Τώρα είναι Τρί Οκτ 24, 2017 2:08 pm

Απαντήστε στο θέμα  [ 13 Δημοσιεύσεις ] 
550 paracord - Τα ορθοδοξα και τα αιρετικα. 
Συγγραφέας Μήνυμα
Master Bushcrafter
Master Bushcrafter
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 0 φορα
Τον ειπαν ευχαριστω: 4 φορες
Share on FacebookShare on TwitterShare on TuentiShare on DiggShare on DeliciousShare on TumblrShare on Google+
εχω ορεξη σημερα, και με αφορμη ενα σχολιο του Leo, το αρχιζω εγω.

οποτε..Με paracord ή χωρις?

προσωπικα δεν νομιζω να εχω καταληξει.

Απο την μια ειναι πολυ ισχυροτερο για οτιδηποτε κανεις σε μια κατασκηνωση εκτος απο οτι σηκωσει το αβρος ενος ανθρωπου. πχ δεν ξερω καεναν που να το εμπιστευτηκε για την αιωρα του. (η πιστη θελει... πιστη)

Απο την αλλη το μεγαλο πλεονεκτημα του για μενα ειναι το παχος/διαμετρος του.
Γιατι ειναι στη σωστη διαμετρο για να υποκαταστησει αλλα κορδονια στον εξοπλισμο, πχ τους εντατηρες της σχηνης ή τα κορδονια των αρβυλων.
Επισης ειναι αρκετα φαρδυ για να λυνονται ευκολα καποιοι κομποι, αλλα και να δενονται. πχ εχω στο μυαλο μου τις συνδεσεις ξυλων (lashings) οπου η μεγαλη επιφανεια επαφης ειναι πλεονεκτημα.

Τελος θα ηθελα πολυ να δοκιμασω το 270 paracord (με τα 3 νηματα μεσα νομιζω?) αλλα δεν εχω προκαμει ακομη. Ισως να ειναι ενας πολυ ακλος συμβιβασμος αντοχης και βαρους => δυνατοτηατ να κουβαλησης περισσοτερα μετρα

Σειρα σας.....

ΥΣ τελικα ποσα μετρα ειναι καλο να κουβαλαμε?

τελικα ο νομος του Gresham ειναι Ανικητος!

Κυρ Ιαν 06, 2013 11:06 am
Προφίλ WWW
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 50 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 30 φορες
Γκαλημέρα ζας (μόλις ''εγέρθητω''και πίνω ακόμη γκαφέ :roll: )
Το λοιπόν, καλύτερα με παρά χωρίς.Όντως όπως ανέφερε ο αγαπητός Leo και μόδα έχει γίνει και πανάκεια δεν είναι και σχεδόν(;) κανείς δεν έχει χρησιμοποιήσει όλες τις δυνατότητές του (ποτέ δεν ψάρεψα με τις εσωτερικές ίνες, ποτέ δεν έραψα κάποιο κόψιμο σε στυλ ράμπο κ.λ.π.).Από την άλλη λεπτό είναι ,γερό είναι ,χώρο δεν πιάνει και φτάνουμε στη κατάσταση .άστο να υπάρχει που ξερς μπορεί να χρειαστεί.
Για τις αιώρες που ανέφερες σε πολλά κλιπάκια που έχω δει το χρησιμοποιούν για να τις στηρίξουν.
Προσωπική εκτίμηση, έχω ένα 6μετρό σε βραχιόλι που λύνεται άμεσα και δύο κουλουρίτσες των 12 μέτρων στο σακίδιο.Σίγουρα δεν είναι ορειβατικό σκοινί και όποιος το αντιμετωπίζει έτσι χρίζει βοήθειας αλλά τη δουλίτσα του την κάνει.
Τώρα θα μου πέιτε δουλειά κάνει και το κορδόνι των ψαροτούφεκων (κάπου το γράψαμε εδώ μέσα) και φυσικά το 450 και το 270.Τι να πω βρήκα φτηνό στο internet και πήρα μια 50αρα μέτρα με 16€ ;)

Κυρ Ιαν 06, 2013 12:13 pm
Προφίλ
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 9 φορες
τι να πω? Δεν μου χρειάστηκε ποτέ και δεν προβλέπω να μου χρειαστεί. Εχω πάρει από το ‘κότερο’ μια κουλούρα 100μέτρων κορδονάκι πολυπροπυλένιου των 2,5mm και κάνω μια χαρά όλες τις δουλειές μου.
http://www.kotero.gr/index.asp?category=06.&sub1=599

