Τώρα είναι Σάβ Νοέμ 18, 2017 11:43 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 46 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3, 4  
Αξιόπιστα ενημερωτικά site υπάρχουν; 
Συγγραφέας Μήνυμα
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 23 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 10 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
Πάντως δεν είναι μόνο το "πολιτικό χρώμα" αλλά και το "ποιές ειδήσεις θα ακουστούν".
Τι να το κάνω ας πούμε αν οι ειδήσεις δεν έχουν πολιτικό χρώμα αλλά δεν ακούγονται όσες πρέπει και είναι σημαντικές?

Για μένα τα συστημικά ΜΜΕ παίζουν "στρατηγική" με τις ειδήσεις που επιτρέπουν να ακουστούνε (λογοκρισία και στο ποιές ειδήσεις θα ακουστούνε και στο πως θα τις πούνε) και αυτό ειναι πιο επικίνδυνο νομίζω από το να μαθαίνεις την είδηση από ένα site που θα πει και το σχόλιό του / γνώμη του από κάτω.

«Ἔλεγχε σοφόν, & ἀγαπήσει σε. δίδου σοφῷ ἀφορμήν, & σοφώτερος ἔσται..»,«Ὁ παιδεύων κακοὺς λήψεται ἑαυτῷ ἀτιμίαν· ἐλέγχων δὲ τὸν ἀσεβῆ μωμήσεται ἑαυτόν. μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε..»,«Τα όμοια με τα όμοια χαίρονται..»

Τρί Ιουν 06, 2017 1:56 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
john_b έγραψε:
Ε όχι και επίπεδο η ξεδιαντροπιά...

Ενταξει δεν ειμαι και συνηγορος του μπαμπη , διαφωνω σε αυτα που λεει.
Αλλα εχει αστικη ευγενεια , γνωριζει οικονομικα , και κανει ενα σχολιο , και παμε παρακατω.

Τρί Ιουν 06, 2017 2:11 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 38 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 71 φορες
prepovag έγραψε:
Spoiler:
Cowboy έγραψε:
Τουλαχιστον εσυ τρολαρεις χωρις σεντονια

Πάντως μόνο στην εποχή μας και μάλλιστα στην δική μας την γενιά ο κόσμος θα έμπαινε σε ένα site που είναι "forum" τα οποία "forum" υποτίθεται οτι είναι φτιαγμένα για να γίνονται "συζητήσεις", ανάπτυξη και ανταλλαγή απόψεων με έκθεση ιδεών, αναλύσεις γύρω από διάφορα θέματα.....και θα βαριότανε να γράψει και να διαβάσει...:P :P :P :histerically: :histerically: :histerically: :histerically: :histerically: :comeon: :comeon: :comeon: :comeon: :beer: :beer:

Ριξε μια ματια στα στατιστικα του προφιλ μου να δεις απο ποτε ειμαι ενεργο μελος, ποσα ποσταρισματα εχω και ποσα νεα θεματα εχω ανοιξει και μετα να μου πεις αν ειμαι ατομο που βαριεται να γραψει και να διαβασει.
Σιγουρα οπως το πας θα με φτασεις σε λιγους μηνες αλλα τουλαχιστον εγω οτι γραφω προσπαθω να εχει ουσια και οχι ''σε κουβεντα να βρισκομαστε'' ανοιγοντας θεματα που υπαρχουν ηδη, λερονοντας ποσταρισματα αλλων και βγαινοντας συνεχως εκτος θεματος.
Εσυ μπορεις να βαριεσε να ριξεις μια ματια σε παλιοτερα ποσταρισματα ή σαν κομπιουτερακιας να κανεις μια αναζητηση πριν ανοιξεις νεο θεμα αλλα σου κακοφαινεται οταν καποιους απο εμας μας κουραζουν τα σεντονια σου...Ε οχι φιλε μου δεν παει ετσι

Υ.Γ
Παντος απ οτι ειδα δεν αρνεισαι το τρολαρισμα...Να σε καλα

Τρί Ιουν 06, 2017 3:37 pm
Προφίλ
Bushcrafter
Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 113 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 63 φορες
rednick έγραψε:
Η Μιραντα ωραια τα λεει , τα επεξεργαζεσαι και τα αποριπτεις , οχι ολα βεβαια.

Οχι ρε εσυ δεν ειναι χωματερη , απο την στιγμη που δεν μασανε τα λογια τους

δεν εχουν και επιπεδο , ενω ο μπαμπης εχει [ διαφωνω με την προσεγκιση του ] αλλα σου λεει την αληθεια

Και επειδη εγω δεν θελω παω στον ριζοσπαστη που δεν κρυβεται πισω απο ανεξαρτητα και αδεσμευτα.

