνω σε κάποια υπηρεσία ας πούμε μια ταυτοποίηση. το καλύτερο είναι να υπάρχουν κάποια βασικά έγραφα με τα αντίγραφα τους (καθαρά και ευανάγνωστα) και καθαρές σφραγίδες απο κάποια αρχή που τα έχει επικείρωσει.

Αυτά σε νορμάλ (ας πούμε) περιπτώσεις... σεισμοί, λιμοί, καταποντισμοί... σε πιο τραβηγμένα σενάρια, ίσως είναι καλό να μην έχετε τίποτα. ;)

Πέμ Μαρ 08, 2012 8:41 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Μολις γυρισα απο την Πυροσβεστικη.
Ειχα 2 πυροσβεστηρες για αναγομωση και με την ευκαιρια τους ζητησα να κανω λιγη "εξασκηση".
Τελικα αυτο δεν εγινε αλλα καθησαμε με τον αξ/κο υπηρεσιας κια μου ειπε διαφορα πραγματα. Ειχα αρκετες αποριες σε λεπτομερειες και πρακτικα πραγματα που μου ειχαν μεινει απο ενα Σεμιναρια Φυσικων Καταστροφων.
πχ Εχετε σκεφτει πςω θα βαλετε χερι για να ανοιξετε καπω αυτοκινητου που εχει φωτια?
Δεν εχει νοημα να πουμε τετοια πραγματα, αλλα το ζουμι ειναι: Αν εχετε οικογενεια με συνεργασιμα μελη -εγω δεν εχω, θεωρουν τον πυροσβεστηρα του σπιτιου γρουσσουζια- μαζεψτε τους και συννενοηθειτε για ενα μαθηματακι.

Και το ΚΟΥΦΟ!

Σειρα ειχε η επισκεψη στο μαγαζι για τις αναγομωσεις. Και εκει ανακαλυψαμε οτι ο πυροσβεστηρας τυο αυτοκινητου ειχε χασει την πιεση του! Ειχα εφυσηχαστει παρακολουθωντας αυτον του σπιτου!
Ειπαμε τα εξυπνα πουλια....

Πέμ Μάιος 03, 2012 6:26 pm
Προφίλ WWW
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

μπορείς να κάνεις αναγόμωση στην ππυροσβεστική υπηρεσία?

Πέμ Μάιος 03, 2012 7:04 pm
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

δεν ξερω..... σκεφτεσαι το κοστος?

Πέμ Μάιος 03, 2012 7:52 pm
Προφίλ WWW
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Εχετε σκεφτει πςω θα βαλετε χερι για να ανοιξετε καπω αυτοκινητου που εχει φωτια?

Νομίζω πως δεν το ανοίγεις με την μια... είναι λάθος... πρώτα ψεκάζεις λίγο από κάτω απο'την μηχανή (όσο είναι δυνατόν) και μετά ψεκάζεις μέσα από την χαραμάδα που κάνει το καπό όταν το ανοίξεις από μέσα και τέλος σε στάση σκυφτός, ανοίγεις σιγά-σιγά το καπό ψεκάζοντας διαρκώς.

Το πρόβλημα είναι ότι, την στιγμή που πας να ανοίξεις το καπό... επειδή η φωτιά θα πάρει πολύ οξυγόνο, θα φουντώσει. Αν είσαι μπροστά από το καπό την ώρα που φουντώνει, θα σε πάρουν οι φλόγες... οπότε ανοίγουμε σιγά-σιγά το καπό, για να μην φουντώσει η φωτιά.

Έτσι έχω ακούσει... :think: δεν μου έχει τύχει, ευτυχώς...

Πέμ Μάιος 03, 2012 8:22 pm
Προφίλ WWW
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

ναι ετσι μου ειπε σημερα.....αλλα δεν ηθελα να επεκταθω....
παντως με τονισε οτι δεν υπαρχει τοσο μεγαλος κινδυνος για αποτομο φουντωμα.

Πέμ Μάιος 03, 2012 10:09 pm
Προφίλ WWW
Moderator
Moderator
Άβαταρ μέλους

δεν ξερω..... σκεφτεσαι το κοστος?

όχι απλά έτσι όπως το λές στο πρώτο πόστ σου κατάλαβα ότι πήγε στην πυροσβεστίκη για αναγόμωση, και δεν τό ξέρα αν κάνουν αναγομώσεις και αυτοί ξέρω ότι πάς και τους κάνεις εκεί που τους αγόρασες ή σε κατάστημα με πυροσβεστικά είδη

Παρ Μάιος 04, 2012 12:48 am
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

οχι η ιδεα ηταν οτι αφου οι πυροσβεστηρες θα αλλαζαν το υλικο τους ετσι και αλλιως γιαιτ να μην το ξεοδεψω παραγωγικα!

Παρ Μάιος 04, 2012 8:09 am
Προφίλ WWW
Medic
Medic
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
.

Τελευταία επεξεργασία από FLAW και Δευτ Σεπ 10, 2012 6:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Σάβ Μάιος 05, 2012 10:23 am
Προφίλ
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 1 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 14 φορες
Με το που άρχισα να διαβάζω νόμιζα ότι έσκαψες για να θάψεις τα τρόφιμα που αγόρασες χαχαχα

Σάβ Μάιος 05, 2012 11:00 am
Προφίλ
Medic
Medic
Άβαταρ μέλους

Τον ειπαν ευχαριστω: 0 φορα
.

Τελευταία επεξεργασία από FLAW και Δευτ Σεπ 10, 2012 6:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Σάβ Μάιος 05, 2012 11:04 am
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 248 Δημοσιεύσεις ]  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com