Κυρ Ιαν 06, 2013 1:28 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 365 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 206 φορες
Leo έγραψε:
τι να πω? Δεν μου χρειάστηκε ποτέ και δεν προβλέπω να μου χρειαστεί. Εχω πάρει από το ‘κότερο’ μια κουλούρα 100μέτρων κορδονάκι πολυπροπυλένιου των 2,5mm και κάνω μια χαρά όλες τις δουλειές μου.
http://www.kotero.gr/index.asp?category=06.&sub1=599

Η τιμη ειναι σιγουρα για το τεμαχιο (των 100 μετρων) ή για το μετρο;... πολυ φτηνο δεν ειναι;

Κυρ Ιαν 06, 2013 7:00 pm
Προφίλ WWW
Master Prepper
Master Prepper
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 2 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 9 φορες
για το μέτρο είναι fug. 17,00 ε τα 100 μέτρα, αν θυμάμαι καλά...

Κυρ Ιαν 06, 2013 7:05 pm
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

Leo έγραψε:
για το μέτρο είναι fug. 17,00 ε τα 100 μέτρα, αν θυμάμαι καλά...

:wall: ο τυπος στο site γραφει 0.17/τεμαχιο... ειπα και εγω... :wall: :wall: :wall:

Κυρ Ιαν 06, 2013 7:11 pm
Προφίλ WWW
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 23 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 10 φορες
Τι πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράζουμε Paracord 550 με το μέτρο (χύμα) από κάποιο μαγαζί?
Δηλαδή πως μπορούμε να ξέρουμε (κατά την αγορά του) οτι είναι όντως paracord 550 (και άρα αντέχει 550 pounds) και δεν είναι κανένα δήθεν "paracord 550".... κινέζικης προέλευσης (υπό την ένοια του ο,τι ναναι) που δεν είναι τόσο ανθεκτικό?

Υπάρχει κάποια "πιστοποίηση" ας πούμε?
Είναι όλα συγκεκριμένης "μάρκας" οπότε "μία είναι η μάρκα" και τέλος (άρα δεν ανησυχούμε) ή υπάρχουν πολλές μάρκες
Το ρωτάω γιατί όταν θα έρθει η ώρα για αγορά Paracord θα αγοράσω κανένα καρούλι μου φαίνεται (320m πρέπει να έχει πάνω του νομίζω το κάθε καρούλι), τόσο για πειράματα να "παίζω" / εξάσκηση με πλέξεις διάφορες, κόμπους, κλπ όσο και να έχω και στο σπίτι να υπάρχει - ανάλογα με το πόσο ζυγίζει δηλαδή)

Τι τιμή θεωρείται καλή "σήμερα"?
Σε κανα δυο μαγαζιά με στρατιωτικά που έτυχε να πάω είδα τιμές πολύ ακριβές (βαράνε στο κεφάλι εδώ στην Ελλάδα μου φαίνεται)
Κανένα καλό και έμπιστο μαγαζί για αγορές Paracord, έχετε να προτείνετε??

Εντάξει ξέρω οτι το σχοινί "ποτέ δεν είναι αρκετό"...αλλά βάση της εμπειρίας σας,... πόση ποσότητα θεωρείτε οτι πρέπει να έχουμε για το βουνό μαζί μας στο backpack το "ελάχιστο" και πόση το "μέγιστο", έτσι ώστε να είμαστε όσο πιο καλυμένοι γίνεται...?

(αν και νομίζω οτι παρά το γεγονός οτι το θέμα είναι για "Paracord 550", εφόσον το θέμα δεν αναπτύχθηκε και πολύ από το 2013 μέχρι σήμερα, πιθανώς θα ήταν πιό χρήσιμο (εάν θέλατε / εάν επέτρεπε και ο φούγκ) οι τυχόν απαντήσεις να ήταν όσο ελεύθερες θέλει ο καθένας, αναφέροντας τα είδη σχοινιού (ή σπάγγου, Νο. πετονιάς, κλπ) και τα αντίστοιχα μέτρα του κάθε σχοινιού που θεωρείτε οτι πρέπει να έχουμε για βουνό...!!!

Αλλιώς απαντήστε όσοι θέλετε και μπορείτε κλπ.... για paracord 550 και ίσως ανοίξω άλλη φορά άλλο θέμα πιο γενικευμένο για τα σχοινιά, ορειβατικά σχοινιά, καραμπίνερ, πετονιές, σπάγγους, νήματα για δίχτυα, κλωστές ραπτικής, κλπ. που θα ήταν χρήσιμο να είχαμε μαζί μας στο βουνό, γιατί αυτού του είδους η πληροφορία θα ήταν πολύ χρήσιμη....