Ενταξει δεν ειμαι και συνηγορος του μπαμπη
Αλλα εχει αστικη ευγενεια

αααχχχχ

cowboy έγραψε:
Εσυ μπορεις να βαριεσε να ριξεις μια ματια σε παλιοτερα ποσταρισματα ή σαν κομπιουτερακιας να κανεις μια αναζητηση πριν ανοιξεις νεο θεμα αλλα σου κακοφαινεται οταν καποιους απο εμας μας κουραζουν τα σεντονια σου...Ε οχι φιλε μου δεν παει ετσι

εδω πρεποβαγκ θα συμφωνησω με τον cowboy και μη μας πεις κακους... ναι;

Τρί Ιουν 06, 2017 4:50 pm
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Cowboy έγραψε:
prepovag έγραψε:
Spoiler:
Cowboy έγραψε:
Τουλαχιστον εσυ τρολαρεις χωρις σεντονια

Πάντως μόνο στην εποχή μας και μάλλιστα στην δική μας την γενιά ο κόσμος θα έμπαινε σε ένα site που είναι "forum" τα οποία "forum" υποτίθεται οτι είναι φτιαγμένα για να γίνονται "συζητήσεις", ανάπτυξη και ανταλλαγή απόψεων με έκθεση ιδεών, αναλύσεις γύρω από διάφορα θέματα.....και θα βαριότανε να γράψει και να διαβάσει...:P :P :P :histerically: :histerically: :histerically: :histerically: :histerically: :comeon: :comeon: :comeon: :comeon: :beer: :beer:

Ριξε μια ματια στα στατιστικα του προφιλ μου να δεις απο ποτε ειμαι ενεργο μελος, ποσα ποσταρισματα εχω και ποσα νεα θεματα εχω ανοιξει και μετα να μου πεις αν ειμαι ατομο που βαριεται να γραψει και να διαβασει.
Σιγουρα οπως το πας θα με φτασεις σε λιγους μηνες αλλα τουλαχιστον εγω οτι γραφω προσπαθω να εχει ουσια και οχι ''σε κουβεντα να βρισκομαστε'' ανοιγοντας θεματα που υπαρχουν ηδη, λερονοντας ποσταρισματα αλλων και βγαινοντας συνεχως εκτος θεματος.

Υ.Γ
Παντος απ οτι ειδα δεν αρνεισαι το τρολαρισμα...Να σε καλα

Δηλαδή αυτό που συστήνεις στους νέους χρήστες είναι να κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομένο μέχρι να "αναγνώσουμε όλο το Site" και μετά αν έχουμε απορίες να αρχίσουμε να επικοινωνούμε?
Εσύ έτσι έκανες δηλαδή?
Αν ναι, δεν είναι το ίδιο με την δική μας περίπτωση, διότι αν γράφτηκες το 2012 (την ίδια περίπου χρονική στιγμή που φτιάχτηκε και το Forum - αν δεν κάνω λάθος - με άλλα λόγια), δεν θα είχες να διαβάσεις και πολλά πριν κάνεις το πρώτο σου Post, ενώ εμείς έχουμε να διαβάσουμε 6 χρόνια Post..!!!

Εάν είναι έτσι τότε γιατί δεν μελετάμε όλο το ίντερνετ και "μετά" να γραφτούμε σε site συζητήσεων (forum) για να ρωτήσουμε τους "ειδικούς"....

Αν σε 1.5 χρόνο που ψάχνομαι χωρίς να έχω ρωτήσει κανέναν φτάνω σε επίπεδο να εξάγω λογικά συμπεράσματα από μόνος μου....μέσα σε 6 χρόνια ούτε καν να ρωτήσω κάτι δεν θα χρειάζεται, διότι αφενός θα έχω αποκτήσει δική μου εμπειρία και αφετέρου ίσως θα έχει συμβεί κάποια SHTF κατάσταση....!!!

Μάλλον θα νομίζεις λανθασμένα οτι είμαστε ακόμα στο στρατό και είμαατε σε επίπεδο "παλιός-καινούργιος" και "ποντίκια" / "νιούφηδες" - "παλιοί"...(στην εκτός στρατού ζωή ΔΕΝ είναι έτσι τα πράγματα βέβαια)
...Αλλά οκ φίλος...νομίζω οτι αρχίζω και "πιάνω" το νόημα τόσο της απάντησής σου όσο και της "ιδιοσυγκρασίας" που εκπέμπει...οπότε δεν το συνεχίζω...δεν έχει νόημα...

Υστερόγραφο:
ΠΟΤΕ δεν είπα οτι ποστάροντας το redskywarning ως αξιόπιστο site Τρόλλαρα. "Μην βάζεις λόγια στο στόμα" μου...
Άν ήταν τρολλάρισμα δεν θα έκανα post που θα εξηγούσα οτι ΔΕΝ είναι τρολάρισμα. Το ότι έχω διαφορετική άποψη από εσένα δεν σημαίνει και οτι "τρολλάρω" κιόλας...

«Ἔλεγχε σοφόν, & ἀγαπήσει σε. δίδου σοφῷ ἀφορμήν, & σοφώτερος ἔσται..»,«Ὁ παιδεύων κακοὺς λήψεται ἑαυτῷ ἀτιμίαν· ἐλέγχων δὲ τὸν ἀσεβῆ μωμήσεται ἑαυτόν. μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε..»,«Τα όμοια με τα όμοια χαίρονται..»

Τρί Ιουν 06, 2017 7:00 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 372 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 212 φορες
Δεν βγαζει πουθενα η συζητηση και προκειται για χρόνιο "προβλημα", "παλιων" και "νεων". Δεν υπαρχει λυση... παρα μονο συμβιβασμος από όλους. Και οι νεοτεροι να ψαχνουν λιγο και να μην περιμενουν μασημενη τροφη και οι παλαιοτεροι, περισσοτερο υπομονη.

Ας μεινει εδω το θεμα, να τελειωνουμε... :beer:

Τρί Ιουν 06, 2017 7:18 pm
Προφίλ WWW
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 13 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 12 φορες
rednick έγραψε:
Παράθεση:
Να ρωτησω και εγω κατι; γιατι φοβομαστε το πολιτικο σχολιο;
Δεν εχουμε εμπιστοσυνη στην κριση μας;

Rednick καλο ειναι να το ξανασκεφτουμε το πολιτικο σχολιο γιατι η τωρινη κυβερνηση θελει να φιμωσει καθε σκεψη και γνωμη.

https://anemosantistasis.blogspot.gr/2017/06/blog-post_15.html?m=1

Εικόνα

Τρί Ιουν 06, 2017 7:34 pm
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

@nielo

χμμ..!! Ενδιαφέρον..!!!

Τρί Ιουν 06, 2017 9:31 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
Παράθεση:
ednick καλο ειναι να το ξανασκεφτουμε το πολιτικο σχολιο γιατι η τωρινη κυβερνηση θελει να φιμωσει καθε σκεψη και γνωμη.

Τους εχω ικανους και για χειροτερα.
Να εισαι καλα που το ανεβασες , δεν το ειχα προσεξει.

Τρί Ιουν 06, 2017 11:30 pm
Προφίλ
Learning a lot of stuff
Learning a lot of stuff
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 13 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 12 φορες
rednick έγραψε:
Παράθεση:
Τους εχω ικανους και για χειροτερα.
Να εισαι καλα που το ανεβασες , δεν το ειχα προσεξει.

Είναι κάτι που ψηφιζεται τώρα και το περνάνε στα μουλωχτα. Πραγματικά θα κλαψει ο αγαναχτισμενος κόσμος. Πάντως έτσι όπως πάει, σε λίγο δεν θα απεχουμε και πολύ από την γειτονική μας (ανατολικά) χώρα ως προς τη διακυβέρνηση. Τι να πω. Ένα πράγμα που είχαμε σαν χώρα ήταν η ελευθερία του λόγου και ο σεβασμός της διαφορετικής γνώμης.

Τετ Ιουν 07, 2017 5:43 am
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 16 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 38 φορες
Πρόσφατα, ποινικολόγος εξήγησε'' πως αν πω λες βλακείες''τοτε οκ, αν ομως πω''εισαι βλακας'' τοτε μπορω να κατηγορηθω και να παμε για μυνηση . Το παραδειγμα το ανεφερα για την περιπτωση του δημοσιογραφου και τη βομβα Παπαδημου και οτι δεν θα ειχε προβλημα να σκασει μια στον Στουρναρα. Αυτα ισχυουν στον ισχυον νομικο συστημα της χωρας δλδ ο δημοσιογραφος δεν διωκεται γιατι δεν παροτρυνει να βαλουν βομβα.
Προσωπικα δεν εχω προβλημα με την διωξη αυτων που υποκινουν, σε εγκληματικες πραξεις και θεωρω εξισου εγκληματικη τη βομβα οπως και τις μολοτοφ στις πορειες ή την ανοχη στο μικρο/μεγαλο εγκλημα