«Ἔλεγχε σοφόν, & ἀγαπήσει σε. δίδου σοφῷ ἀφορμήν, & σοφώτερος ἔσται..»,«Ὁ παιδεύων κακοὺς λήψεται ἑαυτῷ ἀτιμίαν· ἐλέγχων δὲ τὸν ἀσεβῆ μωμήσεται ἑαυτόν. μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε..»,«Τα όμοια με τα όμοια χαίρονται..»

Παρ Ιουν 09, 2017 4:07 am
Προφίλ
Admin
Admin
Άβαταρ μέλους

prepovag έγραψε:
Τι πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράζουμε Paracord 550 με το μέτρο (χύμα) από κάποιο μαγαζί?
Δηλαδή πως μπορούμε να ξέρουμε (κατά την αγορά του) οτι είναι όντως paracord 550 (και άρα αντέχει 550 pounds) και δεν είναι κανένα δήθεν "paracord 550".... κινέζικης προέλευσης (υπό την ένοια του ο,τι ναναι) που δεν είναι τόσο ανθεκτικό?

Υπάρχει κάποια "πιστοποίηση" ας πούμε?
Είναι όλα συγκεκριμένης "μάρκας" οπότε "μία είναι η μάρκα" και τέλος (άρα δεν ανησυχούμε) ή υπάρχουν πολλές μάρκες

Προσωπικα, επιλεγω τον προμηθευτη... απο κει και περα, δεν μπορεις να εισαι 100% σιγουρος, υπαρχουν διαφορες απομιμισεις... αλλες κανουν μπαμ και αλλες φαινονται ιδιες.

Παράθεση:
Το ρωτάω γιατί όταν θα έρθει η ώρα για αγορά Paracord θα αγοράσω κανένα καρούλι μου φαίνεται (320m πρέπει να έχει πάνω του νομίζω το κάθε καρούλι), τόσο για πειράματα να "παίζω" / εξάσκηση με πλέξεις διάφορες, κόμπους, κλπ όσο και να έχω και στο σπίτι να υπάρχει - ανάλογα με το πόσο ζυγίζει δηλαδή)

Δεν χρειαζεται τοσο πολυ... εκτος και αν αρχισεις να φτιαχνεις μπρασελεδες... Γενικα το paracord ειναι υπερεκτιμημενο. Θες καμια 30-50μ για τεντες/σκηνη και αν... καθως μπορεις να χρησιμοποιησεις και απλο σχοινι που πουλανε σε σιδηροπωλεια. Προσωπικα, πλεον, εχω σε μεγαλη εκτιμηση το micro/nano-cord.

Παράθεση:
Τι τιμή θεωρείται καλή "σήμερα"?
Σε κανα δυο μαγαζιά με στρατιωτικά που έτυχε να πάω είδα τιμές πολύ ακριβές (βαράνε στο κεφάλι εδώ στην Ελλάδα μου φαίνεται)
Κανένα καλό και έμπιστο μαγαζί για αγορές Paracord, έχετε να προτείνετε??

Δεν φταινε απαραιτητα τα μαγαζια... κανε ενα καρουλι, εισαγωγη απο Αμερικη, να δεις μεταφορικα, τελωνεια, ΦΠΑ και μετα πες μου ποσο πρεπει να το πουλας για να βγαλεις κερδος.

Παράθεση:
Εντάξει ξέρω οτι το σχοινί "ποτέ δεν είναι αρκετό"...αλλά βάση της εμπειρίας σας,... πόση ποσότητα θεωρείτε οτι πρέπει να έχουμε για το βουνό μαζί μας στο backpack το "ελάχιστο" και πόση το "μέγιστο", έτσι ώστε να είμαστε όσο πιο καλυμένοι γίνεται...?

Οχι... Ποσο! αλλα ΠοσΑ! Θες αλλο σχοινι για τεντες/σκηνη, αλλο για παγιδες, αλλο για καταβαση/αναβαση ή σαν σχοινι ασφαλειας σε πλαγιες. Επισης, για καποιες χρησεις θες και ιμαντες.

Παράθεση:
(αν και νομίζω οτι παρά το γεγονός οτι το θέμα είναι για "Paracord 550", εφόσον το θέμα δεν αναπτύχθηκε και πολύ από το 2013 μέχρι σήμερα, πιθανώς θα ήταν πιό χρήσιμο (εάν θέλατε / εάν επέτρεπε και ο φούγκ) οι τυχόν απαντήσεις να ήταν όσο ελεύθερες θέλει ο καθένας, αναφέροντας τα είδη σχοινιού (ή σπάγγου, Νο. πετονιάς, κλπ) και τα αντίστοιχα μέτρα του κάθε σχοινιού που θεωρείτε οτι πρέπει να έχουμε για βουνό...!!!

Ποτε μου δεν απαγορεψα σε καποιον να αναπτυξει θεμα που αφορα αμεσα το φορουμ... Δεν σε πιανω.