Τετ Ιουν 07, 2017 8:30 am
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 4 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 33 φορες
Πολύ απλά από εδώ και στο εξής, δεν θα λέμε ότι είναι λάκαμες οι κυβερνώντες, αλλά ότι ψηφίζουν λακαμίες.. :D
Δεν θα κατηγορούμε τα πρόσωπα, αλλά το έργο που παράγουν.. :beer:

Τετ Ιουν 07, 2017 10:24 am
Προφίλ
Master Survivalist
Master Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 121 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 22 φορες
Πάλι ξεφεύγουμε αλλά μιας και ήρθε έτσι το θέμα θα συμφωνήσω με το nielo με βάση ομως το δικό μου σκεπτικό.
Δηλαδή κατ' εμέ θα έπρεπε να υπάρχει ελευθερία λόγου μονάχα όσο αυτή υποστηρίζει την πατρίδα μας και να αφαιρείτε όταν κάποιος πχ λέει τα Σκόπια, Μακεδονία.
Γιατί πολύ απλα έτσι βλαπτονται τα εθνικά συμφέροντα. Από την πολύ ελευθερία λόγου. Ο καθένας της λιλής το χαλβά.

Φουγκαρχε θες καθαρίζεις. Νοου προμπλεμ.

Τετ Ιουν 07, 2017 1:44 pm
Προφίλ
Bushcrafter
Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 113 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 63 φορες
παντως και καμια ενδιαφερον ενημερωτικη εκπομπη αν βρειτε στο ραδιοφωνο πειτε την να την ακουμε ιντερνετικα

Τετ Ιουν 07, 2017 1:54 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 45 φορες
prepovag έγραψε:
ενώ εμείς έχουμε να διαβάσουμε 6 χρόνια Post..!!!

μέσα σε 6 χρόνια ούτε καν να ρωτήσω κάτι δεν θα χρειάζεται, διότι αφενός θα έχω αποκτήσει δική μου εμπειρία..
Είναι ένα από τα οφέλη των φόρουμ.
Δεν χρειάζεται να κοπιάσεις ή να περιμένεις 6 χρόνια για να αποκτήσεις δική σου εμπειρία(η οποία πιθανώς να σου κοστίσει) αλλά να επωφεληθείς διαβάζοντας τις εμπειρίες αυτών που επί 6 χρόνια τις ποστάριζαν, συγκεντρώνοντάς τες στο φόρουμ ως παρακαταθήκη για τα καινούργια μέλη...
Τα καινούργια μέλη πρέπει πρωτίστως να αναζητήσουν αυτό που τους ενδιαφέρει.

prepovag έγραψε:
Δηλαδή αυτό που συστήνεις στους νέους χρήστες είναι να κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομένο μέχρι να "αναγνώσουμε όλο το Site" και μετά αν έχουμε απορίες να αρχίσουμε να επικοινωνούμε?
Αν εξαιρέσεις το άχαρο "να κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομένο μέχρι"...ναι είναι μια πολύ καλή σύσταση για τους νέους χρήστες και μάλιστα είναι ένας κοινός κανόνας στα περισσότερα φόρουμ...ειδικά για το άνοιγμα νέων θεμάτων.
Από την άλλη βέβαια, τα παλιότερα μέλη κατά πάσα πιθανότητα θα θυμούνται ότι παρόμοιο θέμα υπήρχε για την τάδε ερώτηση/απορία και μπορούν να βοηθήσουν τα νέα μέλη με το να τους παραπέμψουν μέσω λινκ ή ακόμη και να προτείνουν την συγχώνευση σε κάποιο προϋπάρχον θέμα...ή ακόμη και διάσπαση σε ξεχωριστό θέμα.
Είναι σημαντικό να είναι στρωτή και όμορφη η μορφή/εικόνα του εκάστοτε φόρουμ που βοηθάει στην προσέλκυση ακόμη περισσότερων νέων μελών.
Η επανάληψη της ίδιας θεματολογίας είναι κουραστική για τον αναγνώστη/χρήστη του φόρουμ.
Η δημοσίευση άσχετων θεμάτων επίσης.
Τα τεράστια/δυσανάγνωστα κείμενα επίσης.
Τα γκρικλις επίσης.

Με τις παραπάνω απαντήσεις δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα αλλά στο κάθε νέο μέλος....οποιουδήποτε φόρουμ οποιασδήποτε θεματολογίας.

Τετ Ιουν 07, 2017 3:47 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 46 Δημοσιεύσεις ]    1, 2, 3, 4  

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com