Πέμ Ιουν 15, 2017 6:23 pm
Προφίλ WWW
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

fugazigr έγραψε:
Ποτε μου δεν απαγορεψα σε καποιον να αναπτυξει θεμα που αφορα αμεσα το φορουμ... Δεν σε πιανω.

Εννοώ οτι επειδή το θέμα είναι για Paracord 550 και εμείς θα μπορούσαμε να βγούμε εκτός θέματος μιλώντας και για άλλα σχοινιά, πετονιές, κλπ.

Χμμ...!! Ενδιαφέρον αυτό το micro/nano-cord.
Μάλλον πρέπει να έχω και εγώ λίγο από αυτό κατά τύχη (μου το δώρισε κάποιο πρόσωπο - δεν ξέρω τι είναι αλλά φαίνεται ανθεκτικό και συνθετικό).

Και εγώ είμαι υπέρ της απόψεως του να έχουμε πολλά διαφορετικά είδη σχοινιών μαζί μας (ανάλογα την περίπτωση).

«Ἔλεγχε σοφόν, & ἀγαπήσει σε. δίδου σοφῷ ἀφορμήν, & σοφώτερος ἔσται..»,«Ὁ παιδεύων κακοὺς λήψεται ἑαυτῷ ἀτιμίαν· ἐλέγχων δὲ τὸν ἀσεβῆ μωμήσεται ἑαυτόν. μὴ ἔλεγχε κακούς, ἵνα μὴ μισήσωσί σε..»,«Τα όμοια με τα όμοια χαίρονται..»

Πέμ Ιουν 15, 2017 6:42 pm
Προφίλ
Master Survivalist
Master Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 121 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 22 φορες
Λοιπον ΠρεπεροΒαγγελη ενα tip για να διακρινεις το paracord 550.
Η θωρακιση του (εξωτερικο μερος) ειναι πυκνη πλεξη.
Στο εσωτερικο του εχει 7 κλωνους λευκους (δε ξερω αν υπαρχει και καποια εκδοση με αλλο χρωμα στο εσωτερικο)
Καπου εχω ενα κομματι μαϊμου paracord. Αν το βρω θα το βαλω φωτο μαζι με το κανονικο.

Αλλα ναι ειναι υπερεκτιμημενο.
Ναι ειναι γαματο και γερο και ωραιο , αλλα η τιμη ανα μετρο τσουζει.
Eχει και μαγαζια βεβαια που μπορεις να βρεις φτηνο αλλα θελει να ψαξεις.
Ισως καμια βολτα σε μαγαζια παρα απο ιντερνετ.
Πολλες φορες δε θα το βρεις ως paracord αλλα ως αρτάνη αλεξιπτώτου.

Ενας λογος λοιπον ειναι και το ελληνικο ονομα που δινουν, που χτυπα λιγο την τιμη.
Ειναι δηλαδη και θεμα παπατζας.

Αυτα. Ελπιζω να βοηθησα.

Πέμ Ιουν 15, 2017 9:55 pm
Προφίλ
Survivalist
Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 31 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 57 φορες
[quote="Και εγώ είμαι υπέρ της απόψεως του να έχουμε πολλά διαφορετικά είδη σχοινιών μαζί μας (ανάλογα την περίπτωση).[/quote]

πρεποβαγγέλη γραψε στην αναζήτηση :
''τα σχέδια δεν πιάνουν ποτέ...ο σχεδιασμός είναι αναγκαίος''...
εκεί έχει απ'ότι θυμάμαι...είχα γράψει για σχοινιά (αντικαταστάτες της αρτάνης) πετονίες...
και διάφορα άλλα ''καλούδια''...ίσως πάρεις και απο κεί μια ΄ιδέα.

Παρ Ιουν 16, 2017 9:10 am
Προφίλ
Master Survivalist
Master Survivalist
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστησε: 121 φορες
Τον ειπαν ευχαριστω: 22 φορες
Έλα Πρεπεροβαγγελα!
Μία φώτο με το μαϊμού και το κανονικό.
Συνημμένο:
IMG_20170628_135613.jpg

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή την δημοσίευση.

Τετ Ιουν 28, 2017 2:03 pm
Προφίλ
Prepping student
Prepping student
Άβαταρ μέλους

wo0tWoOT έγραψε:
Έλα Πρεπεροβαγγελα!
Μία φώτο με το μαϊμού και το κανονικό.
Συνημμένο:
IMG_20170628_135613.jpg

Special..!!!
Thanks..!!! :beer: :comeon:

Τετ Ιουν 28, 2017 3:15 pm
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 13 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  
POWERED_BY

All copyrights reserved for Fugazigr.com. (2012)

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com